7 wyjątkowych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc we Lwowie

Miasto zostało założone przez króla Daniela Halickiego w roku 1256. Od roku 1998 Lwów jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Około połowę wszystkich zabytków Ukrainy znajduje się we Lwowie.  Miasto było budowane przez najlepszych architektów z całej Europy, arcydzieła architektoniczne powstały w różnych stylach: gotyckim, barokowym, renesansowym i klasycznym. Lwów jest unikatowym połączeniem wielu kultur, możemy zobaczyć tu wspaniałe przykłady kultury ukraińskiej, polskiej, armeńskiej, żydowskiej, niemieckiej czy austriackiej. Lwów jest ukrytą perłą Europy, która powoli staje się odkrywana przez świat.

1. Opera Lwowska wraz z podziemiami (Svobody Ave 28)

Opera Lwowska została zbudowana na początku XX wieku, dzisiaj jest symbolem miasta. Stojąc przed fasadą tego wspaniałego budynku można odczuć wyraźną moc sztuki i jej wieczność w porównaniu z przemijalnością ludzkiego życia. Wnętrze jest równie zdumiewające jak oprawa zewnętrzna, stanowią je między innymi pozłacane elementy, niezwykłe obrazy, rzeźby. Widownia mieści ponad tysiąc osób. Aktualnie w ofercie Opery znajdziemy występy znanych zespołów baletowych i operowych z Ukrainy, a także wykonawców z zagranicy. Opera dostępna jest także dla zwiedzających, cena biletu wynosi około 3 zł.

Wejście do podziemi Opery stanowią odrębne drzwi, które znajdują się od wschodniej strony budynku. W piwnicach Opery znajduje się knajpa – muzeum Lewy Brzeg. Do lokalu prowadzi nas drewniane przejście, coś w rodzaju mostku. Atrakcją tego miejsca jest przepływająca pod mostkiem rzeka Pełtew.

2. Rynek we Lwowie i Ratusz (Rynok Squer)

Plac Rynkowy jest sercem tego wspaniałego miasta, to także obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Rynek lwowski utworzony jest na kształt prostokąta. Na stosunkowo niewielkim placu znajduje się 45 chronionych zabytków architektonicznych. Centralną część stanowi imponująca budowla jaką jest Ratusz, wokół niego zlokalizowane są liczne kamienice oraz knajpy. Od roku 1998 Rynek wraz ze Starym Miastem wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3. Katedra Łacińska (Katedralna Square 1)

Katedra Łacińska p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jeden z najstarszych kościołów Lwowa. Katedra wykonana została w stylu gotyckim. Jej budowę rozpoczęto w 1370 roku, a konsekracja miała miejsce w 1481 roku. Na jej terenie znajdują się relikwie wielu świętych między innymi św. Józefa Bilczewskiego, św. Zygmunta Gorazdowskiego, św. Jana z Dukli, św. Jana Pawła II oraz bł. Jakuba Strzemię. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej. Msze święte w Archikatedrze Lwowskiej odprawiane są w różnych językach (polskim, łacińskim, ukraińskim, angielskim). W niedzielę, w języku polskim odprawiane są w godzinach: 7.00, 11.30, 13.00, 18.00. W dzień powszedni: 7.30, 10.00, 18.30.

4. Katedra Ormiańska (Virmens’ka St 7/13)

Katedra utworzona w XIV wieku, ufundowana przez Ormian jest jednym z najstarszych i unikatowych kościołów Lwowa. Katedra była wielokrotnie rozbudowywana, mimo to zawiera w sobie ślady wszystkich stylów architektonicznych ze swojej historii. Ściany świątyni są zdobione licznymi malowidłami wykonanymi przez polskiego malarza Jana Henryka Rosena.

5. Cmentarz Łyczakowski ()

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1876 roku z inicjatywy panującego wówczas rządu austriackiego. Położony jest we wschodniej części Lwowa. Cmentarz ten jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi z dziedziny nauki, polityki i kultury. Wśród nich znajdują się między innymi: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Władysław Bełza, Julian Konstanty Ordon, Seweryn Goszczyński, Józefa Markowska. Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi część Cmentarza Łyczakowskiego. Znajdują się w nim mogiły ludzi poległych w latach 1918 – 1920, w bitwie o Lwów i Małopolskę Wschodnią. Popularnie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, dlatego że spoczywa na nim ponad 3000 osób, część z nich to Orlęta Lwowskie, a więc młodzież ze szkół średnich, wyższych i ludzie wykształceni.

6. Manufaktura Czekolady (Serbska 3)

Lokal składający się z kilku poziomów, gdzie możemy zobaczyć w jaki sposób powstaje czekolada, kupić pamiątki, skosztować wyśmienitej gorącej czekolady lub ciasta oraz podziwiać widok ze znajdującego się nad lokalem tarasu widokowego. Jest to absolutny hit, nikt nie może przejść obok lokalu nie kosztując wybornych produktów, w przystępnej cenie. Lwowska czekolada dostępna jest również w Polsce – w Krakowie (Krakowska Manufaktura Czekolady, plac Mariacki 1). Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

7. Manufaktura i Kopalnia Kawy (Rynok Square 10)

Manufaktura Kawy nie jest zwykłą kawiarnią, jest to miejsce z klimatem, które koniecznie trzeba zobaczyć. To największa lwowska kawiarnia połączona ze sklepem z pamiątkami. Ogromny wybór kaw i herbat, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, przepyszne ciasta, niesamowity zapach unoszący się po całym lokalu… Karta menu jest dostępna w języku angielskim, nie ma problemu z zamówieniem. Mniej więcej na środku lokalu znajdują się schody w dół, które prowadzą w ciemne podziemia kawiarni. Tam dostajemy hełm górniczy z latarką i możemy poczuć się jak w prawdziwej kopalni. Muzyka, zadymione pomieszczenia, surowe ściany i wąskie przejścia tworzą wyjątkowy charakter.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *