Po zluzowaniu obostrzeń pandemicznych, Małopolski Szlak Ogrodów rozkwitł na całego! Mijający 2022 rok był bardzo udany dla tej atrakcji turystycznej. Turyści licznie odwiedzali ogrody, których lista wzrosła już do 42. Kolejny sezon zapowiada się jeszcze lepiej.
Poznajmy nieco bliżej wybrane nowe, niezwykłe miejsca, które znalazły się na tym szlaku
Zacznijmy od wizyty w Nowym Sączu, gdzie w Miasteczku Galicyjskim funkcjonuje ogród edukacyjno-sensoryczny. Ten niesamowity ogród oddziałuje na zmysły dotyku, słuchu i węchu. To miejsce wręcz stworzone dla dzieci – także te z niepełnosprawnościami.

Z Nowego Sącza jest stosunkowo blisko do Lusławic w powiecie tarnowskim, gdzie od dość niedawna dla zwykłych zwiedzających jest otwarty zjawiskowy zespół dworsko-parkowy z unikatowym arboretum Krzysztofa Pendereckiego. Tym samym każdy może odkryć tajemnice tego ogrodu. A jest co podziwiać! Są tutaj m.in. drzewa egzotyczne, aleja tulipanowców, ogród japoński, labirynt czy drzewa sadzone przez prezydentów różnych krajów. Arboretum zyskało międzynarodową sławę.

Bliżej Krakowa znajdziemy imponujące Błonie w Niepołomicach, które szybko zdobył sławę jednego z najatrakcyjniejszych miejskich terenów rekreacyjnych w Polsce. Mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji kilka hektarów z atrakcjami skierowanymi dla różnych pokoleń z dziesiątkami tysięcy roślin, ponad setką drzew, wioską kaczek, ogrodami deszczowymi, wybiegiem dla psów, hotelami dla owadów, ogrodem doświadczeń i wieloma innymi atrakcjami, z których po prostu trzeba skorzystać!
Szlak pełen niesamowitych miejsc
Małopolski Szlak Ogrodów jest pełen różnorakich miejsc. Są ogrody ozdobne, edukacyjne, terapeutyczne czy użytkowe. Niektóre są prywatne, a inne publiczne. Na szlaku znajdziemy obiekty znane, jak i te mniej oczywiste. Poniżej prezentujemy przykładowe ogrody pod szyldem „musisz je zobaczyć na żywo”.
Kraków może się pochwalić m. in. Ogrodami Królewskimi na Wawelu. – Na tarasie górnym znajdują się: proste partery ornamentowe, podwyższone rabaty skrzyniowe z kolekcją roślin wydzielone ozdobnymi barierkami oraz łąka kwietna z trejażem. Ogród tarasu dolnego został podzielony na trzy główne części: południową – z parterami rabatowymi i altaną, środkową – z parterami ornamentowymi i północną – sad. Zobaczymy tu również winnice – czytamy w opisie pięknych Ogrodów Królewskich.

W zachwycającym grodzie Kraka jest także najstarszy istniejący ogród botaniczny w Polsce, czyli Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Założono go w 1783 roku. Dziś ogród posiada około 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, trzy kompleksy szklarniowe, ekspozycję muzealną i jest miejscem rekreacji oraz organizacji wydarzeń kulturalnych.
Małopolska może być dumna również z obiektów istniejących w Muszynie, gdzie możemy odwiedzić Park Kultury i Dawnego Rzemiosła, Ogród Magiczny, Ogród Biblijny oraz Ogrody Sensoryczne. Dla każdego coś atrakcyjnego! A to tylko niewielka część bogatej oferty. Planując kolejny sezon wycieczkowy warto wziąć pod uwagę wypady do ogrodów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele atrakcji skrywają te obiekty, położone stosunkowo niedaleko naszych miejsc zamieszkania.
Pełna lista obiektów należących do Małopolskiego Szlaku Ogrodów znajduje się na stronie internetowej: www.malopolskiszlakogrodow.pl.