Opłaty drogowe – winiety – Słowacja 2019 – poradnik – krok po kroku


W 2019 roku podobnie jak w poprzednich latach przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na terenie Słowacji wymaga wykupienia winiety. Obowiązują ceny takie jak w 2018 roku. W celu poznania większej ilości szczegółów zapraszamy do zapoznania z artykułem.  Od końca 2015 roku na Słowacji obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już naklejać winiety na szybę pojazdu, a zakupu możemy dokonać w prosty sposób przez Internet. Winieta przypisana jest do numeru rejestracyjnego pojazdu. Instrukcja zakupu opłaty drogowej przez Internet znajduje się poniżej.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać ze Słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy kupić winietę na 10 dni, 30 dni lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Jeżeli posiadamy samochód do 3,5 tony lub zespołu pojazdów nie przekraczający masy 3,5 tony to musimy wykupić winietę wyłącznie dla samochodu (pojazdu silnikowego).  W przypadku gdy masa zespołu pojazdów przekracza 3,5 tony zobowiązani jesteśmy do wykupienia winiety dla samochodu i przyczepy.

Ważność winiety kontrolują kamery podłączone do systemu sprzedaży winiet umieszczone na bramownicach. 

Źródło: https://www.ndsas.sk

Drogi na których obowiązuje opłata:

W 2019 roku koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 648 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat w 2018 roku wyłączone zostały obwodnice autostradowe oraz drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami m.in. miast: Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, Tornaľa. Obszary te zostały zaznaczone przerywaną linią. Kliknięcie na poniższą mapę spowoduje jej powiększenie.

Źródło: https://www.ndsas.sk

Sposoby zakupu:

Najwygodniej winietę zakupimy z domu przez Internet. Poniżej znajduje się krótka ilustrowana wycinkami z ekranu instrukcja zakupu winiety przez Internet. Nie należy się obawiać tej metody gdyż korzystając z tej strony kupujemy winietkę bezpośrednio na Słowacji od operatora autostrad i dróg szybkiego ruchu. Osoby korzystające ze smartfonów mogą zakupić winietę przy użyciu aplikacji mobilnej. Aplikacja mobilna jest do pobrania na telefony z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eznamka) oraz iOS (https://itunes.apple.com/sk/app/eznamka/id1040605704?mt=8&ign-mpt=uoD4).

Osoby które nie chcą z jakiś względów kupić winiety przez Internet. Mogą je nabyć w automatach samoobsługowych znajdujących się przy przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych oznaczonych napisem eznamka lub emyto.

Instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupienia winiety przez Internet należy wejść na stronę internetową: www.eznamka.sk. Strona internetowa dostępna jest w języku polskim. Następnie należy kliknąć opcję kup eWinietę teraz. Po wybraniu tej opcji powinien nam się wyświetlić ekran taki jak poniżej.

Kolejnym etapem jest wybranie interesującej długości trwania winiety. Po wybraniu opcji naszym oczom powinien ukazać się ekran:

Pamiętajmy o poprawnym wybraniu kraju rejestracji oraz poprawnym wpisaniu numeru rejestracyjnego. Sprawdźmy także czy wybraliśmy dobrą datę rozpoczęcia winiety.

Następnie musimy podać adres email na który przyjdzie do nas faktura oraz potwierdzenie opłacenia winiety Ważne jest także podanie numeru telefonu, gdyż także na niego zostanie wysłana informacja o posiadaniu ważnej winiety. Po przepisaniu kodu przejdźmy dalej. Naszym oczom powinno ukazać się podsumowanie na którym jeszcze raz sprawdźmy poprawność wpisanych danych.

zakupwiniety4

Powyżej widoczne są opcje płatności za eWinietę. Należy wybrać iTerminal i przejść dalej. Po przekierowaniu na stronę podmiotu odpowiedzialnego za obsługę kart należy wpisać dane karty i zatwierdzić płatność.

zakupwiniety5

Po zakończeniu płatności na adres email dostaniemy potwierdzenie wykupienia eWiniety wraz z fakturą. O następującym wyglądzie:

zakupwiniety6

Na podany podczas zakupu numer sms przyjdzie do nas również informacja o poprawnym zakupieniu eWiniety oraz data do kiedy jest ważna. Dzień przed upływającym terminem ważności zostaniemy poinformowani o konieczności zakupu nowej winiety jeżeli jeszcze potrzebujemy korzystać z płatnych dróg na Słowacji.

Kontakt

Na Słowacji za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Národná diaľničná spoločnosť, a. s. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • +421 2 32 777 777 ( Pomoc dostępna jest także w języku polskim. Infolinia czynna jest całą dobę przez 7 dni w tygodniu.)

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Słowacji takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

9 komentarzy

 1. Witam

  Jadąc z Węgier od Miszkolca przez nieuwagę wjechałem na R4 (pomimo zaznaczenia w nawigacji unikaj opłat). Zjechałem po ok. 3 km pierwszym zjazdem. Czy grozi mi mandat? W jakiej wysokości?

 2. Podobna sytuacja jak wyżej – też na R4 tylko w drugą stronę, też zjechaliśmy pierwszym możliwym zjazdem po ok. 6 km. Jakie mogą być konsekwencje?

   1. Nie wiem jak od strony Węgier to wygląda ale jak jedziesz z Koszyc i zjedziesz pierwszym zjazdem na Kechnec, koło Magny, to raczej bez konsekwencji ponieważ jeżdżę tam codziennie i nie ma ustawionych kratownic nad autostradą ale zobaczysz.

  1. Dzień Dobry,

   Punkt o współrzędnych 49°30’23.87″ N 18°57’30.94″ E
   (49.50663 18.95859) zlokalizowany na granicy jest czynny całą dobę.

   1. Nie wiem jak od strony Węgier to wygląda ale jak jedziesz z Koszyc i zjedziesz pierwszym zjazdem na Kechnec, koło Magny, to raczej bez konsekwencji ponieważ jeżdżę tam codziennie i nie ma ustawionych kratownic nad autostradą ale zobaczysz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *