Artykuł sponsorowany,  Poradniki

Zagrzeb – miejsca, które musisz odwiedzić w stolicy Chorwacji

Artykuł sponsorowany

Chorwacja to kierunek wybierany często ze względu na przyjemny klimat, piękne położenie i pyszne jedzenie. W kraju tym możesz beztrosko żeglować po Adriatyku, wypoczywać na wybrzeżu, a także zatrzymać się przynajmniej na kilka nocy w Zagrzebiu – czarującej, urokliwej stolicy Chorwacji. Zobacz, które miejsca warto tam zobaczyć!

Zagrzeb – obowiązkowe punkty podczas zwiedzania

Zagrzeb to miasto z wieloletnią historią – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XI wieku. Już sam ten fakt sprawia, że jest w nim wiele miejsc, które warto zobaczyć. Zwiedzanie rozpocznij od historycznych dzielnic Zagrzebia, w których mieści się ogrom zabytków – szczególnie zachwycających miłośników architektury.

  • Kaptol

Mieści się tam największy budynek sakralny w Chorwacji – widoczna z bardzo daleka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wokół niej rozciągają się uliczki pełne barokowych budynków, warty zwiedzenia jest także klasztor franciszkański z kościołem.

  • Gradec

Dzielnica nazywana „górnym miastem” odegrała szczególną rolę w powstaniu dzisiejszego Zagrzebia, bo to tutaj rozpoczął się w średniowieczu rozwój miasta. Stąd też pełna jest zabytków i pereł architektury. Warto zobaczyć pałac Vojković z Muzeum Historycznym Chorwacji oraz kolejkę wybudowaną w 1890 r., która kiedyś łączyła Gradec z „dolnym miastem”. W tej dzielnicy mieści się również nietypowe Muzeum Zerwanych Związków – pełne zaskakujących eksponatów, będących pamiątkami po nieudanych relacjach.

  • Dolac

To kolejna dzielnica, o którą warto zahaczyć podczas zwiedzania. Potocznie nazywa się ją „dolnym miastem”, a jej powstanie datuje się dopiero na XX wiek. Będąc tam, warto zajrzeć na Targ Dolac, który jest najpopularniejszym tego typu miejscem w całej Chorwacji. Można spróbować tam świeżych, lokalnych specjałów: mięsa, nabiału, ryb i owoców. Dolac to dzielnica, w której toczy się intensywne nocne życie, dlatego warto się do niej wybrać na drinka albo do restauracji.

Inne ciekawe miejsca w Zagrzebiu to kościół św. Marka, Kamienna Brama, Krvavi Most czy Plac bana Josipa Jelačica.

Zagrzeb – jak dotrzeć, gdzie spać?

Do Zagrzebia najłatwiej jest dostać się samolotem – ceny biletów zależą od sezonu i linii lotniczych, a wyloty są realizowane z kilku lotnisk w Polsce. Można dojechać tam także samochodem – trzeba wtedy przygotować się na wielogodzinną podróż, prawdopodobnie z przynajmniej jednym noclegiem po drodze.

Noclegi, podobnie jak ceny lotów, zależą od sezonu, ale i lokalizacji hotelu. Opcjami tańszymi są nieduże hostele albo prywatne pokoje u lokalnych właścicieli.

Jak przygotować się do wyjazdu do Zagrzebia?

Planując podróż do stolicy Chorwacji trzeba sprawdzić pogodę i zaplanować miejsca, które chcesz odwiedzić. Dobrze jest także zawczasu ustalić budżet na wyjazd. Wyjeżdżając zagranicę nie zapomnij o ubezpieczeniu – przyda Ci się w nieprzewidzianych sytuacjach. Odpowiednią opcję pomoże ci wybrać najlepszy ranking ubezpieczeń turystycznych – kalkulator cen porówna oferty od różnych ubezpieczycieli wraz z cenami i zakresem polisy.

Podczas wyjazdu do Zagrzebia koniecznie odwiedź jego historyczne dzielnice pełne pereł architektury, jeszcze z czasów średniowiecza i baroku. To piękne miasto to doskonałe miejsce, by powłóczyć się urokliwymi, starymi uliczkami i skosztować specjałów chorwackiej kuchni.

Grafika: www.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *