Jamna – niezwykła miejscowość w Małopolsce. Co warto zobaczyć i robić?

Jamna to niezwykła wieś położona w województwie małopolskim, oddalona o 40 km od Tarnowa i 14 km od Ciężkowic. Spokojna i urokliwa okolica daje możliwość odpoczynku, relaksu, spacerów po okolicznych górkach porośniętych lasami, podziwiania widoków (przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry!) oraz przeżyć religijnych. Sercem tego miejsca jest piękny kościół, w którym regularnie odprawiane są msze w obrzędzie dominikańskim. Kościół przyciąga wielu mieszkańców z okolicznych wiosek i miast, a Ojcowie Dominikanie którzy tu działają, dają ludziom poczucie wyjątkowości. Ponadto w Jamnej znajduje się kilka ciekawych miejsc noclegowych. Warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku.

Dojazd i parking

Warto przed przyjazdem zapoznać się z okolicznymi drogami, są one tutaj wąskie i kręte. Dojechać można pod Sanktuarium oraz do wybranych miejsc noclegowych. W drodze powrotnej nawigacja z Google zrobiła nam psikusa i poprowadziła nas drogą leśną…. nie było nam do śmiechu.

🅿 My wybraliśmy duży, bezpłatny parking znajdujący się przy Kościele Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej. To tutaj zaczęliśmy swoją przygodę. Na mapce poniżej zaznaczony parking ⬇

1. Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej

Wspaniałe miejsce, piękny kościół z Ikoną Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Sprawowana jest tu Msza święta w niezwykłej formie obrzędu rzymskiego, z chorałem gregoriańskim. Warto odwiedzić i zaczerpnąć na nowo wiary i nadziei. Pomodlić można się zarówno w kościele, jak i na świeżym powietrzu (np. różaniec Ojca Pio). Po mszy niedzielnej można pójść na obiad do Bacówki lub do Schroniska Dobrych Myśli.

Msze Święte:

Niedziele: 11:00, 13:00, 16:00 (trydencka)

Dni powszednie: 19:00 (w Adwencie Roraty o g. 6:30 – zamiast wieczornej mszy św.)

Oficjalna strona internetowa Sanktuarium:

https://jamna.dominikanie.pl/

Przedstawię jeszcze trochę historii o powstaniu Sanktuarium, warto przeczytać (informacja zaczerpnięta została z tablicy informacyjnej przy Kościele):

„Historia miejscowości Jamnej związana jest z bitwą w 1994 roku pomiędzy oddziałami niemieckimi a 1. Batalionem 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej „Barbara”. Walka była nierówna w związku z dziesięciokrotną przewagą nieprzyjaciela. Rano 25 września Niemcy otoczyli obozowisko partyzanckie znajdujące się w Jamnej. Mimo fatalnej sytuacji polskim żołnierzom udało się wymknąć z okrążenia. Mieszkańcy wsi ukrywali się w piwnicach. Naprzeciw wojskom niemieckim wysłano trzymającą obraz Matki Bożej kobietę z trójką dzieci. Wszyscy wierzyli, że dzięki temu uda się zatrzymać oddziały wroga. Stało się jednak inaczej. Niemcy rozstrzelali najpierw matkę, a później dzieci. Uszkodzeniu uległ również obraz. Do piwnic natomiast żołnierze wrzucili granaty, a zabudowania podpalili. To tragiczne wydarzenie nie zostało jednak zapomniane. Dominikanin ojciec Jan Góra poprosił o namalowanie obrazu Matki Bożej malarkę Małgorzatę Sokołowską, udzielając jej kilku wskazówek. W ten sposób powstał wizerunek Maryi trzymającej na prawej ręce Dzieciątko. Ich twarze o delikatnych rysach są piękne, emanujące dobrocią. Oboje okryci są ciemnozielonym płaszczem. Maryja ma przypominać o matce zamordowanej przez przez Niemców w 1944 roku. Dzięki zebranym datkom wykonano dwa skromne złote diademy. Koronacja obrazu Matki Bożej Jamneńskiej dokonana przez papieża Jana Pawła II miała miejsce w 1998 roku na placu Świętego Piotra w Rymie. Ojciec Góra postanowił zbudować kościół, w którym obraz zajmie honorowe miejsce. Konsekracji nowo powstałej świątyni dokonał w 2001 roku Prymas Polski kardynał Józef Glemp”.

2. Bacówka Jamna

Bacówka Jamna oferuje: miejsca noclegowe, restaurację, pole biwakowe, dla dzieci plac zabaw, punkt widokowy. W najbliższej okolicy można zażyć leśnych kąpieli i spacerować.

3. Chatka Włóczykija i Schronisko Dobrych Myśli

W Chatce Włóczykija i w Schronisku również możemy skorzystać z miejsc noclegowych w niezwykle urokliwym otoczeniu, dodatkowo w Schronisku zjemy obiad w dobrej cenie. Próbowaliśmy barszcz po ukraińsku oraz drugie danie frytki z kotletem z kurczaka – jedzenie pyszne, duże porcje – polecamy! Tutaj z pewnością wrócimy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *