Czy 3 maja święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest świętem obowiązkowym/nakazanym?


Wiele osób planując wyjazd na majówkę zastanawia się czy 3 maja w Święto Konstytucji oraz święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski należy zaplanować wizytę w kościele. O tym czy obecność na mszy świętej jest obowiązkowa oraz czy w danym dniu należy powstrzymać się od prac niekoniecznych decyduje wpisanie danego święta na listę świąt obowiązkowych/nakazanych w kościele katolickim. Lista świąt znajduje się w Kodeksie Prawa Kanoniczego (kan. 1246 § 1)

Na liście świąt nakazanych znajdują się następujące dni:

  • Dzień Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Nowy Rok (1 stycznia),
  • Dzień Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
  • Niedziela Wielkanocna (święto ruchome),
  • Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (40 dni po Wielkanocy, najczęściej w maju),
  • Dzień Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało, święto ruchome),
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej, 15 sierpnia)
  • Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Dzień Narodzenia Pana Naszego Jezusa Chrystusa (25 grudnia).

Czy 3 maja w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski muszę iść do kościoła?

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie znajduje się na liście świąt nakazanych, zatem nie ma konieczności uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych w ten dzień.
Jest to jednak święto patronalne, głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, w które polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.