Pałac rodziny Festetics w Keszthely (Helikon Palace Museum)

Barokowy pałac Rodziny Festetics znajduje się w miejscowości Keszthely zlokalizowanej nad jeziorem Balaton. Budowę pałacu która trwała prawie 150 lat rozpoczęto w 1745 roku. W tym czasie pałac zbudowany początkowo na fundamentach zrujnowanego zamku, został trzykrotnie rozbudowany ostatnio w 1880 roku, według projektu Wiktora Rumpelmayer, pochodzącego z Wiednia.

Pałac który powstał możemy oglądać do dziś. Jest to jeden z trzech największych pałacy które można podziwiać na Węgrzech. Rodzina Festetics przyczyniła się również do rozwoju miasta. W mieście z ich inicjatywy zostały szpital, szkoła oraz pierwszy w Europie uniwersytet rolniczy który działa do dzisiaj. Ciekawym miejscem jest biblioteka która posiada w swoich zbiorach dużo unikatowych książek, a półki z książkami wznoszą się na wysokość 8 m nad poziom parkietu.

W przeciwieństwie do okolic, pałac nie został uszkodzony podczas II wojny światowej. W pałacu mieści się muzeum (Helikon Palace Museum) które zostało założone w 1974 roku. Muzeum jest odwiedzane przez około 200.000 osób rocznie.

Ogrody pałacu zostały utworzone w XIX wieku, reprezentują one styl angielski.

Palac (5)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wokoło pałacu znajduje się płatna strefa parkowania. Za parking płacimy w parkometrach. Godzina postoju kosztuje 200 Ft. W zależności od zakresu zwiedzania polecam wykupienie parkingu na od 1,5 do 3h.

Palac (2)

Podczas sezonu w miesiącach wakacyjnych pałac otwarty jest w godzinach od 9 do 18 z wyłączeniem niedzieli. Poza sezonem pałac można zwiedzać w godzinach od 10 do 17. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia znajdują się na stronie pałacu: www.helikonkastely.hu/en/

Zwiedzanie przypałacowego ogrodu który dysponuje dużą przestrzenią i jest pięknie zaaranżowany jest bezpłatne. W ogrodzie znajdują się liczne ławki na których można odpocząć.

Palac (4)

Wejście do wnętrza pałacu i wystawy dorożek kosztuje 2300 HUF – bilet normalny i 1150 HUF bilet ulgowy przysługujący uczniom i studentom oraz osobom po 65 roku życia. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Dodatkowo na terenie pałacu można zwiedzić palmiarnię w cenie 500 HUF.

Wyjście na wieżę pałacu kosztuje 600 HUF. Skąd można podziwiać widok na pałacowy ogród i nie tylko.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

Palac (11)

Palac (6)

Palac (10)

Palac (9)

Palac (8)

Palac (3)

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Andrzej Prusak

    Wieża (za 600 Ft) , to nie wiara. Przynajmniej ja tak wierzę.

    1. Dziękujemy za informację. Już poprawione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *