Opłaty drogowe – winiety – Słowacja 2021 – poradnik – krok po kroku


Aktualizacja: styczeń 2021

W 2021 roku podobnie jak w poprzednich latach przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na terenie Słowacji wymaga wykupienia winiety. Obowiązują ceny takie jak w 2019 i 2020 roku. W celu poznania większej ilości szczegółów zapraszamy do zapoznania z artykułem. Dodatkowo od lutego 2020 zostanie udostępniona winieta ważna 365 dni od zakupu. To nowość w porównaniu do 2019 roku.

Od końca 2015 roku na Słowacji obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już naklejać winiety na szybę pojazdu, a zakupu możemy dokonać w prosty sposób przez Internet. Winieta przypisana jest do numeru rejestracyjnego pojazdu. Instrukcja zakupu opłaty drogowej przez Internet znajduje się poniżej.

Spis treści:

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu, przez jaki planujemy korzystać, ze Słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu, możemy kupić winietę na 10 dni, 30 dni, rok lub 365 dni. Należy pamiętać, że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Kategoria / Okres ważności10 dni30 dni1 rok365 dni*
 Cena dla samochodu
do 3,5 T
10 €14 €50 €50 €
 Cena dla zespołu pojazdów   do 3,5 T10 €14 €50 €50 €
Cena dla zespołu pojazdów  powyżej 3,5 T10 € + 10 €14 € + 14 €50 € + 50 €50 € + 50 €

Jeżeli posiadamy samochód do 3,5 tony lub zespołu pojazdów nie przekraczający masy 3,5 tony to musimy wykupić winietę wyłącznie dla samochodu (pojazdu silnikowego).  W przypadku gdy masa zespołu pojazdów przekracza 3,5 tony zobowiązani jesteśmy do wykupienia winiety dla samochodu i przyczepy.

Ważność winiety kontrolują kamery podłączone do systemu sprzedaży winiet umieszczone na bramownicach. 

Źródło: https://www.ndsas.sk

Drogi, na których obowiązuje opłata:

W 2021 roku koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 699 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat w 2018 roku wyłączone zostały obwodnice autostradowe oraz drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami m.in. miast: Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, Tornaľa. Obszary te zostały zaznaczone przerywaną linią. Kliknięcie poniższej mapy spowoduje jej powiększenie.

Źródło: https://www.ndsas.sk

Sposoby zakupu:

Najwygodniej winietę zakupimy z domu przez Internet. Poniżej znajduje się krótka ilustrowana wycinkami z ekranu instrukcja zakupu winiety przez Internet. Nie należy się obawiać tej metody, gdyż korzystając z tej strony kupujemy winietkę bezpośrednio na Słowacji od operatora autostrad i dróg szybkiego ruchu. Osoby korzystające ze smartfonów mogą zakupić winietę przy użyciu aplikacji mobilnej. Aplikacja mobilna jest do pobrania na telefony z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eznamka) oraz iOS (https://itunes.apple.com/sk/app/eznamka/id1040605704?mt=8&ign-mpt=uoD4).

Osoby, które nie chcą z jakichś względów kupić winiety przez Internet. Mogą je nabyć w automatach samoobsługowych znajdujących się przy przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych oznaczonych napisem eznamka lub emyto.

Kara za brak winiety

W opracowaniu

Instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupienia winiety przez Internet należy wejść na stronę internetową: www.eznamka.sk. Strona internetowa dostępna jest w języku polskim. Następnie należy kliknąć opcję kup eWinietę teraz. Po wybraniu tej opcji powinien nam się wyświetlić ekran taki jak poniżej.

Kolejnym etapem jest wybranie interesującej długości trwania winiety. Po wybraniu opcji naszym oczom powinien ukazać się ekran:

Pamiętajmy o poprawnym wybraniu kraju rejestracji oraz poprawnym wpisaniu numeru rejestracyjnego. Sprawdźmy także, czy wybraliśmy dobrą datę rozpoczęcia winiety.

Następnie musimy podać adres e-mail, na który przyjdzie do nas faktura oraz potwierdzenie opłacenia winiety Ważne jest także podanie numeru telefonu, gdyż także na niego zostanie wysłana informacja o posiadaniu ważnej winiety. Po przepisaniu kodu przejdźmy dalej. Naszym oczom powinno ukazać się podsumowanie, na którym jeszcze raz sprawdźmy poprawność wpisanych danych.

zakupwiniety4

Powyżej widoczne są opcje płatności za eWinietę. Należy wybrać iTerminal i przejść dalej. Po przekierowaniu na stronę podmiotu odpowiedzialnego za obsługę kart należy wpisać dane karty i zatwierdzić płatność.

zakupwiniety5

Po zakończeniu płatności na adres e-mail dostaniemy potwierdzenie wykupienia eWiniety wraz z fakturą. O następującym wyglądzie:

zakupwiniety6

Na podany podczas zakupu numer SMS przyjdzie do nas również informacja o poprawnym zakupieniu eWiniety oraz data do kiedy jest ważna. Dzień przed upływającym terminem ważności zostaniemy poinformowani o konieczności zakupu nowej winiety jeżeli jeszcze potrzebujemy korzystać z płatnych dróg na Słowacji.

Kontakt

Na Słowacji za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Národná diaľničná spoločnosť, a. s. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • +421 2 32 777 777 (Pomoc dostępna jest także w języku polskim. Infolinia czynna jest całą dobę przez 7 dni w tygodniu).

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Słowacji takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Komentarze

Komentarze do wpisu

9 komentarzy

 1. Witam

  Jadąc z Węgier od Miszkolca przez nieuwagę wjechałem na R4 (pomimo zaznaczenia w nawigacji unikaj opłat). Zjechałem po ok. 3 km pierwszym zjazdem. Czy grozi mi mandat? W jakiej wysokości?

 2. Podobna sytuacja jak wyżej – też na R4 tylko w drugą stronę, też zjechaliśmy pierwszym możliwym zjazdem po ok. 6 km. Jakie mogą być konsekwencje?

   1. Nie wiem jak od strony Węgier to wygląda ale jak jedziesz z Koszyc i zjedziesz pierwszym zjazdem na Kechnec, koło Magny, to raczej bez konsekwencji ponieważ jeżdżę tam codziennie i nie ma ustawionych kratownic nad autostradą ale zobaczysz.

  1. Dzień Dobry,

   Punkt o współrzędnych 49°30’23.87″ N 18°57’30.94″ E
   (49.50663 18.95859) zlokalizowany na granicy jest czynny całą dobę.

 3. Czyli winieta starczy wtedy wszystkie drogi na Słowacji są darmowe, nie ma dodatkowych opłat typu bramki na autostradach?

  1. Witam,

   Po wykupieniu winiety można poruszać się po wszystkich płatnych odcinkach dróg. Nie ma na Słowacji bramek.

   1. Nie wiem jak od strony Węgier to wygląda ale jak jedziesz z Koszyc i zjedziesz pierwszym zjazdem na Kechnec, koło Magny, to raczej bez konsekwencji ponieważ jeżdżę tam codziennie i nie ma ustawionych kratownic nad autostradą ale zobaczysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *