10 tureckich deserów, których musisz spróbować

Turcja jest krajem położonym w śródziemnomorskim regionie Eurazji. Przez to, że Turcja oferuje turystom bogactwo różnorodnych miejsc: od kopułowej panoramy Stambułu po rzymskie ruiny wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży, od słonecznych plaż po zaśnieżone góry Wschodu, od szalonych imprez w Bodrum do wyciszonych, skalnych miast – jest kierunkiem bardzo popularnym wśród polskich turystów, wybieranym jako cel wakacji i urlopów.

Jakby tego było mało, niesamowita jest także tamtejsza kuchnia, która swą specyfiką i wyjątkowym smakiem może oczarować każdego. Czym charakteryzują się tureckie desery? Jakie cieszą się w tym kraju największym zainteresowaniem? O tym dowiedziecie się z tego artykułu!

W kilku słowach tureckie desery są bardzo słodkie, oblane syropami pełne bakalii. Poniżej znajduje się lista tureckich deserów, których musisz spróbować będąc w Turcji.

Ekmek Kadayıfı

Kuchnia turecka ma swoją własną kulturę Kadayıfı. Kadayıfı stanowi doskonały dodatek do tureckiej kawy i herbaty. Ekmek Kadayıfı jest zrobiony z chleba przypominającego herbatniki słodzonego syropem. Tradycyjnie polewa się go kajmakiem lub turecką śmietanką, która pomaga nasycić gorączkę cukru. Inną odmianą Kadayıf w kuchni tureckiej jest Tel Kadayıf.

Tel Kadayıfı jest zrobiony z przypominającej makaron posiekanej pszenicy nasyconej syropem na bazie cukru lub miodu. „Tel” oznacza w języku tureckim drut i dlatego słowo to zostało użyte dla cienkich plastrów pszeniczny. Deser jest zwieńczony i przełożony w zależności od upodobań z pistacji lub orzechów włoskich.

Ayva Tatlısı

Ayva tatlısı to zimowy deser z Turcji zrobiony z pigwy gotowanej w cukrze i wodzie. Jest słodzony przyprawami takimi jak goździki i cynamon. Zazwyczaj podaje się go z gęstą śmietaną lub kajmakiem i w zależności od upodobań można go posypać orzechami włoskimi lub pistacjami.

Baklava

Baklava składa się z warstw ciasta filo wypełnionego posiekanymi orzechami włoskimi lub pistacjami i nasączonego syropem lub miodem. Podobnie jak inne syropowe tureckie desery baklava jest chrupiąca i ma wiele odmian różniących się nadzieniem, syropem lub ciastem.

Tulumba

Tulumba to w zasadzie smażone ciasto nasączone syropem. Lokma i halka to prawie ten sam deser, różnią się tylko kształtem, z którego są wykonane. Koniecznie odwiedź turecką cukiernię, aby ich spróbować! Kolejne desery będą nieco lżejsze, nie przesiąknięte syropem lub miodem.

Fırın Sütlaç

Nie możesz mówić o deserze w Turcji, nie wspominając o tureckiej wersji puddingu ryżowego! Fırın Sütlaç to przysmak na bazie mleka, podobnie jak większość innych słodyczy ryżowych, jego podstawowymi składnikami są ryż, cukier, mąka ryżowa i mleko. Wypiekany w glinianej formie jest lżejszym deserem niż pozostałe popularne tureckie, z których większość nasączona jest miodem lub syropem na bazie cukru. Istnieje inna odmiana tego deseru, która jest gotowana, a nie pieczona, chociaż ta jest nieco bardziej znana.

Kazandibi

Kazandibi to karmelizowany budyń mleczny, którego wierzch jest ciemniejszy niż reszta. Nazwa „Kazandibi” oznacza „dno kotła”. Jego wierzch jest celowo spalony!

Tavuk Göğsü

Tavuk Göğsü to turecki pudding mleczny posypany szczyptą cynamonu. Zawiera mięso z kurczaka, które jest kilkakrotnie myte i drobno szatkowane. Ale traci swój zapach i smak i nadaje deserowi rozciągliwą konsystencję w trakcie przygotowywania.

Ashura

Aşure lub ashura nie jest deserem całorocznym i jest przygotowywana tylko w określonych porach roku, określonych zgodnie z kalendarzem islamskim. Tradycyjnymi składnikami tego dania są zboża, suszone owoce i cukier, chociaż mogą się one różnić. Przez lata deser stał się symbolem dzielenia się, ponieważ ludzie często dostarczają go do domu, aby wspólnie świętować święty miesiąc Muharram i dzień Aşure (Ashura).

Chałwa

Pochodząca z Bliskiego Wschodu chałwa na stałe wpisała się w kuchnię turecką. Zasadniczo jest to słodki, pyszny blok, którego najbardziej znaną odmianą jest tahin helvası, wytwarzana z pasty sezamowej. Inne rodzaje to chałwa z kaszy manny, chałwa mączna i chałwa kağıt.

Źródło: https://www.goturkiye.com/10-turkish-desserts-you-need-to-try

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *