Stancja, mieszkanie czy akademiki w Poczdamie – gdzie najlepiej mieszkać na studiach?

Artykuł sponsorowany

Studiowanie za granicą jest dziś prostsze niż kiedykolwiek, szczególnie na obszarze Unii Europejskiej. Jeśli tylko wyniki w nauce pozwalają, można wybrać dowolną uczelnię zagraniczną i zdobyć prestiżowe wykształcenie, a do tego przeżyć przygodę życia, mieszkając kilka lat w obcym kraju. Polskim studentom najłatwiej jest wybrać się do Niemiec na studia, bo jest blisko i wielu z nich zna język. Polecamy przepiękny Poczdam słynący jako miasto akademickie. Po wyborze uczelni pozostaje dylemat: gdzie mieszkać na studiach za granicą? W Poczdamie najlepszą opcją są akademiki Basecamp – sprawdź dlaczego!

Poczdam: wymarzone miasto dla studentów!

Poczdam jest miastem we wschodnich Niemczech, stolicą kraju związkowego Brandenburgia. Wchodzi w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg, co w praktyce oznacza, że do stolicy Niemiec jest stąd naprawdę blisko –jedynie około 35 km! Poczdam wyróżnia się cennymi zabytkami, z kompleksem pałacowo-parkowym Sanssouci na czele, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także z licznymi ośrodkami kultury i nauki.

Już od połowy XIX wieku miasto prężnie rozwijało się jako centrum naukowo-kulturalne, a obecnie jest jednym z najznamienitszych ośrodków akademickich w kraju. Funkcjonują tu trzy uczelnie publiczne, w tym Uniwersytet w Poczdamie, a około 15% mieszkańców to studenci. Wieczorami w trakcie roku akademickiego miasto tętni życiem, a młodzi ludzie chętnie wybierają się także do pobliskiego Berlina, które nigdy nie śpi, oferując liczne atrakcje, imprezy, eventy, wydarzenia kulturalne, spotkania ze sztuką.

Trudny wybór: gdzie mieszkać na studiach?

Nieważne, czy zdecydujesz się na Poczdam jako miejsce studiów, inne miasto studenckie w kraju czy zagranicę – przyjęcie na uczelnie to dopiero początek drogi. Przed Tobą kilka decyzji związanych z ułożeniem sobie życia w nowym miejscu, w tym ta najważniejsza: gdzie mieszkać? Zasadniczo studenci mają trzy opcje do wyboru:

  • Stancje, czyli pokoje dla studentów oferowane w mieszkaniach czy domach; samodzielne lub dzielone z kimś. Trafiają się tanie oferty, ale trzeba uważać na właścicieli, którzy czasem narzucają sporo reguł dotyczących mieszkania i potrafią uprzykrzyć życie.
  • Mieszkanie samodzielnie w wynajętym lokum. Opcja bardzo droga, zwłaszcza za granicą. Ponadto w ten sposób trudno poznać nowe osoby i można spędzić studia samotnie, ucząc się do egzaminów.
  • Akademiki publiczne. W Polsce popularna forma zakwaterowania studenckiego, ale nie zawsze dostępna dla każdego – z racji ograniczonej liczby miejsc uczelnie czasem narzucają wymóg dochodowy. Akademiki są tanie, zawsze jest tam imprezowy klimat, co po jakimś czasie może zmęczyć. Ponadto wiele tych obiektów w Polsce jest w kiepskim stanie.
  • Akademiki prywatne. Nowa opcja zakwaterowania dla studentów – prywatne akademiki przypominające nowoczesne bloki, ale ze wszystkimi udogodnieniami dla młodych ludzi.

Akademik, Poczdam – co oferuje Basecamp?

Dobra wiadomość dla wszystkich planujących studiowanie w urzekającym Poczdamie: w mieście funkcjonują prywatne akademiki! Poczdam ma bowiem swój Basecamp, czyli apartamenty na nowoczesnym osiedlu. Basecamp Poczdam oferuje 263 przytulne pokoje studenckie z prywatnymi łazienkami, w tym 20 przystosowanych do osób niepełnosprawnych, a do tego 11 wspólnych kuchni z pełnym wyposażeniem.

Udogodnienia

W całym obiekcie funkcjonuje szybkie Wi-Fi. Do nauki przeznaczona jest komfortowa wspólna przestrzeń, idealna także do odpoczynku. Co więcej, na terenie Basecamp jest pralnia, siłownia i kino.

Lokalizacja       

Najlepsza w akademikach Basecamp jest lokalizacja! Blisko centrum akademickiego – uniwersytecki kampus w Poczdamie jest dosłownie o parę kroków do akademika, podobnie jak inne instytuty badawcze. Można wybrać się tam komunikacją miejską, ale polecamy podróż rowerem, który wypożyczysz z akademika – jest ich dostępnych aż 60.

Basecamp Poczdam stawia przed Tobą nie jedno, lecz dwa dynamiczne miasta. Poczdam to miasto łączące w sobie historyczną architekturę z młodą dawką energii oraz Berlin, którego nikomu nie trzeba przedstawiać – jedna z najbardziej kolorowych europejskich stolic tuż obok Ciebie. Czy jest lepsze miejsce do zamieszkania? – czytamy na stronie Basecamp: basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/,  i trudno nie zgodzić się z tym opisem!

Nowoczesne akademiki – doskonała opcja dla studentów!

Prywatne akademiki rozwiązują wszystkie problemy innych form zakwaterowania dla studentów. Są przeznaczone dla studentów, więc nikt nie narzuca absurdalnych reguł jak często to robią właściciele na stancji. Nie są tak drogie jak mieszkania. Zapewniają kontakt z innymi studentami, jak akademiki, ale bez nieustannego gwaru i ciągłej imprezy, bo są tam także pokoje do nauki, gdzie można odnaleźć spokój, a dla chcących mieć zupełną prywatność – pokoje jednoosobowe. Ponadto w tych akademikach jest wiele udogodnień, zapewniających studentom wszystko, czego potrzebują. Prywatne akademiki to nowo powstałe, komfortowe budynki, które w niczym nie przypominają często nieremontowanych od lat starych akademików uczelnianych w Polsce.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Zgadzam się! Na szczęście też się mogę pochwalić, że studiuję w Niemczech. Zauważyłem, że
    wszyscy zachwycają się Berlinem, a tak blisko znajduje inne ciekawe miasto – Poczdam, piękniejsze i o wiele tańsze. Ja tu studiuję, pracuję i mieszkam w prywatnym akademiku BaseCamp (basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/). Po studiach też tu zostanę na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *