Gdzie najszybciej można uzyskać receptę online? Sprawdzamy

Recepta online stanowi najszybszy sposób na uzyskanie recepty na potrzebne leki. Pacjent może uzyskać taki dokument praktycznie bez wychodzenia z domu, wystarczy odbyć zdalną wizytę z lekarzem i następnie podejść lub podjechać do najbliższej apteki. Jak dostać receptę online najszybciej? Na czym polega realizacja recepty online? Odpowiadamy na te pytania.

Recepta online — każdy może skorzystać z tego rozwiązania

Recepta online to bardzo przydatne rozwiązanie, kiedy pacjent ma ograniczoną mobilność (zarówno z powodu braku środka transportu, jak i poważnej choroby, która uniemożliwia poruszanie się). Dokument ten jest wystawiany przez lekarza w gabinecie lekarskim, ale do jego wypisania nie jest konieczny fizyczny udział pacjenta. Wizyta u lekarza może się odbyć na internetowym czacie lub mieć postać rozmowy przez telefon. W większości przypadków jest ona realizowana prywatnie i może z niej skorzystać każdy, nawet osoba, która nie jest ubezpieczona w NFZ.

Jak dostać receptę online najszybciej?

W niektórych sytuacjach czas podania leku jest kluczowy, aby zachować wysoką skuteczność leczenia, pacjent nie powinien również robić przerw w terapii bez skonsultowania tego z lekarzem. Właśnie wtedy przydaje się recepta elektroniczna — rozwiązanie to stanowi ratunek, gdy pacjent nagle przypomni sobie o kończącym się opakowaniu danego leku. Jak dostać e-receptę najszybciej? Jeśli zależy ci na błyskawicznej reakcji na receptę online w kilka minut, możesz liczyć, np. korzystając z usług podmiotu medycznego NaszaRecepta.pl. Wystarczy uzupełnić krótki formularz, aby zostać zapisanym na wizytę u lekarza i otrzymać e-receptę nawet w ciągu kilku minut.

Kiedy recepta online nie może zostać wystawiona?

Na stronach internetowych podmiotów medycznych oferujących e-recepty znajdziemy również informacje na temat sytuacji, w których recepta online nie może zostać wystawiona. Należą do nich np. przypadki, kiedy pacjent posiada stwierdzone uczulenie na daną substancję leczniczą — wtedy lekarz może odmówić przepisania danego leku i zaproponować zamiennik. Podstawą odmowy wypisania e-recepty mogą być również niektóre choroby przewlekłe stwierdzone u pacjenta bądź też określony stan fizjologiczny (np. ciąża).

Realizacja recept online — instrukcja krok po kroku

Realizacja recepty online to bardzo prosty proces. Po przepisaniu określonych leków pacjent otrzymuje kod e-recepty w wiadomości SMS oraz e-mail. Dokument pojawia się również na platformie NFZ IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Pacjent może podejrzeć w każdej chwili, jakie leki zostały mu przepisane, może również wielokrotnie wyświetlać kod upoważniający do zakupu danych produktów leczniczych w aptece.

Realizacja recept online jest możliwa także w przypadku gdy pacjent nie może osobiście podjechać do apteki. Wtedy należy przekazać bliskiej osobie swój numer PESEL oraz kod e-recepty. Na ich podstawie farmaceuta wyda leki przepisane przez lekarza. Jeśli chodzi o realizację recepty online w kilku różnych aptekach, takie rozwiązanie jest możliwe, jednak następne opakowania konkretnego leku należy wykupić w tej aptece, która wydała pierwsze z nich.

Realizacja recepty online jest uwarunkowana jej terminem ważności

Realizacja recept online jest możliwa w ramach określonego ograniczenia czasowego. Zwykle recepta online jest ważna przez 30 dni od momentu wystawienia dokumentu w gabinecie lekarskim. W niektórych przypadkach czas ten może być krótszy (np. dla antybiotyków wynosi maksymalnie 7 dni) lub dłuższy (dla leków immunosupresyjnych czas na zakup w aptece może wynieść nawet do 120 dni od momentu wystawienia e-recepty). Czas, do kiedy możliwa jest realizacja recepty online, jest podany na dokumencie wystawionym przez lekarza. Można go sprawdzić po zalogowaniu się na konto IKP lub sprawdzając wiadomość e-mail, otrzymaną po zrealizowanej wizycie zdalnej u lekarza. Warto tego przypilnować, ponieważ jeśli minie termin ważności e-recepty, nie będzie można już zakupić danego leku. Wówczas pacjent musi ponownie udać się na wizytę do lekarza, co może się wiązać z wydłużonym czasem oczekiwania, a nawet dodatkowymi opłatami.

Zdjęcie główne: freepik.com

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *