Poradniki

Czym dostać się na lotnisko w Poznaniu? – Praktyczne porady

W Poznaniu znajduje się międzynarodowy port lotniczy im. Henryka Wieniawskiego, który obsługuje ruch krajowy i międzynarodowy. Jeśli planujesz podróż samolotem z Poznania, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak najlepiej dostać się na lotnisko. W dzisiejszym artykule dowiesz się jakim środkiem transportu można dostać się na lotnisko w Poznaniu.

Samochodem

Port Lotniczy Poznań-Ławica usytuowany jest przy ulicy Bukowskiej 285, która jest częścią drogi wojewódzkiej nr 307. Lotnisko znajduje się około 7 kilometrów na zachód od centrum miasta.

Najwygodniejszą trasą dojazdu do lotniska od wschodu i południa jest bezpłatny odcinek autostrady A2 w kierunku Świecka. Po dojechaniu na węzeł drogowy Poznań-Zachód, należy skręcić w prawo i kontynuować przejazd drogą ekspresową S-11, aż do skrętu na drogę wojewódzką 307 (węzeł Poznań-Ławica). Ta droga bezpośrednio prowadzi do portu lotniczego w Poznaniu.

Ta sama trasa jest również wygodna dla kierowców, którzy nadjeżdżają od strony zachodniej. W kierunku Warszawy należy skręcić w lewo na węźle Poznań-Zachód, a następnie kontynuować jazdę drogą S-11 do skrętu na drogę wojewódzką 307 prowadzącą bezpośrednio do lotniska.

Dla osób, które nadjeżdżają od północy, najlepszą opcją jest jazda drogą ekspresową S-11 i skręt na węźle Poznań-Ławica, a następnie zjazd na drogę wojewódzką 307 prowadzącą do lotniska.

Taxi

Jeśli zależy Ci na wygodzie i szybkim dojeździe na lotnisko, warto skorzystać z usług taksówek. W pobliżu poznańskiego lotniska dostępna jest korporacja taksówkowa, która współpracuje z portem lotniczym. Jest to iTaxi.pl, której kierowcy mają uprawnienia do nieograniczonego czasu korzystania z miejsca postojowego bezpośrednio przy hali przylotów.

Autobusem komunikacji miejskiej

Pomiędzy lotniskiem Poznań-Ławica a centrum miasta kursuje komunikacja publiczna. Przystanki autobusowe znajdują się w bliskiej odległości od terminali pasażerskich lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Do lotniska w Poznaniu dojeżdżają trzy linie autobusowe. Trasy i lokalizacje przystanków można sprawdzić na stronach Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) dla:

Należy jednak pamiętać, że przystanek autobusowy linii 148 znajduje się przy ulicy Malechowskiej, około 200 metrów na południe od terminala pasażerskiego.

Źródło obrazu: https://poznanairport.pl/przed-podroza/dojazd-na-lotnisko/

Bilety na komunikację publiczną można zakupić w kioskach, które znajdują się w terminalu odlotów oraz na przystanku autobusowym przed terminalem. Wraz z upływem czasu, coraz więcej pojazdów wyposażonych jest w biletomaty. Przy drzwiach wejściowych do autobusu umieszczana jest naklejka informująca o możliwości nabycia biletu wewnątrz pojazdu, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. Należy pamiętać, że w biletomatach akceptowane są wyłącznie monety o nominałach: 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł i 5 zł, a automat wydaje resztę.

Istnieje także opcja zakupu biletów za pomocą telefonu komórkowego, korzystając z różnych usług takich jak:

Dzięki tym usługom można łatwo i szybko zakupić bilety na komunikację publiczną bez konieczności korzystania z kiosków lub biletomatów.

Przybliżony czas przejazdu z centrum miasta na lotnisko wynosi około 20-25 minut i obejmuje 16 przystanków. Na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) znajdują się informacje dotyczące biletów długoterminowych oraz ofert specjalnych na weekendy.

Podsumowanie

Dostanie się na lotnisko w Poznaniu jest łatwe i wygodne, dzięki dostępności różnych opcji transportu. Najważniejsze to wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zapewni Ci spokojny dojazd na lotnisko. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na autobus, busy czy taksówkę, pamiętaj o wcześniejszym sprawdzeniu rozkładów jazdy i ewentualnym zarezerwowaniu miejsca.

Warto również pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu czasu na dojazd na lotnisko, szczególnie w godzinach szczytu, gdy ruch na drogach może być utrudniony. Przed wyjazdem warto również zwrócić uwagę na przepisy dotyczące bagażu i godziny odprawy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *