Relacje z podróży

Ścieżka w Koronach Drzew w Ciężkowicach jesienią – nasze wrażenia

Korzystając z pięknej jesiennej pogody jaką mamy do dyspozycji końcem października, w tym roku postanowiliśmy się wybrać na Ścieżkę w Koronach Drzew w Ciężkowicach. Byliśmy bardzo ciekawi tego miejsca, gdyż opinie dotyczące tej atrakcji można usłyszeć, przeczytać różne, a wręcz przeważają negatywne. Mieliśmy w wakacje zwiedzać tą nową atrakcję, ale plany pokrzyżowała nam wichura, która uszkodziła elementy ścieżki, przez co obiekt był przez chwilę niedostępny dla zwiedzających. Poczekanie z odwiedzinami do jesieni to był strzał w dziesiątkę. Bardzo podobała nam się ścieżka oraz różnokolorowe drzewa, które można było spotkać na trasie. Polecamy zapoznać się z artykułem.

Nawigacja po artykule:

Jeżeli już wiesz wszystko o Ścieżce w Koronach Drzew w Ciężkowicach przeczytaj jedynie dział z naszą opinią. Dostępną na samym końcu artykułu.

Najważniejsze cechy Ścieżki w Koronach Drzew w Ciężkowicach:

 • Należy pamiętać, że ścieżka jest jednokierunkowa (powrót poboczem drogi).
 • Ścieżka ma ponad 1000 m długości.
 • W najwyższym punkcie ścieżka znajduje się 22 m nad ziemią.
 • Przejście spacerkiem z dziećmi zajmuje około 1h + powrót drogą 10 min.
 • Możliwość podziwiania Pasma Brzanki z punktów widokowych.
 • Z parkingu widać Tatry:) Szkoda, że mieliśmy tylko obiektyw szerokokątny, bo z użyciem zoomu było by super zdjęcie.

Grunt to pozytywne nastawienie pamiętajmy, że ścieżka jest tańsza niż konkurencyjne obiekty. Jest idealna, aby rozpocząć przygodę z takimi obiektami. To czwarty obiekt tego typu, który odwiedziliśmy w tym roku więc mamy jakieś doświadczenie w temacie:)

Jakie atrakcje na Ścieżce w Koronach Drzew w Ciężkowicach?

Ścieżka w Koronach Drzew w Ciężkowicach to nowa atrakcja otwarta 20 lipca 2023 roku, która ciągle poszerza swoją ofertę. Uwzględniane są uwagi zwiedzających i obiekt jest na bieżąco modernizowany. Aktualnie dostępne atrakcje na ścieżce:

 • ciekawe plansze edukacyjne dotyczące obszarów leśnych
 • darmowe lunety na punkcie widokowym
 • ławki, aby odpocząć wsłuchując się w las
 • przejścia dostarczające adrenaliny
 • sklepik z fajnymi pamiątkami

A to nie wszystko. W planach jest wybudowanie wieży widokowej oraz placu zabaw dla dzieci. Te dwie atrakcje zlokalizowane zostaną na początku ścieżki. W tym momencie trwa opracowanie koncepcji oraz przygotowanie projektów.

Dodatkowo nie należy zapominać, że to kolejna ciekawa atrakcja w Ciężkowicach gdzie zobaczyć można również:

Jak dojechać do Ścieżki w Koronach Drzew w Ciężkowicach?

Adres:

Adres: ul. Zakole 12; 33-190 Ciężkowice
Współrzędne GPS: 49.78590738868748, 21.002752720541714
Kod Plus: Q2P3+G8 Ciężkowice

Mapka z lokalizacją:

Samochód

Dojazd do Ścieżki w Koronach Drzew jest bardzo dobrze oznaczony znakami. Najlepiej kierować się na ulicę Partyzantów skąd łatwo trafić na nowo powstały parking skręcając w ulicę Spacerową lub Zakole.

➡ Z Tarnowa dojazd zajmuje około 40 min
➡ Z Nowego Sącza dojazd zajmuje około 50 min

Pieszo:

Z Muzeum przyrody lub rynku dojście do Ścieżki w Koronach Drzew zajmuje około 30-40 min.

Rowerem:

Z rynku dojazd zajmuje 20-25 min z uwagi na stromy podjazd. Droga powrotna zajmie połowę tego czasu.

Gdzie zaparkować przy Ścieżce w Koronach Drzew w Ciężkowicach?

Auto można zaparkować przed budynkiem wejściowym na ścieżkę, gdzie jest miejsce dla około 20 samochodów – wjazd od ul. Zakole. Dodatkowo został wybudowany parking na około 50 samochodów w odległości około 100 m od budynku kas, na który jest wjazd od ul. Spacerowej. Także nie należy martwić się o miejsce do pozostawienia samochodu. Parkingi są bezpłatne.

Czy to dobre miejsce dla osób niepełnosprawnych?

Ścieżka w Koronach Drzew w Ciężkowicach dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Czy to dobre miejsce na wyjście z dzieckiem w wózku?

Według nas to idealne miejsce na spacer z bąbelkiem. Wózkiem sunie się super po deskach ścieżki.

Czy na miejscu można kupić pamiątki?

Tak, na końcu jest bardzo fajny sklepik z pamiątkami. Gdzie można kupić rzeczy charakterystyczne dla regionu. Wybór jest podobny jak w MCEE, a część rzeczy do kupienia wykonywana jest przez lokalnych rzemieślników.

Czy na Ścieżce w Koronach Drzew w Ciężkowicach znajdują się toalety?

Toalety znajdują się w budynku kas oraz w budynku przy wyjściu ze ścieżki.

Czy na Ścieżkę w Koronach Drzew w Ciężkowicach mogę zabrać mojego pupila?

Ze względów bezpieczeństwa na Ścieżce obowiązuje zakaz wprowadzania psów i kotów.

Jak wygląda droga powrotna na parking?

Wcale nie jest taka tragiczna jak opisują ludzie w komentarzach. Zajmuje około 10 min. A ruch samochodów na drodze jest znikomy. Dodatkowo droga powrotna jest bardzo dobrze oznaczona.

Ile kosztuje wejście na Ścieżkę w Koronach Drzew w Ciężkowicach?

Cennik (październik 2023):

Rodzaj biletuCena
Normalny40 zł
Ulgowy/dla grup zorganizowanych35 zł
dla mieszkańców Ciężkowic* 20 zł
Bilet Normalny łączony Skamieniałe Miasto + Ścieżka w Koronach Drzew45 zł
Bilet Ulgowy łączony Skamieniałe Miasto + Ścieżka w Koronach Drzew38 zł

*Należy okazać dokument poświadczający zamieszkanie na terenie Ciężkowic.

Dzieci do 4 lat za darmo.

Gdzie można kupić bilety, aby zwiedzić Ścieżkę w Koronach Drzew w Ciężkowicach?

 1. Bilety można nabyć w kasie zlokalizowanej w budynku wejściowym na ścieżkę (ul. Zakole 12).
 2. Dodatkowo uruchomiona została możliwość zakupu biletów następujących punktach stacjonarnych:
  Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach (ul. Parkowa 4),
  Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach (ul. Krynicka),
 3. Możliwy jest zakup przez Internet na stronie: https://tubijeserce-pogorza.pl/sprzedaz-internetowa/ Jednak jest pewne ograniczenie. Można kupić jedynie bilet bilet normalny lub bilet normalny + dzieci do 4 lat. Bilety ulgowe należy kupić w kasie lub punktach stacjonarnych.

Jakie są godziny otwarcia Ścieżki w Koronach Drzew w Ciężkowicach?

Ścieżka w Koronach Drzew w Ciężkowicach otwarta jest codziennie od 10 do 18. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić czy się coś nie zmieniło pod linkiem: https://tubijeserce-pogorza.pl/#godziny-otwarcia oraz na FB: https://www.facebook.com/SciezkawKoronachDrzew/, gdzie pojawiają się informację o przerwach technicznych oraz niedostępności do zwiedzania.

Nasze wrażenia

Jesteśmy zadowoleni z wizyty Ścieżce w Koronach Drzew w Ciężkowicach tak jak i nasze dzieci. Obecnie korzyścią tej atrakcji jest niższa liczba odwiedzających, ponieważ początkowy boom już minął. Dzięki temu mogliśmy bez problemu dać się wyszaleć naszemu 13- miesięcznemu synkowi, który cała trasę pokonał na nóżkach. A wiadomo jak to z takimi dziećmi jest chodzą chwiejnym krokiem i nie za bardzo słuchają rodziców. Atrakcja jest bezpieczna dla dzieci, co sprawdził Mikołaj razem z Kornelią zaglądając w takie miejsca gdzie nam nie przyszło by na myśl. Dodatkowo Mikołaj przetestował zamocowanie siatki zabezpieczającej pod poręczą. Jesienią można spuszczać liście napotkane na ścieżce w dół, co jest nie lada atrakcją dla dzieci. Jest to też idealne miejsce, aby sprawdzić czy nasze pociechy nie mają lęku wysokości, czy nie boją się takich atrakcji przed odwiedzeniem konkurencyjnych ścieżek, gdzie cena za wejście jest sporo wyższa. Gdyż niektóre dzieci mogą różnie reagować na takie miejsca. Podczas zwiedzania możemy pooddychać świeżym, czystym, pachnącym lasem powietrzem oraz delektować się odgłosami ptaków. Ze ścieżki wprawne oczy mogą wypatrzyć nawet grzyby rosnące w pobliskim lesie, więc jest co oglądać, a i można co poniektóre drzewa dotknąć.
Możemy śmiało zdementować: przejście ścieżki nie zajmuje 5 min, wcale nie idzie się w połowie drzew oraz droga, którą się wraca nie jest zbytnio ruchliwa. W czasie naszego powrotu przejechało nią jedno auto. Dodatkowo ta atrakcja cały czas się rozbudowuje i co chwila oferowane są dodatkowe rzeczy. W planach jest wieża widokowa, plac zabaw oraz alternatywna trasa powrotu na parking.

Jeden komentarz

 • Turystka 55

  Bardzo szczegółowy opis miejsca, super wygląda na zdjęciach zrobionych dronem. Zachęcił mnie do przyjazdu w to miejsce i zobaczenia na żywo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *