Ameryka Północna,  Ciekawostki,  Poradniki,  Różności,  Stany Zjednoczone,  Świat

Wiza turystyczna do USA krok po kroku

Obywatele Polski mają obowiązek starać się o wizę przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Niestety większość ludzi rezygnuje czasem ze swoich planów, ponieważ mają wiele obaw, m.in. czy w ogóle wiza zostanie im przyznana i czy w konsulacie mówią po polsku lub po prostu przeraża ich czas, jaki muszą poświęcić na wyrobienie wizy.

AKTUALIZACJA

Uwaga od 11.11.2019 roku Polska oficjalnie przystąpiła do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program (VWP)). Oznacza to, że Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na nie dłużej niż 90 dni w celach turystycznych/biznesowych nie będą musieli ubiegać się o wizę. Szczegóły pod linkiem.

W tym artykule chcielibyśmy przełamać wszystkie stereotypy dotyczące wyrobienia wizy turystycznej (B-2) do USA, a także krok po kroku przedstawić cały proces, który wbrew pozorom nie wymaga dużo czasu.

Istnieją dwa rodzaje wiz, imigracyjna i nieimigracyjna. Wiza turystyczna jest wizą nieimigracyjną, przeznaczoną dla każdej osoby, która planuje wyjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych.

UWAGA!

W Polsce są dwa miejsca, w których możemy starać się o wizę:
1. Ambasada Amerykańska w Warszawie ul. Piękna 12
2. Konsulat Generalny w Krakowie ul. Stolarska 9

Cała formalność w internecie nie zajmie nam więcej niż 2 godziny.
Aby zacząć cały proces złożenia wniosku należy przygotować zdjęcie w formie elektronicznej. Jeżeli idziemy do fotografa, większość już na miejscu przygotowuje nam zdjęcie w takim formacie, aby można je było łatwo wgrać do naszego formularza aplikacyjnego. Koszt zdjęć to ok. 20 zł.

Teraz już możemy przystąpić do formalności. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z poniższej strony. Tutaj także są wszystkie niezbędne informacje dotyczące złożenia wniosku wizowego.

http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Już na wejściu pytają nas, o jaką wizę się staramy.

Źródło: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Oczywiście w przypadku naszej turystycznej wizy zaznaczamy WIZA NIEIMIGRACYJNA.

PIERWSZY NAJWAŻNIEJSZY KROK

Wypełnij formularz DS 160 
https://ceac.state.gov/genniv/

Jest on bardzo długi i czasem zaskakujący. Spotkamy się tam m.in. z takimi pytaniami jak: Czy jesteśmy terrorystami lub gdzie pracujemy.

Jednak na początku musimy zaznaczyć kraj, w jakim chcemy się ubiegać o wizę i miejsce. W przypadku Polski jest to Warszawa lub Kraków.
Źródło: https://ceac.state.gov/genniv/

Gdy następnie zaznaczymy miejsce oraz wpiszemy kod z obrazka, należy kliknąć 'START AN APLICATION’.
Wygeneruje nam się nasz unikalny kod, który będzie nam potrzebny podczas całej aplikacji.

Źródło: https://ceac.state.gov/genniv/

Trzeba pamiętać, że wszystkie dane w formularzu DS 160 muszą być prawdziwe i dokładne. Nie możemy kłamać. Inaczej nasze szanse na otrzymanie wizy się zmniejszają albo w ogóle ich nie mamy. W formularzu należy pisać prawdę i odpowiadać rzetelnie na pytania. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni można dzwonić na infolinię:

+48 22 307 1361 (z Polski)
+1 (703) 988 7101 (z USA)

Infolinia jest czynna w tygodniu od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 (czas polski).
Konsultanci są naprawdę mili i pomagają w każdej nawet najdrobniejszej sprawie.

UWAGA!

Cały formularz DS 160 jest w języku angielskim, jednak dla tych, którzy jeszcze nie radzą sobie na tyle z tym językiem lub szlifują przed wyjazdem proponujemy bardzo przydatne rozwiązanie, z którego sami korzystaliśmy.

https://www.nurkowanie.travel.pl/materialy/wniosek%20DS-160%20krok%20po%20kroku.pdf

Wypełnienie całego wniosku kończy się wgraniem zdjęcia, o którym wcześniej wspomnieliśmy, a także opłaceniem wniosku wizowego. Jest to koszt 160 DOLARÓW, czyli ok. 608 zł (20.06.2017)

Gdy wszystko wypełnimy i zakończymy nasz wniosek można wydrukować potwierdzenie, na którym będzie nasze zdjęcie oraz wszystkie nasze dane potrzebne do wniosku wizowego.


Źródło: własne

KROK DRUGI
Należy stworzyć profil oraz umówić się na spotkanie. W tym celu potrzebna nam będzie wcześniej wspomniana strona:

http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Źródło: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

W celu rejestracji należy wpisać swoje dane oraz wymyślić hasło.

Po zalogowaniu pokaże nam się strona z ważną dla nas informacją!

Źródło: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Tutaj już możemy swobodnie umówić się na rozmowę o wizę, jest to o tyle wygodne, że sami sobie wybieramy kiedy chcemy udać się na rozmowę z konsulem, oczywiście w miejscu zgodnym z wnioskiem DS 160.

KROK TRZECI – ROZMOWA Z KONSULEM
Na rozmowę trzeba wziąć wszystkie dokumenty, czyli:

  • wydruk potwierdzenia umówienia się na rozmowę,
  • wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160,
  • zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
  • aktualny paszport i poprzednie paszporty. (Sami staraliśmy się o wizę i nie trzeba było brać poprzednich paszportów)

Źródło: http://www.ustraveldocs.com

Sama rozmowa jest przyjemna. Konsul na początku rozmawia z nami po polsku, jednak sami możemy zaproponować język angielski (rozmawiamy z Amerykaninem lub Amerykanką).
Podstawowe pytania, które nam zada:

Gdzie jedziemy?
Na jak długo jedziemy?
W jakim celu jedziemy?
Z kim jedziemy?
Do kogo?
Czy pracujemy lub studiujemy? Jak tak to gdzie?
Ile zarabiamy?
Czy mamy rodzinę w Polsce? żonę/dzieci/chłopaka/dziewczynę/narzeczonego/narzeczoną w Polsce

Gdy nasze odpowiedzi będą szczere i prawdziwe konsul po 30 sekundach rozmowy przyzna nam wizę, jeżeli jednak zaczniemy mieszać się w naszym odpowiedziach konsul może nas dopytywać aż w końcu nasze szanse na przyznanie wizy zmniejszą się.

Podsumowując:
Złożenie wniosku wizowego trwa max. 2 godziny. Musimy być jednak do tego przygotowani, warto zrobić zdjęcie wcześniej i mieć je w formie elektronicznej.
Musimy pamiętać, że rozmowa to nic strasznego!
Konsul to też człowiek i nie chce nam zrobić na złość.

A tak wygląda nasza upragniona przepustka do Stanów Zjednoczonych.
Źródło: własne

Powodzenia! 🙂

253 komentarze

  • Marika

    Witam, informacje bardzo przydatne. Mam tylko dwie kwestie o jakie chcę zapytać: czy konsul na początku tylko rozmawia z nami po polsku, a potem po angielsku czy może całą rozmowę przeprowadzić po polsku oraz jak wygląda podpis elektroniczny? Pozdrawiam serdecznie 😉

    • Aga

      Przeważnie konsul zaczyna rozmowę w języku polskim, jednakże w jej trakcie może przejść na angielski. Jest to związane z informacjami jakie mu przekażemy, np. do kogo jedziemy, gdzie i w jakim celu. Konsul po prostu chce nas sprawdzić z każdej strony. Jeśli chodzi o podpis elektroniczny nie jest potrzebny do wyrobienia wizy.

  • Wojciech

    Witam.
    Jak ma się to do miejsca zmieszkania? Zameldowany jestem na Dolnym Śląsku (Kłodzko), natomiast mieszkam i pracuję w Warszawie. Czy muszę jechać specjalnie do Krakowa?

    • Aga

      Dzień dobry
      Nie ma znaczenia gdzie, nie zależy to od miejsca zameldowania a raczej od miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszka Pan w Warszawie to proszę zaznaczyć to przy wypełnianiu formularza DS 160 (pokazane w artykule) WARSAW POLAND.

  • Piter

    Nie ma co się bać. Dziś miałem spotkanie w ambasadzie na 9.30 i żeby nie skłamać po 15 minutach bylem wolny.Sama rozmowa z przesympatyczną panią trwała może z 20 sekund

  • Olhos de Aqua

    Ja byłem w KRK i szczerze mówiąc po 2 min. byłem załatwiony pozytywnie w przeciwieństwie do lat 80 i 90 byłem w sumie 10 razy i za każdym razem było hasło „Przykro mi” a teraz poszedłem tak dla jaj a tu wow. Życzę powodzenia.
    Pozdrawiam.

  • Kuba

    Cześć,
    W nastepnym tygodniu idę po wizę do Krakowa. Czy teraz przed samym budynkiem trzeba komuś pokazać dokumenty czy wszystko jest ok ? Czy w samym już konsulacie przed rozmową trzeba się najpierw udać do jakiegoś okienka po „numerek” do konsula ?

    • Aga

      Cześć
      Jeśli chodzi o pokazanie dokumentów przed konsulatem to wychodzi Pani lub Pan i wywołuje z nazwiska konkretną osobę. W tedy trzeba pokazać paszport i potwierdzenie wniosku wizowego. To wszystko. Nastepnie kierujemy się do kolejki przed wejściem do konsulatu, przechodzimy przez kontrolę ( podobnie jak na lotnisku) i ustawiamy się w kolejce, która prowadzi kolejno po naklejkę na paszport, złożenie odcisku palca i pod okienko konsula. Nie pobieramy żadnych numerków. Do wszystkiego prowadzą kolejki, aczkolwiek nie zajmuje to dużo czasu.

  • Momo

    Witam, rozpartuję złożenie wniosku o wize turystyczną do USA i ta strona bardzo mi pomoże , bo miałam wiele obaw czy wszystko dobrze wypełnię .
    Może zadam głupie pytanie , ale ostatni raz starałam się o wizę w roku 1992 i wtedy potrzebne było zaproszenie . Teraz już tego nie ma ?

    • Aga

      Dzień dobry.
      Jeżeli chodzi o zaproszenie to może pomóc, aczkolwiek to zależy. Pani stara się o wizę turystyczną jak rozumiem. W takim razie konsul będzie nas pytał o szczegóły wyjazdu. Co będziemy zwiedzać i gdzie będziemy mieszkać. Jeżeli wskażemy konkretną osobę i poprzemy to zaproszeniem jest to bardziej wiarygodne. Ale nie jest to wymagane.

    • Aga

      Może zapłacić ktoś inny, tzn z innego konta bankowego, aczkolwiek tytuł (w tym przypadku jest to numer) musi być zgodny.

  • Marcin

    Super artykuł. W 3 osoby z firmy jedziemy na kilka dni na targi do San Francisco (chyba wiza B2). Czy każdy z nas musi osobno założyć profil i go wypełniać (krok 2), czy może to zrobić jeden z nas? I drugie pytanie, czy opłatę wnosimy przed czy po wypełnieniu wniosku DS 160 ? Pozdrawiam

    • Aga

      Niestety grupowo można złożyć wniosek tylko w przypadku 5 lub większej ilości osób. Opłata za wizę jest bezzwrotna, bez względu na to czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie. Opłatę trzeba uiścić po wypełnieniu dokumentu DS-160.

      • Agata

        Odnośnie tego pytania, to jeśli podróżuje z chłopakiem i uwzględniłam to we wniosku DS 160 – to jest to błąd? Później doczytałam ze zaznaczam osoby towarzyszące jeśli to rodzina lub grupa zorganizowana.

  • dorota

    witam serdecznie

    na jaki okres jest wazna wiza?
    ja wyjezdzam we wrzesniu i mam wizyte 20 czerwca

    jest tylko na trzy miesiace? czy wiecej?

  • Żaneta

    Dzień dobry,
    jutro mam zamiar wypełnić wniosek DS 160 i mam pytanko. Czy pola (np. pole, w którym należy opisać swoje obowiązki w pracy) należy wypełnić po polsku czy po angielsku?

  • aneta

    Witam,
    Dzięki za przydatne informacje, faktycznie cała operacja wydaje się do ogarnięcia…
    Mam jednak dwa pytania…
    Jaki jest czas oczekiwania na spotkanie z Konsulem od momentu złożenia kompletnego wniosku?
    Mam polskie obywatelstwo, lecz mieszkam we Francji, więc na spotkanie z Konsulem lepiej umówić się w Polsce, czy w Paryżu,
    Pytam, ponieważ czas oczekiwania na spotkanie wg informacji na stronie ambasady USA, wynosi: 1-2 dni (kalendarzowe) Warszawa, 23 dni! Paryż….

    • Aga

      Czas oczekiwania w Polsce to teraz kilka dni. Samemu można wybrać sobie dokładny termin i godzinę rozmowy. W Paryżu może być to dłuższy czas. Jeżeli Pani ma możliwość to lepiej zrobić to w Polsce. Najlepiej jest także zadzwonić na infolinię i dowiedzieć się jaki jest faktyczny czas oczekiwania na spotkanie w ambasadzie. Czasem informacje z Internetu nie pokrywają się ze stanem faktycznym.

    • Aga

      Nie można się spóźnić. W Krakowie punkt o godzinie na którą są dane osoby zapisane, z konsulatu wychodzi Pani i prosi każdego z imienia. Niestety spóźnienie może skutkować stratą miejsca na daną godzinę. Lepiej więc być wcześniej i poczekać na swoją kolej.

  • tania

    Witam,
    Jaki należy wpisać status związku jezeli od 12 lat jestem w nieformalnym związku z kimś? czy chodzi tylko o formalne, zalegalizowane związki? w formularzu jest opcja „other” i nie wiem czy zaznaczac single czy tłumaczyć w punkcie other?
    I jeszcze pytanie o rodzinę: mam dwie przyrodnie siostry w USA ale kontaktu raczej nie utrzymujemy i nie znam ich dokładnych danych – czy musze podawać te dane?

    • Aga

      W pierwszej kwestii warto zaznaczyć, że jest się w związku. Zwłaszcza jeśli ta osoba zostaje w kraju. Świadczy to o tym, że ma się dla kogo wracać, a nie zostać w USA.

      Druga kwestia zależy od sytuacji. Konsul
      może wypytywać nas o osobę do której jedziemy, zwłaszcza jak wpisaliśmy ją we wniosku.

  • Król Lew

    Dzień dobry, ja mam takie pytanie – kiedyś się mówiło żeby iść z całą rodzina do konsula bo wtedy się dostanie wizę prawie na pewno. W przyszłym roku moja kuzynka zamieszkująca w USA na stałe bierze ślub. Cała rodzina pewnie będzie lecieć. I teraz, czy każdy sobie ma to ogarniać czy iść całą rodziną? Poza tym na jaki czas dostaje się wizę (przeważanie)? I jeśli jest taka sytuacja że ja mam stałe zatrudnienie i zaplanowane życie w PL a rodzic bezrobotny to czy dostaniemy wizy?
    Dziękuję, pozdrawiam!

    • Aga

      Warto iść z rodziną ale najbliższą. Może to być mama, tata, syn, córka, babcia, dziadek. W tedy razem opisuje się sytuacje konsulowi. Konsul będzie nas pytał w jakim lecimy i na jaki okres. Też będzie zainteresowany zatrudnieniem danej osoby i skąd mają środki na podróż (wiadomo, osoba bezrobotna nie ma możliwości sfinansować sobie lotu i pobytu w USA, konsul może zadawać pytania dot. właśnie środków pieniężnych, skąd taka osoba weźmie pieniądze na podróż).
      Odpowiedź na kolejne pytanie już przewinęła się w poprzednich postach. Wizę turystyczną dostajemy przeważnie na 10 lat.

  • rita

    Hej,
    Dziękuję za przydatny wpis.
    Jednak brakuje w nim informacji o opłacie wizowej – kiedy i na jakie konto ją wnieść? Co wpisać w tytule przelewu? To chyba jest krok dość ważny:) A dotarcie do tej informacji na stronie ustraveldocs jest niestety dość skomplikowane.
    Pozdrowienia i powodzenia dla wszystkich starających się o wizę!

  • Karolina

    Witam,
    w przyszłym roku 2019 planuje z chłopakiem jechac do Miami w celach turystycznych, nie mamy dokładnie sprecyzowanego terminu, wiec nie wiem kiedy powinniśmy sie starać o wize ? czy powinniśmy sie starać osobno czy razem ? na jaki ores dostaniemy wizę gdybyśmy przesuneli wyjazd ?

    • Aga

      Starania o wizę należy rozpocząć jak najwcześniej. Terminy oczekiwania na rozmowę zminiają się sezonowo. Największe zapotrzebowanie jest w miesiącach maj – sierpień. Warto więc pomyśleć o złożeniu wniosku z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej w miesiącach zimowych. Tym bardziej, że często loty są tańsze. Wiza turystyczna przyznawana jest przeważnie na 10 lat. Nawet jeśli paszport, w którym będzie ona wklejona straci ważność, jest możliwość wyrobienia nowego bez potrzeby ponownego starania się o wizę (podczas wyjazdu trzeba mieć dwa paszporty – ten z wizą i ten aktualny). Jeżeli chodzi o sprawę złożenia wniosku razem lub osobno to nie ma to dużej różnicy. Wnioski Państwo uzupełniacie osobno, aczkolwiek zaznaczyć trzeba z kim będziemy podróżować. Następnie wystarczy umówić się na rozmowę w tym samym dniu i o tej samej godzinie i razem podejść do konsula.

      • kuba

        witam.lece do usa z zona i 3letnim synem.wiem ze dla kazdego musze wypelnic oddzielna forme ale czy mozna to polaczyc w jedna aplikacje na koncu ,uiscic platnosc i umowic nas razem na ta sama date czy kazdego oddzielnie musze umawiac?

        • Aga

          Umawia Pan każdego z osobna. Aczkolwiek proszę postarać się w zwolnienie z rozmowy syna. W wieku 3 lat nie ma obowiązku zjawienia się w konsulacie. Czyli umawia Pan siebie i żonę. Wystarczy umówić się na taką samą godzinę. Nie jest to trudne. Zwłaszcza, że na stronie widać ile jeszcze miejsc zostało.

          • Liery polskie

            Witam mam trochę głupie pytanie. Otrzymałam juz wizę. Mam nazwisko z polskimi literami. Na wizie nazwisko zapisano bez polskich znaków. Czy powinnam zgłosić to do poprawy?

  • ewka

    Witam,
    Wypisując wniosek ds-160 wpisałam zły numer tel. osoby do kontaktu w Stanach, pozostałe dane są poprawne. Zorientowałam się dopiero po wysłaniu formularza. Trochę się denerwuje czy to nie zaważy na decyzji o przyznaniu wizy. Zastanawiam się co zrobić, czy zgłosić to na spotkaniu z konsulem, czy przemilczeć tą sprawę?

    • Aga

      Nie ma to większego znaczenia. Na rozmowie można powiedzieć, że po prostu ta osoba zmieniła numer telefonu. Aczkolwiek nikt do niej raczej nie będzie dzwonił. Będą o tą osobę wypytywać już na samej rozmowie.

  • piejo10

    Planuje lecieć do USA na wizie turystycznej, pierwszy raz na maxymalny czas jaki ewentualnie wbijają na lotnisku czyli 6 miesięcy, czy kupując bilet oczywiście w 2 strony, czy nie zaszkodzi mi to przy rozmowie przy wylądowaniu z urzędnikiem jeżeli jako powrót przy kupnie biletu zaznacze około 5 do 5,5 miesiąca a we wniosku deklarowałem podróż na około 3 tygodnie ?

    • Aga

      Nie ma to aż tak dużego znaczenia. Trzeba po prostu wyjaśnić cel naszego pobytu w USA i dlaczego akurat na taki okres czasu. Aczkolwiek często celnika to nie interesuje. Po prostu pyta nas po co przyjechaliśmy, do kogo i po prostu wbija nam pieczątkę z którą możemy być w Stanach 6 miesięcy.

  • Aga

    Witam,
    chcę się starać o wizę razem z 15-letnią córką. Rozumiem, że formularz musi być osobny i opłata jest ta sama?
    Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Marcelina

    Witam!

    Wkrótce wybieram się do DC w celach turystycznych, odwiedzić znajomego. Czy zaproszenie od niego będzię pomocne w uzyskaniu wizy? Jesli tak – w jaki sposób powinno zostać spisane?

    Z góry dziękuję za pomoc!

  • Mariusz

    Pytanie 1.
    Chcieli byśmy z żoną wybrać się turystycznie do Nowego Jorku na tydzień. Co wpisać w rubryce „gdzie pracuje” jeśli wraz z żoną prowadzimy rodzinny biznes (sklep ) a działalność gospodarcza jest zarejestrowana na żonę ? Ja formalnie zatrudniony nie jestem.
    Pytanie 2.
    Chętnie wzięli byśmy ze sobą 13-letnia córkę ale obawiamy się że konsul może pomyśleć że chcemy zostać w USA, czy nasze obawy są słuszne ? Jak pisaliśmy powyżej, mamy wieloletni biznes, własnościowe mieszkanie, córka chodzi do prywatnej szkoły etc.

    • Aga

      Pierwsze pytania konsula zawsze dotyczą bezpośrednio destynacji, gdzie dokładnie chcemy się udać, a także na jak długo i w jakim celu. Wiadomo, staramy się o wizę turystyczną ale trzeba szczerze nakreślić szczegóły podróży.

      Z treści trudno wywnioskować w jakiej dokładnie Pan jest sytuacji. Podejrzewam, że bezrobocie a żona prowadzi formalnie działalność. Konsul przeważnie pyta o nasze zarobki lub o sponsora podróży. W takim przypadku często należy nakreślić ile zarabiamy i co robimy.

      Jeżeli chodzi o podróż z córką, a tym samym rozmowę w konsulacie to sprawa normalna. Wiele rodzin wyjeżdża na wspólne wakacje. Konsul zapyta napewno o szkołe dziecka i w której jest klasie. Nie powinien drążyć tematu dziecka, które rodzice chcą zabrać na wakacje.

  • Tomasz

    Wniosek wypełniony – tylko zrobiłem gafę – w języku polskim udzieliłem odpowiedzi czym się dokładnie zajmuje w firmie – myślicie, że już po ptakach?

    • Aga

      Myślę, że jeszcze nic straconego 🙂 Konsul na pewno będzie pytał o miejsce pracy i zarobki 🙂 Ważniejsze jest to co zaprezentujemy na rozmowie, oczywiście musi się to pokrywać z tym co napisaliśmy we wniosku. Jest to bardzo mały błąd. Gdyby to był błąd w sprawie płatności lub błędnie podanych danych trzeba by to wyjaśnić w inny sposób.

      • Tomasz

        No właśnie dokładnie chodzi o to bo jestem na samozatrudnieniu ale świadczę usługi mojemu pracodawcy. Tak też we wniosku to opisałem by było wszystko jasne zaznaczając opcje zatrudnienia OTHER …

        Mam nadzieję, że będzie ok – cały świat zwiedzony a tu widzę obawy…

  • Mariusz

    Dziękuje za odpowiedź, jeszcze jedno pytanie.
    Jeśli będziemy składać wniosek z żoną i córką czy możemy zrobić to razem i rozmowę z konsulem również przeprowadzić cała trójką czy ja i żona będziemy musieli rozmawiać osobno, czy dziecko musi przyjechać z nami ?

    • Aga

      Wniosek DS-160 musi być wypełnić każda osoba.
      Jeśli chodzi o rozmowę z konsulem proszę umówić się na jedną godzinę.

      ”Dzieci w wieku poniżej 14 roku życia posiadające obywatelstwo polskie i mieszkające w Polsce nie muszą mieć zeskanowanych odcisków palców i stawiać się osobiście na rozmowę z konsulem.”
      Tutaj znajdzie Pan szczegóły: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-svc-visachild.asp

      Z doświadczenia wiem, że lepiej pojawić się jednak z córką. Po pierwsze jest to bardziej wiarygodne a po drugie mniej załatwiania.

  • Aga

    Witam. Jeśli ojciec dziecka jest pozbawiony praw rodzicielskich lub ma je ograniczone to czy musi sie stawić na rozmowe z konsulem, czy musi byc jego zgoda na piśmie na wyjazd dziecka?

  • Wojtek

    Chciałbym złzyc wniosek dla czteroosobowej rodziny – 2 osby dorosle 2 dzieici 13 i 8 lat, Chodzi o wize turystyczna na wyjazd wakacyjny. Czy jest mozliwosc zlozenia jakiegos wniosku rodzinnego czy trzeba dla kazdej z osob zlozyc odzielny wniosek ? Jak jest w przypadku dzieci z rozmową w ambasadzie ? wchodza odzielnie z rodzicem czy mozna tam wejsc jako rodzina ?

    Dziekuje za podpowiedz

    • Aga

      Dla każdej osoby należy wypełnić wniosek DS-160. Dzieci poniżej 14 roku życia, posiadające obywatelstwo polskie oraz zamieszkujące na terenie Polski nie mają obowiązku składania odcisków palców oraz rozmowy z konsulem. Na rozmowę należy umówić się na tej stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland (krok po kroku cała procedura opisana jest w artykule).
      Aby zwolnić dziecko z rozmowy z konsulem należy wypełnić wniosek on-line lub zadzwonić na infolinię:
      osoby dzwoniące z Polski – Tel. +48 22 3071361
      osoby dzwoniące z USA – Tel. 703-988-7101.
      Osoby, które zostaną zakwalifikowane, zostaną poinformowane w jaki sposób należy złożyć dokumenty.

  • Magdalena

    Czy wiadomo jaki jest koszt połączenia z infolinią? dzwoniłam przed chwilą, najpierw przez 5 min słuchałam różnych komunikatów a potem odebrała osoba z ukraińskim akcentem która nie była w stanie zapisać mojego nazwiska mimo literowania. Ostatecznie się rozłączyła.
    A dzwonilam z trzema pytaniami:
    1. Mam podwójne nazwisko z myślnikiem pomiędzy, czyli wygląda to załóżmy Anna Nowak-Nowacka
    w systemie nie przyjmuje mi tego myślnika, tylko wymusza wpisanie bez myślnika. Czy to nie będzie potem problem jak przyniosę paszport z nazwiskiem i myślnikiem pomiędzy a we wniosku będzie bez myślnika?
    2. O wizę będę ubiegać się z synem który ma 7 lat, czy są jakieś wnioski rodzinne? czy normalnie wypełniam mu oddzielny wniosek? c
    3. Czy jeśli o wizę staram się tylko ja i syn czy muszę mieć zgodę ojca dziecka na wyrobienie wizy? (jesteśmy w trakcie rozwodu)

    • Aga

      Możliwe, że po prostu osoba zatrudniona na infolinii pochodzi z Ukrainy i dopiero zaczęła pracę. Nic nie szkodzi, odpowiem na wszystkie Pani pytania i rozwieję wątpliwości. Koszt połączenia jest zgodny z taryfą operatora.
      1. System także nie przyjmuje polskich znaków, nie jest to w żadnym wypadku błąd. Proszę wpisać bez myślnika.
      2. Wypełnia Pani wniosek DS-160. Ze względu na to, że syn ma 7 lat nie musi osobiście stawiać się na rozmowie z konsulem.
      Dzieci poniżej 14 roku życia, posiadające obywatelstwo polskie oraz zamieszkujące na terenie Polski nie mają obowiązku składania odcisków palców oraz rozmowy z konsulem. Na rozmowę należy umówić się na tej stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland (krok po kroku cała procedura opisana jest w artykule).
      Aby zwolnić dziecko z rozmowy z konsulem należy wypełnić wniosek on-line lub zadzwonić na infolinię:
      osoby dzwoniące z Polski – Tel. +48 22 3071361
      osoby dzwoniące z USA – Tel. 703-988-7101.
      Osoby, które zostaną zakwalifikowane, zostaną poinformowane w jaki sposób należy złożyć dokumenty.
      3.”Ze względu na rosnącą liczbę uprowadzeń i wykorzystywania dzieci, US Customs and Border Protection (Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych Ameryki) zaleca, aby w przypadku, gdy dziecko podróżuje tylko z jednym rodzicem lub z opiekunem, osoba towarzysząca dziecku posiadała pisemną zgodę drugiego rodzica (lub obojga rodziców) na jego wyjazd poza granice kraju. Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych zaleca, aby pismo było napisane w języku angielskim, potwierdzone notarialnie i zawierało stwierdzenie; “Potwierdzam, że moja żona/ mój mąż/inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę” (“I acknowledge that my husband/wife/other person is traveling with my son/daughter out of the country and has my permission to do so”).

      Rodzice dziecka mogą również rozważyć udzielenie pełnomocnictwa tymczasowemu opiekunowi na wypadek nieprzewidzianych okoliczności medycznych, jakie mogą się zdarzyć na terytorium Stanów Zjednoczonych. W przypadku, gdy opiekę prawną nad dzieckiem sprawuje tylko jeden rodzic dokumenty, które to potwierdzają, takie jak postanowienie sądu dotyczące władzy rodzicielskiej, akt urodzenia dziecka wskazujący tylko jednego rodzica, akt zgonu itp. będą przydatne w podróży.” Odnośnie pytanie oznaczonego numerem 3 proszę skorzystać z tej strony: http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-svc-visachild.asp

  • Anna

    Witam serdecznie, mam pytanie, w obecnych czasach często zdarza się, że jesteśmy zatrudnieni z mniejszym wynagrodzeniem „na papierze”, niż to jest w rzeczywistości. Proszę o poradę, co wpisać we wniosku, zarobki realnie otrzymywane czy te wpisane w umowie o pracę? (p.s. opłatę za wizę zrobi mój chłopak, którego zarobki są większe niż moje, miałby to być wspólny wyjazd na wakacje).

    • Aga

      Najlepiej wpisać prawdę. Nie zdajemy sobie sprawy ale urzędnicy nas sprawdzają pod każdym względem. Nie należy kłamać podczas składania wniosku a tym bardziej podczas rozmowy. Proponuję wpisać faktyczną kwotę oraz podczas rozmowy nakreślić, że jadą państwo razem na wakacje i w sumie wasze zarobki są wystarczające aby pokryć koszty wyjazdu. Tym samym proszę umówić się w tym samym czasie na rozmowę i podejść razem do konsula.

  • Patryk

    Witam, mam pytanie odnośnie podania informacji o podróży w wniosku DS160. Czy muszę podać dokładne dane gdzie będę nocowal pierwszego dnia, skąd będzie wylot, na ile dni itp. Chodzi o to ze nie wiem czy musze przed wizytą w ambasadzie ułożyć plan podróży ? Pytam dla tego że głównie czekam na tani bilet lotniczy na zachodnie wybrzeż( San Francisco, Los Angeles, ewentualnie Las Vegas) Znam przybliżony czas wyjazdu lecz wszędzie piszą aby nie kupować biletów ani nie rezerwować noclegów dopuki nie otrzymamy wizy bo w przypadku odmowy stracimy pieniądze. Proszę o poradę jak podejść do takiej sprawy. Z góry dzikie i pozdrawiam.

    • Aga

      To prawda, w przypadku odmowy tracimy pieniądze. Lepiej w pierwszej kolejności starać się o wizę. Aczkolwiek w poprzednim roku procent odrzuconych wniosków wizowych wyniósł tylko 5,9%. Jeżeli bardzo Panu zależy można zaryzykować. Jeżeli chodzi o podanie szczegółowych informacji we wniosku DS 160 to można podać mniej więcej gdzie będzie się przebywać. Określić miejsce według wytycznych. Generalnie jak już będziemy na pokładzie samolotu do Stanów Zjednoczonych i tak dostajemy kartkę z uzupełnieniem dokładnego adresu hotelu (lub inne), ile pieniędzy mamy ze sobą i do kogo się wybieramy.

  • Ola

    Dzień dobry 🙂 Chciałabym zapytać, czy od razu po przyznaniu wizy po rozmowie wiemy na jak długo ją otrzymaliśmy? Oraz jaki jest najkrótszy czas, na jaki możemy otrzymać wizę? Planuję podróż w lipcu/sierpniu i martwię się, że jeśli udam się na rozmowę np. w lutym, a wiza zostanie mi przyznana najpóźniej do maja to nue będę mogła odbyć podróży 🙁 a wiadomo, że lepiej jest kupić bilety wcześniej. Pozdrawiam

  • Marek Żukowski

    Bardzo fajny i przydatny artykuł. Bardzo dziękuję.
    Z żoną i moim bratem wybieramy się do Montany w lipcu ’19. Mamy już zaproszenia i to osoba nas zapraszająca będzie pokrywać wszelkie koszty pobytu w USA. Mamy zamiar tam być 2 tygodnie. Nawet mamy na zaproszeniu rozpisany cały plan podróży z poszczególnymi miejscami.
    1) Jaką kwotę dolarów powinniśmy mieć ze sobą na czas pobytu? Gdzieś usłyszałem, że strona amerykańska wymaga 100$ dziennie na ewentualne samo utrzymanie się.
    2) We wniosku zaznaczę RETIRED – emeryt ale jeszcze dorabiam w ochronie a nie takiej pozycji we wniosku. Jak mam ten problem rozwiązać?
    3) chyba najważniejsze – w którym momencie muszę dokonać opłaty wizowej? (przed wypełnieniem wniosku? w trakcie? po wypełnieniu?) ….pogubiłem się

    • Aga

      We wniosku należy podaj dane osoby do której zamierzamy się wybrać a także wpisać ją jako fundatora podróży. Jeżeli mają Państwo już taki plan proszę zabrać wszystko ze sobą na rozmowę z konsulem. Będzie to bardziej wiarygodne z Państwa strony. Zapewne konsul będzie wypytywał o 'sponsora’ podroży. Należy w takiej sytuacji być zaznajomionym z takimi informacjami jak: imię i nazwisko, wiek, gdzie pracuje, mniej więcej ile zarabia, co robi w USA, czym się zajmuje, lub gdzie pracowała, jeżeli jest już na emeryturze. Dotyczy to także Państwa. Jeżeli Pan jest już na emeryturze to prawdopodobnie padnie pytanie o wysokość emerytury. Aczkolwiek to wszystko zależy od konsula. Może on tylko zadać jedno pytanie kto jest sponsorem wyprawy i gdzie dana osoba pracuje (najczęstsze pytanie) lub pytać o szczegóły. Lepiej wszystko mieć przygotowane w głowie.

      Teoretycznie tak, 100$. Jednak to pytanie usłyszą państwo dopiero po przylocie do Stanów Zjednoczonych. Celnik będzie pytał gdzie, do kogo jedziemy i ile mamy ze sobą pieniędzy. Także już w samolocie dostaną Państwo kartkę, która jest niezbędna do uzupełnienia. Tak trzeba wpisać swoje dane, wraz z adresem destynacji oraz ile przewozimy pieniędzy do USA.

      Na trzecie pytanie odpowiedz znajdzie Pan w artykule 🙂
      Należy najpierw wypełnić wniosek DS-160 a następnie zalogować się na stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland

  • Krzysiek

    Witam,
    Jedno pytanie, gdzieś wyczytałem że aby ubiegać się o wizę trzeba mieć paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Czy to prawda? Chciałem lecieć do USA w maju przyszłego roku, nie mam jeszcze wyrobionego paszportu więc na pewno nie będzie ważny pół roku do tego czasu bo samo wyrobienie paszportu też trwa. Czy już mogę zapomnieć o wizie czy może ważne jest by po prostu mieć paszport?

    • Aga

      Jest to błędna informacja. Paszport musi być tylko ważny. Według obecnych przepisów paszport dla obywateli Polski musi być ważny przez okres planowanego pobytu. Wyrobienie paszportu trwa ok. miesiąc. Powodzenia!

    • Magda

      Ja widziałam również informację o tym, że paszport musi być ważny pół roku, ale do przodu. Czyli jeśli planuje się podróż w styczniu to paszport musi być ważny do czerwca 😉 Pewnie wynika to z tego co było wyżej w komentarzach- można w Stanach być max. 6 miesięcy.

  • Lucy

    Witam,
    zabieram się za załatwienie wizy do USA i mam pytanie czy wydrukowanie tego potwierdzenia złożonego wniosku DS 160 może być w wydruku czarno-białym? Mam aktualnie tylko drukarkę czarno białą i zastanawiam się czy tak może byc skoro na potwierdzeniu jest zdjęcie i kod kreskowy.
    a jeśli nie może być czarnobiale to można np zapisać na komputerze to potwierdzenie (lub zrobić screen?) i wydrukować u kogoś innego następnego dnia?

  • Aśka

    We wniosku widnieje pytanie:
    Q: Have you ever been refused a U.S. Visa, been refused admission to the United States, or
    withdrawn your application for admission at the port of entry?
    Czy kiedykolwiek odmówiono Ci wizy, odmówiono Ci wstępu do USA lub wycofałeś/aś swoje podanie o
    wjazd w punkcie granicznym?

    Czy jeśli kilka lat temu byłam na spotkaniu w konsulacie i nie dostałam wizy to mam zaznaczyć tak, a potem w polu wyjaśnić, że nie otrzymałam wizy podczas spotkania w konsulacie?

    • Aga

      Można ten punkt zaznaczyć. Konsul może nas zapytać o poprzednią rozmowę ale w większości przypadków nie ma to wpływu na decyzję konsula. Musimy dobrze zaprezentować się i mówić prawdę na rozmowie z konsulem.

  • Kasia

    Dzień dobry,
    planuję w przyszłym roku podróż do USA. Mój chłopak ma podwójne obywatelstwo. Przez 20 lat mieszkał w Stanach, a od 4 już w Polsce. Jego rodzice są Polakami (z obywatelstwem US), mieszkają w USA.
    Chcemy pojechać z chłopakiem odwiedzić jego rodziców oraz zwiedzić miejsca turystyczne.

    Czy ze względu na mój związek z obywatelem USA, mogę mieć problem z wizą?

    • Aga

      Nie powinno być żadnych problemów. Stara się Pani o standardową wizę trustyczną rozumiem. Konsul będzie zadawał pytania oczywiście gdzie jedziemy i w jakim celu. Ważne aby odpowiadać szczerze i nie zmyślać zwłaszcza odnośnie swojej pracy i zarobków.

  • Kasia

    Witam, mam pytanie dotyczące składania wniosku o wizę. Czy to obojętne gdzie będę składać? Warszawa czy Kraków? Czy wybór należy do mnie , czy jest czymś dyktowany?

  • Szymon

    Witam serdecznie
    Jak się ma składanie wniosku o wizę do USA dla osób mieszkających w Anglii z polskim Paszportem. Czy mogę wypełnić wniosek powyżej i umówić się na spotkanie z konsulem w UK czy będę musiał przelecieć do PL na te spotkanie, czy generalnie lepiej szukać takowej strony w UK i tam wszystko organizować

  • Wioleta

    Bylam w USA ponad 10 lat, wrocilam ponad pol roku temu. Wize turystyczna zmienilam na studencka.
    Tak, ze 3 lata bylam legalnie, a reszte niestety nie. Wrocilam na paszporcie konsularnym. W sumie nie mialam zamiaru juz wracac do stanow. Az tu nagle moja corka mnie informuje, ze rodzi w przyszlym roku 🙂
    Chcialabym poleciec na 2 tygodnie na chrzciny, ale zastanawiam sie czy wogole jest senns isc do ambasady.Moze lepiej nie mowic, ze tak dlugo bylam tylko pokazac zaproszenie na chrzciny corki?
    Ma ktos podobne doswiadczenia?

  • Grzegorz

    Mam Pytanie
    Planujemy z nażyczoną wyjazd do USA w wakacje a o wizę chcemy starać się już teraz. W między czasie jakoś w styczniu planujemy ślub i nie wiemy czy nie będzie problemu jeśli nażyczona zmieni nazwisko juz po otrzymaniu wizy.
    Pozdrawiam
    Grzegorz

    • Aga

      Jest to aspekt dosyć ważny. Sprawa wygląda tak, że zmiana nazwiska nie dyskwalifikuje Pana przyszłej żony z wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Wiza zostanie wydana na nazwisko panieńskie Pana narzeczonej. Będzie ona musiała wyrobić nowy paszport na nowe nazwisko i lecieć z dwoma paszportami (w obu paszportach nazwisko panieńskie będzie widnieć). Dla konsulatu jest to sprawa jasna. Wiza została przyznana dla danej osoby. I nie ma podstaw do nie wpuszczenia danej osoby na teren USA.

      ALE! UWAGA!
      Schody jednak zaczynają się w zupełnie innym przypadku. Pana przyszłej żony mogą nie wpuścić na pokład samolotu, ponieważ ma ona inne nazwisko. Takie sytuacje się zdarzają. Proponuje więc starać się o wizę dopiero po ślubie. Po prostu Pana przyszła żona będzie miała inne dane (na wizie, bilecie i w paszporcie) i to może skutkować nie wpuszczeniem na pokład samolotu.

  • Kornelia

    Planuje starać się o wizę choć pewnie jej nie dostanę bo jestem osobą bezrobotną na utrzymaniu męża Ale co tam raz się żyje. Mój mąż ma tam siostrę cioteczną jak mam ja określić we wniosku jako rodzinę?

    • Aga

      Wszystko zależy od tego jaką mają Państwo sytuacje finansową i jak przedstawi Pani sprawę. Po pierwsze liczą się zarobki męża, jest wiele przypadków kiedy to głowa rodziny sama utrzymuje swoich najbliższych ale wiąże się to po prostu z wysokimi dochodami. Konsul będzie pytał o miejsce pracy męża i o zarobki.
      Po drugie to jadą Państwo w celu wizyty u rodziny a nie aby na stałe się tam osiedlić tak? Proszę wpisać tak jak Pani uważa, czyli we wniosku należy ująć siostrę cioteczną męża jako rodzina.

  • Paweł

    Dzień dobry,

    Bardzo przydatny artykuł. Cieszę się, że na niego trafiłem.

    Mam jednak pytanie z innej beczki. Czy przed konsulatem/ambasadą USA o wizję turystyczną może starać się wyłącznie obywatel polski, czy obywatele innych państw również. Chodzi mi konkretnie o obywatela Ukrainy z prawem do czasowego pobytu oraz pozwoleniem na pracę w Polsce.

    Dziękuję z góry za wszelką pomoc.

  • Dejv

    Świetny artykuł, przeczytałem wszystkie komentarze, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania (co w przypadku, gdy nie mam zaproszenia od osoby z USA i dodatkowo lecę sam – czy nie będzie to okoliczność do odmowy wydania wizy). Planuję jechać na cały miesiąc w okresie wakacyjnym, więc pewnie często będę się przemieszczał pomiędzy stanami (co wypadałoby wpisać w rubryce z adresem, gdzie planuje się zatrzymać?). Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam 😀

    • Aga

      W żadnym wypadku nie jest to pretekst do odrzucenia wniosku wizowego. Wręcz przeciwnie, jedzie Pan sam w celach turystycznych tylko i wyłącznie. Konsul będzie pytał na rozmowie gdzie zamierza Pan się wybrać. Należy nakreślić mały plan podróży i to wszystko 🙂 Zaproszenie nie jest wymagane. A wręcz więcej wniosków jest odrzucanych ponieważ ludzie kombinują i próbują zostać na stałe w USA dzięki temu, że mają tam rodzinę i motywowały swoją podróż zaproszeniem.
      Jeżeli chodzi o adres to proszę wpisać przykładowy hotel, gdzie zamierza Pan się zatrzymać.

  • Mariusz

    Dzień dobry

    Mieszkam w Anglii mam tutaj dom. Ale mój język angielski nie jest najlepszy i nie wiem czy dam sobie radę w ambasadzie w Londynie czy lepiej składać wniosek w Polsce. Co Pani sądzi?

    Pozdrawiam

    • Aga

      Jeżeli nie czuje Pan się na siłach z językiem angielskim to lepiej zrobić to w Polsce. Zarówno w Krakowie jak i w Warszawie urzędnicy rozpoczynają rozmowę po polsku więc będzie Panu łatwiej. W Anglii mogą zobaczyć, że nie zna Pan języka i potraktować to jako pretekst do odrzucenia wniosku. Chociaż ludzie bez znajomości języka angielskiego także dostają wizę. Decyzja należy do Pana.

  • Mariusz

    Dzień dobry

    Mieszkam w Anglii od kilku lat. i Chciałby złożyć dokumenty o wizę.
    Pytanie: mój język angielski nie jest dobry i boje sie ze nie dam rady.
    Gdzie lepiej w Pl czy UK składać wniosek?

    Pozdrawiam

  • Kowallczyk

    Witam mam pytanie odnosnie stara nie sie o vise. …od paru lat mieszkam w belgi w maja mam zamaru wybrac sie do nowego jorku na 5 dni …..nie za bardzo orietuje sie jak to wszystko dlugo trwa ???lepiej strarac sie o vise w pl czy w brukseli ….pozdrawiam

  • Teresa

    Witam mam pytanie, popełniłam błąd we wniosku dotyczący miejsca wydania paszportu. W Krakowie będę mieć rozmowę już za kilka dni. Wiem, ze blad da sie poprawic tylko u jakiej osoby/jakim okienku?

  • Marcin L

    Witam wszystkich.
    Mam pytanie odnośnie wypełnienia wniosków jeśli chciałbym wyjechać turystycznie do znajomych z całą rodziną (Ja, Żona i dwójka dzieci )
    Jak wygląda wypełnienie takiego wniosku??
    Wiem że ja i żona wypełniamy osobo wniosek a co z dziećmi??
    Również osobno??

    Pozdrawiam
    Marcin

    • Aga

      Każda osoba musi wypełnić FORMULARZ DS-160 i złożyć podanie o wizę. Jeżeli jednak chodzi o rozmowę to dzieci poniżej 14 roku życia są zwolnione z rozmowy z konsulem ale trzeba spełnić inne wymagania. Najlepiej po wypełnieniu formularza DS – 160 zadzwonić na infolinię i dowiedzieć się o szczegóły całej procedury zwolnienia z rozmowy.

      • Marcin L

        A jak wyglądają szanse otrzymania takiej vizy. Wiem że dla całej rodziny może być problem.
        Jak to teraz wygląda??

        Pozdrawiam
        Marcin

  • Marcin

    Witam
    Wybieram się z rodziną do USA w celach turystycznych, ja już mam wizę, Żona i Córka jeszcze nie, czy na wizytę w konsulacie mogę jechać razem z nimi czy żona i 2letnia córka mają jechać same?

    • Aga

      Żona sama musi udać się na rozmowę. Jeżeli chodzi o córkę nie musi stawiać się na rozmowie. Najlepiej wypełnić córce wniosek DS – 160 i zadzwonić na infolinię. Tam wszystkiego się Pan dowie. Aczkolwiek wniosek DS – 160 musi być uzupełniony ponieważ bez tego Pan nic nie załatwi i nie udzielą Panu żadnej informacji. Proszę zapoznać się z tym zapisem:
      http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-svc-visachild.asp

  • damian1991

    witam nie rozumiem jednego dzisiaj dzwonilem na infolinie i babka mi powiedziala wyraznie jak staram sie o wize z zona i dzieckiem to mam wypelnic jeden wniosek ds 160 i tam o nich napisac….. a tutaj piszecie ze kazdy ma miec osobny. Co pisac w przypadku 16miesiecznego dziecka… to nie ma sensu.

    • Aga

      Z informacji, które zostały mi przekazane od konsula to każda osoba musi mieć wypełniony wniosek DS-160. Oczywiście dziecko jeżeli ma mniej niż 14 lat może być zwolnione z rozmowy. Aczkolwiek oboje rodziców musza stawić się na niej stawić.

  • Ola

    Przeszliśmy procedurę i mamy wizę ! Połowa sukcesu 🙂 I teraz zaczął sie problem podaliśmy ze mamy wujka w New York i do niego lecimy tylko mamy zamiar najpierw lecieć do Los Angeles zwiedzić wybrzeże zachodnie i dopiero po tym lecieć do New Yorku tam zwiedzić i wrocic do Warszawy . Czy urzędnik imigracyjny moze nam nie wbić pobytu z racji zmiany miejsca przylotu ? Pozdrawiam serdecznie

    • Aga

      Spokojnie nie będzie problemu. Urzędnik pyta nas co będziemy robić w USA i najważniejsze ile mamy pieniędzy. Nie będzie raczej wnikał dokładnie.

  • Anka

    Dzień dobry, a ja się trochę zamotałam z opłatą. Rozumiem, że najpierw tworzę konto na stronie ustraveldocs według instrukcji, potem dokonuję opłaty i mam ten numer referencyjny po przelewie. Potem wypełniam formularz DS-160 i tam mi się generuje ten numer kodu kreskowego. Potem dzięki tym dwóm numerom umawiam się na spotkanie z konsulem i razem z wydrukowanym potwierdzeniem i zdjęciem idę na rozmowę? Może to dość podstawowe i łopatologiczne pytania, ale jakoś mnie ta cała procedura stresuje i już najprostsze rzeczy mi się wydają skomplikowane 🙁 Druga rzecz, przejrzałam sobie pytania wizowe wcześniej. Rozumiem, że jeżeli moja ciotka mieszka w Stanach to muszę ją podać w informacjach w sekcji „relatives”, ale czy warto dodać ją również jako osobę kontaktową? Czy lepiej dać np. adres hotelu w Nowym Jorku w którym się zatrzymam? Co konsulat może uznać za priorytetowe? (nie jadę tam na zaproszenie ciotki, ani nie zamierzam się z nią spotkać) I jak to jest z tym podawaniem relatives w stanach? jeżeli mam tam brata mojego ojca, z którym nie utrzymujemy kontaktu i którego adresu nie znam, to mogę mieć problemy jeśli go nie podam? czy wpisać, że on gdzieś tam (proawdopodobnie) jest, ale adres nieznany? podobnie, czy na przykład jego przedłużony ponad ważność wizy pobyt w usa (nie jestem pewna czy tak jest, ale nie jest to wykluczone – jak mówiłam nie utrzymujemy kontaktu) może wpłynąć na mój wniosek? Nie zamierzam niczego ukrywać jeżeli zostanę o to zapytana, ale chciałam jakoś realnie ocenić swoje szanse i potencjalne problemy.

    • Aga

      Naszym zdaniem zajlepiej jest w pierwszej kolejności wypełnić wniosek DS-160. Jest to najbardziej pracochłonne. Następnie opłata, rejestracja na stronie www (podana w artykule) i tam można umówić się na rozmowę.
      We wniosku najlepiej wpisać szczerze gdzie się wybieramy i w jakim celu. Jeżeli nie jedzie Pani do rodziny i nie ma Pani zaproszenia to nie ma takiej potrzeby.

  • Monika

    Witam! Jak ja się cieszę, że znalazłam ten wpis 🙂 Dopiero zaczynam starać się o wizę. Planujemy jechać w kilka osób. Wypełniłam formularz ds 160 sobie i mężowi, wydrukowałam potwierdzenie, więc zmian nie mogę już nanieść 🙁 I, niestety, zrobiłam błąd 🙁 U męża podałam tylko szkołę wyższą (a chyba powinna być również średnia) i u jednej z towarzyszących osób wpisałam tylko jedno imię (a ma dwa). W swoim formularzu, tej samej osobie napisałam dwa imiona. I moje pytanie jest takie – czy mogę mężowi wypełnić formularz jeszcze raz i przy wnoszeniu opłaty za wizę i umawianiu rozmowy podać nr tego prawidłowo wypełnionego formularza? A, i czy wysokość zarobków podajemy netto, czy brutto? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    • Aga

      Jeżeli chodzi o podanie imion to nie wpłynie to na decyzje konsula. Ważne, że jest podane pierwsze imię i nazwisko. Na rozmowę Państwo pójdą napewno razem więc konsul będzie pytał z kim jedziemy. Nie są to bardzo istotne błędy. Jeżeli wpisała by Pani złe imię lub nazwisko to zupełnie inna osoba. W tedy był by większy problem. Proszę podejść razem do okienka konsula i normalnie porozmawiać. Pytanie z kim jedziemy i gdzie padnie napewno 🙂
      Proszę podać kwotę netto.

  • daas

    Bardzo dziękuję za ten artykuł i za rzetelne informacje.
    Wraz z partnerem chcemy złożyć wniosek o wizę turystyczną. Mamy po 30 lat, jednak ja obecnie nie pracuję, zajmuję się domem i jestem na jego utrzymaniu. We wniosku chcę wpisać, że on będzie podróżować ze mną i że jest sponsorem mojej podróży. Partner prowadzi własną działalność gospodarczą i ma stałe, bardzo dobre zarobki miesięczne. Czy z Pani doświadczenia wynika, czy taka osoba jak ja ma szanse na wizę? Nie mamy dzieci, ja jedynie jestem właścicielką domu w Polsce. Czy we wniosku lepiej wpisać, że jestem gospodynią domową czy osobą bezrobotną? Mam też kilka tysięcy oszczędności na koncie, czy w jakiś sposób to zaznaczyć, czy taka informacja pomoże?

    • Aga

      Rozumiem, że Państwo nie są małżeństwem? Istotną sprawą są zarobki partnera w takim przypadku. We wniosku trzeba zaznaczyć z kim zamierzamy podróżować. Czyli w tym przypadku z partnerem, który jest fundatorem całej wycieczki.
      Jeżeli Pani jest zarejestrowana jako bezrobotna to proszę to wpisać. Na rozmowie można zaznaczyć, że opiekuje się Pani domem ponieważ zarobki partnera są wystarczające. Proszę na rozmowę wybrać się razem, także do konsula proszę podejść wspólnie do okienka.
      Pani szanse są duże. Proszę we wniosku pisać tylko prawdę. Nie można kłamać. Wszystkie informacje, które Pani wpisze są weryfikowane. Większość rzeczy da się sprawdzić 🙂
      Jeżeli chodzi o Pani oszczędności to jeżeli Pani o nich wspomni na rozmowie to konsul zapyta skąd Pani je ma skoro Pani nie pracuje 🙂 aczkolwiek nie jest to istotne.

      • daas

        Zgadza się, nie jesteśmy małżeństwem, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Co do oszczędności, to byłam czynna zawodowo przez 9 lat, stąd odłożone pieniądze, ale rozumiem, że lepiej nie komplikować tej rozmowy takimi informacjami 😉
        Partner był kilka lat temu w USA w programie work&travel, wrócił przed końcem wizy, także to chyba będzie działało na jego plus. Czy jeśli będziemy wspólnie rozmawiać z konsulem, a ten będzie mieć wątpliwości co do mnie (słyszałam o słynnych odmowach z powodu braku silnych więzi z krajem), to czy nie wpłynie to szkodliwie też na przyznanie wizy mojemu partnerowi? Bardzo mu zależy na tej wycieczce i nawet jeśli mi odmówią, to chciałabym, że mógł chociaż sam pojechać pozwiedzać 🙂

        • Aga

          Słynne odmawianie z tytułu więzi z krajem to może prawda w 10% ludzi. Państwo chcą razem wybrać się typowo w celach turystycznych. Prosta rada: wykazać, że mają Państwo wystarczająco środków i wspólnie podróżować po USA 🙂

  • Beta

    Przeczytałam pytania i odpowiedzi, chyba niedokładnie zrozumiałam. Czy jeżeli wybieram się do USA z siostrą, to możemy razem umówić się na rozmowę w Konsulacie, na jedną godzinę czy jedna po drugiej? Chyba niedokładnie zrozumiałam.

    • Aga

      Sprawa wygląda tak: na każdą godzinę jest dana pula miejsc. Proszę wpisać się po prostu na taką samą godzinę. Następnie do okienka, gdzie będzie odbywała się rozmowa proszę podejść razem.

  • mar

    Witam, dzieki wielkie za artykul, naprawde ciekawy i przede wszystkim pytania i odpowiedzi . Mozna sie duzo dowiedziec i sa przydatne. Chcialem rowniez w tej sytuacji zapytac o informacje od pani w mojej sprawie. Sytuacja u mnie wyglada tak ze ja posiadam wize turystyczno-biznesowa ale zona i dzieci nie. Chcielibysmy sie wybrac turystycznie do Stanow i teraz zapytanie. Zona niestety nie pracuje bo sie zajmuje domem pracuje tylko ja. Czy wogole jest szansa aby uzyskacc wize do USA turystyczna w takim przypadku. A takze czy jesli bysmy sie zdecydowali wystapiuc o wize to czy musimy isc razem na rozmowe jesli mamy wspolne dzieci? Wiem ze ponizej 14lat dziecko nie musi isc spelniajac pewne warunki ale jesli jedno dziecko jest 15letnie to jak wtedy wyglada sytuacja. Musimy isc razem czy tylko zona i dzieci? Z gory dziekuje za wszelkie informacje , pozdrawiam

    • Aga

      Pańska żona powinna zaznaczyć w formularzu, że zajmuje się domem i nie ma dochodów. Ale Pana dochody muszą być w miarę wysokie. Tzn aby utrzymać rodzinę i pozwolić sobie na urlop w USA. Żona będzie pytana o Pana zarobki i o miejsce pracy. Powinna iść z dziećmi. W przypadku 15 lat powinno być na rozmowie w konsulacie z rodzicem. Przyznanie wizy w tym przypadku jest raczej pewne. Pod warunkiem, że Pana dochody są wystarczające. To będzie istotna kwestia. I oczywiście konsul będzie pytał o cel wyjazdu. Trzeba powiedzieć, że w celach turystycznych na urlop z rodziną.

  • Paulina

    Witam,
    Razem z przyszłym mężem chcemy rozpocząć proces wizowy. Na wakacje planujemy lecieć po ślubie (który jest w czerwcu). Także wizę musimy zrobić teraz bo później nie będzie na to czasu. Przeczytałam, że po zmianie nazwiska będę musiała mieć ze sobą dwa paszporty, ale widziałam również w komentarzu informację, że mogą mnie nie wpuścić na pokład samolotu. Czy faktycznie takie sytuacje się często zdarzają? Niestety nie mogę później zrobić tej wizy. A czy np gdybym miala ze sobą akt ślubu po angielsku to by pomogło?

    • Aga

      Proszę Pamiętać, że ma Pani 30 dni na zmianę paszportu. W takim razie po ślubie może Pani lecieć na panieńskim nazwisku.
      Jeżeli jednak wyjazd planujecie Państwo po upływie 30 dni od ślubu to sytuacja jest skomplikowana.
      Formalnie może Pani lecieć z dwoma paszportami ale linie lotnicze mają swoje zasady i może się zdarzyć, że nie zostanie Pani wpuszczona na pokład samolotu ponieważ ma Pani inne dane na wizie, bilecie i w paszporcie.
      Proponuję jednak złożyć wniosek o wizę po ślubie. Cała formalność zajmie Pani może z tydzień lub dwa.

  • Marta

    Witam, naprawdę dzięki za rzetelne i kompletne informacje dot. wiz.
    Mam jednak pytanie odnośnie krewnych w USA.
    Chcemy z mężem ubiegać się o wizę turystyczną, planujemy wyjazd 2 tygodniowy. Najpierw NY potem z NY do LA i z LA do Warszawy. Jakiś czas temu mąż, przez przypadek „odnalazł się” z rodziną o której wiedzieliśmy, że jest gdzieś w USA, ale kontakt urwał się (jak twierdzą rodzice) około 20 lat temu. Po tym jak rodzina się odnalazła, utrzymywany jest jakiś kontakt, tzn. starsze osoby telefonują na Święta itp. a my z kuzynką kontakt przez komunikatory, platformy społecznościowe itp. Kuzynka z Nowego Jorku odwiedziła nas we wrześniu 2018r. I pytanie, czy my mamy o tym mówić ? Lepiej informować czy nie, że jest jakaś rodzina? Szczerze mówiąc to nie wiemy czy lecąc tam nawet uda nam się spotkać i nie lecimy tam z myślą i w celu spotkań z rodziną. Kuzynka z tego co wiemy może akurat nie przebywać w NY, wiec czy się bedziemy widzieć czy nie to 50/50. Natomiast w LA nie mamy nikogo.
    Będę wdzięczna za odpowiedź i radę 🙂

    • Aga

      Jeżeli jadą Państwo w celach turystycznych to na spokojnie proszę nie wpisywać rodziny ponieważ po pierwsze to nie będzie prawda 🙂 a po drugie to Państwo lecą w celach turystycznych a nie w celu odwiedzin rodziny czy też takiego wydarzeni rodzinnego (np. Ślub, Komunia, itp.). Proszę więc wpisać prawdę 🙂

  • Angela

    Witam,

    Chcę się z koleżankami wybrać na wycieczkę do Usa. Chcemy zwiedzić co możliwe od wybrzeża do drugiego wybrzeża. Najpierw składamy o wizę ale nie mamy jeszcze żadnych kupionych biletów ani gdzie się zatrzymamy czy w formularzu musimy pisać gdzie się zatrzymamy skoro jeszcze nic nie mam zaplanowanego ?

    • Aga

      Bardzo dobrze, że nie macie jeszcze kupionych biletów 🙂
      Najlepiej kupić dopiero jak dostanie się wizę. Może być tak, że nie zostanie nam ona przyznana a za bilet tracimy pieniądze.
      We wniosku proszę wpisać przykładowe miejsce, gdzie się zatrzymacie

      • Angela

        Może to być obojętnie jaki adres ? no jakiegoś hotelu mimo że nie mamy zarezerwowanego jeszcze albo adres znajomych? co Pani proponuje bo zależy nam żeby wszystko nam sie zgadzało 😉

          • Angela

            Jedna z koleżanek ma ważny paszport do czerwca a podróż planujemy na przełomie września października czy teraz przy staraniu się o wizę musi wyrabiać już kolejny paszport ? Natomiast trzeciej znajmojej mama przebywa tam nielegalnie i jak z nią czy dostanie wizę?

      • Angela

        Jedna z koleżanek ma ważny paszport do czerwca a podróż planujemy na przełomie września października czy teraz przy staraniu się o wizę musi wyrabiać już kolejny paszport ?

        • Aga

          Najlepiej wyrobić nowy paszport przed staraniem się o wizę.
          Jest wiele powodów, m.in:
          – numer paszportu należy podać we wniosku DS-160
          – można wyrobić wizę ze starym paszportem ale jest to zupełnie niepraktyczne – trzeba podróżować z dwoma paszportami, zarówno starym, w którym znajduje się wiza oraz nowym.

          Zalecam wyrobienie nowego paszportu przed wnioskowania o wizę do USA.

  • Anna

    Witam, czy jeśli planuje wyjazd na tydzień-półtora na kilku dniowa konferencje też zaznaczam we wniosku wizę turystyczną? Ile wczesniej powinnam się o nią starać? Z góry dziękuję za odpowiedzi

    • Aga

      Tak, w tym przypadku należy starać się o wizę B-1/B-2 (wiza służbowa/turystyczna).
      O wizę najlepiej starać się jak najwcześniej. Nie ma tu konkretnego terminu ale zalecam dużo wcześniej przed wyjazdem.

  • ojciec

    We wniosku zasugerowałem się ,że poprzednio miałam wizę B1/B2 i w rubryce Purpose of Trip wpisałam Business Pleasure Visitor
    Specify Business&Tourism(Temporary B1/B2) .Jadę razem z żoną (ma ona ważną wizę ) na wakacje do rodziny.

    • Aga

      Dobrze Pan zrobił. Proszę wspomnieć konsulowi także, że już Pan podróżował do Stanów i miał Pan wizę turystyczną.

  • Paula

    Chcę starać się o wizę do USA wraz z chłopakiem i jego rodzicami. Oni bedą starać sie o 2 wize ponieważ w stanach mieszka ich córka/siostra. Czy lepiej bym umawiała się na wizyte razem z nimi czy osobiscie ? Wpisywać we wniosku ze to z Nimi bede podrozowac do ich rodziny?

    • Aga

      Jak najbardziej warto umówić się wspólnie na rozmowę oraz podejść do konsula razem. W tedy konsul widzi, że rodzina wybiera się typowo na urlop.
      Polecam zrobić wszystko wspólnie 🙂

  • Heheszka

    Wybieram się z koleżankami do Usa. Ja i moja przyjaciółka nikogo tam nie mamy ale natomiast trzecia koleżanka ma tam mamę, która jest już tam nielegalnie. Ale nie wybieramy się do niej czy ta trzecia koleżanka może nie dostać wizy? I czy ją wpisywać we wniosku że podróżuje z nami ? bo nie chciałybyśmy z tego powodu nie dostać tej wizy ;/

    • Aga

      Najlepiej wpisać we wniosku wszystkie osoby z którymi będziemy podróżować, a także razem o tej samej godzinie udać się na rozmowę.
      Zawsze jest prawdopodobieństwo, że konsul nie przyzna nam wizy.
      Koleżanka jest w nieciekawej sytuacji ale także nie w sytuacji bez wyjścia 🙂
      Jest to niemal pewne, że przy analizie jej danych urzędnicy dotrą do informacji o jej mamie. Może to wpłynąć na finał rozmowy z konsulem, ale także jeżeli udowodnicie, że we trójkę jedziecie na wakacje i wpiszcie prawdziwe informacje we wniosku to dostaniecie przepustkę do Stanów.
      Jednak pojawia się tu jeszcze jedna kwestia.
      Potocznie mówi się, że w konsulacie dostaje się wizę. Dokładnie jest to promesa wizowa. Tą faktyczną wizę dostajemy po przylocie do USA. Po kilkusekundowej rozmowie urzędnik wbija nam do paszportu wizę lub też jej odmawia. Trzeba pamiętać, że istnieje prawdopodobieństwo nie przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych.

  • Angela

    Wiem, że jeszcze dodatkowy papier wypełnia się na pokładzie samolotu. Czy dużo jest odmówień jeśli się na miejscu nie dostanie zgody za przekroczenie granicy? Jakie to mogą być sytuację lub argumenty?

    • Aga

      Tak, na pokładzie samolotu wypełnia się deklarację celną. Trzeba tam m.in. wpisać swoje dane osobowe, miejsce zamieszkania, rodzaj podróży, cel podróży oraz wpisać co wwozimy na terem USA (kosztowności, jedzenie, gotówka, itp.). Ten dokument należy wypełnić długopisem i przedłożyć go na granicy. Odnośnie odmów na granicy to zdarzają się rzadko. Głównie zależy to od pracownika na granicy. Zadaje nam kilka pytań, podobnych jak na rozmowie w konsulacie. Nie szczególnie wgłębia się z nami w rozmowę (trwa ona 1-2 min). Jednak w sytuacji, gdy okaże się, że niekoniecznie wybieramy się w celach wskazanych we wniosku wizowym (podejrzewa, że jedziemy do pracy), może on odmówić nam wjazdu na teren USA. Jak mówiłam, zdarza się to bardzo rzadko.

  • Weronika

    Witam, jeśli jednocześnie studiuję i pracuje dorywczo to co powinnam zaznaczyć w pytaniu o zatrudnienie? I jak to się ma w późniejszym pytaniu o zarobki? Powinnam zaznaczyć „student” a potem podać wysokość zarobków mimo braku wcześniejszej informacji, że również pracuję?

    Jeśli chodzi o pieniądze mam jeszcze jedno pytanie. Pracując dorywczo nie zarabiam dużych pieniędzy, ale mam również odłożoną na lokacie bankowej odpowiednią kwotę na pokrycie wyjazdu do USA. Jak powinnam to rozegrać żeby konsul nie odmówił mi wizy ze względu na zbyt małe zarobki? Tej kwestii obawiam się najbardziej…

    Czy jeśli mam zamiar polecieć do USA wraz z chłopakiem, powinnam wpisać że jestem „single” czy zaznaczyć „other” i wpisać, że jestem w związku? I to samo pytanie dotyczy zaznaczania stopnia pokrewieństwa z towarzyszami podróży. Powinnam zaznaczyć „friend”?

    Być może te pytania są oczywiste, ale nie mogę znaleźć na nie konkretnej odpowiedzi i bardzo się przez to stresuję, więc z góry dziękuję za pomoc!

    • Aga

      Najlepiej zaznaczyć student. Często po prostu rodzice fundują wycieczkę swoim dzieciom i nie ma w tym nic podejrzanego. Jeżeli jest to praca dorywcza można o tym wspomnieć podczas rozmowy. Nie powinno to wpłynąć na wynik rozmowy. Wizy turystycznie statystycznie częściej przyznawane są studentom niż osobom pracującym.
      W kwestii zarobków nie musi Pani nic wpisywać skoro jest Pani studentem.

      Odnośnie związku tak jak Pani napisała. Zaznaczyć other i friend.

  • Ola

    hej, dzięki za wszystkie komentarze i odpowiedzi, bardzo mi pomogły. Nurtuje mnie jedna kwestia, mianowicie początkowo chciałam jechać do Stanów podróżować z chłopakiem w sierpniu, początkowo zatrzymując się u jego rodziny na kilka dni, a następnie podróżując przez cały kraj, z tym, że on leciałby tam wcześniej i ja bym dojechała tylko na ten miesiąc. Plany jednak się zmieniły, jego rodzina chce wyjechać z USA w czasie jego pobytu, a on, żeby nie siedzieć samemu przez połowę czasu, poprosił mnie żebym przyjechała dotrzymać mu towarzystwa wcześniej niż planowaliśmy. W związku z tym mam pytanie: czy powinnam zaznaczyć we wniosku visit oraz travel jako cel podróży czy tylko samo travel? Będę tam odwiedzać chłopaka, który w sumie sam jest osobą odwiedzającą, a z jego rodziną jednak się przecież nie spotkam, zatem czy są to jeszcze odwiedziny? Z drugiej strony nie chcę żeby wyszło, że kłamię, ale faktycznie przez jeden miesiąc będziemy tam razem zwiedzać miasto, a przez drugi podróżować przez resztę kraju.
    Kolejne pytanie, czy muszę gdzieś podawać dane rodziny chłopaka? U nich planuję się zatrzymać przez ten pierwszy miesiąc, czy mogę podać ich adres jako miejsce zatrzymania? Kolejny miesiąc spędzimy w hotelach/motelach, których adresów jeszcze nie mamy.
    Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Po tym jak dostanę wizę, a urzędnik na lotnisku pozwoli mi wjechać lecz tylko na miesiąc, a planować będziemy dwa miesiące podróży, to czy mogę po miesiącu, przez końcem wizy, wyjechać z USA i wjechać znów by dostać nową wizę, np. na kolejny miesiąc?
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

    • Aga

      Odnośnie pierwszej kwestii najlepiej zaznaczyć 'travel’. Byłam w takiej samej sytuacji. 'travel’ jest bardziej ogólne, można swoją decyzję motywować tym, że jedzie Pani do USA w celu zwiedzania i podróżowania, a przy okazji będzie Pani m.in. stacjonować u rodziny swojego chłopaka.

      Co do drogiej kwestii, przeważnie zgodę na pobyt dostajemy na 6 miesięcy. Czyli możemy przebywać w USA przez ten okres.

  • Jolka

    Witam. Wybieram sie do USA w celu odwiedzenia ojca. Czy musze miec gotowke w portfelu czy wystarczy ze mam karte platnicza? Mieszkam w Uk

  • Jolka

    Zapomnialam o jednej waznej sprawie. Moj byly maz kilka lat temu byl w USA i niestety zostal deportowany do PL. Bylismy juz wtedy po rozwodzie. Dostal zakaz wjazdu do USA na 10 lat. Zmarl kilka lat temu. Ja i synowie nosimy te same nazwisko. Czy to bedzie jakis problem aby dostac wizy?

  • Marius

    Witam, żona z dziecmi starają sie o wizy i zona obecnie (od kilku lat) zajmuje sie domem. Pracuje tylko ja , jak udowodnic ze ma środki na wyjazd turystyczny. Wybieramy sie razem i mamy wspólne pieniadze. We wniosku po zaznaczeniu homemaker nie ma żadnego miejsca na dodanie jakiegoś komentarza. Czy jest szansa wogole na wizę turystyczna zeby pojechać wspolnie z rodzina na wakacje

    • Aga

      Oczywiście, że jest szansa na otrzymanie wizy. Zależy to od Pana zarobków. Czy jest Pan w stanie 'ufundować’ rodzinie wakacje.

  • bozusia

    Witam.
    Chcemy jechać turystycznie na około 3 tygodnie do USA na Florydę, mamy zarezerwowany hotel. Mam pytanie odnośnie rodziny, ponieważ ciotka męża mieszka w Chicago, ale nie utrzymuje kontaktów, czy jak konsul zapyta o rodzinę to warto wspominać o tej ciotce? Widziałam ją może ze 4 razy w ciągu ostatnich 17 lat. Co do gotówki, czy należy mieć ze sobą wyciągi z konta?

    • Aga

      Nie trzeba mieć żadnych wyciągów z konta.
      Odnośnie ciotki to jest male prawdopodobieństwo, że padnie takie pytanie ponieważ głównym powodem wyjazdu jest cel turystyczny. We wniosku nie wpisywali Państwo celu podróży Chicago tylko Floryda i zapewne adres hotelu.

  • bozusia

    jeszcze jedno pytanie mamy rozmowę z konsulem dla 4 osób ja, mąż i dwójka dzieci (nie mają 14 lat) czy wszyscy muszą się stawić? czy przy okienku każdy rozmawia sam czy wspólnie?

    • Aga

      Dzieci do 14 roku życia nie mają obowiązku stawienia się na rozmowie. Jeżeli Państwo pójdziecie sami to należny złożyć wszystkie wymagane dokumenty przy procedurach starania się o wizę bez wymogu rozmowy w konsulacie ( dotyczy to dzieci).

  • Ala

    A jak to jest z grupa?dzieci nie mają jeszcze 14 lat.Kto idzie na rozmowę?rodzice czy panie które mają upoważnienie do zabrania dzieci do USA?

    • Aga

      Nikt nie idzie. W takiej sytuacji postępują Państwo zgodnie z wytycznymi dotyczącymi ubiegania się o wizę bez obowiązku przeprowadzenia rozmowy.

  • Bodziu

    Jedno pytanie,w trakcie pobytu w us.przedłużyłem pobyt o 2 lata,byłem u rodziny[brata],oczywiście sobie dorabiałem,od powrotu minęło już 11 lat,w tym roku planuję wyjazd typowo turystyczny z żoną,czy mam szansę o vise czy dać sobie spokój,oczywiście spełniamy warunki,czyli ,praca, zarobki ,dochody,córka była w marcu po visę i dostała,ale pytali o mnie czy jestem w Polsce,mam mieszane uczucia,ale chciałbym pokazać żonie Californię ,zwłaszcza że mamy do kogo jechać,brat mieszka już 36 lat w usa.

    • Aga

      Jedno zasadnicze pytanie. Czy Pan pracował tam legalnie? Tu leży problem ponieważ mogą mieć Pana gdzieś w systemie, że podjął się Pan pracy bez zezwolenia.
      Jeżeli jednak jest Pan 'czysty’ i nikt nic nie wie to nie ma żadnych przeciwwskazań. Proszę próbować.

  • Ijkhh

    Dzień dobry.
    Razem z mężem staralismy się o wize.
    Zostałam wylosowana wiec mogę już w każdej chwili lecieć do Kanady? Bo tam chcemy się wybrać. Pozostaje mi tylko zróbic odciski palców prawda i to wszystko? Czy po losowaniu musze przejść jeszcze jakaś rozmowę ?

    I drugie pytanie.
    Maz nie został wylosowany.
    Ale ja tak.
    Wiec jeśli ja zostałam wylosowana to może jako mój mąż lecie ze mną?

    • Aga

      Nie jest to takie proste. Sam fakt, że została Pani wylosowana to nie znaczy, że dostanie Pani wizę. W głównej mierze zależy to od numeru CN (Case Number) oraz jak wypełni Pani wniosek DS-260. Wypełnia go Pani swoimi danymi (osoby wylosowanej) oraz członków rodziny. Następnie czeka Pani na informację mailową odnośnie terminu rozmowy z konsulem. Zostanie Pani o nim poinformowana ponad miesiąc przed rozmową. Jak wspomniałam wcześniej wszystko zależy od numeru CN, który został Pani przydzielony oraz terminu wypełnienia wniosku DS-260.

  • Magda

    Witam,
    Wyczytał już wcześniej w odpowiedziach, iż żeby iść całą rodziną razem na spotkanie z konsulem (2 rodziców, 2 dzieci) to trzeba wybrać tą samą godzinę i podejść razem do okienka. Dla każdej osoby już mam wypełniony wniosek DS 160. Czy dla każdej osoby osobno muszę zakładać profil i uzupełniać dane, czy mogę całą rodzinę jakoś wpisać na jeden profil (jak?) , zapłacić razem i razem umówić? Jeśli dla każdej osoby osobno to co w przypadku zanim zapłacę dla kolejnej osoby okaże się, że już na daną godzinę nie ma miejsc? Czy wybieram konkretny dzień i godzinę spotkania, czy tylko piszę ogólnie , kiedy by mi pasowało? Czy i w jaki sposób otrzymuje potwierdzenie spotkania.
    I jeszcze jedno pytanie – w rubryce primary occupation córka, która jest pełnoletnia ale jest uczniem liceum wpisała Not Employed, explain: College student – czy tak może zostać. Nie znalazłyśmy możliwości aby wybrać – uczeń.

    • Aga

      Trzeba wybrać taką samą godzinę dla każdego członka rodziny. Dwa lata temu na stronie było napisane ile jest dostępnych miejsc na daną godzinę.
      Uważam, że poprawnie Państwo wypełnili.. Ważne, że jest wyjaśnione dokładnie co córka robi na codzień.

  • wizy do usa

    Jak wygląda obecnie sprawa czasu oczekiwania na rozmowę z konsulem? Czy w związku ze sprawą możliwości zniesienia wiz, częstotliwość składania wniosków się zwiększyła?

  • II

    Witam 🙂
    Czy jeżeli zamierzam podróżować autostopem i pieszo, spać w namiocie, bo nie mam pieniędzy na hotele itp, nie mam rodziny w USA, nie zarabiam, moich rodziców nie stać na ufundowanie wycieczki, a mam jedynie kilkaset złotych, ale już tak podróżowałem, z tym, że zamierzam znaleźć kogoś, kto będzie płynął do Ameryki prywatną łodzią, to jest duże prawdopodobieństwo otrzymania odmowy?

    • Aga

      Zacznijmy od tego, że jeżeli Pan/Pani nie zarabia to znaczy, że nie jest Pan/Pani na stałe zatrudniony/a i nie wykazuje Pan/Pani dochodów. Jedno z pytań na rozmowie na pewno będzie dotyczyło pracy, zatrudnienia i dochodów. Jeszcze jest opcja, że jest Pan/Pani studentem. W tedy chętniej przyznawana jest wiza. Aczkolwiek też pada pytania o fundatora podróży.

  • Kamil

    Witam. Mam pytanie : mam umowę o pracę na czas nieokreślony a żona jest na krusie co mam wpisać we wniosku w rubryce wykonywany zawód?

  • Mrówka

    Dzień dobry, jesteśmy umówieni na konkretną datę i godzinę w konsulacie w Krakowie, jednak nie jesteśmy pewni, czy podane dane dotyczą naszego, polskiego czasu. Czy można prosić o podpowiedź? Pytanie może się wydawać głupie, jednak infolinia w czasie zimowym była czynna do godziny 20 a w czasie letnim pracuje do godziny 19 i… sama już nie wiem. Z góry serdeczne dzięki.

  • Przemek

    Dobry wieczór, mam pytanie – wybieram się do US z mamą i to ja wypełniłem wszystkie dokumenty, wypełniłem dwa wnioski DS-160 (zaznaczyłem że podróżujemy razem), ale już jak umawiałem wizytę w konsulacie dodałem mamę jako osobę która mi towarzyszy i na tym potwierdzeniu umówienia wizyty zostało wpisane, że osoby ubiegające się o wizę – 2, natomiast samo zaproszenie jest wystawione tylko na moje dane (mój numer paszportu). Czy to ok? Chociaż jak wejdziemy w spotkania to i dla mnie i dla mamy jest zaznaczone jako: Scheduled.

      • Maja

        w ogóle czy mamy z koleżanką jakiekolwiek szanse na dostanie wizy turystycznej? obie nie pracujemy, ale mamy renty po rodzicach. chcemy wyjechać do NY w lipcu na dosłownie 2 dni, ale nie mamy jeszcze specjalnych planów i tak zamierzamy iść na rozmowę… czy to nie będzie dziwne, (jak na razie) brak planów, tylko 2 dni i brak pracy? nie wiem czy jest sens w ogóle próbować.
        mamy umawiać się na jedną godzinę?

        • Aga

          Tak 🙂 nie jest to powód aby konsul odrzucił wniosek. Może jednak wypytywać co Pani robi, ewentualnie czemu nie pracuje. Trzeba wyjaśnić sytuacje. Renta po rodzicach jest regularnym, miesięcznym przychodem. Nie powinno być problemu.

  • Tomek

    chciałem zapytać jak sprawa wizy turystycznej (b-2) wygląda mieszkając w Irlandii.
    kupiłem wycieczkę tj. rejs promem (Karaiby) prom wypływa z Miami przez Haiti, Jamajkę i Meksyk rejs trwa koło tygodnia.
    Mieszkając w Irlandii jak mogę się ubiegać o tą wizę ?
    czy jest możliwość złożenia wniosku online i dostania odpowiedzi online czy wciąż trzeba pojechać o ambasady na spotkanie?

    pozdrawiam

    • Aga

      Procedura wizowa jest taka sama (chyba, że ma Pan obywatelstwo np. Francji, w tym wypadku korzysta się z Visa Waiver Program). Nie ma to znaczenia od Pana miejsca zamieszkania. Jedyna różnica jest taka, że na rozmowę umawia się Pan w Dublinie (ambasada USA). Oczywiście przed wypełnieniem wniosku DS-160 w miejscu 'Select a location where you will be applying for this visa’ zaznaczamy IRLEAND, DUBLIN.

  • Wojciech

    Witam we wniosku wpisałem dobry nr paszportu natomiast przy umawianiu się na wizytę u konsula nastąpiła przypadkowa zamiana cyferek miejscami i jest zły nr paszportu, co w takim przypadku ?

    • Aga

      Najlepiej skontaktować się z konsultantem przez infolinię. Jeżeli to nie jest błąd we wniosku DS-160 to aż takiego problemu nie powinno być.

  • Katarzyna

    Witam,
    Dopiero przy drukowaniu końcowego wniosku o wizę zauważyłam że typ wizy to buissnes/personal (B1/B2). Niestety musialam się pomylic 🙁 czy w związku z tą pomyłką warto jechać na spotkanie z konsultantem? Czy od razu zostanę odprawiona z kwitkiem ?

    • Aga

      Jest to poprawnie. Generalnie wiza B1 i B2 są bardzo często łączone i wydawane wnioskodawcą jako wiza B1/B2. Sama składałam o wizę turystyczną a na końcowym wniosku miałam B1/B2. Także miałam obawy ale niepotrzebnie.

  • Jana

    Witam serdecznie,
    mam pytanie – w polu National ID number co powinna wpisać osoba (obywatel Ukrainy) legalnie pracująca i mieszkająca na stale w Polsce (karta rezydenta długoterminowego UE), która będzie aplikować na wizę w Polsce? Numer PESEL polski, który posiada jako płatnik podatków w PL, numer identyfikacyjny ukraiński (taki raczej odpowiednik NIP) czy numer paszportu wewnętrznego ukraińskiego?
    Pozdrawiam

    • Aga

      Wydaję mi się, że nie będzie to miało dużego znaczenia. Z tego powodu, iż każdy numer z powyższych identyfikuje daną osobę. Nie jestem jednak pewna na 100%. Proszę najlepiej skontaktować się z infolinią.

  • Ewelina

    Witam serdecznie. Jestem w trakcie wypełniania wniosku ds160 dla siebie i męża i mam parę watpliwości:
    1) Co lepiej wpisać odnośnie sprecyzowanych planów w sytuacji gdzie lecimy do mamy , która jest obywatelem usa w odwiedziny. Mama jest w USA 11 lat. Lecimy do niej 1 raz. Planujemy na 2 tygodnie w okolicach grudnia żeby zahaczyć o święta, może sylwestra. De facto nie mamy sprecyzowanych konkretnych planów co będziemy robić, na pewno coś zwiedzać, ale głównych zamysłem jest odwiedzenie mamy. Ja zaznaczyłam że nie mamy planów, planowany okres 2 tyg i adres mamy. Czy tak może zostać, czy należy krok po prok napisać co mniej więcej zamierzamy robić ?
    2) Co należy wpisać w polu „nr księgi paszportowej” ?
    3) Jeśli osiągamy dodatkowo dochód z tytułu wynajmu mieszkania gdzie go uwzględnić ? łącznie z moim wynagrodzeniem ? Czy w przypadku działalności gospodarczej uwzględnić dochód czy przychód ? Wiadomo że w przypadku działalności gospodarczej koszty uzyskania przychodu są zazwyczaj duże a sam dochód może być niewielki co nie oznacza złej kondycji firmy. Ja wypełniając teraz uwzględniłam PIT za 2018 czy może lepiej osiągany z 3 ostatnich miesiący ?
    4) Czy jeśli maż miał pytanie dotyczące podróży do innych krajów powinniśmy również uwzględnić kraje przez które przejeżdżamy ? co roku jeździmy do Chorwacji, więc przejeżdżamy przez Czechy, Austrię, Słowenię – to też uwzględnić ??
    5) Mąż prowadzi działalność gospodarczą 6 lat, zatem blok dotyczący poprzedniego pracodawcy go nie dotyczy ?
    6) Czy teściową ma maż określić jako rodzinę ? czy meża mamy który nie jest moim ojcem też mam jakoś uwzględniać ? ja generalnie wskazałam tylko ją że jedziemy do niej bo dalsze pytania dotyczą rodziny najbliższej a ojczym , no nie jest… ?
    7) Wiem że już to pytanie padało. ale chciałam się upewnić. Wypełniamy 2 formularze. Chcemy umówić się na wspólną wizytę jak to zrobić prawidłowo ? Wiadomo nie mogę mieć 2 wniosków otwartych na jednym komputerze więc gdy np umówię wizytę najpierw dla siebie, a potem dla męża nie będzie ryzyka, że ta sama godzina nie będzie dostępna ? I jak to wygląda w ambasadzie ? jesli mamy te same godziny wyczytują nas oboje ?
    8) jakie dokumenty zabrać do ambasady ? Planowałam u siebie zaświadczenie o zatrudnieniu, o zarobkach aktualnych z 3 ostatnich miesięcy, pit za 2018 rok, akt własności mieszkania, u męża wyciąg z krs, pit 2018, zaświadczenie od księgowej o aktualnym dochodzie miesięcznym , dokumenty odnośnie domu – jesteśmy w trakcie przeprowadzki do domu , z tym że nie mamy jeszcze odbiorów wszystkich ,ale mamy nr domu dlatego w adresie zamieszkania wpisałam adres domu , bo chyba lepiej to wygląda niż mieszkanie, czy coś jeszcze ?
    9) Ostatnie już pytanie. Nie znamy generalnie angielskiego, czy to będzie problemem ? obawiam się sytuacji, że nawet jeśli dostaniemy wizy, to już w stanach podczas rozmowy na lotnisku mogę czegoś nie zrozumieć i co wtedy ? Czy może np mogłabym na kartce napisać te podstawowe informacje . Rozumiem, że na lotnisku podchodzimy również wspólnie ?

    Będę ogromnie wdzięczna za udzielenie odpowiedzi i przesłanie na maila

    Pozdrawiam serdecznie

    • Aga

      Odnośnie pytań:
      1. Najlepiej właśnie wpisać, że lecą Państwo aby odwiedzić swoją rodzinę. A konsul zapyta na rozmowie z pewnością co Państwo tam będą robić to najlepiej powiedzieć, że pojedziecie na jakieś wycieczki ale jeszcze nie macie sprecyzowanych planów bo główne założenie to wizyta u bliskich.

      2. Zaznaczamy 'Does Not Apply’, ponieważ polskie książeczki paszportowe nie posiadają inwentaryzacyjnych numerów kontrolnych.

      3. W przypadku działalności lepiej wpisać dochód. To co uzyskamy z tytułu wynajmu najlepiej po prostu dodać do dochodu uzyskanego z działalności i będzie suma, tyle ile rzeczywiście Państwo zarabiają. PIT z 2018 roku – poprawnie.

      4. Zapewne ma Pani na myśli pytanie 'Have you traveled to any countries within the last five years?’, tak proszę wpisać kraje przez, które Państwo przejeżdżali.

      5. Jeżeli kiedyś pracował dla kogoś to może wpisać, ale większe znaczenie ma to, że obecnie prowadzi działalność.

      6. Teściową może wpisać jako rodzinę. Proszę zostawić tak jak jest, jedzie Pani głównie do swojej mamy.

      7. Tak dla każdej osoby musi być wypelniony wniosek DS – 160. Na rozmowę można się umówić przez stronę (wspomnianą w artykule). Można to zrobić osobno, raczej nikt nam nie zabierze miejsca – jest ich sporo. Nie jestem jednak pewna, ale jak Pani stworzy tam swój profil to będzie zakładka – 'szczegóły dot. rodziny’, tam może da się wpisać kolejna osobę na rozmowę.

      8. Jak mam być szczera to nic z tych rzeczy bym nie brała. Jedynie to co jest wymagane aby uczestniczyć w rozmowie. Osobiście na moim przykładzie mogę powiedzieć, że konsul nawet mnie o nic nie prosił. Z mojego otoczenia, znajomi także przeszli rozmowę bez pokazywania żadnych dokumentów. Słyszałam tylko z opowieści, że ludzie biorą. Może jest tu osoba, która wzięła ze sobą jakieś dokumenty i chętnie bym się dowiedziała, czy konsul analizował cokolwiek. Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że ja nic nie pokazywałam a także kilka osób przede mną.

      9. Z angielskim raczej na spokojnie. Podczas rozmowy w Krakowie lub w Warszawie każdy konsul jest dwujęzyczny. Przeważnie zaczyna rozmowę w języku angielskim. Jeżeli chodzi o lotnisko (już w USA) to tam oczywiście tylko język angielski wchodzi w grę. Jeżeli Pani kompletnie nic nie powie to proszę sobie zapisać na kartce podstawowe informacje takie jak: cel podróży, czas, do kogo itp. Tak na lotnisku podejść można wspólnie.

  • Ewelina

    Witam serdecznie. Chciałam poprawić formularz DS 160 w zakresie „sprecyzowanych planów” zgodnie z Pani sugestią. U męża poprawiłam bez problemu, natomiast u mnie zniknęło to pole do zaznaczenia. Czy jest to możliwe ? Czy może jest to związane z tym, że te formularze są ze soba powiązane ? wszędzie podaję adres mamy, bo do niej lecimy oboje, więc ten adres wszędzie się pojawia.. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

    • Aga

      Raczej formularze nie są ze sobą powiązane. Dla każdej osoby jest on wypełniany zupełnie osobno. Możliwe, że pojawi się dalej okno dot. planów podróży. Tak proszę wpisać wszędzie adres Pani mamy.

  • Monika

    Dzień dobry, w polu o zarobki podałam kwotę, którą dostaję „na rękę” zamiast tej, której mam na umowie – a na umowie mam: kwota brutto + premia uznaniowa.
    Czy to duży błąd? Na rozmowę z konsulem zatem najlepiej wziąć umowę to dokumentującą?

  • Ewelina

    Witam. Czy wystarczy utworzyć jeden profil aby dokonać płatności i umowć się na spotkanie ? Wygląda na to, że tak poneważ jestem w trakcie wypełniania, dopisałam męża zgodnie z sugestiami, w płatnościach policzyło 2*160 dol , tylko mam problem z przelewem, bo nie przekierowuje do strony banku … Co się kryje pod określeniem „Receipt Number” – pojawia się po płatnościach. Omyłkowo nie wydrukowałam całej aplikacji wypełnionej męża przed wysłaniem. Czy jeest to potrzebne na romowie,czy tylko samo potwierdzenie złożenia wniosku ? Pozdrawiam

    • Aga

      Tak, generalnie można zrobić na dwa sposoby. Stworzyć profil dla każdej osoby lub dodać wszystkich na jednym profilu w celu umówienia na rozmowę.
      Jeżeli dalej istnieje problem z przekierowaniem do banku, proszę skontaktować się z infolinią.
      Recipt Number (number potwierdzenia) – potrzebny w celu umówienia się na rozmowę w systemie.

  • Aśćka

    Na początku września lecę z koleżanką i kuzynem do Montrealu do mojej siostry. Chcielibysmy wyskoczyć na dwa trzy dni do Nowego Jorku.
    Załóżmy, że dotaniemy wize a raczej promesę, czy przy wjeździe do USA mogą nas zawrócić? Z tego co przeczytałam wyżej, wynika,że mogą. Czy też powinnysmy umawiać się razem na rozmowę. A może lepiej starać się już w Kanadzie. Będziemy u siostry 6 tygodni, może nie będzie na to doć czasu?

    • Aga

      Odnośnie wizy to proszę starać się wcześniej w Polsce. Najlepiej teraz ponieważ w okresie wakacyjnym dłużej czeka się na rozmowę oraz na wizę z paszportem.

      Zawsze jest możliwość, że nie wpuszczą nas celnicy na lotnisku. Ale jeżeli nie miała Pani żadnych problemów z prawem ani nie była Pani nielegalnie w USA to jest bardzo mała szansa aby celnik odmówił wizy.

  • Aśćka

    I jeszcze pytanie, czy paszport z promesą- zakładając, że ją dostanę- na pewno dotrze do mnie na czas. Czy można jakoś samemu odebrać?

    • Aga

      Na paszport trzeba czekać ( oczywiście przy wyborze opcji -dostarczenia kurierem ) Ok. dwóch tygodni.
      Oczywiście jest możliwość odebrania paszportu osobiście. Trzeba zaznaczyć taką opcję przy wyborze terminu rozmowy.

  • malwina

    Hej! Bardzo przydatne informacje!
    Ja mam trochę pokomplikowaną sytuację i nie znalazłam jeszcze odpowiedzi w poprzednich komentarzach. Mam meldunek i paszport polskie, ale mieszkam około 3 lat w Niemczech.
    Miesiąc temu rzuciłam pracę. Podpisałam już nową umowę z firmą amerykańską, która otwiera oddział w Niemczech i wysyła mnie na szkolenie do USA. W rubryce, gdzie pracuję, muszę wybrać „not employed”, bo mój kontrakt zacznie się dopiero po moim planowanym przylocie do USA. Więc boję się, że nie otrzymam wizy, bo nie mam w chwili obecnej zarobków, a w dodatku odwiedzam firmę, która mnie zatrudnia.
    Chciałabym też ubiegać się o wizę w Warszawie, bo prawdopodobnie silniejsze więzi mogę wykazać z Polską (pochodzenie, meldunek, rodzice, mieszkanie), ale nigdy w Polsce nie pracowałam, tylko zagranicą.

    I jeszcze jedno pytanie – jako home address wpisać niemiecki, czy polski? Mam meldunek w obu krajach.
    Z góry dziękuję za odpowiedź! Ta wiza spędza mi sen z powiek!

    • Aga

      Jeżeli dana firma wysyła Panią na szkolenie do USA, to w gestii
      pracodawcy leży załatwienie Pani wizy, a przynajmniej pomoc przy złożeniu wniosku.
      Stara się Pani o wizę turystyczno – służbową, z naciskiem na służbową. Trzeba więc wykazać, że podróż do USA będzie miała właśnie taki charakter. Najlepiej to zrobić właśnie w sposób taki, że po pierwsze wypełnia Pani wniosek głównie z danymi firmy, która Panią kieruje na szkolenie a także z adresem docelowym jako siedziba danej firmy.
      Obywatele Niemiec są w programie Visa Waiver i nie potrzebują wizy aby udać się do Stanów Zjednoczonych w celach służbowych. Może Pani firma myśli, że ma Pani obywatelstwo Niemieckie. Najlepiej to wyjaśnić.
      Adres zamieszkania i zameldowania nie ma większego znaczenia. Może Pani iść w Niemczech. Brak aktualnej umowy o prace nie skreśla Pani szans na otrzymanie wizy. To akurat jest wszystko do wyjaśnienia o udokumentowania, ile Pani zarabiała, kto Panią wysyła na szkolenie (przyszły pracodawca). I ta ostatnaia kwestia jest najważniejsza, to właśnie Pani przyszły pracodawca wysyła Panią na szkolenie. I to on powinien pomóc przy wniosku.

  • Mix

    Dzień dobry 🙂
    Wiem, że najlepiej jest wykazać, że ma się rodzinę w Polsce. Nie jestem w związku i nie mam dzieci. Mam rodziców i nieliczną dalszą rodzinę. Zarabiam mniej więcej średnią krajową i mam stałą umowę. W Stanach mieszka od lat moja kuzynka, z którą jednak nie mam kontaktu, i trochę głupio by mi było go specjalnie na taką okoliczność szukać.
    Czy to dobra sytuacja do ubiegania się o wizę?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję 🙂

    • Aga

      Jest to dobra sytuacja. Ma Pani stałą pracę. Można zawsze zasygnalizować konsulowi, że ma Pani oszczędności i po prostu chce wyjechać na urlop. Spokojnie proszę złożyć wniosek 🙂

  • Oliwia

    Dzień dobry,
    ja, jak każdy, z małymi pytaniami 🙂 Jestem studentką i planujemy z chłopakiem (posiada już wizę, był w Stanach jakiś czas temu, utrzymuje się sam i nie studiuje) pojechać w miesiącach zimowych w celach typowo turystycznych, a przy okazji odwiedzić jego rodzinę. Jako że studiuję dziennie, nie mam obecnie stałej pracy, a środki na wyjazd będą sumą oszczędności i wsparcia od rodziców, na których utrzymaniu jestem.
    We wniosku planuję wpisać tatę jako osobę fundującą wyjazd – czy na spotkanie powinnam zabrać jakieś poświadczenia dotyczące jego zarobków?
    Ponadto, czy w punkcie dotyczącym osoby, z którą planuję podróżować mogę wpisać po prostu „boyfriend”?
    Nie wiemy jeszcze czy będziemy mieszkać u jego rodziny, nie mamy żadnych rezerwacji hoteli i biletów lotniczych, a w wniosku jest informacja o konieczności podania osoby lub organizacji, gdzie się zatrzymamy. Czy powinnam podać dane i adres rodziny partnera, czy lepiej zostawić te pola po prostu puste?
    Czy jako organizację, której członkiem jestem można/trzeba podać organizację studencką?
    I już ostatnia sprawa – jak praktycznie wygląda kwestia złożenia elektronicznego podpisu? Czy nadal istnieje taka konieczność?
    Pytania chyba dość oczywiste, ale wzbudziły moją wątpliwość. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź! I za taki pomocny artykuł 🙂

    • Aga

      Dzień dobry,
      Osobiście składałam wniosek mając status studenta, więc z tym nie ma problemu. Tak jak Pani mówi, proszę wpisać tatę jako osobę, która jest fundatorem podróży. Proszę także wpisać, że jedzie Pani z chłopakiem.
      Odnośnie adresu proszę podać adres rodziny chłopaka, ponieważ z tego co Pani napisała to prawdopodobnie tam będziecie.
      Odnośnie podpisu elektronicznego, nie było takiej konieczności jak ja osobiście wyrabiałam wizę.

  • Tom

    Witam serdecznie,
    Chciałbym złożyć wniosek o wizę turystyczna, jednakże obecnie przebywam w Polsce gdzie nie pracuje i nie jestem zatrudniony, od stycznia do września pracuje w Niemczech, ostatnie miesiące roku odpoczywam. Sęk w tym że umowę mam co roku od stycznia do września, co roku jest ona odnawialna. Czy w takim wypadku we wniosku powinienem zaznaczyć że pracuje a w rubryce sprecyzować jak to wygląda, czy powinienem zaznaczyć iż jestem bezrobotnym? W styczniu znów wracam do Niemiec. Czy moje szanse na promese maleją w takim przypadku? Czy bez obaw mogę złożyć wniosek?

    • Aga

      Jak najbardziej ma Pan szanse. Trzeb zaznaczyć – bezrobotny, czyli jest to równoznaczne z tym, że jest Pan zarejestrowany w urzędzie pracy. A następnie na rozmowie wyjaśnić sytuacje.

  • Darek

    Witam . Wiem ze teraz Polska wejdzie do programu bezwizowego . Moje pytanie jest czy obecnie moja zona 15 lat temu starla sie o wize i odpowiedz byla odmowna , gdzie ja wtedy dostalem i wyjechalem na podroz zycia po USA. W Przyszlym roku czyli gruzien 2020 rou planujemy wyjechac na wakacje na Floride . Czy wypelniajac wniosek ESTA moja zona po odmowie 15 lat temu dostanie pozytywna odpowiedz czy musi starc sie osobno o wize turystyczna w ambasadzie ?

    • Aga

      Wprowadzenie ruchu bezwizowego wcale nie gwarantuje wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Dzięki uzyskaniu autoryzacji w ESTA (Electronic System for Travel Authorization) dostaną Państwo promesę wizową, ale dopiero urzędnik na granicy decyduje o Państwa wjeździe na teren USA. W przypadku Pana żony, zapewne w systemie urzędnika pojawi się informacja odnośnie odmowy wizowej sprzed kilku lat. Aczkolwiek po wywiadzie jego decyzja może być pozytywna.

  • Adam

    Dzień dobry,
    Czy jako osoba bezrobotna, kawaler mam szansę na promesę oraz późniejszą wizę? Chciałbym się wybrać na 2 tygodnie. Oczywiście jestem w stanie sfinansować sobie podróż.
    1. Jak wygląda sprawa potwierdzenia tego, że nas stać na pobyt? Wyciąg z banku? Przedstawiamy to w konsulacie?
    2. Na pokładzie samolotu wypełniając deklarację ilość pieniędzy jakie wwozimy na teran USA rozumiem, że dotyczy tylko gotówki? Zamierzam płacić głównie kartą więc gotówki niewiele.

    • Aga

      Odnośnie kwestii finansowej to podczas rozmowy w konsulacie z pewnością padnie pytanie odnośnie zarobków i kto Panu funduje podróż w przypadku Pana bezrobocia. Zależy to od konsula. Może nie wnikać o źródła środków, którymi Pan dysponuje. Albo może drążyć temat w celu uzyskania od Pana informacji.
      Na pokładzie samolotu proszę wpisać ilość gotówki.

  • magda

    Witam,
    proszę o pomoc i udzielenie mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytania Z góry dzięuję . Mam obywatelstwo polskie. Mam meldunek w Polsce i jako rezydent UE meldunek Niemczech. Mam mieszkanie własnościowe w Polsce i kredyt mieszkaniowy w Polsce (na mnie). Jestem mężatką i od 5 lat mieszkam z mężem w Niemczech. Dzieci już nie mamy. Nie pracuję zawodowo w Niemczech, natomiast prowadzę dom i jestem na utrzymaniu męża. Mąż pracuje i to on będzie opłacał naszą podróż i pobyt wakacyjny w USA. Mąż od 10 lat ma obywatelstwo polskie (swojego obywatelstwa sie nie zrzekł, ale je posiada tylko na terenie kraju swojego urodzenia). Na terenie UE jest obywatelem RP. Mąż na polskim paszporcie będzie leciał do USA i tym paszportem posługuje się również na terenie UE. Paszport z kraju pochodzenia męża jest nieaktualny, gdyż stracił ważność. Mąż nigdy nie starał się o promesę/wizę do USA. Natomiast ja około 20 lat temu starałam się o promesse w konsulacie w Krakowie-była odmowa i usłyszałam : „konkurencja dla amerykańskich pracowników” i „brak związków z Polską”- bo byłam młoda, bez zobowiązań, pomiędzy zakończeniem liceum a egzaminami na studia…. .
    Pytania:
    1.jaki mój adres wpisać w formularzu o wize lub formularzu ESTA (wkrótce)- adres zameldowania w Polsce czy w Niemczech (bo tu obecnie mieszkamy minimum 10 miesięcy w roku)?pozostale dwa miesiące to wizyty w Polsce lub pobyty wakacyjne w krajach UE.
    2. czy odmowa mi promessy i powody tej odmowy sprzed 20 lat może mieć wpływ na aktualna decyzję przyznania promessy?
    3. czy lepiej złożyć jeden wniosek o wizę/formularz ESTA razem z mężem (fundator pobytu urlopowego/wakacyjnego w USA) czy osobne dwa wnioski?
    4. dane z którego paszportu męża wpisać do wniosku? paszport polski (aktualny,ważny) czy z jego kraju pochodzenia? obydwa?
    5. Rubrykę w formularzu ESTA, gdzie należy wpisać drugi paszport -wpisać brak ?czy jednak wpisać dane drugiego paszportu, który stracił ważność? -mąż de facto posługuje się tylko polskim paszportem, bo on jest ważny.

    dziekuję za pomoc

    • Aga

      Rozumiem, że Państwo będą podróżować na polskich paszportach, jako Polacy. Obecnie jeszcze Polska jest w trakcie przyłączania do programu Visa Waiver Program. Najlepiej wpisać adres zameldowania w kraju, w którym przebywa się większość dni w roku. Jeżeli paszport stracił ważność to nie można go wpisać. Jest to już dokument nieaktualny a takim dokumencie nie można podróżować.
      Proszę uzupełnić dwa osobne wnioski dla każdej osoby.
      Pani sytuacja z przeszłości zmieniła się diametralnie z tego co Pani pisze. Sądzę, że nie będzie dużych problemów. Aczkolwiek padną pytania o obecną Pańską sytuację.
      Odnośnie fundatora podróży to sytuacja jest jasna. Jeżeli Pani mąż zarabia wystarczająco aby zapłacić za podróż zarówno swoją jak i żony to nie będzie problemu.

  • Marta

    Witam ,chcialam sie dowiedzec bo nie mam pojecia jak to sie robi . Mieszkam na stale w Deutschland a mam obywatelstwo Polskie . Jak mozna przez Internet to wszystko zalatwic, prosze o pomoc was .pozdrawiam

    • Tomek

      Dzień Dobry,
      Od 11 listopada 2019 roku. Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego(Visa Waiver Program (VWP)). Oznacza to, że od 11 listopada Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na nie dłużej niż 90 dni w celach turystycznych/biznesowych nie muszą ubiegać się o wizę.
      Pozdrawiamy
      Turysta.org

  • czy do autobusu mo?na wej?? z psem

    Świetny artykuł! Bardzo przydatny i dobrze zorganizowany przewodnik krok po kroku dla osób planujących wizytę turystyczną w USA. Informacje są jasne, zrozumiałe i łatwe do implementacji. Pomocne wskazówki dotyczące ubiegania się o wizę, dokumentów i wymagań są na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu artykułowi czuje się pewność i poczucie bezpieczeństwa przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o wizę turystyczną do USA. Gorąco polecam ten artykuł wszystkim podróżnikom planującym wyjazd do Stanów Zjednoczonych!

  • co energetyki robia z organizmem

    Bardzo przydatny artykuł! Jego przejrzysta struktura i krok po kroku instrukcje są niezwykle pomocne dla osób, które planują podróż do USA. Bez wątpienia ten artykuł dostarcza wszystkich potrzebnych informacji na temat procedury uzyskania wizy turystycznej. Polecam go wszystkim, którzy szukają praktycznych wskazówek i cennych wskazówek dotyczących podróży do Stanów Zjednoczonych.

  • co robi? we wroc?awiu

    Artykuł jest bardzo pomocny i zawiera szczegółowe informacje na temat procesu uzyskiwania wizy turystycznej do USA. Dobrze, że autor podzielił go na kroki, co ułatwia zrozumienie procedury. Bardzo przydatne są też wskazówki dotyczące dokumentów i wymogów formalnych. Jednak brakuje trochę informacji o opłatach związanych z aplikacją, co mogłoby być cenną informacją dla czytelnika. Ogólnie rzecz biorąc, polecam ten artykuł wszystkim, którzy planują podróż do USA i potrzebują wizy turystycznej.

  • co dla bezrobotnych

    Bardzo pomocny artykuł! Dokładnie przedstawia kroki niezbędne do uzyskania wizy turystycznej do USA. Chociaż jestem świadomy, że proces może być trochę skomplikowany, autor udziela jasnych i konkretnych wskazówek, które zapewniają klarowność i pewność podczas składania wniosku. Artykuł jest dobrze napisany i łatwy do zrozumienia, co jest ważne dla osób, które chcą podróżować do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy. Dziękuję za te informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *