Wiza turystyczna do USA krok po kroku


Obywatele Polski mają obowiązek starać się o wizę przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Niestety większość ludzi rezygnuje czasem ze swoich planów ponieważ mają wiele obaw, m.in. czy w ogóle wiza zostanie im przyznana i czy w konsulacie mówią po polsku lub po prostu przeraża ich czas jaki muszą poświęcić na wyrobienie wizy.

W tym artykule chcielibyśmy przełamać wszystkie stereotypy dotyczące wyrobienia wizy turystycznej (B-2) do USA, a także krok po kroku przedstawić cały proces, który wbrew pozorom nie wymaga dużo czasu.

Istnieją dwa rodzaje wiz, imigracyjna i nieimigracyjna. Wiza turystyczna jest wizą nieimigracyjną, przeznaczoną dla każdej osoby, która planuje wyjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych.

UWAGA!

W Polsce są dwa miejsca gdzie możemy starać się o wizę:
1. Ambasada Amerykańska w Warszawie ul. Piękna 12
2. Konsulat Generalny w Krakowie ul. Stolarska 9

Cała formalność w internecie nie zajmie nam więcej niż 2 godziny.
Aby zacząć cały proces złożenia wniosku należy przygotować zdjęcie w formie elektronicznej. Jeżeli idziemy do fotografa, większość już na miejscu przygotowuje nam zdjęcie w takim formacie aby można je było łatwo wgrać do naszego formularza aplikacyjnego. Koszt zdjęć to ok. 20 zł.

Teraz już możemy przystąpić do formalności. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z poniższej strony. Tutaj także są wszystkie niezbędne informacje dotyczące złożenia wniosku wizowego.

http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Już na wejściu pytają nas o jaką wizę się staramy.

Źródło: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Oczywiście w przypadku naszej turystycznej wizy zaznaczamy WIZA NIEIMIGRACYJNA.

PIERWSZY NAJWAŻNIEJSZY KROK

Wypełnij formularz DS 160 
https://ceac.state.gov/genniv/

Jest on bardzo długi i czasem zaskakujący. Spotkamy się tam m.in. z takimi pytaniami jak: Czy jesteśmy terrorystami lub gdzie pracujemy.

Jednak na początku musimy zaznaczyć kraj w jakim chcemy się ubiegać o wizę i miejsce. W przypadku Polski jest to Warszawa lub Kraków.
Źródło: https://ceac.state.gov/genniv/

Gdy następnie zaznaczymy miejsce, wpiszemy kod z obrazki należy kliknąć w ‚START AN APLICATION’.
Wygeneruje nam się nasz unikalny kod, który będzie nam potrzebny podczas całej aplikacji.

Źródło: https://ceac.state.gov/genniv/

Trzeba pamiętać, że wszystkie dane w formularzy DS 160 muszą być prawdziwe i dokładne. Nie możemy kłamać. Inaczej nasze szanse na otrzymanie wizy się zmniejszają albo w ogóle ich nie mamy. W formularzu należy pisać prawdę i odpowiadać rzetelnie na pytania. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni można dzwonić na infolinię:

+48 22 307 1361 (z Polski)
+1 (703) 988 7101 (z USA)

Infolinia jest czynna w tygodniu od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 (czas polski).
Konsultanci są naprawdę mili i pomagają w każdej nawet najdrobniejszej sprawie.

UWAGA!

Cały formularz DS 160 jest w języku angielskim, jednak dla tych którzy jeszcze nie radzą sobie na tyle z tym językiem lub szlifują przed wyjazdem proponujemy bardzo przydatne rozwiązanie, z którego sami korzystaliśmy.

https://www.nurkowanie.travel.pl/materialy/wniosek%20DS-160%20krok%20po%20kroku.pdf

Wypełnienie całego wniosku kończy się wgraniem zdjęcia o którym wcześniej wspomnieliśmy a także opłaceniem wniosku wizowego. Jest to koszt 160 DOLARÓW, czyli ok. 608 zł (20.06.2017)

Gdy wszystko wypełnimy i zakończymy nasz wniosek można wydrukować potwierdzenie, na którym będzie nasze zdjęcie oraz wszystkie nasze dane potrzebne do wniosku wizowego.


Źródło: własne

KROK DRUGI
Należy stworzyć profil oraz umówić się na spotkanie. W tym celu potrzebna nam będzie wcześniej wspomniana strona:

http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Źródło: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

W celu rejestracji należy wpisać swoje dane oraz wymyślić hasło.

Po zalogowaniu pokaże nam się strona z ważną dla nas informacją!

Źródło: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-steps.asp

Tutaj już możemy swobodnie umówić się na rozmowę o wizę, jest to o tyle wygodne, że sami sobie wybieramy kiedy chcemy udać się na rozmowę z konsulem, oczywiście w miejscu zgodnym z wnioskiem DS 160.

KROK TRZECI – ROZMOWA Z KONSULEM
Na rozmowę trzeba wziąć wszystkie dokumenty, czyli:

 • wydruk potwierdzenia umówienia się na rozmowę,
 • wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160,
 • zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
 • aktualny paszport i poprzednie paszporty. (Sami staraliśmy się o wizę i nie trzeba było brać poprzednich paszportów)

Źródło: http://www.ustraveldocs.com

Sama rozmowa jest przyjemna. Konsul na początku rozmawia z nami po polsku, jednak sami możemy zaproponować język angielski (rozmawiamy z amerykaninem lub amerykanką).
Podstawowe pytania, które nam zada:

Gdzie jedziemy?
Na jak długo jedziemy?
W jakim celu jedziemy?
Z kim jedziemy?
Do kogo?
Czy pracujemy lub studiujemy? Jak tak to gdzie?
Ile zarabiamy?
Czy mamy rodzinę w Polsce? żonę/dzieci/chłopaka/dziewczynę/narzeczonego/narzeczoną w Polsce

Gdy nasze odpowiedzi będą szczere i prawdziwe konsul po 30 sekundach rozmowy przyzna nam wizę, jezeli jednak zaczniemy mieszać się w naszym odpowiedziach konsul może nam dopytywać aż w końcu nasze szanse na przyznanie wizy zmniejszą się.

Podsumowując:
Złożenie wniosku wizowego trwa max. 2 godziny. Musimy być jednak do tego przygotowani, warto zrobić zdjęcie wcześniej i mieć je w formie elektronicznej.
Musimy pamiętać, że rozmowa to nic strasznego!
Konsul to też człowiek i nie chce nam zrobić na złość.

A tak wygląda nasza upragniona przepustka do Stanów Zjednoczonych.
Źródło: własne

Powodzenia! 🙂

Komentarze

Komentarze do wpisu

110 komentarzy

 1. Witam, informacje bardzo przydatne. Mam tylko dwie kwestie o jakie chcę zapytać: czy konsul na początku tylko rozmawia z nami po polsku, a potem po angielsku czy może całą rozmowę przeprowadzić po polsku oraz jak wygląda podpis elektroniczny? Pozdrawiam serdecznie 😉

  1. Przeważnie konsul zaczyna rozmowę w języku polskim, jednakże w jej trakcie może przejść na angielski. Jest to związane z informacjami jakie mu przekażemy, np. do kogo jedziemy, gdzie i w jakim celu. Konsul po prostu chce nas sprawdzić z każdej strony. Jeśli chodzi o podpis elektroniczny nie jest potrzebny do wyrobienia wizy.

 2. Witam.
  Jak ma się to do miejsca zmieszkania? Zameldowany jestem na Dolnym Śląsku (Kłodzko), natomiast mieszkam i pracuję w Warszawie. Czy muszę jechać specjalnie do Krakowa?

  1. Dzień dobry
   Nie ma znaczenia gdzie, nie zależy to od miejsca zameldowania a raczej od miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszka Pan w Warszawie to proszę zaznaczyć to przy wypełnianiu formularza DS 160 (pokazane w artykule) WARSAW POLAND.

 3. Nie ma co się bać. Dziś miałem spotkanie w ambasadzie na 9.30 i żeby nie skłamać po 15 minutach bylem wolny.Sama rozmowa z przesympatyczną panią trwała może z 20 sekund

 4. Ja byłem w KRK i szczerze mówiąc po 2 min. byłem załatwiony pozytywnie w przeciwieństwie do lat 80 i 90 byłem w sumie 10 razy i za każdym razem było hasło „Przykro mi” a teraz poszedłem tak dla jaj a tu wow. Życzę powodzenia.
  Pozdrawiam.

 5. Cześć,
  W nastepnym tygodniu idę po wizę do Krakowa. Czy teraz przed samym budynkiem trzeba komuś pokazać dokumenty czy wszystko jest ok ? Czy w samym już konsulacie przed rozmową trzeba się najpierw udać do jakiegoś okienka po „numerek” do konsula ?

  1. Cześć
   Jeśli chodzi o pokazanie dokumentów przed konsulatem to wychodzi Pani lub Pan i wywołuje z nazwiska konkretną osobę. W tedy trzeba pokazać paszport i potwierdzenie wniosku wizowego. To wszystko. Nastepnie kierujemy się do kolejki przed wejściem do konsulatu, przechodzimy przez kontrolę ( podobnie jak na lotnisku) i ustawiamy się w kolejce, która prowadzi kolejno po naklejkę na paszport, złożenie odcisku palca i pod okienko konsula. Nie pobieramy żadnych numerków. Do wszystkiego prowadzą kolejki, aczkolwiek nie zajmuje to dużo czasu.

 6. Witam, rozpartuję złożenie wniosku o wize turystyczną do USA i ta strona bardzo mi pomoże , bo miałam wiele obaw czy wszystko dobrze wypełnię .
  Może zadam głupie pytanie , ale ostatni raz starałam się o wizę w roku 1992 i wtedy potrzebne było zaproszenie . Teraz już tego nie ma ?

  1. Dzień dobry.
   Jeżeli chodzi o zaproszenie to może pomóc, aczkolwiek to zależy. Pani stara się o wizę turystyczną jak rozumiem. W takim razie konsul będzie nas pytał o szczegóły wyjazdu. Co będziemy zwiedzać i gdzie będziemy mieszkać. Jeżeli wskażemy konkretną osobę i poprzemy to zaproszeniem jest to bardziej wiarygodne. Ale nie jest to wymagane.

  1. Może zapłacić ktoś inny, tzn z innego konta bankowego, aczkolwiek tytuł (w tym przypadku jest to numer) musi być zgodny.

 7. Super artykuł. W 3 osoby z firmy jedziemy na kilka dni na targi do San Francisco (chyba wiza B2). Czy każdy z nas musi osobno założyć profil i go wypełniać (krok 2), czy może to zrobić jeden z nas? I drugie pytanie, czy opłatę wnosimy przed czy po wypełnieniu wniosku DS 160 ? Pozdrawiam

  1. Niestety grupowo można złożyć wniosek tylko w przypadku 5 lub większej ilości osób. Opłata za wizę jest bezzwrotna, bez względu na to czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie. Opłatę trzeba uiścić po wypełnieniu dokumentu DS-160.

   1. Odnośnie tego pytania, to jeśli podróżuje z chłopakiem i uwzględniłam to we wniosku DS 160 – to jest to błąd? Później doczytałam ze zaznaczam osoby towarzyszące jeśli to rodzina lub grupa zorganizowana.

 8. witam serdecznie

  na jaki okres jest wazna wiza?
  ja wyjezdzam we wrzesniu i mam wizyte 20 czerwca

  jest tylko na trzy miesiace? czy wiecej?

   1. Czy to jest wiza jednorazowa? W sensie czy na niej przez te 10 lat mogę jechać do stanów 1 raz czy ilość nie jest ograniczona?

 9. Dzień dobry,
  jutro mam zamiar wypełnić wniosek DS 160 i mam pytanko. Czy pola (np. pole, w którym należy opisać swoje obowiązki w pracy) należy wypełnić po polsku czy po angielsku?

 10. Witam,
  Dzięki za przydatne informacje, faktycznie cała operacja wydaje się do ogarnięcia…
  Mam jednak dwa pytania…
  Jaki jest czas oczekiwania na spotkanie z Konsulem od momentu złożenia kompletnego wniosku?
  Mam polskie obywatelstwo, lecz mieszkam we Francji, więc na spotkanie z Konsulem lepiej umówić się w Polsce, czy w Paryżu,
  Pytam, ponieważ czas oczekiwania na spotkanie wg informacji na stronie ambasady USA, wynosi: 1-2 dni (kalendarzowe) Warszawa, 23 dni! Paryż….

  1. Czas oczekiwania w Polsce to teraz kilka dni. Samemu można wybrać sobie dokładny termin i godzinę rozmowy. W Paryżu może być to dłuższy czas. Jeżeli Pani ma możliwość to lepiej zrobić to w Polsce. Najlepiej jest także zadzwonić na infolinię i dowiedzieć się jaki jest faktyczny czas oczekiwania na spotkanie w ambasadzie. Czasem informacje z Internetu nie pokrywają się ze stanem faktycznym.

  1. Nie można się spóźnić. W Krakowie punkt o godzinie na którą są dane osoby zapisane, z konsulatu wychodzi Pani i prosi każdego z imienia. Niestety spóźnienie może skutkować stratą miejsca na daną godzinę. Lepiej więc być wcześniej i poczekać na swoją kolej.

 11. Witam,
  Jaki należy wpisać status związku jezeli od 12 lat jestem w nieformalnym związku z kimś? czy chodzi tylko o formalne, zalegalizowane związki? w formularzu jest opcja „other” i nie wiem czy zaznaczac single czy tłumaczyć w punkcie other?
  I jeszcze pytanie o rodzinę: mam dwie przyrodnie siostry w USA ale kontaktu raczej nie utrzymujemy i nie znam ich dokładnych danych – czy musze podawać te dane?

  1. W pierwszej kwestii warto zaznaczyć, że jest się w związku. Zwłaszcza jeśli ta osoba zostaje w kraju. Świadczy to o tym, że ma się dla kogo wracać, a nie zostać w USA.

   Druga kwestia zależy od sytuacji. Konsul
   może wypytywać nas o osobę do której jedziemy, zwłaszcza jak wpisaliśmy ją we wniosku.

 12. Dzień dobry, ja mam takie pytanie – kiedyś się mówiło żeby iść z całą rodzina do konsula bo wtedy się dostanie wizę prawie na pewno. W przyszłym roku moja kuzynka zamieszkująca w USA na stałe bierze ślub. Cała rodzina pewnie będzie lecieć. I teraz, czy każdy sobie ma to ogarniać czy iść całą rodziną? Poza tym na jaki czas dostaje się wizę (przeważanie)? I jeśli jest taka sytuacja że ja mam stałe zatrudnienie i zaplanowane życie w PL a rodzic bezrobotny to czy dostaniemy wizy?
  Dziękuję, pozdrawiam!

  1. Warto iść z rodziną ale najbliższą. Może to być mama, tata, syn, córka, babcia, dziadek. W tedy razem opisuje się sytuacje konsulowi. Konsul będzie nas pytał w jakim lecimy i na jaki okres. Też będzie zainteresowany zatrudnieniem danej osoby i skąd mają środki na podróż (wiadomo, osoba bezrobotna nie ma możliwości sfinansować sobie lotu i pobytu w USA, konsul może zadawać pytania dot. właśnie środków pieniężnych, skąd taka osoba weźmie pieniądze na podróż).
   Odpowiedź na kolejne pytanie już przewinęła się w poprzednich postach. Wizę turystyczną dostajemy przeważnie na 10 lat.

 13. Hej,
  Dziękuję za przydatny wpis.
  Jednak brakuje w nim informacji o opłacie wizowej – kiedy i na jakie konto ją wnieść? Co wpisać w tytule przelewu? To chyba jest krok dość ważny:) A dotarcie do tej informacji na stronie ustraveldocs jest niestety dość skomplikowane.
  Pozdrowienia i powodzenia dla wszystkich starających się o wizę!

 14. Witam,
  w przyszłym roku 2019 planuje z chłopakiem jechac do Miami w celach turystycznych, nie mamy dokładnie sprecyzowanego terminu, wiec nie wiem kiedy powinniśmy sie starać o wize ? czy powinniśmy sie starać osobno czy razem ? na jaki ores dostaniemy wizę gdybyśmy przesuneli wyjazd ?

  1. Starania o wizę należy rozpocząć jak najwcześniej. Terminy oczekiwania na rozmowę zminiają się sezonowo. Największe zapotrzebowanie jest w miesiącach maj – sierpień. Warto więc pomyśleć o złożeniu wniosku z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej w miesiącach zimowych. Tym bardziej, że często loty są tańsze. Wiza turystyczna przyznawana jest przeważnie na 10 lat. Nawet jeśli paszport, w którym będzie ona wklejona straci ważność, jest możliwość wyrobienia nowego bez potrzeby ponownego starania się o wizę (podczas wyjazdu trzeba mieć dwa paszporty – ten z wizą i ten aktualny). Jeżeli chodzi o sprawę złożenia wniosku razem lub osobno to nie ma to dużej różnicy. Wnioski Państwo uzupełniacie osobno, aczkolwiek zaznaczyć trzeba z kim będziemy podróżować. Następnie wystarczy umówić się na rozmowę w tym samym dniu i o tej samej godzinie i razem podejść do konsula.

 15. Witam,
  Wypisując wniosek ds-160 wpisałam zły numer tel. osoby do kontaktu w Stanach, pozostałe dane są poprawne. Zorientowałam się dopiero po wysłaniu formularza. Trochę się denerwuje czy to nie zaważy na decyzji o przyznaniu wizy. Zastanawiam się co zrobić, czy zgłosić to na spotkaniu z konsulem, czy przemilczeć tą sprawę?

  1. Nie ma to większego znaczenia. Na rozmowie można powiedzieć, że po prostu ta osoba zmieniła numer telefonu. Aczkolwiek nikt do niej raczej nie będzie dzwonił. Będą o tą osobę wypytywać już na samej rozmowie.

 16. Planuje lecieć do USA na wizie turystycznej, pierwszy raz na maxymalny czas jaki ewentualnie wbijają na lotnisku czyli 6 miesięcy, czy kupując bilet oczywiście w 2 strony, czy nie zaszkodzi mi to przy rozmowie przy wylądowaniu z urzędnikiem jeżeli jako powrót przy kupnie biletu zaznacze około 5 do 5,5 miesiąca a we wniosku deklarowałem podróż na około 3 tygodnie ?

  1. Nie ma to aż tak dużego znaczenia. Trzeba po prostu wyjaśnić cel naszego pobytu w USA i dlaczego akurat na taki okres czasu. Aczkolwiek często celnika to nie interesuje. Po prostu pyta nas po co przyjechaliśmy, do kogo i po prostu wbija nam pieczątkę z którą możemy być w Stanach 6 miesięcy.

 17. Witam,
  chcę się starać o wizę razem z 15-letnią córką. Rozumiem, że formularz musi być osobny i opłata jest ta sama?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 18. Witam!

  Wkrótce wybieram się do DC w celach turystycznych, odwiedzić znajomego. Czy zaproszenie od niego będzię pomocne w uzyskaniu wizy? Jesli tak – w jaki sposób powinno zostać spisane?

  Z góry dziękuję za pomoc!

 19. Pytanie 1.
  Chcieli byśmy z żoną wybrać się turystycznie do Nowego Jorku na tydzień. Co wpisać w rubryce „gdzie pracuje” jeśli wraz z żoną prowadzimy rodzinny biznes (sklep ) a działalność gospodarcza jest zarejestrowana na żonę ? Ja formalnie zatrudniony nie jestem.
  Pytanie 2.
  Chętnie wzięli byśmy ze sobą 13-letnia córkę ale obawiamy się że konsul może pomyśleć że chcemy zostać w USA, czy nasze obawy są słuszne ? Jak pisaliśmy powyżej, mamy wieloletni biznes, własnościowe mieszkanie, córka chodzi do prywatnej szkoły etc.

  1. Pierwsze pytania konsula zawsze dotyczą bezpośrednio destynacji, gdzie dokładnie chcemy się udać, a także na jak długo i w jakim celu. Wiadomo, staramy się o wizę turystyczną ale trzeba szczerze nakreślić szczegóły podróży.

   Z treści trudno wywnioskować w jakiej dokładnie Pan jest sytuacji. Podejrzewam, że bezrobocie a żona prowadzi formalnie działalność. Konsul przeważnie pyta o nasze zarobki lub o sponsora podróży. W takim przypadku często należy nakreślić ile zarabiamy i co robimy.

   Jeżeli chodzi o podróż z córką, a tym samym rozmowę w konsulacie to sprawa normalna. Wiele rodzin wyjeżdża na wspólne wakacje. Konsul zapyta napewno o szkołe dziecka i w której jest klasie. Nie powinien drążyć tematu dziecka, które rodzice chcą zabrać na wakacje.

 20. Wniosek wypełniony – tylko zrobiłem gafę – w języku polskim udzieliłem odpowiedzi czym się dokładnie zajmuje w firmie – myślicie, że już po ptakach?

  1. Myślę, że jeszcze nic straconego 🙂 Konsul na pewno będzie pytał o miejsce pracy i zarobki 🙂 Ważniejsze jest to co zaprezentujemy na rozmowie, oczywiście musi się to pokrywać z tym co napisaliśmy we wniosku. Jest to bardzo mały błąd. Gdyby to był błąd w sprawie płatności lub błędnie podanych danych trzeba by to wyjaśnić w inny sposób.

   1. No właśnie dokładnie chodzi o to bo jestem na samozatrudnieniu ale świadczę usługi mojemu pracodawcy. Tak też we wniosku to opisałem by było wszystko jasne zaznaczając opcje zatrudnienia OTHER …

    Mam nadzieję, że będzie ok – cały świat zwiedzony a tu widzę obawy…

 21. Dziękuje za odpowiedź, jeszcze jedno pytanie.
  Jeśli będziemy składać wniosek z żoną i córką czy możemy zrobić to razem i rozmowę z konsulem również przeprowadzić cała trójką czy ja i żona będziemy musieli rozmawiać osobno, czy dziecko musi przyjechać z nami ?

  1. Wniosek DS-160 musi być wypełnić każda osoba.
   Jeśli chodzi o rozmowę z konsulem proszę umówić się na jedną godzinę.

   ”Dzieci w wieku poniżej 14 roku życia posiadające obywatelstwo polskie i mieszkające w Polsce nie muszą mieć zeskanowanych odcisków palców i stawiać się osobiście na rozmowę z konsulem.”
   Tutaj znajdzie Pan szczegóły: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-svc-visachild.asp

   Z doświadczenia wiem, że lepiej pojawić się jednak z córką. Po pierwsze jest to bardziej wiarygodne a po drugie mniej załatwiania.

 22. Witam. Jeśli ojciec dziecka jest pozbawiony praw rodzicielskich lub ma je ograniczone to czy musi sie stawić na rozmowe z konsulem, czy musi byc jego zgoda na piśmie na wyjazd dziecka?

 23. Chciałbym złzyc wniosek dla czteroosobowej rodziny – 2 osby dorosle 2 dzieici 13 i 8 lat, Chodzi o wize turystyczna na wyjazd wakacyjny. Czy jest mozliwosc zlozenia jakiegos wniosku rodzinnego czy trzeba dla kazdej z osob zlozyc odzielny wniosek ? Jak jest w przypadku dzieci z rozmową w ambasadzie ? wchodza odzielnie z rodzicem czy mozna tam wejsc jako rodzina ?

  Dziekuje za podpowiedz

  1. Dla każdej osoby należy wypełnić wniosek DS-160. Dzieci poniżej 14 roku życia, posiadające obywatelstwo polskie oraz zamieszkujące na terenie Polski nie mają obowiązku składania odcisków palców oraz rozmowy z konsulem. Na rozmowę należy umówić się na tej stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland (krok po kroku cała procedura opisana jest w artykule).
   Aby zwolnić dziecko z rozmowy z konsulem należy wypełnić wniosek on-line lub zadzwonić na infolinię:
   osoby dzwoniące z Polski – Tel. +48 22 3071361
   osoby dzwoniące z USA – Tel. 703-988-7101.
   Osoby, które zostaną zakwalifikowane, zostaną poinformowane w jaki sposób należy złożyć dokumenty.

 24. Czy wiadomo jaki jest koszt połączenia z infolinią? dzwoniłam przed chwilą, najpierw przez 5 min słuchałam różnych komunikatów a potem odebrała osoba z ukraińskim akcentem która nie była w stanie zapisać mojego nazwiska mimo literowania. Ostatecznie się rozłączyła.
  A dzwonilam z trzema pytaniami:
  1. Mam podwójne nazwisko z myślnikiem pomiędzy, czyli wygląda to załóżmy Anna Nowak-Nowacka
  w systemie nie przyjmuje mi tego myślnika, tylko wymusza wpisanie bez myślnika. Czy to nie będzie potem problem jak przyniosę paszport z nazwiskiem i myślnikiem pomiędzy a we wniosku będzie bez myślnika?
  2. O wizę będę ubiegać się z synem który ma 7 lat, czy są jakieś wnioski rodzinne? czy normalnie wypełniam mu oddzielny wniosek? c
  3. Czy jeśli o wizę staram się tylko ja i syn czy muszę mieć zgodę ojca dziecka na wyrobienie wizy? (jesteśmy w trakcie rozwodu)

  1. Możliwe, że po prostu osoba zatrudniona na infolinii pochodzi z Ukrainy i dopiero zaczęła pracę. Nic nie szkodzi, odpowiem na wszystkie Pani pytania i rozwieję wątpliwości. Koszt połączenia jest zgodny z taryfą operatora.
   1. System także nie przyjmuje polskich znaków, nie jest to w żadnym wypadku błąd. Proszę wpisać bez myślnika.
   2. Wypełnia Pani wniosek DS-160. Ze względu na to, że syn ma 7 lat nie musi osobiście stawiać się na rozmowie z konsulem.
   Dzieci poniżej 14 roku życia, posiadające obywatelstwo polskie oraz zamieszkujące na terenie Polski nie mają obowiązku składania odcisków palców oraz rozmowy z konsulem. Na rozmowę należy umówić się na tej stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland (krok po kroku cała procedura opisana jest w artykule).
   Aby zwolnić dziecko z rozmowy z konsulem należy wypełnić wniosek on-line lub zadzwonić na infolinię:
   osoby dzwoniące z Polski – Tel. +48 22 3071361
   osoby dzwoniące z USA – Tel. 703-988-7101.
   Osoby, które zostaną zakwalifikowane, zostaną poinformowane w jaki sposób należy złożyć dokumenty.
   3.”Ze względu na rosnącą liczbę uprowadzeń i wykorzystywania dzieci, US Customs and Border Protection (Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych Ameryki) zaleca, aby w przypadku, gdy dziecko podróżuje tylko z jednym rodzicem lub z opiekunem, osoba towarzysząca dziecku posiadała pisemną zgodę drugiego rodzica (lub obojga rodziców) na jego wyjazd poza granice kraju. Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych zaleca, aby pismo było napisane w języku angielskim, potwierdzone notarialnie i zawierało stwierdzenie; “Potwierdzam, że moja żona/ mój mąż/inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę” (“I acknowledge that my husband/wife/other person is traveling with my son/daughter out of the country and has my permission to do so”).

   Rodzice dziecka mogą również rozważyć udzielenie pełnomocnictwa tymczasowemu opiekunowi na wypadek nieprzewidzianych okoliczności medycznych, jakie mogą się zdarzyć na terytorium Stanów Zjednoczonych. W przypadku, gdy opiekę prawną nad dzieckiem sprawuje tylko jeden rodzic dokumenty, które to potwierdzają, takie jak postanowienie sądu dotyczące władzy rodzicielskiej, akt urodzenia dziecka wskazujący tylko jednego rodzica, akt zgonu itp. będą przydatne w podróży.” Odnośnie pytanie oznaczonego numerem 3 proszę skorzystać z tej strony: http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-svc-visachild.asp

 25. Witam serdecznie, mam pytanie, w obecnych czasach często zdarza się, że jesteśmy zatrudnieni z mniejszym wynagrodzeniem „na papierze”, niż to jest w rzeczywistości. Proszę o poradę, co wpisać we wniosku, zarobki realnie otrzymywane czy te wpisane w umowie o pracę? (p.s. opłatę za wizę zrobi mój chłopak, którego zarobki są większe niż moje, miałby to być wspólny wyjazd na wakacje).

  1. Najlepiej wpisać prawdę. Nie zdajemy sobie sprawy ale urzędnicy nas sprawdzają pod każdym względem. Nie należy kłamać podczas składania wniosku a tym bardziej podczas rozmowy. Proponuję wpisać faktyczną kwotę oraz podczas rozmowy nakreślić, że jadą państwo razem na wakacje i w sumie wasze zarobki są wystarczające aby pokryć koszty wyjazdu. Tym samym proszę umówić się w tym samym czasie na rozmowę i podejść razem do konsula.

 26. Witam, mam pytanie odnośnie podania informacji o podróży w wniosku DS160. Czy muszę podać dokładne dane gdzie będę nocowal pierwszego dnia, skąd będzie wylot, na ile dni itp. Chodzi o to ze nie wiem czy musze przed wizytą w ambasadzie ułożyć plan podróży ? Pytam dla tego że głównie czekam na tani bilet lotniczy na zachodnie wybrzeż( San Francisco, Los Angeles, ewentualnie Las Vegas) Znam przybliżony czas wyjazdu lecz wszędzie piszą aby nie kupować biletów ani nie rezerwować noclegów dopuki nie otrzymamy wizy bo w przypadku odmowy stracimy pieniądze. Proszę o poradę jak podejść do takiej sprawy. Z góry dzikie i pozdrawiam.

  1. To prawda, w przypadku odmowy tracimy pieniądze. Lepiej w pierwszej kolejności starać się o wizę. Aczkolwiek w poprzednim roku procent odrzuconych wniosków wizowych wyniósł tylko 5,9%. Jeżeli bardzo Panu zależy można zaryzykować. Jeżeli chodzi o podanie szczegółowych informacji we wniosku DS 160 to można podać mniej więcej gdzie będzie się przebywać. Określić miejsce według wytycznych. Generalnie jak już będziemy na pokładzie samolotu do Stanów Zjednoczonych i tak dostajemy kartkę z uzupełnieniem dokładnego adresu hotelu (lub inne), ile pieniędzy mamy ze sobą i do kogo się wybieramy.

 27. Dzień dobry 🙂 Chciałabym zapytać, czy od razu po przyznaniu wizy po rozmowie wiemy na jak długo ją otrzymaliśmy? Oraz jaki jest najkrótszy czas, na jaki możemy otrzymać wizę? Planuję podróż w lipcu/sierpniu i martwię się, że jeśli udam się na rozmowę np. w lutym, a wiza zostanie mi przyznana najpóźniej do maja to nue będę mogła odbyć podróży 🙁 a wiadomo, że lepiej jest kupić bilety wcześniej. Pozdrawiam

 28. Bardzo fajny i przydatny artykuł. Bardzo dziękuję.
  Z żoną i moim bratem wybieramy się do Montany w lipcu ’19. Mamy już zaproszenia i to osoba nas zapraszająca będzie pokrywać wszelkie koszty pobytu w USA. Mamy zamiar tam być 2 tygodnie. Nawet mamy na zaproszeniu rozpisany cały plan podróży z poszczególnymi miejscami.
  1) Jaką kwotę dolarów powinniśmy mieć ze sobą na czas pobytu? Gdzieś usłyszałem, że strona amerykańska wymaga 100$ dziennie na ewentualne samo utrzymanie się.
  2) We wniosku zaznaczę RETIRED – emeryt ale jeszcze dorabiam w ochronie a nie takiej pozycji we wniosku. Jak mam ten problem rozwiązać?
  3) chyba najważniejsze – w którym momencie muszę dokonać opłaty wizowej? (przed wypełnieniem wniosku? w trakcie? po wypełnieniu?) ….pogubiłem się

  1. We wniosku należy podaj dane osoby do której zamierzamy się wybrać a także wpisać ją jako fundatora podróży. Jeżeli mają Państwo już taki plan proszę zabrać wszystko ze sobą na rozmowę z konsulem. Będzie to bardziej wiarygodne z Państwa strony. Zapewne konsul będzie wypytywał o ‚sponsora’ podroży. Należy w takiej sytuacji być zaznajomionym z takimi informacjami jak: imię i nazwisko, wiek, gdzie pracuje, mniej więcej ile zarabia, co robi w USA, czym się zajmuje, lub gdzie pracowała, jeżeli jest już na emeryturze. Dotyczy to także Państwa. Jeżeli Pan jest już na emeryturze to prawdopodobnie padnie pytanie o wysokość emerytury. Aczkolwiek to wszystko zależy od konsula. Może on tylko zadać jedno pytanie kto jest sponsorem wyprawy i gdzie dana osoba pracuje (najczęstsze pytanie) lub pytać o szczegóły. Lepiej wszystko mieć przygotowane w głowie.

   Teoretycznie tak, 100$. Jednak to pytanie usłyszą państwo dopiero po przylocie do Stanów Zjednoczonych. Celnik będzie pytał gdzie, do kogo jedziemy i ile mamy ze sobą pieniędzy. Także już w samolocie dostaną Państwo kartkę, która jest niezbędna do uzupełnienia. Tak trzeba wpisać swoje dane, wraz z adresem destynacji oraz ile przewozimy pieniędzy do USA.

   Na trzecie pytanie odpowiedz znajdzie Pan w artykule 🙂
   Należy najpierw wypełnić wniosek DS-160 a następnie zalogować się na stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland

 29. Witam,
  Jedno pytanie, gdzieś wyczytałem że aby ubiegać się o wizę trzeba mieć paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Czy to prawda? Chciałem lecieć do USA w maju przyszłego roku, nie mam jeszcze wyrobionego paszportu więc na pewno nie będzie ważny pół roku do tego czasu bo samo wyrobienie paszportu też trwa. Czy już mogę zapomnieć o wizie czy może ważne jest by po prostu mieć paszport?

  1. Jest to błędna informacja. Paszport musi być tylko ważny. Według obecnych przepisów paszport dla obywateli Polski musi być ważny przez okres planowanego pobytu. Wyrobienie paszportu trwa ok. miesiąc. Powodzenia!

  2. Ja widziałam również informację o tym, że paszport musi być ważny pół roku, ale do przodu. Czyli jeśli planuje się podróż w styczniu to paszport musi być ważny do czerwca 😉 Pewnie wynika to z tego co było wyżej w komentarzach- można w Stanach być max. 6 miesięcy.

 30. Witam,
  zabieram się za załatwienie wizy do USA i mam pytanie czy wydrukowanie tego potwierdzenia złożonego wniosku DS 160 może być w wydruku czarno-białym? Mam aktualnie tylko drukarkę czarno białą i zastanawiam się czy tak może byc skoro na potwierdzeniu jest zdjęcie i kod kreskowy.
  a jeśli nie może być czarnobiale to można np zapisać na komputerze to potwierdzenie (lub zrobić screen?) i wydrukować u kogoś innego następnego dnia?

 31. We wniosku widnieje pytanie:
  Q: Have you ever been refused a U.S. Visa, been refused admission to the United States, or
  withdrawn your application for admission at the port of entry?
  Czy kiedykolwiek odmówiono Ci wizy, odmówiono Ci wstępu do USA lub wycofałeś/aś swoje podanie o
  wjazd w punkcie granicznym?

  Czy jeśli kilka lat temu byłam na spotkaniu w konsulacie i nie dostałam wizy to mam zaznaczyć tak, a potem w polu wyjaśnić, że nie otrzymałam wizy podczas spotkania w konsulacie?

  1. Można ten punkt zaznaczyć. Konsul może nas zapytać o poprzednią rozmowę ale w większości przypadków nie ma to wpływu na decyzję konsula. Musimy dobrze zaprezentować się i mówić prawdę na rozmowie z konsulem.

 32. Dzień dobry,
  planuję w przyszłym roku podróż do USA. Mój chłopak ma podwójne obywatelstwo. Przez 20 lat mieszkał w Stanach, a od 4 już w Polsce. Jego rodzice są Polakami (z obywatelstwem US), mieszkają w USA.
  Chcemy pojechać z chłopakiem odwiedzić jego rodziców oraz zwiedzić miejsca turystyczne.

  Czy ze względu na mój związek z obywatelem USA, mogę mieć problem z wizą?

  1. Nie powinno być żadnych problemów. Stara się Pani o standardową wizę trustyczną rozumiem. Konsul będzie zadawał pytania oczywiście gdzie jedziemy i w jakim celu. Ważne aby odpowiadać szczerze i nie zmyślać zwłaszcza odnośnie swojej pracy i zarobków.

 33. Witam, mam pytanie dotyczące składania wniosku o wizę. Czy to obojętne gdzie będę składać? Warszawa czy Kraków? Czy wybór należy do mnie , czy jest czymś dyktowany?

 34. Witam serdecznie
  Jak się ma składanie wniosku o wizę do USA dla osób mieszkających w Anglii z polskim Paszportem. Czy mogę wypełnić wniosek powyżej i umówić się na spotkanie z konsulem w UK czy będę musiał przelecieć do PL na te spotkanie, czy generalnie lepiej szukać takowej strony w UK i tam wszystko organizować

 35. Bylam w USA ponad 10 lat, wrocilam ponad pol roku temu. Wize turystyczna zmienilam na studencka.
  Tak, ze 3 lata bylam legalnie, a reszte niestety nie. Wrocilam na paszporcie konsularnym. W sumie nie mialam zamiaru juz wracac do stanow. Az tu nagle moja corka mnie informuje, ze rodzi w przyszlym roku 🙂
  Chcialabym poleciec na 2 tygodnie na chrzciny, ale zastanawiam sie czy wogole jest senns isc do ambasady.Moze lepiej nie mowic, ze tak dlugo bylam tylko pokazac zaproszenie na chrzciny corki?
  Ma ktos podobne doswiadczenia?

 36. Mam Pytanie
  Planujemy z nażyczoną wyjazd do USA w wakacje a o wizę chcemy starać się już teraz. W między czasie jakoś w styczniu planujemy ślub i nie wiemy czy nie będzie problemu jeśli nażyczona zmieni nazwisko juz po otrzymaniu wizy.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  1. Jest to aspekt dosyć ważny. Sprawa wygląda tak, że zmiana nazwiska nie dyskwalifikuje Pana przyszłej żony z wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Wiza zostanie wydana na nazwisko panieńskie Pana narzeczonej. Będzie ona musiała wyrobić nowy paszport na nowe nazwisko i lecieć z dwoma paszportami (w obu paszportach nazwisko panieńskie będzie widnieć). Dla konsulatu jest to sprawa jasna. Wiza została przyznana dla danej osoby. I nie ma podstaw do nie wpuszczenia danej osoby na teren USA.

   ALE! UWAGA!
   Schody jednak zaczynają się w zupełnie innym przypadku. Pana przyszłej żony mogą nie wpuścić na pokład samolotu, ponieważ ma ona inne nazwisko. Takie sytuacje się zdarzają. Proponuje więc starać się o wizę dopiero po ślubie. Po prostu Pana przyszła żona będzie miała inne dane (na wizie, bilecie i w paszporcie) i to może skutkować nie wpuszczeniem na pokład samolotu.

 37. Planuje starać się o wizę choć pewnie jej nie dostanę bo jestem osobą bezrobotną na utrzymaniu męża Ale co tam raz się żyje. Mój mąż ma tam siostrę cioteczną jak mam ja określić we wniosku jako rodzinę?

  1. Wszystko zależy od tego jaką mają Państwo sytuacje finansową i jak przedstawi Pani sprawę. Po pierwsze liczą się zarobki męża, jest wiele przypadków kiedy to głowa rodziny sama utrzymuje swoich najbliższych ale wiąże się to po prostu z wysokimi dochodami. Konsul będzie pytał o miejsce pracy męża i o zarobki.
   Po drugie to jadą Państwo w celu wizyty u rodziny a nie aby na stałe się tam osiedlić tak? Proszę wpisać tak jak Pani uważa, czyli we wniosku należy ująć siostrę cioteczną męża jako rodzina.

 38. Dzień dobry,

  Bardzo przydatny artykuł. Cieszę się, że na niego trafiłem.

  Mam jednak pytanie z innej beczki. Czy przed konsulatem/ambasadą USA o wizję turystyczną może starać się wyłącznie obywatel polski, czy obywatele innych państw również. Chodzi mi konkretnie o obywatela Ukrainy z prawem do czasowego pobytu oraz pozwoleniem na pracę w Polsce.

  Dziękuję z góry za wszelką pomoc.

 39. Świetny artykuł, przeczytałem wszystkie komentarze, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania (co w przypadku, gdy nie mam zaproszenia od osoby z USA i dodatkowo lecę sam – czy nie będzie to okoliczność do odmowy wydania wizy). Planuję jechać na cały miesiąc w okresie wakacyjnym, więc pewnie często będę się przemieszczał pomiędzy stanami (co wypadałoby wpisać w rubryce z adresem, gdzie planuje się zatrzymać?). Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam 😀

  1. W żadnym wypadku nie jest to pretekst do odrzucenia wniosku wizowego. Wręcz przeciwnie, jedzie Pan sam w celach turystycznych tylko i wyłącznie. Konsul będzie pytał na rozmowie gdzie zamierza Pan się wybrać. Należy nakreślić mały plan podróży i to wszystko 🙂 Zaproszenie nie jest wymagane. A wręcz więcej wniosków jest odrzucanych ponieważ ludzie kombinują i próbują zostać na stałe w USA dzięki temu, że mają tam rodzinę i motywowały swoją podróż zaproszeniem.
   Jeżeli chodzi o adres to proszę wpisać przykładowy hotel, gdzie zamierza Pan się zatrzymać.

 40. Dzień dobry

  Mieszkam w Anglii mam tutaj dom. Ale mój język angielski nie jest najlepszy i nie wiem czy dam sobie radę w ambasadzie w Londynie czy lepiej składać wniosek w Polsce. Co Pani sądzi?

  Pozdrawiam

  1. Jeżeli nie czuje Pan się na siłach z językiem angielskim to lepiej zrobić to w Polsce. Zarówno w Krakowie jak i w Warszawie urzędnicy rozpoczynają rozmowę po polsku więc będzie Panu łatwiej. W Anglii mogą zobaczyć, że nie zna Pan języka i potraktować to jako pretekst do odrzucenia wniosku. Chociaż ludzie bez znajomości języka angielskiego także dostają wizę. Decyzja należy do Pana.

 41. Dzień dobry

  Mieszkam w Anglii od kilku lat. i Chciałby złożyć dokumenty o wizę.
  Pytanie: mój język angielski nie jest dobry i boje sie ze nie dam rady.
  Gdzie lepiej w Pl czy UK składać wniosek?

  Pozdrawiam

 42. Witam mam pytanie odnosnie stara nie sie o vise. …od paru lat mieszkam w belgi w maja mam zamaru wybrac sie do nowego jorku na 5 dni …..nie za bardzo orietuje sie jak to wszystko dlugo trwa ???lepiej strarac sie o vise w pl czy w brukseli ….pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *