Najlepsze tradycje wielkanocne pochodzą z Niemiec

Przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy rozpoczynają się w Niemczech znacznie wcześniej, od Wielkiego Postu i Środy Popielcowej.

Wielkanoc to radosne święto ze słodyczami, kulinarnymi przysmakami i zwierzęcym folklorem. I chociaż każdy kraj ma swoje unikalne zwyczaje, tradycje wielkanocne w Niemczech zasługują na szczególne uznanie.

To tutaj, w zachodnich Niemczech urodził się zwyczaj związany z Zajączkiem (Osterhase), który chowa jajeczka.

Nie jest jasne, jak dokładnie powstał zajączek wielkanocny – potencjalnie historia pochodzenia leży w święcie płodności pogańskiej bogini Eostre, której duchowym zwierzęciem był królik. Ale powszechnie spekuluje się, że niemieccy imigranci przywieźli królika z miękkimi uszami i jajkiem. Niemcy są również odpowiedzialni za pierwsze jadalne zajączki wielkanocne, które pojawiły się na scenie w XVIII wieku.

Oto sześć wspaniałych tradycji wielkanocnych pochodzących z Niemiec:

1. Parady

Uroczystości naprawdę zaczynają się na początku Wielkiego Postu. Fasching lub Karneval to tylko dwa z regionalnych nazw na tydzień przed Wielkim Postem, obchodzony najsłynniej w Nadrenii i niemieckojęzycznej Szwajcarii. W miastach takich jak Kolonia przechodzi ogromna parada, a pracownicy miejscy, ubrani w kostiumy, rozrzucają cukierki w tłum.

2. Pączki

W Niemczech Karneval to także czas pączków. Pączki z dżemem zwane Berliner, Krapfen lub Pfannkuchen, w zależności od tego, w której części Niemiec się znajdujesz, to tradycja o wielowiekowym rodowodzie. „Tłusty wtorek” był przecież dniem uboju zwierząt, zanim post wielkopostny tego zabronił. Zebrany tego dnia smalec służył do przyrządzenia pączków i innych specjałów z ciasta smażonego.

3. Ogniska

W miarę zbliżania się Wielkanocy i końca Wielkiego Postu, kolejną niemiecką tradycją jest rozpalanie wielkiego ogniska w Niedzielę Wielkanocną. Tradycyjnie ognisko miało być symbolem wyprowadzenia zimna i ciemności wraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa i nadejściem wiosny. W zależności od regionu, różne części Niemiec na różne sposoby celebrują tę tradycję. W niektórych rozpalane jest proste ognisko, w innych podpalane są wielkie drewniane koła i staczane po łagodnym zboczu.

4. Wielkanocne „Drzewa”

Kolejną niemiecką tradycją wielkanocną może być Osterstrauss, czyli bukiet pączkujących gałązek drzew owocowych zebranych razem w wielkim wazonie i zawieszonych na nich pomalowanych jajkach wielkanocnych. Czasami jajka są przeplatane małymi, ręcznie wykonanymi drewnianymi ozdobami w kształcie zajączków lub mniejszych ptasich jaj. Czasami w okresie przedświątecznym na gałązkach wyskakują małe kwiaty, stanowiąc piękne, naturalne tło dla jajek i ozdób.

Na tej samej zasadzie można wykonać Osterkranz, czyli wieniec wielkanocny, z ręcznie malowanymi jajkami. Zastępuje Weihnachtskranz, czyli bożonarodzeniowy wieniec z gałęzi sosny, który jest zawieszony pod sufitem (lub umieszczony na stole) i ozdobiony czterema świecami reprezentującymi cztery tygodnie Adwentu.

5. Zielone Ciasta

Prawie każdy region Niemiec ma swoje świąteczne potrawy na święta. W środkowych Niemczech, w Wielki Czwartek, czyli w czwartek przed Wielkanocą, tradycyjnie piecze się pikantne ciasto drożdżowe z porem o nazwie Grüner Kuchen („zielone ciasto”). Kostki słoniny, znane jako Grüner Speck (lub „zielony bekon”), są rozrzucone na wierzchu ciasta.

Wielki Czwartek jest również nazywany Gründonnerstag, co oznacza „zielony czwartek” i chociaż nie jest do końca jasne, skąd pochodzi ten termin, jednym z wyjaśnień jest to, że jest on związany z przedchrześcijańską tradycją jedzenia nowych zielonych ziół i liści na początku wiosny jako sposób na wzmocnienie ciała i duszy po długich, mroźnych miesiącach zimowych.

6. Wspaniałe Chleby

Ogólnokrajową tradycją jest serwowanie plecionego, wzbogaconego słodkiego chleba na śniadanie w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Ciasto drożdżowe jest wzbogacone dużą ilością masła, mleka i jajek oraz nadziewane rodzynkami lub kawałkami kandyzowanej skórki. Ciasto podzielone jest na trzy części i splecione razem — trzy części symbolizujące Trójcę Świętą.

W zależności od regionu ciasto może się różnić. Czasami do ciasta zagniata się puree ziemniaczane, aby zapewnić więcej wilgoci, innym razem pasma ciasta są wypełnione pastą ze słodkich orzechów lub nadzieniem makowym.

Jeśli przy stole są małe dzieci, ciasto można poskubać na mniejsze kawałki i zwinąć w małe owale. Następnie za pomocą nożyczek ciasto można przeciąć na małe jeżyki, króliki lub myszy. Posmarowanie jajkami nadaje każdej bułce wspaniałe błyszczące, ciemnobrązowe wykończenie w piekarniku.

Utalentowani piekarze tworzą z ciasta drożdżowego wszelkiego rodzaju plecione cuda, nawet na kształt zwierząt: wspaniałe baranki, czy kurczątka.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *