Poradniki

Opłaty drogowe – winiety – Bułgaria 2023 – poradnik

Aktualizacja: grudzień 2022

Pamiętajmy o tym, że na terenie Bułgarii obowiązują e-winiety, które można nabyć w punktach na terenie kraju lub przez Internet. Opłatą objęte są autostrady oraz niektóre drogi 1-3 kategorii. Dlatego przed wjazdem na teren Bułgarii nie zapomnijmy o zakupie winiety na przejściu granicznym lub zakupmy winietę wcześniej wygodnie z domu. Informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla samochodów osobowych. Dla samochodów dostawczych i ciężarowych obowiązuje system winietek uzależniony od kategorii emisji spalin pojazdu.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z dróg w Bułgarii możemy nabyć winietę na weekend, 7 dni, 1 miesiąc, 3 miesiące lub rok. Należy pamiętać, że winieta kupowana na rok 2023 ważna jest od momentu zakupu do 31 stycznia 2024 roku.

Okresważności
Rodzaje pojazdówweekend7 dnimiesiąc3 miesiącerok
Samochody osobowe10 BGN
∼ 24 PLN
15 BGN
∼ 36 PLN
30 BGN
∼ 72 PLN
54 BGN
∼ 129 PLN
97 BGN
∼ 232PLN

Uwaga: 1 BGN = 2,3979 PLN (Średni kurs NBP z dnia 30.12.2022)

Kara za brak winiety:

Kara za przejazd bez aktualnej winiety wynosi od 300 BGN do 3 000 BGN (od 719 do 7193 PLN) w zależności od typu pojazdu. Dla samochodów osobowych kara wynosi 300 BGN (∼ 719 PLN).

Drogi na których obowiązuje opłata:

Opłata obowiązuje na wszystkich drogach poza terenem zabudowanym dlatego obowiązkowo musimy zakupić winietę na granicy jeżeli nie chcemy zapłacić kary. Dodatkowo płatna jest także przeprawa promowa lub przejazd mostem przed Dunaj, który jest naturalną granicą pomiędzy Rumunią a Bułgarią.

Sposoby zakupu:

Winiety można kupić wyłącznie w jednym z 3000 punktów zlokalizowanych na terenie Bułgarii takich jak stacje benzynowe, urzędy pocztowe oraz na przejściach granicznych. Najwygodniej skorzystać jednak z możliwości zakupu winiety przez Internet.

Źródło: https://www.bgtoll.bg/en/

Kontakt

W Bułgarii za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest National Toll Administration. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • +359 70010876 Infolinia czynna jest od 8 do 20 przez 7 dni w tygodniu).
  • e-mail: info@bgtoll.bg

O dodatkowych informacjach ważnych podczas podróżowania po Bułgarii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.


Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *