Gdzie w Małopolsce można wymienić hrywny na złote?

Od 25 marca 2021 uchodźcy z Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote w Banku PKO. Jest to akcja zorganizowana przez Narodowy Bank Polski oraz Narodowy Bank Ukrainy przy pośrednictwie PKO Banku Polskiego w odpowiedzi na brak możliwości wymiany hrywny na złote. Większość kantorów oraz banków aktualnie w ogóle nie wymienia hrywny. Współpraca pomiędzy Bankami Narodowymi pozwoli uchodźcom wymienić hrywny po atrakcyjnym kursie.

Jaki jest kurs wymiany?

Kurs ustalany jest przez Narodowy Bank Ukrainy i aktualnie wynosi: 1 UAH=0,14 PLN
bank nie pobiera opłat ani nie naliczaspreadu od wymiany hrywien (UAH).

Aktualny kurs można sprawdzić na stronie: https://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/pko-bank-polski/wojna-ukraina-informacje-dla-klientow/

Czy obowiązują limity?

Obowiązuje limit 10 tys. hrywien (UAH) na każdą dorosłą osobę (pełnoletnią na dzień wymiany waluty). W ramach tego limitu można kilkukrotnie przyjść do oddziału banku i dokonać wymiany – łącznie nie może być to jednak więcej niż 10 tys. hrywien.

Jakie dokumenty potrzebne są do wymiany?

Do przeprowadzenia transakcji potrzebny jest ukraiński dowód osobisty (wydany po 2016, w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny) albo ukraiński paszport zagraniczny.

Jakie placówki w Małopolsce prowadzą wymianę?

Назва філії
Nazwa Oddziału
Місто
Miasto
Адреса
Adres
Oddział 3Краків KrakówBohaterów Września 2 A, 31-620 Kraków
Oddział 4Краків KrakówDobrego Pasterza 52, 31-416 Kraków
Oddział 2Краків KrakówKościuszkowskie 1, 31-858 Kraków
Oddział 1Тарнов TarnówKrakowska 17, 33-100 Tarnów

Lista wszystkich banków: https://www.pkobp.pl/media_files/3cf7d352-838d-4f17-bf6c-f19cc59e8c7f.pdf

Najczęściej zadawane pytania:

 • Czy środki mogę wymienić tylko raz?
  Obowiązuje limit 10 tys. hrywien (UAH) na każdą dorosłą osobę (pełnoletnią na dzień wymiany waluty). W ramach tego limitu można kilkukrotnie przyjść do oddziału banku i dokonać wymiany – łącznie nie może być to jednak więcej niż 10 tys. hrywien.
 • Czy wszystkie rodzaje ukraińskich banknotów mogę wymienić na złotówki?
  Nie. Możesz wymienić wyłącznie banknoty o nominałach 100, 200, 500 i 1000 UAH.
 • Czy wymienione środki mogą trafić od razu na moje konto w PKO Banku Polskim, czy muszę otrzymać je w gotówce?
  Jeżeli założyłeś już konto w PKO Banku Polskim środki mogą trafić bezpośrednio na nie. Dla osób przybywających z Ukrainy legitymujących się dokumentem stwierdzającym tożsamość (np. ukraińskim paszportem zagranicznym albo ukraińskim dowodem osobistym w wersji plastikowej, wydanym po 2016 r.) proponujemy PKO Konto bez Granic, którego prowadzenie jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia konta.
 • Czy wszyscy członkowie rodziny oddzielnie, w tym dzieci, mogą skorzystać z wymiany hrywny na złote?
  Obowiązuje limit 10 tys. hrywien na każdą dorosłą osobę (pełnoletnią na dzień wymiany waluty). Weryfikowana jest data urodzenia widoczna w dokumencie tożsamości, którym jest ukraiński paszport zagraniczny albo ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej (wydany po 2016 r.) – paszport wewnętrzny.
 • Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie, żeby dokonać wymiany?
  Ukraiński paszport zagraniczny albo ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej (wydany po 2016 r.) – paszport wewnętrzny.
 • Nie mogę pojawić się w oddziale. Czy inna osoba może wymienić środki za mnie posługując się moim dokumentem tożsamości?
  Nie. Aby wymienić hrywny na złote musisz pojawić się osobiście, z dokumentem tożsamości, w jednym z 52 oddziałów, które dokonują wymiany hrywien (UAH). Listę oddziałów znajdziesz tutaj.
 • Czy mogę wymienić hrywny na inną walutę niż PLN np. euro lub dolara amerykańskiego?
  Nie. Wymianie podlegają tylko hrywny na złote.
 • Gdzie znajdę aktualny kurs wymiany?
  Aktualny kurs dostępny jest w wybranych oddziałach prowadzących wymianę waluty i na stronie internetowej banku.
 • Kto ustala kurs po jakim waluta jest wymieniana?
  Zarówno PKO Bank Polski jak i Narodowy Bank Polski stosują ten sam kurs ustalany przez Narodowy Bank Ukrainy. Oznacza to, że żaden z wymienionych banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote. W celu ułatwienia obsługi dużej liczby osób, w krótkim czasie kurs hrywny ustalany jest w zaokrągleniu do pełnych groszy.
 • Czy bank pobiera opłaty za wymianę pieniędzy? Jaki jest spread?
  Bank nie pobiera opłat za wymianę hrywien na złote, nie stosuje również spreadu. Do przeliczenia bank stosuje kurs ustalony przez NBU.
 • Czy jako polski klient banku mogę skorzystać z oddziału, w którym dokonywana jest wymiana czy to oddziały wyłącznie do obsługi obywateli Ukrainy?
  Oddział, w którym można wymienić hrywny na złote, prowadzi normalną obsługę klientów. W każdym ze wskazanych oddziałów wydzielone są dedykowane stanowiska, których obsługa ma zajmować się wyłącznie wymianą hrywien na złote. Ma to pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów.
 • Czy mogę się umówić w oddziale na konkretną godzinę i dokonać wymiany, żeby nie stać w kolejce?
  Obecnie nie ma takiej możliwości.
 • Czy mogę wymienić uszkodzone/zniszczone/podarte banknoty?
  Nie. Wymianie nie podlegają banknoty waluty UAH:
   1) postrzępione, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione,
   2) uszkodzone w inny sposób, niż wskazane w ppkt 1, w tym również w skutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku,
  3) znacznie naddarte, zszyte lub spięte, przerwane, zawilgocone, zbutwiałe i kruszące się,
  4) zanieczyszczone cieczami lub substancjami stałymi.
 • Czy mogę też wymienić ruble rosyjskie?
  Nie. Wymianie podlegają tylko hrywny. W związku z sankcjami zablokowane zostały płatności we wszystkich walutach do i z następujących banków rosyjskich i białoruskich https://www.pkobp.pl/aktualnosci/ograniczenia-przelewy/#bank-list. Bank nie realizuje także przelewów w walucie RUB do innych banków oraz nie obsługuje przelewów przychodzących w tej walucie.
 • Czy muszę mówić po polsku, żeby dokonać wymiany?
  Nie.
 • Czy muszę podpisywać jakieś dokumenty/wypełniać formularze (w języku polskim) podczas wymiany?
  Przy wymianie waluty otrzymasz jedynie dokument potwierdzający transakcję. Dokument będzie sporządzony w języku polskim.
 • W jakie dni mogę dokonywać wymiany w wybranych oddziałach?
  Wybrane oddziały PKO Banku Polskiego będą dokonywać wymiany hrywny na złote od poniedziałku do piątku w godzinach swojej pracy.
 • Mam banknot o wyższym nominale (np. 200). Czy mogę wymienić część tej kwoty na złote, a pozostałą część odebrać w hrywnach?
  Nie, wymianie na złote podlega pełna wartość wymienianego nominału, tzn. jeżeli chcesz wymienić banknot o nominale 200 hrywien – całość zostanie wymieniona na złote.

Źródło: https://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/pko-bank-polski/wojna-ukraina-informacje-dla-klientow/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *