Ceny w Grecji 2021. Ile zapłacimy za podstawowe artykuły spożywcze, alkohol, papierosy, nocleg?


Aktualizacja: wrzesień 2021

Grecja to kraj w Europie Południowej, jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Do Grecji należą wyspy tj.: Kos, Kreta, Korfu, Santorini, Rodos czy Zakynthos. Odwiedzających przyciągają różnorodne plaże, niezawodna słoneczna letnia pogoda, błękitne morze, nocne życie, zabytki, grecka kuchnia i naturalne piękno. Zdecydowana większość odwiedzających przyjeżdża do Grecji w sezonie turystycznym, czyli od kwietnia do października.

Walutą całej Grecji i wysp do niej należących jest euro (€). Z dzisiejszego artykułu dowiecie się jakich cen, można spodziewać się podróżując do Grecji. Ceny produktów i usług podane na stronie pochodzą ze sprawdzonych źródeł: sklepy, restauracje, kawiarnie, oficjalne strony internetowe. Wybierając się do Grecji trzeba założyć, że ceny będą wyższe niż w Polsce. Można je porównać do cen krajów zachodniej Europy.

Przelicznik użyty przy cenach: 1 euro (€) = 4,56 zł

1 euro = 100 centów

Artykuły spożywcze:

Ceny pochodzą ze sklepu AB oraz Lidl.

Pieczywo:

  • chleb owsiany 500 g = 2,04 euro (9,31 zł)
  • chleb tostowy 480 g = 1,93 euro (8,81 zł)
  • tortille wraps 360 g = 1,96 euro (8,95 zł)
  • pieczywo Wasa 260 g = 2,38 euro (10,86 zł)

Owoce, warzywa, grzyby:

  • 1 kg bananów = 1,65 euro (7,53 zł)
  • 1 kg jabłek = 1,69 euro (7,70 zł)
  • 1 kg marchewki = 1,85 euro (8,44 zł)
  • 1 kg cebuli = 0,97 euro (4,43 zł)
  • 1 kg ziemniaków = 0,98 euro (4,47 zł)
  • 1 kg ogórków szklarniowych = 2,79 euro (12,73 zł)
  • 500 g pieczarki = 1,65 euro (7,53 zł)
  • 1 kg cytryn = 3,98 euro (18,16 zł)

Mięso, nabiał, jajka:

  • mleko 3,6% 1,5 l = 2,18 euro (9,95 zł)
  • masło LURPAK 250 g = 3,65 euro (16,66 zł)
  • jajka 12 sztuk = 1,89 euro (8,63 zł)
  • ser żółty 1 kg = 9-15 euro (41,07 – 68,46 zł)
  • szynka krojona 160 g = 2,55 euro (11,64 zł)
  • mięso mielone wołowe 400 g = 4,40 euro (20,08 zł)
  • filet z piersi kurczaka 1kg = 12,27 euro (56 zł)

Pozostałe:

  • woda mineralna 1,5 l = 0,30 euro (1,37 zł)
  • Coca Cola 150ml w puszce = 0,54 euro (2,46 zł)
  • mąka 1 kg = 1,79 euro (8,17 zł)
  • makaron 500 g = 1,22 euro (5,57 zł)
  • olej słonecznikowy 1l = 2,04 euro (9,31 zł)
  • ketchup Hellmanns 540 g = 3,48 euro (15,88 zł)
  • majonez Hellmanns 450 ml = 2,58 euro (11,77 zł)
  • chipsy Lays 125 g = 1,78 euro (8,12 zł)

Artykuły przemysłowe:

  • pasta do zębów Colgate 75ml = 2,75 euro (12,55 zł)
  • mydło w kostce Dove 100 g = 0,84 euro (3,83 zł)
  • mydło w płynie 250 ml = 2,67 euro (12,19 zł)
  • żel pod prysznic Dove 750 ml = 5,70 euro (26,01 zł)
  • papier toaletowy Zewa Delux 8 rolek = 5,49 euro (25,06 zł)
  • Pampers Premium Care, rozmiar 4, 52 sztuki = 20,07 euro (91,6 zł)

Alkohol:

  • piwo Corona Extra w butelce 355ml = 2,26 euro (10,31 zł)
  • piwo BUDWEISER w butelce 500 ml = 1,98 euro (9,04 zł)
  • piwo STELLA ARTOIS 330 ml = 1,29 euro (5,89 zł)
  • wino białe wytrawne 750 ml = 7,56 euro (34,5 zł)
  • wódka Absolut 700 ml = 17,50 euro (79,87 zł)

Papierosy:

  • średnia cena za paczkę papierosów w Grecji wynosi 4- 6 euro (18,26-27,38 zł)

Paliwo:

Ceny pochodzą z Grecji kontynentalnej, ze stacji Shell oraz Jetoil

  • benzyna 95 = 1,77 euro/litr (8,07 zł/litr)
  • benzyna 98 = 1,96 euro/litr (8,93 zł/litr)
  • diesel = 1,41 euro/litr (6,43 zł/litr)
  • gaz LPG = 0,88 euro/litr (4,01 zł/litr)

Nocleg:

ceny sprawdzone na booking.com

W sezonie wakacyjnym:

  • za pokój dwuosobowy w stolicy (Ateny), z prywatną łazienką, ponad 1 km od centrum zapłacimy od 120 zł
  • w pozostałych miejscowościach Grecji kontynentalnej ceny są bardzo zbliżone, rozpoczynają się od 80 zł za dobę, za dwie osoby w pokoju z osobną łazienką, z oceną co najmniej 8/ 10 na bookingu
  • ceny na wyspach, przykładowo na Santorini są dużo wyższe, nocleg dla 2 osób, z prywatną łazienką to koszt rzędu 200 – 300 zł

Poza sezonem ceny są nieco niższe!

Ceny w restauracjach:

  • Pizza = 10-14 euro (45,6 – 63,84 zł)
  • Tzatziki = 3,50 euro (15,96 zł)
  • Sałatka grecka = 8,90 euro (40,58 zł)
  • Zupa dnia = 5 euro (22,8 zł)
  • Risotto = 13,80 euro (62,92 zł)
  • Spaghetti = 9,80 euro (44,68 zł)
  • Grillowana ryba z warzywami = 17,30 euro (78,88 zł)
  • kurczak BBQ = 8 euro (36,48 zł)
  • menu dla dziecka kurczak, frytki = 10 euro (45,6 zł)
  • wino 150 ml = 5-7 euro (22,8 – 31,92 zł)
  • wino butelka = 30-40 euro (136,8 – 182,4 zł)
  • piwo 330 ml = 4-6 euro (18,24 – 27,36 zł)
  • kawa = 3 euro (13,68 zł)
  • woda 250 ml = 3 euro (13,68 zł)
  • desery około 8 euro (36,48 zł)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *