Co warto zobaczyć, zwiedzić i robić w Stambule?

Stambuł jest najbardziej zaludnionym miastem Turcji, a także jego kulturalnym i finansowym centrum. Położony po obu stronach Bosforu, wąskiej cieśniny między Morzem Czarnym a Morzem Marmara, Stambuł łączy Azję i Europę zarówno fizycznie, jak i kulturowo. Szacuje się, że populacja Stambułu wynosi od 12 do 19 milionów ludzi, co czyni go również jednym z największych miast w Europie i na świecie.

10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć w Stambule:

1. Wybierz się na spacer po historii: Hagia Sophia

Wielki Meczet Hagia Sophia – jedno z najwspanialszych miejsc w Stambule. To zabytkowy budynek, jest ogromny i oszałamiający na zewnątrz, ale magia zaczyna działać, gdy wchodzisz do środka. Wśród wielu miejsc do odwiedzenia w Stambule jest to miejsce, w którym ze zdumieniem spędzisz wiele godzin wpatrując się w jego cudowne wnętrze. Jeśli chcesz poczuć kulturę Bizancjum i znaleźć się w miejscu, w którym historia nie może się zużyć, pierwszy przystanek na Twojej liście z pewnością jest tutaj!

2. Ciesz się przyprawami, dywanami i złotem: Wielki Bazar w Stambule

Wielki Bazar zaprasza na wizualną ucztę pełną kolorów. Jest pierwszym targiem, który przychodzi na myśl, gdy mówimy o Stambule. Nie ma lepszego miejsca do rozmów z mieszkańcami niż Wielki Bazar w Stambule w Turcji. Bazar jest doskonałym wyborem dla zakupoholików, ponieważ jest domem dla ponad 4000 sklepów. Brzmi szalenie, ale jest na miejscu! Możesz tu kupić barwną zastawę stołową, dywan i inne ozdoby do domu, biżuterię czy przyprawy.

3. Wybierz się na wycieczkę po Bosforze i nakarm mewy!

Bosfor to przepiękna cieśnina łącząca stronę anatolijską i europejską. Warto spędzić tu trochę czasu. Niezależnie od tego, czy wolisz wycieczkę łodzią, czy rejs promem z mieszkańcami. To nie ma znaczenia, wrażenia i emocje wszystkich z nich są zupełnie inne! Zdradzimy Ci sekret! Przed wejściem na prom zdecydowanie kup bajgla (turecki simit), ponieważ pierwszą rzeczą do zrobienia w Stambule jest niewątpliwie jedzenie simitów i karmienie mew!

4. Odkryj Imperium Osmańskie: Pałac Dolmbahcze

Pałac Dolamabahcze to miejsce, wznoszące się na skraju Bosforu ze śladami zachodniej architektury. Ten wspaniały obszar służył jako port, w którym zakotwiczały statki marynarki wojennej i odbywały ceremonie morskie w okresie osmańskim. Następnie służył jako ogród królewski należący do sułtana i dynastii. Można więc znaleźć wiele imponujących śladów i zdjęć z okresu osmańskiego. Pałac był również pierwszym miejscem w Stambule, gdzie Mustafa Kemal Atatürk wygłaszał przemówienia i oddał ostatnie tchnienie. Tak więc Pałac Dolmabahce ma jednocześnie dramatyczne znaczenie dla mieszkańców.

5. Poznaj restauracje w dzielnicy portowej: Karakoy

Bez wątpienia zwiedzanie Stambułu będzie dynamiczne. Po spacerze po tętniących życiem ulicach Stambułu będziesz szukać miejsca, w którym można usiąść i cieszyć się pięknym wieczorem z pysznymi smakołykami. Karakoy wita entuzjastów smaku szeroką gamą dań, od tradycyjnej kuchni tureckiej po kuchnie współczesnego świata. Możesz udać się do nowoczesnego pubu z muzyką, artystycznej restauracji rybnej, pierwszorzędnej restauracji z wykwintną kuchnią lub eleganckiego baru na dachu, z którego roztacza się doskonały widok na Bosfor zgodnie z upodobaniem. To zależy wyłącznie od Ciebie!

6. Odwiedź Serce Osmanów: Pałac Topkapi

Jesteś w miejscu, w którym sułtani rządzili Osmanami z Pałacu Topkapi dokładnie przez 400 lat! Jest to z pewnością przystanek, którego nie można przegapić pod historycznym kątem zwiedzania Stambułu. W całej swojej historii Pałac Topkapi był domem wszystkich sułtanów osmańskich, począwszy od Mehmeta Zdobywcy. Był także centrum administracyjnym, edukacyjnym i artystycznym imperium. Dziś można oglądać wystawy, na których pokazane są: osmańska broń, klejnoty i artefakty.

7. Jedyny sposób na latanie: wieża Galata

Według legendy i słynnego dzieła osmańskiego Hezarfen Celebi, naukowiec, który wspiął się na Wieżę Galata, aby spełnić wszystkie nasze marzenia, opuścił wieżę za pomocą swoich wielkich skrzydeł w 1632 roku! Przeleciał przez Bosfor i wylądował w Dogancilar w Uskudar, oddalonym o 3558 metrów!

Dzisiaj wspinaj się na wieżę można zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na Stambuł. Podobnie jak wszystkie wielkie miasta na świecie, Stambuł ma również swoją własną historię miłosną, a ta historia toczy się między dwiema wieżami: Wieżą Galata i Wieżą Dziewicy.

8. Chwyć oddech w mieście: Wyspy Książęce

Kolejnym miejscem do odwiedzenia w Stambule są Wyspy Książęce! Najpopularniejsze z nich to Buyukada, Heybeliada, Burgazada, Kinaliada. Te urocze wyspy rozciągają się na Morzu Marmara, w pełni zajmą Ci jeden dzień Twojej podróży. W przeciwieństwie do miejsc takich jak Pałac Topkapi i Kryty Bazar w Stambule (gdzie lokalni rzemieślnicy będą krzyczeć tak głośno, jak tylko mogą, aby ich zauważyć), Wyspy otoczone są spokojną ciszą. Tutaj poczujesz naturę głębiej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli jesteś gotów trochę pojeździć na rowerze, pooglądać morze i urządzić piknik, nie zapomnij dodać Wysp Książęcych do swojej listy „Miejsc Zwiedzania Stambułu” – warto!.

9. Wybierz się w tajemniczą podróż: Cysterna Bazyliki

Dokończenie zwiedzania ciekawych miejsc w Stambule nie będzie łatwe! Kolejnym arcydziełem architektury, które trzeba zobaczyć jest Zatopiona pod miastem Cysterna. Miejscowi nazwali tę budowlę w ten sposób ze względu na intrygującą iluzję nieskończonych kolumn. Wyobraź sobie, że z tego miejsca spełnione są wszystkie potrzeby Stambułu na wodę. Ta cysterna od lat dostarcza wodę do Stambułu! Jest jeszcze jedna rzecz, na którą natkniesz się, przechadzając się między filarami: odwrócona statua Meduzy. Brzmi trochę przerażająco i mistycznie! Ciemna, podziemna atmosfera pomaga również uciec przed upałem lata w mieście.

10. Wróć do czasów starożytnych: Muzeum Archeologiczne

Po podróży do okresu osmańskiego w Pałacu Topkapi i Pałacu Dolmabahcze, byłby to doskonały wybór, aby udać się do okresu starożytnego! Muzeum Archeologiczne w Stambule jest domem dla około miliona artefaktów z różnych kultur, sprowadzonych z ziem cesarskich. Zdecydowanie radzimy odwiedzić to miejsce, gdy tylko się otworzy, ponieważ zajmie to cały dzień.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *