Poradniki

Jak wyrobić kartę EKUZ przez Internet – instrukcja krok po kroku

W 2018 roku pojawiła się nowość. Kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) można zamówić bez wychodzenia z domu przy pomocy Profilu Zaufanego. Dodatkowo pojawiło się kolejne uproszczenie. Profilu Zaufanego nie musimy już potwierdzać poprzez wizytę w urzędzie. Dzięki tym zmianom wyrobienie karty zajmuje naprawdę niewiele czasu. Karta przyjdzie do nas do domu pocztą w terminie od 3 do 10 dni. Zachęcam do zapoznania z poniższym artykułem.

Informacja na temat klasycznej metody wyrobienia karty EKUZ poprzez wizytę w siedzibie NFZ znajduje się pod linkiem.

Instrukcja jak wyrobić kartę EKUZ przez Internet krok po kroku:

1. W celu wyrobienia karty EKUZ przez Internet potrzebny będzie nam profil zaufany czyli bezpłatne narzędzie do potwierdzania tożsamości w Internecie (podpis elektroniczny). profil zaufany można założyć na dwa sposoby: poprzez wizytę w urzędzie i bez wychodzenia z domu przy pomocy internetowego konta bankowego.

Więcej informacji na temat zakładania profilu zaufanego znajduje się pod linkiem.

2. Po założeniu profilu zaufanego należy wejść na stronę: https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta na której musimy się zalogować za pomocą uprzednio założonego profilu zaufanego. Strona EPUAP wygląda następująco:

Miejsce, gdzie należy kliknąć, aby się zalogować zostało zaznaczone czerwoną strzałką.

3. Po kliknięciu zostaniemy przekierowani na stronę profilu zaufanego gdzie również będziemy musieli się zalogować. Po potwierdzeniu tożsamości zostaniemy z powrotem przekierowani na stronę EPUAP, gdzie będziemy mogli dokonać wyboru opcji wyrobienia karty EKUZ. Poniższe wycinki z ekranu pokazują jak to zrobić.

Po poprawnym zalogowaniu w prawym górnym rogu powinny pojawić się nasze dane osobowe. Kolejno musimy znaleźć zakładkę zdrowie i ją kliknąć:

Naszym oczom powinna ukazać się poszukiwana opcje. W zależności od tego jaki charakter będzie miał nasz pobyt wybieramy opcję wyrobienia karty w związku z pobytem czasowym za granicą lub wyrobienie karty w związku z wykonywaniem pracy za granicą.

Kliknięcie poniżej widocznej opcji załatw sprawę przekieruje nas do właściwego formularza NFZ do którego również będzie widoczna instrukcja wypełniania.

4. Od tego momentu zaczyna się właściwe składanie wniosku o kartę. Naszym oczom powinien ukazać się następujący formularz: (nie zapomnijmy wybrać oddziału NFZ do którego należymy, bez tego nasz wniosek nie zostanie poprawnie wysłany)

5. Po wypełnieniu wszystkich okienek formularza należy kliknąć dalej. Naszym oczom powinna ukazać się następująca strona:

Formularz z wersji edytowalnej zmieni się w wersję z wpisanymi naszymi danymi. Najlepiej na tym etapie zweryfikować poprawność danych, a następnie kliknąć klawisz podpisz. W tym momencie rozpoczyna się procedura podpisywania wniosku podpisem elektronicznym z profilu zaufanego.

6. Poniżej prezentujemy kolejne kroki podczas podpisywania formularza:

Klawisze które należy wybrać zaznaczone zostały czerwonymi strzałkami. W tym kroku zostajemy ponownie przekierowani do profilu zaufanego w którym dokonuje się podpisu dokumentu.

Na tym etapie warto zweryfikować czy dane które podaliśmy we wniosku są tożsame z tymi które posiadamy w profilu zaufanym.

My korzystaliśmy z potwierdzenia tożsamości w profilu zaufanym przy pomocy internetowego konta bankowego. Wyglądało to następująco:

Po zalogowaniu do bankowości internetowej powinniśmy dostać SMS na telefon podany w banku aby podpisać dokument.

Następnie po zakończeniu całej procedury podpisu zostaniemy przekierowani z powrotem do strony EPUAP.

7. Poprawny podpis zostanie potwierdzony komunikatem zaznaczonym przy pomocy czerwonej strzałki: Podpis prawidłowy. Tak jak na poniższym wycinku ekranu:

8. Pozostała nam do zrobienia ostatnia rzecz, czyli wysłanie formularza przy użyciu klawisza wyślij. Zaznaczonego na powyższym wycinku ekranu.

9. Poprawne wysłanie wniosku spowoduje wygenerowanie dokumentu potwierdzenia (UPP), który będzie się znajdował w skrzynce odbiorczej profilu EPUAP.

10. Teraz pozostaje nam czekać na listonosza, który przyniesie do nas kartę EKUZ.

Wszystkim życzymy,  aby nie musieli korzystać z wyrobionej karty i zawsze zdrowo wracali do kraju!

7 komentarzy

 • Mariusz Kobak

  Dzięki za tę instrukcję. Już kiedyś wyrabiałem kartę EKUZ online i potrzebowałem sobie przypomnieć tę procedurę. Warto też wspomnieć o tym, że możemy w ten sposób wyrobić kartę nie tylko dla siebie ale też dla członka rodziny 🙂

 • Debs

  Czy wiecie czy dostanę jakieś info jeśli wypełnilam formularz online ale nie napisałam adresu bo chciałam odebrac na miejscu…

 • Malinowski Jerzy

  Czy jest inny sposób. Mam założony profll zaufany dla celów zdrowotnych i dla aplikacji mobywatel ale nie mam konta bankowego. Jak mam potwierdzić/autoryzować/ profil zaufany(podpis). Czy jest zdalna droga alternatywna tj. Wypełnienie wniosku z podpisem odręcznym i zeskanowanie go a następnie przeslanie emailem

 • co oznacza jak snia sie zeby

  Artykuł na stronie turysta.org zawiera praktyczną instrukcję krok po kroku dotyczącą wyrobienia karty EKUZ przez internet. Bardzo pomocne jest, że autor podaje szczegółowe informacje na temat tego, jakie dokumenty i dane będą potrzebne do złożenia wniosku. Instrukcje są łatwe do zrozumienia, co stanowi atut dla osób, które są mniej zaznajomione z obsługą stron internetowych. Podoba mi się również, że artykuł przedstawia różne metody wyrobienia EKUZ, co daje możliwość wyboru najlepszej dla siebie. Ogólnie rzecz biorąc, artykuł jest praktyczny i pomocny dla tych, którzy chcą zdobyć kartę EKUZ.

 • czy jak odinstaluje snapa to strace zdjecia

  Artykuł jest bardzo pomocny i szczegółowo opisuje proces wyrobienia karty EKUZ przez internet. Instrukcje są klarownie przedstawione, co ułatwia użytkownikom przeprowadzenie tego procesu samodzielnie. Wiele informacji jest bogato ilustrowanych, co jeszcze bardziej ułatwia zrozumienie. Polecam ten artykuł wszystkim, którzy potrzebują wyrobić kartę EKUZ i chcą to zrobić online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *