Czeska Praga w jeden dzień – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Informacje praktyczne

Czeska Praga to jedna z piękniejszych europejskich stolic. Miasto położone jest w zachodniej części kraju, leży nad rzeką Wełtawą. Liczba ludności przekracza jeden milion. W związku z tym, że Praga oddalona jest zaledwie o 140 km od najbliższej polskiej granicy, można spotkać w niej dużą ilość naszych rodaków. Do stoicy Czech wybraliśmy się w sierpniu bieżącego roku. Skorzystaliśmy z promocji jaką PolskiBus zaoferował w ramach otwarcia nowej linii Warszawa – Praga.

Znajdź tani nocleg w czeskiej Pradze z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Koszt biletu z Krakowa, w obie strony, za jedną osobę wyniósł niecałe 18 zł. Przejazd trwał nieco ponad 7 godzin. Na miejsce zajechaliśmy przed godziną 7 rano. Lokalną walutę – korony czeskie wybraliśmy w bankomacie w Pradze na dworcu autobusowym. Pogoda była cudowna, cały dzień świeciło słońce, a temperatura wahała się w okolicy 30 °C. Po mieście poruszaliśmy się pieszo. Z metra skorzystaliśmy kilka razy, głównie z ciekawości:)…

turysta-org-praga-15

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Pradze:

1.  Brama Prochowa

Pierwszy punkt naszej wyprawy – przepiękna, gotycka brama, która uznawana jest za jeden z symboli Pragi. Wysokość bramy sięga 65 metrów. U jej szczytu znajduje się otwarty dla turystów taras widokowy.

Brama Prochowa

2. Rynek Staromiejski

Miejsce to było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, dzisiaj stanowi centrum najważniejszych uroczystości w mieście. W centralnej części placu usytuowany jest pomnik Jana Hausa, wokół niego znajduje się wiele interesujących budowli m.in.: Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, kościół św. Mikołaja, Ratusz Staromiejski ze średniowiecznym zegarem astronomicznym. O każdej pełnej godzinie przed zegarem zbierają się rzesze ludzi, czekające na przedstawienie. Okna nad zegarem otwierają się, a w nich po kolei ukazują się postacie 12 apostołów.

Rynek Staromiejski w Pradze

3. Most Karola

Najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Pragi. Wczesnym rankiem na moście ilość przechodniów jest znikoma, kilka godzin później ledwo da się tędy przejść. To o czymś świadczy! Praga jest uwielbiana przez turystów, fotografów i artystów. Most Karola położony jest na rzece Wełtawie, jego długość wynosi 516 m. Łączy on dwie dzielnice: Malá Strana oraz Staré Město.

Most Karola

4. Zamek na Hradczanach

Zamek Praski został założony najprawdopodobniej około 800 roku przez księcia Borzywoja. Zgodnie z księgą rekordów Guinnessa jest to największy zamek na świecie o powierzchni prawie 70 000 m². Na terenie zamku znajdują się liczne pałace, budynki kościelne, wieże, ogrody.

Hradczany - Pałac Praski

5. Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha

Robi niesamowite wrażenie z zewnątrz, a jeszcze większe wewnątrz. Katedra jest postrzegana jako najbardziej święte miejsce w Czechach, jest siedzibą arcybiskupów praskich oraz prymasa czeskiego. Zlokalizowana na wzgórzu zamkowym Hradczany. Znajdują się tutaj relikwie wielu świętych m.in. Wita, Wacława, Wojciecha, Jana Nepomucena. Dla pielgrzymów czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 15.40 oraz w niedzielę od 12.00 do 15.40.

Widok na archikatedrę od strony wschodniej

6. Ogrody Królewskie

Miejsce, w którym możemy odpocząć jednocześnie podziwiając piękno przyrody. Czekają tu na nas liczne ławeczki, zielone alejki oraz tuż przed Belwederem śpiewająca fontanna. Byliśmy zdziwieni, dlaczego ludzie podchodzą do niej, schylają się i nasłuchują. Okazało się, że strumienie wody płynące z fontanny wydają przyjemny, rytmiczny odgłos. Królewskie Ogrody zajmują bardzo rozległy teren.

Ogrody królewskie

7. Wzgórze Petřín

Obfituje w parki i ogrody m.in. różany. Na szczycie znajduje się wieża widokowa wykonana na wzór wieży Eiffla, Labirynt Luster, Mur Głodowy oraz rzeźby. Na wzgórze możemy dostać się na dwa sposoby – pieszo lub kolejką linową. Kolejka kursuje co dziesięć minut, bilet można nabyć tuż przed stacją (jest to normalny bilet komunikacji miejskiej).

turysta-org-praga-35

Znajdź tani nocleg w czeskiej Pradze z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

W skrócie: Praga to miasto, które kojarzy się z dużą ilością zabytków, bogactwem architektury, smacznym piwem, knedliczkami oraz Krecikiem – narodową maskotką, którą znajdziemy w różnych postaciach, w niemal każdym ze sklepów z pamiątkami. Ceny w czeskiej stolicy są nieco wyższe niż w Polsce. Mimo to Praga ma swój magiczny klimat, który przyciąga miliony turystów. Być może i my tam kiedyś wrócimy. Ahoj!

Galeria zdjęć:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *