Dla dzieci,  Małopolskie,  Relacje z podróży

Tropie – Sanktuarium p.w. św. Świerada i Benedykta i okoliczne atrakcje

Tropie to wyjątkowa miejscowość w Małopolsce, w gminie Gródek nad Dunajcem. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę lub na spokojny spacer. Największą dumą miejsca jest XI wieczny kościół wzniesiony na skale nad Jeziorem Czchowskim oraz kult związany ze świętym Świeradem. Na miejsce można dostać się bezpłatnym promem z Wytrzyszczki, który sam w sobie jest kolejną atrakcją.

Przeprawa promowa Wytrzyszczka – Tropie

Prom czynny jest codziennie od godziny 5:00-21:00 (z przerwą między 12:00 a 13:00 na ładowanie akumulatorów), kursuje co 15 minut. Promem można przewieźć samochód lub rower.

Tropie

Tropie rozwinęło się za sprawą położenia na szlaku handlowym Bizancjum-Bałtyk, ale popularne stało się dzięki żyjącemu tu w latach 998-1018 św. Andrzejowi Świeradowi. Kult świętego rozpoczął się po jego śmierci, a sama miejscowość od XIV do XVII w. funkcjonowała pod nazwą Święty Świerad.

Pierwszy kościół p.w. śś. Andrzeja i Benedykta ufundował w połowie XI w. Kazimierz Odnowiciel. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Małopolsce. Wewnątrz świątyni zachowały się romańskie freski – jedne z najstarszych w Europie oraz bezcenne malowidło ścienne przedstawiające św. Stefana, króla Węgier. W kościele znajdują się relikwie Krzyża Chrystusowego oraz relikwie św. Świerada. Świątynia malowniczo położona na wzgórzu nad Jeziorem Czchowskim, otoczona jest kamiennym różańcem, zaś między budowlą a źródłem św. Świerada zbudowano kalwarię polskich świętych.

Kościół w XVII w. został powiększony i dobudowano salki, które służyły jako szkoła parafialna. Znajdują się w nim zabytki z okresu gotyku, renesansu i baroku.

Kilkaset metrów od kościoła w lesie, za cmentarzem można zobaczyć kaplicę postawioną na miejscu pustelni św. Świerada, który żył na tych terenach na przełomie X/XI w. Na zboczu pod kościołem znajdują się resztki prastarego dębu, w którego wnętrzu według legendy swoją pierwszą pustelnię miał święty Świerad, a skalne wzgórze kościelne otoczone jest kamiennym różańcem polskich świętych.

Aktualnie świątynia jest p.w. świętego Świerada i Benedykta.

Msze Święte w niedzielę i święta:

6:30, 8:00, 10:30, 15:00

Adres, parking:

Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta, Tropie 6, 33-316 Rożnów

Główny parking pokazany jest na mapie poniżej. Drugi, niewielki znajduje się przy budynku Parafii.

Galeria zdjęć Tropia i okolicy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *