
Cap de Formentor (Majorka) – przepiękny punt widokowy
Formentor – przylądek na wyspie Majorka, stanowi najdalej oddalony na północ punkt wyspy. Nazywany bywa również miejscem spotkań wiatrów.
Wiatry i fale uderzające o skały modelują z dnia na dzień zróżnicowane i nierówne wybrzeże tego przylądka. W niektórych miejscach klify osiągają 300 metrów wysokości, a widoki z latarni morskiej Formentor i innych punktów drogi sprawiają, że jest to popularna atrakcja turystyczna.
My odwiedziliśmy to miejsce poza sezonem, w kwietniu. Wiedzieliśmy, że jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów i przez to udaliśmy się tu z samego rana. Dzięki czemu nie mieliśmy problemu ani z korkami, ani ze zbyt dużą ilością rowerzystów na drodze, ani z miejscem postojowym na miejscu.
Na miejscu poza oczekiwanymi atrakcjami i widokami spotkać można przepiękne dzikie kozy, które wbrew swojej nazwie są oswojone i nie stwarzają zagrożenia. Najwięcej było ich na terenach zielonych, przy latarni Formentor.

Jak dojechać?
Do Cap de Formentor prowadzi jedna droga Ma – 2210. Najlepiej jest tu dojechać samochodem, z wyjątkiem lipca i sierpnia, kiedy jest zakaz jazdy samochodami osobowymi, a dojazd możliwy transportem publicznym. Jadąc własnym samochodem nic nas wtedy nie ogranicza czasowo. Z miejscowości Port de Pollença (czytamy „port de pojlensa”, nie „polenka”;)) do Cap de Formentor jest niespełna 16 km drogi. Warto zwrócić uwagę, że jest to trasa górska.
Na Cap de Formentor można dostać się autobusami. Ze stolicy Palmy (z dworca głównego) dojedziemy autobusem nr 340, koszt 6-7 euro. Z Port de Pollença dojedziemy autobusem nr 353, koszt około 2 euro.
Wstęp
Wstęp na teren Cap de Formentor jest bezpłatny.
Parking
Znajduje się tuż przy samej latarni. Poza sezonem był bezpłatny.

Latarnia Formentor
Latarnia została wybudowana w 1863 roku. Odległa i trudna lokalizacja opóźniała budowę. Dojazd był tu możliwy turystycznym szlakiem lub drogą morską. Dopiero w 1925 roku została zbudowana droga prowadząca do Cap de Formentor. Została zbudowana przez włoskiego inżyniera Antonio Parietti. Ten sam inżynier zbudował również stromą i krętą drogę do Sa Calobra.
Galeria zdjęć:
Trasa prowadząca do latarni Dzika koza górska Latarnia Formentor Parking przy latarni Widok z terenu przed latarnią Dzikie kozy
Zobacz również

Pollença (Majorka) – co warto zobaczyć i zwiedzić w jeden dzień?
10 października 2019
Rabka-Zdrój z dzieckiem – co robić, gdzie pójść, co zobaczyć?
8 września 2021