Ciekawostki,  Różności

Bezbarierowe odkrywanie Słowacji: Trasy dla osób korzystających z wózków

W Słowacji znajduje się wiele malowniczych miejsc, które oferują dostępne trasy dla osób na wózkach oraz dla rodzin z małymi dziećmi, które podróżują w wózkach. Niezależnie od tego, czy planujesz wizytę w górach, odwiedziny w urokliwych miastach czy eksplorację pięknych parków narodowych, istnieje wiele opcji, które umożliwią wygodne i przyjemne podróżowanie dla wszystkich. Jednak trzeba wiedzieć, dokąd się udać.

Wybrane pociągi spółki Železničná spoločnosť Slovensko są wyposażone w specjalne wagony do przewozu osób z ograniczoną mobilnością. Pełne informacje można znaleźć na stronie Slovakrail.sk. Informacje dotyczące przewozu osób na wózkach przez spółkę RegioJet znajdują się w rozkładach jazdy.

Podróżowanie po słowackich miastach można rozpocząć od najstarszego z nich, czyli Nitry. Przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnością będzie broszura „Nitra bez barier”. Jeśli lubisz wino, odwiedź Pezinok – w miejscowym centrum informacji otrzymasz mapę dla osób na wózkach. Przed wizytą w Tatrach zatrzymaj się w Liptowskim Mikułaszu (Liptovský Mikuláš), gdzie dostępna jest mapa miasta dla osób z ograniczoną mobilnością.

Gdzie na Słowacji dojedzie wózkiem? Szlaki turystyczne w Słowackich górach dostępne wózkiem

W Tatrach znajdziesz dość szeroki wybór oznakowanych szlaków turystycznych bez barier. W Tatrach Zachodnich znajduje się:

  • Dolina Cicha w Orawicach (Tichá dolina),
  • Dolina Bobrowiecka Liptowska (Bobrovecká dolina)
  • Dolina Rohacka (Roháčska dolina).

W Tatrach Wysokich możesz dotrzeć nawet do:

  • Popradzkiego Stawu 1494 m n.p.m. (Popradské pleso)
  • lub schroniska Rainerowej Chatki (Rainerová chata)

W Tatrach Bielskich (Belianske Tatry):

  • Dolina Javorova (Javorová dolina)
  • lub Dolina Białej Wody (Bielovodská dolina).

Malownicza trasa prowadzi również wąwozem Dunajca w Pieninach.

Jedyną jaskinią o bezbarierowym wejściu jest Jaskinia Bystrianska (Bystrianska jaskyňa) na południowym zboczu Niskich Tatr. Pierwszą bezbariérową ścieżkę edukacyjną na Słowacji znajdziesz w Kanionie Stratenym (Stratenský kaňon) w Parku Narodowym Słowacki Raj (Národný Park Slovenský raj).

Osoby z wadą wzroku

Przy korzystaniu z transportu publicznego ważna jest dostępność stacji, przystanków, peronów i terminali za pomocą naturalnych linii prowadzących, reliefowych środków dla niewidomych oraz środków akustycznych. W tym zakresie działają Železnice Slovenskej republiky, które wyposażają wszystkie nowe budynki w te środki. Podobnie postępują lotniska, ale w przypadku transportu autobusowego takie środki są rzadkie.

Na Słowacji są obecnie trzy muzea, w których niewidomi mogą poruszać się samodzielnie i odbywać zwiedzanie oparte na informacjach dźwiękowych z terminali, napisach w alfabecie Braille’a lub piśmie wypukłym, a także wielu wrażeniach dotykowych z dostępnych modeli obiektów, replik i artefaktów.

Są nimi:

  • Ekspozycja Archeologiczna Słowackiego Muzeum Narodowego w Bratysławie,
  • skansen i zamek w Starej Ľubovni.
  • Częściowe rozwiązania tego rodzaju są również stosowane w częściach ekspozycji na Zamku Bratysławskim, Zamku Bojnickim, Ekspozycji Przyrodniczej SNM w Bratysławie i Muzeum Speleologicznym w Liptowskim Mikułaszu.

Źródło: https://slovakia.travel/cestovanie-bez-barier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *