Ceny w Słowenii 2022. Ile zapłacimy za podstawowe artykuły spożywcze, alkohol, papierosy, nocleg?


Aktualizacja: styczeń 2022

Aktualizację cen robimy najczęściej na początku każdego roku kalendarzowego. Jednak ze względu na szybki wzrost cen na całym świecie, mogą się one różnić nawet na przestrzeni jednego miesiąca. Prosimy o wyrozumiałość, jeżeli coś się nie zgadza i tym samym chętnie przyjmiemy Państwa najnowsze informacje z danego,odwiedzonego kraju i zaktualizujemy to 🙂

Słowenia to jeden z najmniejszych krajów Europy – członek Unii Europejskiej i NATO. Kraj leży w południowo-środkowej Europie w Alpach, na północnym krańcu Morza Adriatyckiego, graniczy z Austrią, Włochami, Węgrami i Chorwacją. Pomimo niewielkich rozmiarów ten alpejski kraj kontroluje niektóre z głównych szlaków tranzytowych Europy.

Słowenia oferuje turystom piękne krajobrazy, morze i góry, urocze miasteczka i fascynujące zabytki, bajkowe zamki, piękne jeziora i jaskinie. Słowenia jest rajem dla miłośników zwiedzania.

Walutą obowiązującą w Słowenii jest euro (). Z dzisiejszego artykułu dowiecie się jakich cen, można spodziewać się jadąc do Słowenii. Ceny produktów i usług podane na stronie pochodzą ze sprawdzonych źródeł: sklepy, restauracje, kawiarnie, oficjalne strony internetowe atrakcji. Wybierając się do Słowenii trzeba założyć, że ceny będą podobne lub wyższe jak w Polsce.

Przelicznik użyty przy cenach: 1 euro (€) = 4,83 zł

1 euro= 100 eurocentów

Artykuły spożywcze:

Ceny pochodzą ze sklepu Spar. Podane poniżej ceny są cenami standardowymi, nie uwzględniające promocji, obniżek itd. W sklepach sieciowych ciągle pojawiają się promocje i produkty można kupić nawet pół taniej od cen podanych poniżej.

Więcej informacji na temat sklepów jakie są w Słowenii przeczytacie w naszym osobnym artykule: Sklepy i supermarkety w Słowenii

Pieczywo:

  • chleb biały 1 kg = 1 euro (4,83 zł)
  • chleb żytni 1 kg = 3,90 euro (18,84 zł)
  • chleb z mąki ciemnej/ z ziarnami 400 g = 2,70 euro (13,05 zł)
  • bagietka 250 g = 0,60 euro (2,90 zł)
  • kajzerki 6 sztuk = 1,24 euro (6 zł)
  • chleb tostowy 750 g = 1,30 euro (6,28 zł)

Owoce, warzywa, grzyby:

Ceny owoców i warzyw podane są z okresu zimowego, w lecie mogą być nawet o połowę tańsze

  • pomarańcze 1 kg = 1,50 euro (7,25 zł)
  • jabłka Gala 1 kg = 2 euro (9,66 zł)
  • banany 1 kg = 1,40 euro (6,76 zł)
  • pomidory 1 kg = 2,50 euro (12,08 zł)
  • pomidorki koktajlowe 1kg = 5,50 euro (26,60 zł)
  • marchewki 1 kg = 1,20 euro (5,80 zł)
  • ziemniaki 1 kg = 1,20 euro (5,80 zł)
  • buraki 1 kg = 1 euro (4,83 zł)
  • pieczarki 500 g = 2,30 euro (11,11 zł)

Mięso, nabiał, jajka:

  • filet z piersi kurczaka 1 kg = 10 euro (48,32 zł)
  • szynka drobiowa 1 kg = 11 euro (53,15 zł)
  • ser żółty Edamer 1 kg = 11,30 euro (54,60 zł)
  • jogurt owocowy duży 500 g = 0,80 euro (3,87 zł)
  • masło 250 g = 2,40 euro (11,60 zł)
  • mleko 1 litr = 1 euro (4,83 zł)
  • jajka rozmiar M, 10 sztuk = 2,30 euro (11,11 zł)

Pozostałe:

  • woda mineralna Spar 1,5 l = 0,30 euro (1,45 zł)
  • kawa Lavazza 250 g = 7,60 euro (36,72 zł)
  • herbata Loyd owocowa, 20 torebek = 1,70 euro (8,21 zł)
  • makaron 500 g = 0,80 euro (3,87 zł)
  • mąka pszenna 1 kg = 0,60 euro (2,90 zł)
  • czekolada Milka duża 300 g = 2,90 euro (14,01 zł)

Artykuły przemysłowe:

  • płyn do mycia naczyń Frosch 500ml = 1,60 euro (7,73 zł)
  • pasta do zębów Aquafresh 125 ml = 3,50 euro (17 zł)
  • papier toaletowy w zależności od firmy 0,20- 0,50 euro za rolkę (0,97 – 2,42 zł)
  • żel pod prysznic Nivea 250 ml = 2,50 euro (12,08 zł)
  • Pampers Premium rozmiar 3, 60 sztuk = 15,30 euro (73,93 zł)

Alkohol:

Alkohol w Słowenii można normalnie kupić w sklepach spożywczych.

  • Prosecco Martini 0,75 l = 10 euro (48,32 zł)
  • ceny wina są różne, za butelkę 0,75l trzeba zapłacić między 4-12 euro (19,33- 58 zł)
  • piwo w puszcze Guinness 4,2% 0,44l = 2,30 euro (11,11 zł)
  • piwo w puszcze Kozel 0,5 l = 1,30 euro (6,28 zł)
  • Somersby 0,33 l = 1,20 euro (5,80 zł)
  • whiskey Jack Daniels 1 l = 30 euro (145 zł)
  • wódka Luksusowa 0,7 l = 10 euro (48,32 zł)

Papierosy:

  • średnia cena za paczkę papierosów w Słowenii wynosi 4-5 euro (19,33-24,16 zł)

Paliwo:

Ceny paliw pochodzą ze stacji Petrol BS Ljubljana – Kajuhova oraz OMV LJUBLJANA.

  • benzyna 95 = 1,56 euro/litr (7,54 zł/litr)
  • benzyna 98 = 1,76 euro/litr (8,50 zł/litr)
  • diesel = 1,67 euro/litr (8,07 zł/litr)
  • gaz LPG = 0,96 euro/litr (4,64 zł/litr)

Na naszej stronie postał też poradnik o podróżowaniu po Słowenii. Dowiecie się z niego o dozwolonych prędkościach, o wymaganych dokumentach, ilości dozwolonych promili itd. – warto przed wyjazdem zapoznać się z treścią!

Bilety:

  • Zoo Lublana: dorośli = 10 euro (48,32 zł), ulgowy (dzieci, studenci, seniorzy) = 8,50 euro (41,07 zł), dzieci szkolne i przedszkolne = 6,50 euro (31,41 zł), do 2 lat bezpłatnie
  • Termy Snovik Spa: baseny dorośli w dni powszednie = 15 euro (72,48 zł), w weekend = 17,50 euro (84,56 zł), dzieci = 12 euro (58 zł), w weekend = 14 euro (67,65 zł)
  • Lublana zamek i kolejka linowa: dorośli = 13 euro (62,81 zł), bilet ulgowy = 9 euro (43,49 zł)
  • Mini teatr Lublana: przedstawienie dla dzieci: bilety dorośli/ dzieci = 8 euro (38,65 zł), spektakle ze św. Mikołajem 10-15 euro (48,32-72,48 zł)

Nocleg:

Ceny sprawdzone na booking.com

W sezonie wakacyjnym:

  • za pokój dwuosobowy w stolicy (Lublana), z prywatną łazienką, blisko centrum zapłacimy od 300 zł
  • nad morzem, w Słowenii ceny są znacznie wyższe, niż w stolicy za dwie osoby, blisko plaży za nocleg trzeba zapłacić najmniej 500-600 zł

Poza sezonem ceny są bardzo zbliżone, jak te w lecie.

Ceny w restauracjach:

Ceny pochodzą z restauracji Zabornica oraz Marley&Me w Lublanie.

  • obiad dnia = 9,50 euro (45,90 zł)
  • grillowane warzywa = 8,50 euro (41,07 zł)
  • focaccia (chlebek z dodatkami: przyprawami, pomidorkami koktajlowymi,serem, wędliną) = 10 euro (48,32 zł)
  • zupa dnia = 3-4 euro (14,5-19,33 zł)
  • burger = 6-9 euro (29-43,49 zł)
  • pizza = 7-12 euro (33,82-58 zł)
  • hot dog = 5 euro (24,16 zł)
  • makaron z kurczakiem i dynią w śmietanie = 8,50 euro (41,07 zł)
  • naleśniki amerykańskie z nutellą i marmoladą = 4 euro (19,33 zł)
  • deser pannacota/ tiramisu = 4-5 euro (19,33-24,16 zł)
  • woda/Coca-Cola 0,25 l = 2,50 euro (12,08 zł)
  • kawa = 2 euro (9,66 zł)
  • wino lampka = 3,50 euro (16,91 zł)
  • wino butelka = 25 euro (120,80 zł)
  • piwo = 3-4 euro (14,5-19,33 zł)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.