Aktualny poziom radiacji w Europie – Mapa online – EURDEP

Sytuacja związana z wojną na Ukrainie oraz działania militarne podejmowane w Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej powoduje, że musimy zwracać większą uwagę na poziom radiacji. Eksperci twierdzą, że aktualnie nie ma zagrożenia. Niestety musimy dmuchać na zimne i co jakiś czas monitorować sytuację związaną z poziomem radiacji w Europie.

Za monitoring i prezentację danych radiologicznych w Europie odpowiada Europejska Platforma Wymiany Danych Radiologicznych (EURDEP) składa się ona z mechanizmu wymiany danych i strony internetowej prezentującej dane z monitoringu radiologicznego, które są gromadzone i udostępniane przez 39 uczestniczących krajów w czasie niemal rzeczywistym.

EURDEP jest oficjalnym narzędziem UE służącym do wymiany danych radiologicznych w sytuacjach awaryjnych, ale dane są wymieniane w sposób ciągły i automatyczny, tak aby były dostępne przez cały czas i aby zminimalizować dodatkowy wysiłek w przypadku sytuacji awaryjnej.

Mapa z aktualnymi danymi radiologicznymi – Europa:

Mapa przedstawia pomiary radioaktywności środowiska w postaci średnich i maksymalnych wartości dawki promieniowania gamma z ostatnich 24 godzin. Pomiary te pochodzą z około 5500 stacji w 39 krajach.

Aktualna sytuacja w Polsce:

Za aktualny monitoring poziomu radiacji na terenie Polski odpowiada Państwowa Agencja Atomistyki. Więcej informacji pod linkiem: Gdzie sprawdzić aktualny poziom radiacji w Polsce?

Zdjęcie główne: Photo by Vladyslav Cherkasenko on Unsplash

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Osiem gwiazd i konfe

    działa jak wszystko w tym kraju, ch….o!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *