Poradniki

Opłaty drogowe – winiety – Wielka Brytania 2024 – poradnik

Przejazd autostradami na terenie Wielkiej Brytanii jest bezpłatny. Aktualnie na terenie Wielkiej Brytanii dostępnych jest 3600 km bezpłatnych autostrad zarządzanych przez państwo. Autostrady na terenie Wielkiej Brytanii oznaczone są literką MX np. M1, M2 itd. Istnieją też drogi o podwyższonym standardzie do standardu autostrady oznaczone AX(M) np. A1(M), A3(M) itd. Płatna jest jedynie autostrada oznaczona M6toll mająca długość 43 km i jest zlokalizowana wokoło Birmingham. Autostrada jest zarządzana przez Midland Expressway Ltd. Osoby często korzystające z tego odcinka mogą wypożyczyć urządzenie do automatycznego naliczania opłat nazwane TAG.

Spis treści:

Drogi, na których obowiązuje opłata

Opłatą objęte jest 34 km autostrady wokół Birmingham. Dodatkową opłatą objęte są tunele i mosty. Płatny jest też wjazd do centrum Londynu i Durham. Oficjalna strona płatnego odcinka: https://www.m6toll.co.uk/

Mapka z płatnym odcinkiem autostrady

Przebieg płatnej autostrady M6toll zgodny jest z poniższą mapką:

Źródło: https://www.m6toll.co.uk/

Sposoby zapłaty

Opłata za przejazd pobierana jest na bramkach. Dopuszczalne formy płatności to gotówka (płatność w GBP) tylko na 2 wjazdowych głównych punktach poboru opłat, karty płatnicze, karty paliwowe oraz elektroniczny system poboru opłat – TAG.
Pozostałe drogi, przy których nie ma bramek są bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli.

Kategorie pojazdów

 • 1 – Motocykle
 • 2 – Pojazdy o dwóch i wysokości nieprzekraczającej 1,3 m nad przednią osią. (Samochody osobowe)
 • 3 – Pojazdy większej liczbie osi niż dwie i wysokości nieprzekraczającej 1,3 m nad przednią osią. (Samochody osobowe z przyczepą)
 • 3 – Pojazd o dwóch osiach i wysokości przekraczającej 1,3 m nad przednią osią.

Cena za przejazd:

Opłaty są zróżnicowane i zależą od kategorii pojazdu. Ważne jest również czy pokonujemy cały 43 km odcinek autostrady, wtedy obowiązuje opłata (Mainline) lub część trasy (Junction) szczegóły poniżej.

KategoriaOpłata
MainlineJunction
14,30 GBP (22 PLN)3,00 GBP (15 PLN)
28,90 GBP (45 PLN)5,80 GBP (29 PLN)
312,90 GBP (65 PLN)8,70 GBP (44 PLN)
415,30 GBP (77 PLN)12,30 GBP (62 PLN)
515,90 GBP (80 PLN)13,20 GBP (67 PLN)

Jeśli podróżujesz na trasie M6toll dalej w kierunku północnym lub południowym, zapłacisz na jednym z dwóch głównych punktów poboru opłat.

Jadąc w kierunku południowym (np. w kierunku NEC i Solihull M42/M6/A38), będziesz przejeżdżać przez plac poboru opłat Weeford Park, położony pomiędzy skrzyżowaniami T4 i T3. Jeśli jedziesz na północ (np. w kierunku Stafford lub Telford M6/A34/M54), przejedziesz przez plac poboru opłat Great Wyrley pomiędzy skrzyżowaniami T6 i T7.

Jeśli przejedziesz tylko część trasy M6toll zjeżdżając na jednym z lokalnych punktów poboru opłat, zostaniesz obciążony niższą stawką na stanowisku poboru opłat. Miejsca te są: T3 Langley Mill (dla tras Sutton Coldfield i A38); T4 Weeford Junction (dla tras Tamworth, A38 i A5); T5 (dla tras Shenstone, Lichfield i A38); lub T6 Burntwood (dla tras Cannock i A5).

Mapka z placami poboru opłat dostępna pod linkiem.

Kontakt

Kontakt z firmą Midland Expressway Ltd. obsługującą autostradę:

 • Infolinia: 0330 660 0790 (czynna od poniedziałku do piątku od 8:30 do 17:00)
 • E-mail: customer.services@m6toll.co.uk

Przepisy drogowe Wielka Brytania

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Wielkiej Brytanii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ W trakcie opracowania:(

2 komentarze

 • RealLife

  Jechałem dziś rano tą drogą: żadnych bramek, placów poboru opłat czy informacji,że droga jest płatna nie zauważyłem. Będę tędy wracał za kilka godzin i zaskoczył mnie opis na mapie M6 TOLL, sprawdzam te informacje i już nic nie wiem … Przypuszczałem że jakieś winiety albo opłaty przez internet tam obowiązują, ale skoro brzmi – nie ma się czym przejmować.

 • Ewa

  mieszkam w Irlandii jechałam z Liverpoolu do folkstone 29 czerwca i nie wiem czy mam płacić jakieś bramki ? jesli tak to czy moze ktoś podac stronę do zaplaty ? Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *