Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie z dzieckiem – nasze wrażenia

Pacanów – bajkowa miejscowość znana głównie z opowieści Kornela Makuszyńskiego o Koziołku Matołku. To właśnie tej miejscowości koziołek szukał wiele odcinków. Pacanów to niewielkie miasteczko znajdujące się w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, które otrzymało miano Europejskiej Stolicy Bajek. Dzisiaj w Pacanowie znajduje się nowoczesny, ogromny budynek Europejskiego Centrum Bajki, do którego rokrocznie przyjeżdżają rzesze dzieci oraz dorosłych.

Ostatnio i my mieliśmy okazję odwiedzić to magiczne miejsce. Do Europejskiego Centrum Bajki udaliśmy się przed sezonem wakacyjnym, z samego rano. Nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem auta na bezpłatnym parkingu, przy ul. Karskiej. Atrakcje z jakich korzystaliśmy to Bajkowy Świat, Mały Teatr oraz Park Edukacyjny „Akademia Bajki”. W Centrum Bajki można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat bajek, przenieść się w zaczarowany świat i wrócić wspomnieniami do dzieciństwa (więcej szczegółów i zdjęć o atrakcjach zobaczycie poniżej). Oprócz głównych atrakcji, na terenie centrum znajduje się także sklepik z wartościowymi książkami oraz pamiątkami, mini plac zabaw czy automat z napojami.

Na miejscu miło spędziliśmy ponad 4 godziny. Była to dla nas wspaniała przygoda, pełna niespodzianek. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie śmiało mogę polecić wszystkim, nie tylko rodzinom z dziećmi, ale także dorosłym czy seniorom.

Atrakcje jakie czekają na nas na miejscu:

1. Bajkowy Świat

Pierwsza atrakcja, jaka czeka na nas w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie to magiczne przejście po bajkowym świecie. Wycieczki odbywają się co 20 minut, o ustalonych godzinach. Każda grupa oprowadzana jest przez przewodnika, panią w bajkowej sukni. My mieliśmy przyjemność udać się w bajkową podróż z Wróżką. Byliśmy z samego rano i zaskoczyło nas to, że na trasie byliśmy jedynymi gośćmi i tylko dla nas była oprowadzana wycieczka, przez co mogliśmy bardziej skupić się na trasie. Na godzinnej trasie spotykamy się m.in. z postaciami z bajek, jedziemy w trasę pociągiem, przechodzimy przez zaczarowany ogród, przechodzimy na drugą stronę lustra i przypomnimy sobie stare, dobre bajki. Otaczające nas dźwięki, światła i cała aranżacja robią niesamowite wrażenie.

W Bajkowym Świecie zakaz jest filmowania oraz spożywania posiłków. Sugerowany wiek dzieci, dla których przeznaczona jest trasa to minimum 3 lata. Nasza córka ma ponad 4 lata, na początku trochę się bała dźwięków, ciemności i że spotka wilka z Czerwonego Kapturka, ale później bardzo jej się podobało 😉 chciała trasę przejść jeszcze raz.

2. Mały Teatr

Kolejną atrakcją jest spektakl w małym teatrzyku. Przed wejściem na salę dostajemy do ubrania bajkowe buciki, następnie z animatorem udajemy się na małą salkę w kształcie koła. Seans trwa około 30 minut. Spektakl jaki obejrzeliśmy, to opowieść o Małej Syrence według oryginału Hansa Christiana Andersena. Jedne postacie są poważne inne zaś budzą strach. Więcej szczegółów nie będę zdradzać – to trzeba zobaczyć!

3. Park Edukacyjny „Akademia Bajki”

Po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko Centrum Bajki znajduje się Bistro u Koziołka oraz Park Akademia Bajki. Park Akademia Bajki został otwarty stosunkowo niedawno, w lipcu 2021 roku. To wspaniałe miejsce, zajmujące 2 hektary powierzchni, popularyzujące poprzez literaturę, naturę i multimedia polską bajkę.

Na teren parku można dostać się przechodząc przez budynek z kasą biletową. Park Akademia Bajki to miejsce zabaw, rozrywki i odpoczynku głównie dla dzieci tych mniejszych i tych większych. Znajdują się tu m.in. zjeżdżalnie, małpi gaj, Fabryka Piasku, fontanna wodna, oraz Zwierzyniec z kurkami, kucykami, alpakami, kozami, pawiami. Pozytywnie nas zaskoczył ciekawy plac zabaw pod dachem (Bajkowe Wydmy), z którego można korzystać w razie niepogody. Teren parku jest zadbany, przyjemnie spędziliśmy tu dwie godziny na zabawie z córką.

Za dodatkową opłatą można skorzystać z 30- minutowych seansów w Grocie Solnej lub z parku linowego.

4. Pozostałe atrakcje na terenie Europejskiego Centrum Bajki:

 • Ogród, ławeczki, kawa i lody
 • Księgarnia, pamiątki, biblioteka. W środku budynku Centrum Bajki znajduje się sklep z książkami nowoczesnymi i tymi z dawnych bajek oraz gadżetami (magnesami, pocztówkami, kubkami, maskotki nie tylko z Koziołkiem Matołkiem).
 • Sala zabaw wewnątrz budynku głównego
 • Niewielkie Kino 3D „Szkatułka„, można z niego skorzystać wieczorami i w weekendy

Informacje praktyczne:

Dojazd i adres:

Miasteczko Pacanów zlokalizowane jest w województwie świętokrzyskim i oddalone o około 25km od Buska-Zdroju, 51km od Tarnowa, 69 km od Kielc i 96 km od Krakowa.

Do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie najwygodniej jest dojechać samochodem. Dojazd na miejsce nie sprawił nam żadnego problemu. Nawigacja z mapy Google oraz dobrze widoczne tablice informacyjne na trasie idealnie doprowadziły do miejsca docelowego.

Współrzędne GPS Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie:

50°23’55.5″N 21°02’35.4″E
50.398760, 21.043174

Adres:

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
ul. Kornela Makuszyńskiego 1
28-133 Pacanów

Mapka:

Parking:

Mamy kilka opcji:

 • mały, na kilka aut, bezpłatny parking, ulica Karska, bliżej Parku Edukacyjnego Akademia Bajki
 • bezpłatny parking wzdłuż ulicy Kornela Makuszyńskiego, obok Europejskiego Centrum Bajki
 • duży, płatny parking przy sklepie motoryzacyjnym, zaraz za Europejskim Centrum Bajki. Jednorazowa opłata za samochód osobowy: 15 zł (cena na dzień 23.05.2022)

Toalety:

Bezpłatne toalety znajdują się w dwóch budynkach (w budynku Europejskiego Centrum oraz po drugiej stronie ulicy w budynku Parku Akademii Bajka), blisko kas biletowych.

Cennik i bilety:

Bilety możemy kupić online lub na miejscu w kasie biletowej. Kupując przez Internet, wcześniej mamy pewność, że na wybrany termin oraz godzinę nie zabraknie dla nas miejsc.

Podane poniżej ceny aktualne są na dzień 23.05.2022 rok.

Bajkowy Świat:

 • bilet normalny 24 zł
 • bilet ulgowy 19 zł
 • dzieci do 3 lat 1 zł
 • bilety dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny są odpowiednio tańsze

Mały Teatr:

 • bilet normalny 12 zł
 • bilet ulgowy 10 zł
 • dzieci do 3 lat 1 zł

Kino „Szkatułka”:

 • 16 zł

Park Akademia Bajki:

 • bilet normalny 35 zł
 • bilet ulgowy 31 zł
 • dzieci do 3 lat 1 zł
 • Park linowy dodatkowo płatny: 5 zł za osobę
 • Grota Solna (30 minutowy seans w ustalonej wcześniej godzinie) dodatkowo płatna: 10 zł za osobę

Aktualne ceny najlepiej sprawdzać na stronie internetowej Europejskiego Centrum Bajki → https://bilety.centrumbajki.pl/

Godziny otwarcia:

Europejskie Centrum Bajki:

 • kwiecień-październik: poniedziałek-niedziela 9:00-17:00
 • listopad-marzec: wtorek-niedziela 9:00-16:00

Park Akademia Bajki:

 • kwiecień-maj: wtorek-niedziela 10:00-18:00
 • czerwiec-sierpień: wtorek-piątek 10:00-18:00
 • czerwiec-sierpień: sobota-niedziela 10:00-20:00
 • wrzesień-październik: wtorek-niedziela 10:00-18:00
 • listopad-marzec: wtorek-niedziela 10:00-16:00

Podane powyżej godziny otwarcia aktualne są na dzień 23.05.2022 rok. Godziny poszczególnych wejść na Bajkowy Świat, Mały Teatr, czy do Kina Szkatułka są z góry ustalone. Najwcześniejsze wejścia zaczynają się o godzinie 9:00.

Aktualne godziny wejść znajdują się na stronie internetowej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie → https://centrumbajki.pl/zaplanuj-pobyt/godziny-otwarcia/

Strona internetowa:

https://centrumbajki.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *