Opłaty drogowe – winiety – Austria 2018 – Poradnik


W 2018 roku w Austrii zostały zmienione ceny winiet oraz wprowadzone zostały ułatwienia dla użytkowników dróg m.in. e-winiety oraz możliwość płatności online za przejazdy tunelami. Posiadanie winiety jest obowiązkowe podczas poruszania się Austriackimi drogami szybkiego ruchu oraz autostradami. Dostępne w tym kraju winiety mają tradycyjną formę naklejki na szybę i winiety elektronicznej – e-winiety. Użytkownik ma dowolność i może wybrać jeden lub drugi sposób zakupu opłaty drogowej.

Pamiętajmy, że informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Samochody ciężarowe objęte są systemem elektronicznej opłaty za przejazd.

Dodatkową opłatą objęte są odcinki autostrad przebiegające w tunelach oraz przez tereny o szczególnie trudnym ukształtowaniu terenu. Aktualnie jest 6 odcinków które podlegają dodatkowej opłacie zostały one oznaczone na mapce znajdującej w artykule kolorem zielonym.

AKTUALIZACJA: Informacje o austriackich winietach 2020 pod linkiem: Opłaty drogowe – winiety – Austria 2020 Poradnik

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z autostrad i dróg szybkiego ruchu w Austrii możemy nabyć winietę na 10 dni, 2 miesiące lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2018 ważna jest od 1 grudnia 2017 , a kończy ważność 31 stycznia 2019 roku. Poniżej prezentujemy tabelę z aktualnymi cenami winiet:

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 120 EUR w przypadku samochodów oraz 65 EUR dla motocykli. Kontrole przeprowadzane są przy użyciu kamer które są połączone do systemu informatycznego ASFINAG.

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 2199 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Dodatkowo autostrady przebiegające przez tunele oraz odcinki wybudowane w szczególnie nieprzychylnym ukształtowaniu terenu podlegają dodatkowej opłacie która pobierana jest na bramkach. Odcinki te zostały zaznaczone na zielono na poniższej mapce. Od 2018 roku również przejazd tymi odcinkami można opłacić wcześniej online z domu. Pozwala to oszczędzić czas, gdyż po takim zakupie nie będziemy musieli stać na bramkach. Więcej szczegółów na stronie: https://www.asfinag.at

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na terenie Austrii w punktach oznaczonych plakietką taką jak na zdjęciu poniżej. Lista punktów dostępna jest na stronie www.asfinag.at/maut/vignette. Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, kioskach oraz na przejściach granicznych. Ogólnie na terenie Austrii znajduje się 6000 punktów w których można dokonać zakupu. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych. Dodatkowo od roku 2018 istnieje możliwość zakupu winiety elektronicznej. Informację na temat e-winiet poniżej.

Źródło: http://www.asfinag.at/

Poniżej prezentujemy aktualny wzór tradycyjnej winiety naklejanej na szybę:

Źródło: http://www.asfinag.at/

Sposób montażu po zakupie: (winieta tradycyjna)

Przed wjazdem na autostradę należy nakleić winietę na szybę pojazdu, a w przypadku motocykli na zbiornik paliwa lub widełki. Prawidłowy sposób montażu dla samochodów osobowych to górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem. Przez cały okres obowiązywania winiety należy zachować odcinek kontrolny od którego odklejamy winietę podczas montażu!

Źródło: https://www.asfinag.at

Winiety elektroniczne (powiązana z numerem rejestracyjnym)

Nowością w tym roku jest możliwość zakupu elektronicznej winiety ważnej na terenie Austrii. Zakupu możemy dokonać na stronie internetowej pod linkiem: https://shop.asfinag.at . Winieta elektroniczna powiązana jest z numerem rejestracyjnym pojazdu. Winiety elektroniczne dostępne są na analogiczne okresy czasu jak winiety tradycyjne. Winiety elektronicznej charakteryzują się większa wygodą dla użytkowników. Zakupu możemy dokonać bez wychodzenia z domu. Dodatkowo po zakupie winiety elektronicznej nie musimy już nic naklejać na szybę, a wiadomo, że usuwanie z szyby nieważnych już winiet nie należy do najłatwiejszych zadań.

Aby zakupić winietę elektroniczną najlepiej się zarejestrować na stronie: https://shop.asfinag.at

Zakup jest prosty i nie odbiega od zakupów w innych sklepach internetowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zakupu winiety przez osoby prywatne obowiązuje 18 dniowy okres na zwrot winiety. Dlatego ważność winiety zakupionej przez internet rozpoczyna się najwcześniej 18 dni po jej zakupie. W przypadku zaplanowanego wyjazdu należy dokonać odpowiednio wcześniej. Poniżej krótki opis procedury zakupu:

  1. Najpierw musimy wybrać okres czasu przez jaki ważna ma być nasza winieta: 10 dni, 2 miesiące lub rok.
  2. Wpisać numer rejestracyjny oraz podać adres e-mail w celu przesłania potwierdzenia i rachunku.
  3. Dokonać płatności przez: PayPal, Kartą kredytową lub przelewem. Polecamy płatność PayPal lub kartą kredytową. Wybranie przelewu może powodować dodatkowe opłaty oraz problemy. 
  4. Odebrać e-mail z potwierdzeniem i cieszyć się zakupioną winietą.

Szczegółowa instrukcja zakupu winiety elektronicznej oraz rejestracji znajduje się pod linkiem

Kontakt

W Austrii za sprzedaż winiet odpowiedzialny jest Autobahnen- und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft (ASFINAG). W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • 0800 400 12 400 (za darmo z terenu AT, DE. np. z automatu telefonicznego)
  • *200 (z Austriackich sieci komórkowych)
  • +43 1 955 1266 (z zagranicy w tym Polski)
  • Można także napisać wiadomość email na adres: info@asfinag.at

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego lub numeru identyfikacyjnego produktu który znajduje się on na potwierdzeniu zamówienia. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Austrii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

3 komentarze

  1. Mam pytanie czy jak miałem winietę do 25 sierpnia a wyjechałem z Austrii 26 ok 1 w nocy, mam spodziewać się jakiegoś zdjęcia z mandatem? Czy jak mnie nikt nie złapał to moje szczęście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.