Czy 29 czerwca uroczystość świętego Piotra i Pawła jest świętem obowiązkowym/nakazanym?


Wiele osób planując wyjazdy w czerwcu zastanawia się czy 29 czerwca w Święto Piotra i Pawła należy zaplanować wizytę w kościele. O tym czy obecność na mszy świętej jest obowiązkowa oraz czy w danym dniu należy powstrzymać się od prac niekoniecznych decyduje wpisanie danego święta na listę świąt obowiązkowych/nakazanych w kościele katolickim. Lista świąt znajduje się w Kodeksie Prawa Kanoniczego (kan. 1246 § 1).

Na liście świąt nakazanych znajdują się następujące dni:

  • Dzień Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Nowy Rok (1 stycznia),
  • Dzień Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
  • Niedziela Wielkanocna (święto ruchome),
  • Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (40 dni po Wielkanocy, najczęściej w maju),
  • Dzień Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało, święto ruchome),
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej, 15 sierpnia)
  • Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Dzień Narodzenia Pana Naszego Jezusa Chrystusa (25 grudnia).

Czy 29 czerwca w uroczystość św. Piotra i Pawła muszę iść do kościoła?

Uroczystość św. Piotra i Pawła nie znajduje się na liście świąt nakazanych, zatem nie ma konieczności uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych w ten dzień.
Jest to jednak ważne święto w Kościele Katolickim, głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, w które polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.