Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach – nasze wrażenia

Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach to nie tylko skarbnica wiedzy o przyrodzie, ale także miejsce, w którym tradycja i nowoczesność splatają się w interesujący sposób. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, to miejsce kryje w sobie ogromną liczbę fascynujących eksponatów, które prezentowane są w innowacyjny i przyciągający sposób. W trakcie naszej podróży po tym niezwykłym muzeum, odkryjemy tajemnice przyrody w sposób, który skłoni nas do spojrzenia na nią zupełnie nowym, fascynującym świetle.

Historia

Historia tego miejsca jest związana z pasją do przyrody założyciela muzeum, dr. Włodzimierza Tomka, który już w dzieciństwie opiekował się zwierzętami. Po studiach związał się z badaniami leśnymi, pracując m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednakże jego prawdziwą miłością były ptaki i owady, czego efektem były liczne publikacje naukowe. Wraz z innymi myśliwymi założył lokalne Koło Łowieckie (które funkcjonuje do dnia dzisiejszego), a także angażował się w ochronę przyrody, zatrzymując m.in. eksploatację piaskowca w rezerwacie „Skamieniałe Miasto”.

Dom dr. Tomka zawsze był pełen dzikich zwierząt, którymi opiekował się wraz z żoną Krystyną. Jego pasja do zbieractwa prowadziła do gromadzenia różnorodnych eksponatów związanych z przyrodą, które w końcu stały się podstawą kolekcji muzealnej. Samo muzeum istnieje od 1989r. i obecnie mieści się w nowoczesnym budynku (w miejscu starego muzeum) wyposażonym w interaktywne stanowiska multimedialne, zapewniając turystom unikalne doświadczenia edukacyjne.

Co zobaczymy w muzeum?

Ekspozycja została podzielona na trzy główne sekcje:

➡️ Sala z wystawą stałą:

W tym miejscu odwiedzający mają okazję uczestniczyć w fascynującym pokazie multimedialnym. W trakcie prezentacji na sali robi się ciemno, a głos Pani narrator i podświetlające się gabloty prowadzą po całej wystawie. W tym magicznym otoczeniu można poznać różnorodne informacje na temat prezentowanych ptaków (ponad 200 gatunków, a z samej Polskiej Czerwonej Księgi ponad dwadzieścia), a także usłyszeć dźwięki przyrody, które towarzyszą im w ich naturalnym środowisku. Prezentacja trwa około 30 minut i jest głównie poświęcona ptakom, ale można tu również znaleźć informacje dotyczące innych zwierząt, takich jak jelenie, dziki czy bobry. W tej sekcji wystawy dostępne są także dwie interaktywne stacje: jedna poświęcona budowie ciała ptaków, a druga prezentująca życie na łąkach pogórzańskich.

➡️Batyskaf (łódź podwodna):

  • Dla grup szkolnych przygotowana została fascynująca prezentacja multimedialna poświęcona rzece Białej. Wspólnie z przewodnikiem, uczestnicy „wyruszają w podwodną” w wirtualną podróż rzeką Białą, gdzie poznają jej różnorodnych mieszkańców oraz niespodziewane zagrożenia. Ta atrakcja trwa około 20 minut.
  • Osoby zwiedzające indywidualnie mogą z kolei obejrzeć krótki, 13-minutowy film przedstawiający życie rzeki Białej Tarnowskiej.

➡️Sala konferencyjna:

  • W tej części wystawy grupy korzystające z usługi przewodnika mają okazję uczestniczyć w ciekawym wykładzie na temat dużych ssaków występujących na terenie Polski lub mogą skorzystać z lekcji muzealnej na wybrany wcześniej temat.
  • Osoby indywidualne w tej sali mogą zobaczyć imponujące eksponaty, takie jak żubr, łoś, wilk, żbik, ryś, niedźwiedź, a także oglądnąć wystawę ptaków siedlisk wodnych oraz największą kolekcję batalionów w Polsce.

Jak dojechać do Muzeum Przyrody w Ciężkowicach?

Do Muzeum Przyrody w Ciężkowicach można dostać się pociągiem, samochodem lub busem. Ciężkowice zlokalizowane są w odległości około 35 km od centrum Tarnowa i 40 km od Nowego Sącza.

Pociąg

Ze stacji kolejowej Ciężkowice-Bogoniowice dojście zajmuje 15 min spacerkiem.

Samochód

Samochodem bardzo łatwo trafić do muzeum. Nawet nie musimy korzystać z nawigacji. Wystarczy kierować się na Ciężkowice drogą 977 i skręcić w ul. 3 Maja w Ciężkowicach.

➡ Z Tarnowa dojazd zajmuje około 40 min
➡ Z Nowego Sącza dojazd zajmuje około 50 min

Bus

Busy jadące do Ciężkowic mają przystanek przy skrzyżowaniu drogi 977 z ulicą 3 maja. Z przystanku do muzeum jest około 5 min na piechotę.

Lokalizacja

Adres: ul. 3-go Maja 34, 33-190 Ciężkowice

Współrzędne GPS: 49.790563,20.9734895

Kod Plus: QXRF+66 Ciężkowice

Parking:

Przed budynkiem muzeum znajduje się płatny parking.

Godziny otwarcia

Muzeum jest czynne:

Poza sezonem (listopad – kwiecień)
od poniedziałku do piątku: 9:00 – 16:00

W sezonie (maj-październik)
od poniedziałku do piątku: 9:00 – 16:00
sobota i niedziela: 11:00 – 17:00

Cennik

Bilety wstępu do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach dostępne są w następujących cenach:
Bilet ulgowy: 10 zł
Bilet normalny: 15 zł

Przewodnik dla grup zorganizowanych do 30 osób: 60 zł
(Dla grup liczących więcej niż 30 osób, grupy zostaną podzielone na dwie części)

Zajęcia dydaktyczno – edukacyjne: 100 zł – około 45 min.
(Dostępne tematy: „Czerwona księga zwierząt,” „Biologia nietoperzy,” „Ryby polskich rzek”)

Grill: 18 zł/os
(Organizacja grillowania możliwa przy zakupie biletu wstępu do Muzeum oraz wcześniejszej rezerwacji)

Jak można skontaktować się z Muzeum Przyrody w Ciężkowicach?

Strona internetowa: https://muzeum.ciezkowice.pl

Telefon kontaktowy: +48 14 6510 038

Czy polecamy Muzeum Przyrody w Ciężkowicach?

Z całą pewnością polecamy. Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach stanowi doskonałe miejsce do odwiedzenia przez rodziny z dziećmi. To nie tylko fascynujące i inspirujące miejsce, które przybliża tajemnice przyrody w nowoczesny sposób, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu i rozwijania wiedzy o świecie przyrody. Dzieci będą zachwycone bogactwem eksponatów, a rodzice docenią wartość edukacyjną oraz unikalne podejście muzeum do prezentacji przyrody. Nasza córka (5 lat) była zafascynowana interaktywną podłogą oraz duża ilością różnych gatunków zwierząt, którym można się przyjrzeć. Nam spodobał się nowoczesny sposób prezentacji eksponatów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *