Turcja znosi obowiązek posiadania paszportów dla polskich turystów

Sezon urlopowo – wakacyjny zbliża się małymi kroczkami. Wraz z nim docierają do nas nowe zmiany zasad dotyczące przyjazdu na tereny poszczególnych państw.

Turcja jest krajem położonym w śródziemnomorskim regionie Eurazji. Przez to, że Turcja oferuje turystom bogactwo różnorodnych miejsc: od kopułowej panoramy Stambułu po rzymskie ruiny wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży, od słonecznych plaż po zaśnieżone góry Wschodu, od szalonych imprez w Bodrum do wyciszonych, skalnych miast – jest kierunkiem bardzo popularnym wśród polskich turystów, wybieranym jako cel wakacji i urlopów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Turcja jest także jednym z tańszych krajów jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne w celu wypoczynku.

Do tej pory przekroczenie granicy z Turcją wymagało posiadania paszportu. Teraz wystarczy dowód osobisty.

Czy jadąc do Turcji potrzebuję paszport?

Świetna wiadomość: Turcja likwiduje obowiązek posiadania paszportu dla obywateli Polski!

Od 19 kwietnia osoby podróżujące do Turcji mogą przekroczyć granicę wyłącznie z dowodem osobistym.

„Ważne ogłoszenie. Od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy mogą podróżować do Turcji lub przejeżdżać tranzytem wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportu podczas podróży turystycznych trwających maksymalnie 90 dni” – informacja przekazana 19 kwietnia od tureckiej ambasady.

Innymi słowy od 19 kwietnia do Turcji możemy podróżować na takich samych warunkach, jak do krajów europejskich.

Obostrzenia związane z Covid-19 w Turcji

Na dzień 19 kwietnia 2022 Turcja nie zniosła wszystkich obostrzeń dotyczących koronawirusa. Osoby w pełni zaszczepione (dawka przyjęta co najmniej 14 dni przed przylotem do Turcji) oraz ozdrowieńcy (do 6 miesięcy od choroby) nie muszą wykonywać testu przed wylotem.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wyniku testu na COVID-19 przed wylotem. Ponadto po przylocie do Turcji zarówno osoby zaszczepione, niezaszczepione, jak i ozdrowieńcy mogą zostać poddani testowi. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu osoby takie będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę.

Dodatkowo wyjeżdżając do Turcji, trzeba pamiętać o obowiązkowej rejestracji w systemie. Formularz dostępny jest na stronie internetowej: https://register.health.gov.tr/. Po uzupełnieniu niedługiej ankiety i podaniu wymaganych danych otrzymamy kod QR, którego będziemy potrzebować na lotnisku oraz w miejscach publicznych tj. galerie handlowe, sale koncertowe, czy restauracje.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *