Opłaty drogowe – winiety – Słowenia 2017


Planując przejazd przez Słowenię warto zapoznać się z opłatami drogowymi obowiązującymi w 2017 roku. Poruszanie się autostradami lub drogami szybkiego ruchu wymaga posiadania winiety.  Pamiętajmy, że poniższe informacje dotyczą motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać ze Słoweńskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę na 7 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2017 ważna jest od 1 grudnia 2016 , a kończy ważność 31 stycznia 2018roku. Poniżej na zdjęciu znajduje się wzór aktualnych winiet.

Źródło: http://www.dars.si/

Poniżej znajduje się tabelka z obowiązującymi opłatami na rok 2017.

Rodzaje pojazdów

Okres ważności Opłata
Motocykl 7 dniowa 7,5 EUR

Półroczna

30 EUR

Roczna

55 EUR

Samochód osobowy

Camper

Pojazdy o masie do 3,5 t o wysokości mierzonej nad przednią osią nie przekraczającej 1,3 m

(z przyczepą lub bez)

7 dniowa

15 EUR

Miesięczna

30 EUR

Roczna

110 EUR

Pojazdy o masie do 3,5 t o wysokości mierzonej nad przednią osią przekraczającej 1,3 m

(z przyczepą lub bez)

7 dniowa 30 EUR
Miesięczna

60 EUR

Roczna

220 EUR

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości od 300 do 800 EUR.

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 650 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Poruszanie się po pozostałych drogach nie wymaga wykupienia winiety. Aktualna mapa płatnych dróg znajduje się na mapie poniżej.

Źródło: http://www.dars.si/

Sposoby zakupu:

Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie, w sklepach Spar.  W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych. Niestety na chwilę obecną nie ma możliwości zakupu e-winiety przez internet.

Sposób montażu po zakupie:

Przed wjazdem na drogę wymagającą opłat należy nakleić winietę na szybie pojazdu. Prawidłowo zamontowana winieta powinna się znajdować w górnym lub dolnym rogu po stronie kierowcy. Dopuszczalne jest też zamontowanie winiety na środku szyby pod lusterkiem. Pamiętajmy aby zachować dowód zakupu przez cały okres obowiązywania winiety!