Busko – Zdrój w jeden dzień – co warto robić, zobaczyć i zwiedzić?

Busko Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa w południowej Polsce, w województwie świętokrzyskim. Główne atrakcje Buska znajdują się w pobliżu Parku Zdrojowego. Jest to niewielka miejscowość, główne atrakcje i miejsca warte zobaczenia możemy zobaczyć w ciągu jednego dnia. Z uwagi na tężnię i walory zdrowotne warto tu wracać. My jesteśmy Buskiem miło zaskoczeni i w ostatnim czasem często tu bywamy.

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, zwiedzić w Busku-Zdroju:

1. Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju to świetne miejsce na relaks, odpoczynek połączony z walorami zdrowotnymi. Sama tężnia jest ogromna i robi wrażenie. Otwarta została w czerwcu 2021 roku, znajduje się w parku zdrojowym, blisko ul. Ludwika Waryńskiego. Składa się z dwóch części: parterowej przeznaczonej do spacerów oraz widokowej znajdującego się na szczycie tężni.

Głównymi wskazaniami do korzystania z tężni solankowej są: obniżona odporność, częste infekcje dróg oddechowych, alergie, bóle stawów, niedoczynność tarczycy, przemęczenie.

Zalecany czas pobytu na tężni to 25 minut.

Adres: Park Zdrojowy w Busku-Zdroju, przy ulicy Ludwika Waryńskiego

Współrzędne GPS tężni solankowej w Busku: 50.459437, 20.716369

Cennik: bilet wstępu: 8 zł, bilet wstępu do tężni i na taras: 10 zł, bilet ulgowy: 5 zł, bilet ulgowy do tężni i na taras: 6 zł, bezpłatnie mogą korzystać dzieci do 6 roku życia, karnet na 1 tydzień: 49 zł, karnet na 2 tygodnie: 84 zł, karnet na 3 tygodnie: 105 zł. Dzień Otwarty w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca – wstęp wolny.

Godziny otwarcia: od maja do października: 10:00 – 21:00, od listopada do kwietnia: 10:00 – 19:00

Więcej informacji o tężni w Busku znajdziecie w osobnym artykule → pod linkiem.

2. Pyszna woda Buskowianka, herbatka, kwaka i ciacho w Domu Zdrojowym

Tuż obok tężni znajduje się Dom Zdrojowy z pijalnią wód, mini kawiarenką i całoroczną tężnią. Można tutaj usiąść, zrelaksować się popijając kawkę i kosztując pyszne ciasto. Ceny są przystępne, polecamy!

W budynku dodatkowo można zobaczyć oranżerię, która przyciąga turystów i kuracjuszy nie tylko swoją roślinnością, ale również egzotycznym klimatem. Na zewnątrz budynku zobaczyć można multimedialną fontannę. Całość kompleksu tężni znajduje się pośród parkowej roślinności, która zachęca do spacerów w atmosferze wyciszenia i spokoju.

3. Park Zdrojowy Nowy i Stary

Park Zdrojowy Nowy w Busku-Zdroju jest nowszą częścią Parku Zdrojowego. Nowa część parku obejmuje region od kościoła pw. Świętego Brata Alberta poprzez tężnię, Dom Zdrojowy i stronę południową ze stawem i placem zabaw. W parku znajdują się liczne alejki z młodymi drzewkami.

Starsza część Parku Zdrojowego znajduje się na wschód od tężni. Park pełen jest szerokich alejek, znajdziemy tu ławki, fontanny, muszle koncertową, wiewiórki, a nocą zachwycą nas podświetlane w różnych kolorach drzewa.

4. Plac zabaw w kształcie statku zlokalizowany w nowej części parku zdrojowego

Nowy, fantastyczny zakątek dla dzieci. Główna konstrukcja zbudowana jest w formie statku, dookoła obsypana czystym, drobnym piaskiem. Na zewnątrz statku znajdują się hamaki, huśtawki, ławki, a trosze dalej ścianka 3D, na której można odbić swoje ciało. Plac zabaw zlokalizowany jest kilka minut piechotą od tężni solankowej.

5. Busko-Zdrój jako uzdrowisko

Większość osób odwiedzających Busko-Zdrój to kuracjusze. Część uzdrowiskowa znajduje się w południowej części miasteczka, na obszarze Parku Zdrojowego i w najbliższym otoczeniu. W Busku znajduje się kilkanaście Sanatoriów, w których wykonywane są zabiegi, głównie kąpiele siarczkowe. W sanatoriach leczone są różne schorzenia: reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne, ortopedyczne.

6. Deptak w Busku-Zdroju (Aleja Adama Mickiewicza)

Deptak to miejsce łączące część zdrojową z centrum miasta. Na środku deptaku znajduje się pomnik Leszka Czarnego, ważnej postaci dla miasta, gdyż nadał on prawa miejskie Busku. Legenda głosi, że dotknięcie sakiewki Leszka zapewni szczęście i dobrobyt.

Gdzie zjeść w Busku-Zdroju?

Nie mamy zbyt dużego porównania w restauracjach w tym mieście, ale z całą pewnością możemy polecić Słoneczne Bistro zlokalizowane pod adresem: Armii Krajowej 1, 28-100 Busko-Zdrój. Mieliśmy okazję zjeść tutaj smaczny obiad. Porcje są duże, ceny przystępne. Jedynym minusem jest duża popularność miejsca i mało stolików w stosunku do chętnych.

Jeśli chodzi o deser to polecamy już wcześniej wspomnianą mini kawiarenkę w Domu Zdrojowym przy tężni oraz lody Dolce Vita, budka znajduje się na skrzyżowaniu 1 Maja oraz Alei Adama Mickiewicza, na Deptaku.

Podsumowanie

Busko-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe, która corocznie przyciąga rzesze turystów i kuracjuszy. Według mnie jest to miejsce, gdzie można odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił. W sezonie letnim organizowane są tu liczne wydarzenia tj. koncerty, festyny, targi regionalne. Dodatkowym atutem Buska-Zdroju są liczne, bezpłatne parkingi zlokalizowane w różnych miejscach miasta.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *