Opłaty drogowe – winiety – Czechy 2018 – Poradnik


Nasi południowi sąsiedzi od 1 stycznia 2018 roku wprowadzili zmiany w mapie dróg za poruszanie po których musimy wnosić opłatę w postaci winiety. Oprócz autostradowych obwodnice miast wyłączonych z opłat w 2017 roku. Dodatkowo w 2018 roku z opłat zostało wyłączonych kolejne 49 km autostrad. Czesi dalej nie zdecydowali się na wprowadzenie e-winiet. Dostępne w tym kraju winiety mają tradycyjną formę naklejki na szybę. Pamiętajmy, że informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Samochody ciężarowe objęte są systemem elektronicznej opłaty za przejazd.

AKTUALIZACJA: Informacje o czeskich winietach 2019 pod linkiem: Opłaty drogowe – winiety – Czechy 2019 – Poradnik

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z Czeskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2017 ważna jest od 1 grudnia 2017 , a kończy ważność 31 stycznia 2019 roku. Poniżej na zdjęciu znajduje się wzór aktualnych winiet.

Poniżej znajduje się tabelka z obowiązującymi opłatami na rok 2018. Dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony obowiązuje jednakowa opłata. Motocykle zwolnione są z opłat!

Uwaga: Powyżej znajdują się oficjalne ceny w CZK oraz PLN.

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 816 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼16320 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

Uwaga: 1 CZK = 0,1632 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 29.12.2017)

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 968 km autostrad. W stosunku do 2017 roku z konieczności uiszczenia opłat zostało wyłączone 49 km zaznaczonych na zielono. Oprócz nowych fragmentów za przejazd po których nie jest pobierana opłata obecne są także odcinki zaznaczone kolorem pomarańczowym również zwolnione z opłaty drogowej. Fragmenty pomarańczowe o długości 105 km zostały wyłączone z opłat na początku 2017 roku. Poniżej znajduje się aktualna mapa z zaznaczonymi autostradami na terenie Czech. Po kliknięciu w mapkę pojawi się powiększona wersja. 

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na terenie Czech w punktach oznaczonych plakietką taką jak na zdjęciu poniżej. Lista punktów dostępna jest na stronie http://www.sfdi.cz/en/vignettes/2018-highway-vignettes/sales-points/. Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie, w sklepach Kaufland. Ogólnie na terenie Czech znajduje się 5804 punkty w których można dokonać zakupu. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych.

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Sposób montażu po zakupie

Po zakupie winiety musimy wpisać na nią nasz numer rejestracyjny. Pamiętajmy, że jedynym prawidłowym miejscem do przyklejenia winiety jest dolny róg szyby po stronie pasażera. Pozostały odcinek winiety należy zachować do końca jej ważności.

Po przyklejeniu winieta nie może zostać przeniesiona na inny pojazd.  Nie ważną winietę należy niezwłocznie usunąć z szyby pojazdu.

UWAGA! Ważne aby przed naklejeniem winiety na szybę wpisać na winietę numer rejestracyjny zgodnie z poniższą ilustracją. Numer rejestracyjny najlepiej wpisać długopisem. Nie wolno używać do tego celu ołówka.

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Przy zakupie winiety warto sprawdzić czy posiada zmieniające kolor zabezpieczenie przedstawione na poniższym zdjęciu:

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Kontakt

Na terenie Czech za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Státní fond dopravní infrastruktury. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 •  Pisząc e-mail na adres: dk@sfdi.cz

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego oraz wykonać zdjęcie odciętej części winiety. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Czech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

18 komentarzy

 1. Panie Tomku. Proszę o weryfikację Pańskiego artykułu oraz mapy. Pisze Pan nieprawdę wprowadzając w błąd. Od 1 stycznia 2018 większość dróg jest obecnie płatnych, a zamieszczona przez Pana mapa z rds.cz jest stara. Pozdrawiam

 2. Mam pytanie, rozumiejąc te zmiany wychodzi na to, że do Ostrawy można wjechać bez żadnych opłat i bez viniety tak ? Jadąc z Rudy Śląskiej autostradą A1 do Ostravy nie będę mieć żadnych problemów.

  1. WitamPrzeglądając mape google i kierując sie z gorzyczki na ostrave dalej olomuniec brno pokazuje że są remonty na drodze i to spore. Jak to naprawde wygląda??? Czy jechać przez czechy czy kieroiwać się na słowację??? Podróż na Chorwacje

 3. Witam, chcę przejechać z Cieszyna do Mosty u Jablonkova, czy na tych drogach obowiązują winiety, czy można przejechać bez nich?

  1. Na trasie nr 11 z Cieszyna do Mostów u Jabłonkowa (droga na Słowację) nie jest potrzebna winieta, można bezpiecznie się przemieszczać. Opłaty są dla ciężarówek, tzw. myto.

 4. Czy jadąc przez Cieszyn czeski można pojechać obwodnicą Cieszyna i potem zjechać na 11,nie trzeba jechać przez centrum miasta??

 5. Witam, jechałem z Cieszyna do Mosty u Jablonkova, na jednych mapach jest oznaczona jako niepłatna a na innych płatna. Przed wjazdami na nr 11 (również oznaczenie E75) jest znak M w żółtym kółku. Jak to zatem jest? Płatna czy nie? Czy na tych drogach obowiązują winiety, czy można przejechać bez nich?

  Juryś

 6. Dobry den. Czy to prawda że odcinek D8 od granicy Krasny Les/Breitnau wymaga wykupienia winiety na mały osobowy aż do zjazdu z D8 na E442 (Trmice) ? Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam.

 7. zupełny nowicjusz. winiety tylko na autostrady i ekspresówki jak na mapie! jeżeli jadę drogami bocznymi to winiety kupować nie muszę, czy w razie kontroli mogą kwestionować brak winiety?

 8. Czy jadąc do Pragi od strony Liberca jest płatna droga(autostrada 10)?
  Bo na niektórych stronach jest napisane,że już opłat na drodze 10 nie pobierają.
  Wybieram się i nie wiem czy mam kupić winietę.

 9. Mam pytanie jadę w niedziele do Brno od stronk Kudowa Zdrój czy muszę mieć winietę na 1 dzień ile kosztuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *