Małopolskie,  Muzea,  Relacje z podróży,  Różności

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach

W dzisiejszym artykule pragniemy zaprosić Was do odkrycia jednego z nowych i wyjątkowych miejsc w Małopolsce, które stanowi kombinację edukacji, przyrody i rozrywki. To właśnie tutaj, w Ciężkowicach, znajduje się Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Nasza podróż do tego miejsca rozpoczęła się od odwiedzin miejscowego Muzeum Przyrodniczego oraz urokliwego Parku Zdrojowego, który regularnie odwiedzamy już od kilku lat. Dzisiaj skupimy się jednak na Centrum Edukacji Ekologicznej, aby przybliżyć Wam wszystkie atrakcje jakie to miejsce ma do zaoferowania, odpowiedzieć na pytanie, czy dzieci będą się tu nudzić oraz dostarczyć praktycznych informacji, które pomogą Wam w planowaniu wizyty. Oto nasza relacja z wizyty ⬇️

Co zobaczymy w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej?

  • Interaktywną ekspozycję, która została podzielona na trzy główne sekcje: ziemia, woda i powietrze
  • Nowoczesną salę kinową na 180 osób (w sali kinowej można również prowadzić konferencje i prezentacje)
  • Kawiarnię z regionalnymi wyrobami
  • Park Sokoła – znajdujący się przed MCEE

Interaktywna ekspozycja „Ziemia-Woda-Powietrze”

Ekspozycja zajmuje całe pierwsze piętro MCEE. Wystawa zatytułowana „Ziemia-Woda-Powietrze” została podzielona na 3 strefy, które są spójne z żywiołami będącymi motywem przewodnim, bez których niemożliwe byłoby życie na naszej planecie. Wystawę można zwiedzać w dowolnej kolejności. Zdecydowana większość eksponatów jest interaktywna, coś można dotknąć, coś można nacisnąć. Dodatkowo cała wystawa związana jest z regionem Pogórza Ciężkowickiego. W każdej części wystawy znajdziemy elementy nawiązujące do przyrody tego regionu: rzeki Białej, piaskowca ciężkowickiego oraz istotne fakty o nietoperzach.

Dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi dostępna jest winda. Za jej pomocą możemy się dostać na wystawę razem z wózkiem. Co było dużym ułatwieniem dla nas, gdyż nasz roczny synek dopiero zaczyna chodzić.

Poniżej zdjęcia z wystawy:

Pomieszczenie z interaktywną tablicą z motylem

Część dotycząca ziemi i nietoperzy

Wystawa dotycząca wody

Kawiarnia oraz regionalne pamiątki

Po zwiedzeniu wystawy, warto zajrzeć do kawiarni, gdzie można nabyć różnorodne smakołyki, takie jak aromatyczna kawa i wyśmienite ciasta. Gorąco polecamy spróbować także regionalnych pierniczków ozdobionych nietoperzowym wzorem, które nas bardzo zachwyciły.

Jeśli chodzi o zakupy pamiątek, przy kasie znajduje się szeroki wybór unikalnych upominków, które pozwolą dłużej cieszyć się wspomnieniem z tego wspaniałego miejsca. Co istotne, większość z nich jest związana z lokalną kulturą i wytwarzana przez lokalnych rzemieślników.

Jak dojechać do MCEE?

Do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach można dostać się pociągiem, samochodem, busem, rowerem. Ciężkowice zlokalizowane są w odległości około 35 km od centrum Tarnowa i 40 km od Nowego Sącza.

Pociąg

Ze stacji kolejowej PKP na Bogoniowice – Ciężkowice dojście zajmuje 15 min spacerkiem.

Samochód

Samochodem bardzo łatwo trafić do muzeum. Nawet nie musimy korzystać z nawigacji. Wystarczy kierować się na Ciężkowice drogą 977 i skręcić w ul. 3 Maja w Ciężkowicach.

➡ Z Tarnowa dojazd zajmuje około 40 min
➡ Z Nowego Sącza dojazd zajmuje około 50 min

Bus

Busy jadące do Ciężkowic mają przystanek przy skrzyżowaniu drogi 977 z ulicą 3 maja. Z przystanku do muzeum jest około 5 min na piechotę.

Rowerem

Przed budynkiem MCEE znajduje się stojak na rowery gdzie można bezpiecznie pozostawić swój rower.

Lokalizacja

Adres: ul. Parkowa 4, 33-190 Ciężkowice

Współrzędne GPS: 49.7905867,20.9710322

Kod Plus: QXRF+6C Ciężkowice

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej połączone jest z Muzeum Przyrodniczym.

Parking:

Przed budynkiem MCEE oraz Muzeum Przyrodniczym (oba budynki są połączone) znajduje się płatny parking. Drugi parking znajduje się za budynkiem przy placu zabaw na ulicy Parkowej.

Godziny otwarcia

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej czynne jest w następujących godzinach:

Dni tygodniaGodziny otwarcia
poniedziałek – czwartek8:00 – 17:30
Piątek8:00 – 19:30
Sobota – Niedziela10:00 – 19:30

Ostatnie wejście na wystawę możliwe jest na 30 min przed godziną zamknięcia, a na seans filmowy
do godziny rozpoczęcia seansu.

Cennik

Bilety na wystawę Ziemia-Woda-Powietrze do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej dostępne są w następujących cenach:

  1. Bilet Standardowy: 20 zł
  2. Bilet Ulgowy*: 15 zł
  3. Bilet Mieszkańca**: 10 zł
  4. Przewodnik dla Grup (do 30 osób): 60 zł
    • W przypadku grup liczących więcej niż 30 osób, grupa zostanie podzielona na dwie części.

Informacje na temat zniżek:

Dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny.

*dotyczy:
Uczniów i studentów do 26.roku życia za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej/studenckiej
Posiadaczy Karty Seniora
Posiadaczy Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej wraz z Opiekunem Osoby Niepełnosprawnej
Posiadaczy Karty Dużej Rodziny

**dotyczy:
Mieszkańców Gminy Ciężkowice po okazaniu dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania

Kontakt z MCEE

Strona internetowa: MCEE.pl

Telefon kontaktowy: 14 67 67 664 wew. 44

e-mail: rezerwacja@mcee.pl

Czy polecamy MCEE?

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach to miejsce, które na pierwszy rzut oka wydawało się skromne i niepozorne, okazało się prawdziwą niespodzianką. Interaktywna wystawa na każdym kroku zaprasza do udziału. Dzieci z pewnością nie będą się tu nudzić, a i dorośli dowiedzą się różnych ciekawych informacji. Można posłuchać tu bicia serca nietoperza, pobawić się elektrownią wiatrową, przenieść się do świata motyli i pomalować ich skrzydła na interaktywnej ścianie, a nawet zagłębić się w fascynujący świat piasku. Nasze dzieci były zachwycone możliwościami, jakie oferuje ta wystawa, i spędziły na niej niezapomniane chwile. Córce (5 lat) najbardziej podobała się zabawa piaskiem kinetycznym, który podświetlony był różnymi kolorami, w zależności od poziomu wysokości. Z kolei syn (1 rok) na dłużej zatrzymał się przy sensorycznej planszy. Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej to miejsce, gdzie nauka staje się przygodą, a zabawa staje się sposobem na zdobywanie wiedzy. Oczywiście polecamy to miejsce, musicie je zobaczyć przy następnej wizycie w Ciężkowicach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *