Co warto przywieźć z Turcji? Co się opłaca kupić w Turcji?

Dzięki wspaniałemu położeniu zjednoczonej Europy i Azji Turcja była w przeszłości wyjątkowym centrum handlowym. Szerokie bogactwo kulturowe, zakorzeniona tradycja rzemieślnicza, wpływy z całego świata ze względu na walory lokalizacyjne przekształciły go w spektakularny raj zakupowy.

Na naszym portalu powstało już kilka poradników o Turcji, m. in. ceny w Turcji oraz sklepy w Turcji, a teraz przyszedł czas na kolejny – Pamiątki oraz produkty, które warto kupić będąc w Turcji!

Wiele z wyjątkowych towarów, które można znaleźć w trakcji podróży po Turcji znajdziecie w dzisiejszym wpisie! Wyszukaliśmy najpopularniejsze z nich, od tureckiej herbaty poprzez turecką kawę, dzbanki do kawy, po turecki dywan.

Turecka herbata

Turecka herbata, lokalnie nazywana çay, jest zdecydowanie najczęściej spożywanym gorącym napojem w Turcji. Jest to rodzaj czarnej herbaty z regionu Morza Czarnego, parzonej w tradycyjnym podwójnym czajniczku, zwanym çaydanlık. Herbata w Turcji jest spożywana o każdej porze dnia jako integralna część kultury tureckiej. Możesz więc być pewien, że podczas podróży do Stambułu przez cały dzień zobaczysz ludzi pijących herbatę w gospodarstwach domowych, parkach, a nawet sklepach. Na koniec nie zapominaj, że wspólne wypicie filiżanki herbaty to najlepszy sposób na poznanie kogoś tutaj.

Turecka kawa& Dżezwa (Cezve)

Kawa po turecku jest znana nie tylko w Turcji, ale także zyskuje popularność na całym świecie. Tradycyjnie gotuje się ją w specjalnym garnku zwanym dżezwa (cezve) i podaje z filiżanką wody. Musisz wypić wodę przed kawą, aby lepiej smakować kawę. Jeśli chcesz przynieść do domu trochę tureckiej kawy, powinieneś odwiedzić Grand Bazaar, jeden z najlepszych w Istambule. Oprócz kawy po turecku możesz kupić zestaw do kawy po turecku i ekspres do kawy po turecku lub cezve, aby przenieść tę autentyczną tradycję do swojej kuchni.

Lokum i Baklava – tureckie słodycze

Zalecamy, aby nie wyjeżdżać z Turcji bez zakupu lokum czy baklavy! Te zachwycające słodycze, znane na całym świecie jako tureckie przysmaki, należą do najpopularniejszych tradycyjnych słodyczy w Turcji. Lokum wykonane są ze skrobi żelowej i pokruszonych daktyli oraz pokryte cukrem pudrem. Istnieje wiele rodzajów takich jak te z pistacjami, wodą różaną, cytryną i orzechami. Z kolei Baklava to ciasto wykonane z cienkich warstw ciasta wypełnionego posiekanymi orzechami włoskimi lub pistacjami i oblane syropem z cukru. Ten pyszny deser z pewnością będzie jednym z najlepszych wyborów do zabrania do domu!

Blue Evil Eye

Podczas zakupów zobaczysz niebieskie oko prawie we wszystkich sklepach z pamiątkami w Turcji. Ta ozdoba, lokalnie nazywana Nazar boncuğu, zawiera niebieski kamień w kształcie oka. Kiedyś wielu ludzi wierzyło, że chronią ich przed złą klątwą. Ale dzisiaj jest powszechnie używany ze względu na swój estetyczny wygląd, a nie z powodu przesądów. Ten chwytliwy przedmiot jest dostępny w wielu różnych formach, takich jak magnesy na lodówkę, breloczki i biżuteria.

Przyprawy tureckie

Turcja to kraina przypraw. Nic więc dziwnego, że jego kuchnia jest tak pyszna. Do najbardziej znanych należą zwłaszcza sumak, papryka i ziele angielskie. Mogą to być najsmaczniejsze pamiątki, które przywieziesz z Turcji. Przyprawy można kupić na bazarach, a oprócz przypraw można też spróbować różnych lokalnych smaków i specjalnych herbat.

Turecka kolorowa ceramika (İznik)

Z pewnością widziałeś tradycyjne motywy tureckie, które składają się z wzorów tulipanów i turkusowych kolorów w wielu zabytkowych meczetach i pałacach. Co powiesz na zdobienie tymi wspaniałymi wzorami na dekoracyjnych przedmiotach w swoim domu. Bazary pełne są dzieł sztuki z ceramiki, m.in. talerze, miski, popielniczki, wazony.

Tureckie dywany

Dzięki unikalnym wzorom i przyciągającym wzrok kolorom, nic dziwnego, że tureckie dywany są jednymi z najbardziej poszukiwanych pamiątek. Rzemiosło tkackie dywanów, zachowane przez pokolenia, do dziś reprezentuje umiejętności mistrza rzemieślniczego. Zwłaszcza turecki dywan, lokalnie znany jako kilim, może być dobrą pamiątką ze Stambułu, ponieważ jest łatwy do przenoszenia. Autentyczne i ręcznie robione dywany mogą być drogie, ale będą tego warte.

Lampy mozaikowe

Inną z najpopularniejszych pamiątek z Turcji jest lampa mozaikowa. Są dostępne na prawie wszystkich bazarach. Od szklanych przedmiotów po małe wiszące lampy czy żyrandole, każdy z nich ma niepowtarzalny design. Z pewnością będą świetnym wyborem, aby dodać uroku pomieszczeniom w Twoim domu. Możesz kupić mniejszą lampę, aby móc ją łatwo nosić podczas podróży.

Oliwa z oliwek i mydło oliwkowe

Przed wyjazdem z Turcji, która jest ojczyzną oliwek, zdecydowanie warto spróbować tych produktów. Oliwa z oliwek jest niewątpliwie jednym z najbardziej podstawowych składników kuchni tureckiej. Można powiedzieć, że stąd w pewnym sensie pochodzi pyszne tureckie jedzenie. Kolejną pamiątką do kupienia może być ręcznie robione mydło z oliwą z oliwek. Ponieważ produkty kosmetyczne i akcesoria do kąpieli należą również do wiodących pamiątek w Turcji. Kiedy uważa się, że jest to ekskluzywna kultura kąpieli w Turcji, znana również jako łaźnia turecka, jasne jest, dlaczego jej artykuły do kąpieli są tak sławne. Alternatywnie możesz też dać szansę czarnemu mydłu, różnym aromatycznym zapachom i naturalnym produktom pielęgnacyjnym.

Turecka biżuteria

Projektowanie biżuterii z cennych kamieni było dość szanowaną tradycją od czasów osmańskich. Zwłaszcza w Stambule, z wkładem swojego bogactwa kulturowego. Od wieków było tu wielu mistrzów rzemieślniczych. Dziś na targach biżuterii nadal można łatwo znaleźć jedyne w swoim rodzaju projekty pełne błyszczących klejnotów, złota i srebrnych akcesoriów oraz kamieni szlachetnych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *