Ceny we Włoszech 2022. Ile zapłacimy za podstawowe artykuły spożywcze, alkohol, papierosy, bilety, nocleg?


Aktualizacja: styczeń 2022

Aktualizację cen robimy najczęściej na początku każdego roku kalendarzowego. Jednak ze względu na szybki wzrost cen na całym świecie, mogą się one różnić nawet na przestrzeni jednego miesiąca. Prosimy o wyrozumiałość, jeżeli coś się nie zgadza i tym samym chętnie przyjmiemy Państwa najnowsze informacje z danego,odwiedzonego kraju i zaktualizujemy to 🙂

Włochy to kraj w Południowej Europie. Razem z Grecją są uznawane za miejsce narodzin kultury zachodniej. Jest także miejscem dla największej liczby światowego dziedzictwa UNESCO na świecie. Sztukę oraz zabytki można znaleźć w całym kraju.

Słynie na całym świecie z pysznej kuchni, modnego przemysłu modowego, luksusowych samochodów sportowych, a także pięknego wybrzeża, jezior i pasm górskich Alp i Apeninów.

Walutą Włoch jest oczywiście euro (€). Z dzisiejszego wpisu dowiecie się jakie ceny obowiązują w bieżącym roku we Włoszech. Ceny produktów i usług podane na stronie pochodzą ze sprawdzonych źródeł: sklepy we Włoszech: Carrefour, Lidl, Aldi, restauracje, kawiarnie, oficjalne strony internetowe: atrakcji, środków komunikacji. Wybierając się do Włoch można spodziewać się, że ceny będą tam zdecydowanie wyższe od tych w Polsce.

Przelicznik użyty przy cenach: 1 euro (€) = 4,56 zł

1 euro = 100 centów

Artykuły spożywcze:

Pieczywo:

  • chleb żytni 380 g = 3 euro (13,68 zł)
  • bagietka 260 g = 1 euro (4,56 zł)
  • chleb tostowy 400 g = 1 euro (4,56 zł)
  • rogaliki Croissants 6 sztuk, 360 g = 3 euro (13,68 zł)
  • drożdżówka z czekoladą = 1 euro (4,56 zł)

Owoce, warzywa, grzyby:

Jak wszędzie, na całym świecie cena owoców i warzyw uzależniona jest od sezonu.

  • kiwi 1 kg = 3,18 euro (14,5 zł)
  • pomarańcze 1 kg = 2,80 euro (12,76 zł)
  • mandarynki 1 kg = 2,40 euro (10,95 zł)
  • banany 1 kg = 2 euro (9,12 zł)
  • jabłka 1 kg = 2,80 euro (12,76 zł)
  • ogórki zielone długie 1 kg = 1,80 euro (8,21 zł)
  • pomidorki koktajlowe 1 kg = 4 euro (18,24 zł)
  • ziemniaki 1 kg = 1,50 euro (6,84 zł)
  • papryka 1 kg = 2,5 euro (11,4 zł)
  • marchewka bio 1 kg = 5 euro (22,80 zł)
  • pieczarki 300 g = 2 euro (9,12 zł)
  • cebula 1 kg = 2,70 euro (12,31 zł)

Mięso, nabiał, jajka, ryby:

  • jajka bio 6 sztuki = 2 euro (9,12 zł)
  • mleko 1 litr = 1 euro (4,56 zł)
  • masło 250 g = 2,90 euro (13,22 zł)
  • jogurt kokosowy 2 x 125 g = 1,30 euro (5,93 zł)
  • Mozarella Galbani 3×125 g = 3,70 euro (16,90 zł)
  • ser biały 250 g = 1,30 euro (6 zł)
  • ser żółty 250 g = 4,5 euro (20,52 zł)
  • szynka 100 g = 3 euro (13,70 zł)
  • kiełbaski Frankfurterki 200 g = 2,80 euro (12,76 zł)
  • filet z piersi kurczaka 1 kg (w plastrach) = 14 euro (63,82 zł)
  • dorsz mrożony 300 g = 6 euro (27,35 zł)

Pozostałe:

  • mąka pszenna 1 kg = 1 euro (4,56 zł)
  • makaron kokardki 500 g = 1,5 euro (6,84 zł)
  • czekolada Milka 100 g = 1,35 euro (6,15 zł)
  • płatki Nesquik 150 g = 2 euro (9,12 zł)
  • krakersy Tuc 250 g = 2,40 euro (10,94 zł)
  • woda mineralna 6 x 1,5 l = 2,60 euro (11,85 zł)

Artykuły przemysłowe:

  • chusteczki mokre Pampers 70 sztuk = 2,90 euro (13,22 zł)
  • Pampersy maxi (do 18 kg) 19 sztuki = 10 euro (45,59 zł)
  • pasta do zębów Aquafresh 75 ml = 1,40 euro (6,38 zł)
  • mydło w płynie Neutro Roberts 300 ml = 3,20 euro (14,60 zł)
  • żel pod prysznic Dove 450 ml = 3 euro (13,70 zł)
  • szampon Head& Shoulders 225 ml = 3,20 euro (14,60 zł)
  • dezodorant spray Dove 30 ml = 2,70 euro (12,31 zł)
  • papier toaletowy Mega Foxi 4 rolki = 3,40 euro (15,5 zł)

Alkohol:

  • piwo Heineken 3 x 330 ml = 3,60 euro (16,41 zł)
  • piwo Heineken 660 ml = 1,40 euro (6,38 zł)
  • piwo Warsteiner 0,5 l = 1,5 euro (6,84 zł)
  • Desperados 330 ml = 1,60 euro (7,30 zł)
  • Prosecco Bolla różowe 750 ml = 7,60 euro (34,65 zł)
  • wino czerwone Poggio al Sale 750 ml = 6,45 euro (29,4 zł)
  • wino białe Valdifara 750 ml = 4,5 euro (20,52 zł)
  • Martini Asti 750 ml = 6 euro (27,35 zł)
  • wódka Smirnoff 700 ml = 10 euro (45,60 zł)

Papierosy:

  • średnia cena za paczkę papierosów we Włoszech wynosi 5 – 6 euro (22,80 – 27,35 zł)

Ubrania:

  • spódnica do łydki H&M = 40 euro (182,40 zł)
  • spodnie jeansowe H&M = 30 euro (136,80 zł)
  • sukienka szyfonowa H&M = 25 euro (114 zł)
  • majtki 5 sztuk H&M = 20 euro (91,20 zł)

Bilety, wejściówki, atrakcje:

  • większość atrakcji i muzeów we Włoszech to koszt rzędu 10- 25 euro (45,60 -114 zł). Więcej zapłacimy, jeżeli mamy dodatkowo przewodnika np. w Watykanie czy Koloseum
  • wycieczki po winnicach będą kosztować między 60 – 80 euro (274- 365 zł)
  • lekcje gotowania kosztują od 100 do 300 euro (456- 1368 zł)
  • dobowy bilet komunikacji miejskiej (Mediolan) to koszt około 6 euro (27,35 zł)
  • dobowy bilet na tramwaj wodny w Wenecji kosztuje około 10 euro (45,60 zł)

Paliwo:

Ceny pochodzą ze stacji: TotalErg Terni

  • benzyna 95 = 2 euro / litr (8,18 zł / litr)
  • diesel = 1,90 euro / litr (7,73 zł / litr)
  • gaz LPG = 0,90 euro / litr (3,59 zł/ litr)

Nocleg:

ceny sprawdzone na booking.com

  • za pokój dwuosobowy w stolicy (Rzym), ze wspólną łazienką, około 2 km od centrum zapłacimy około 200 zł
  • w Wenecji za taki sam pokój zapłacimy około 250 zł
  • w pozostałych miejscowościach ceny są bardzo zbliżone, do cen w stolicy, rozpoczynają się od 190 zł.

Ceny w restauracjach:

Większość posiłków w restauracjach z winem to koszt 30 euro (137 zł) za osobę. W dużej części restauracji zapłacimy dodatkowo tzw. coperto, czyli opłata za siedzenie, w wysokości 3 -6 euro (13,70 – 27,5 zł). Obejmuje ona obsługę oraz chleb przy stole.

Jedzenie typu pizza i inne szybkie przekąski kosztują od 3 do 10 euro (13,70-45,60 zł).

  • zupa dnia = 9 euro (41,03 zł)
  • drugie danie obiadowe od 5 do 15 euro (22,80 – 67 zł)
  • sałatka z ośmiornicą = 10 euro (45,60 zł)
  • lasagna = 5 euro (22,80 zł)
  • hamburger z frytkami = 4,5 euro (20,52 zł)
  • makaron tagliatelle alla bolognese = 8 euro (36,5 zł)
  • risotto = 10 euro (45,60 zł)
  • pieczone ziemniaki = 4,5 euro (20,52 zł)
  • pizza Margherita (mozzarella, pomidor, bazylia) = 7 euro (32 zł)
  • dorsz smażony = 5 euro (22,80 zł)
  • tiramisu = 6 euro (27,35 zł)
  • suflet czekoladowy 4,5 euro (20,52 zł)
  • ricotta z gruszką = 5,5 euro (25,07 zł)
  • lody śmietankowe = 4,5 euro (20,52 zł)
  • kawa = 3 euro (13,70 zł)
  • cappuccino = 3,5 euro (16 zł)
  • lemoniada = 3 euro (13,70 zł)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.