Kiedy i gdzie można oglądać krokusy na Słowacji?

Wyjazd na Słowację może być alternatywą dla zatłoczonej części polskich Tatr. Wyjazd za granicę naszego kraju pozwoli nam uniknąć zbytniego tłoku oraz zrelaksować się podczas podziwiania krokusów. Na Słowacji krokusy można podziwiać nie tylko w Tatrach Zachodnich, ale również w Tatrach Niskich i Górach Starohorskich. W niniejszym artykule wymieniliśmy zaledwie kilka miejsc występowania krokusów na Słowacji których jest zdecydowanie więcej. Należy pamiętać, że krokusy na Słowacji występują w mniejszych skupiskach w porównaniu do odpowiedników z naszej strony granicy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Kiedy można oglądać krokusy na Słowacji?

Termin kwitnięcia krokusów z uwagi na uwarunkowania geograficzne. Pojawiają się na Słowacji ok 1-2 tygodnie wcześniej niż krokusy na terenie polskiej części Tatr. Nie jest to regułą dużo zależy od ilości śniegu w zimie oraz temperatury.

Warunki pogodowe w Tatrach Słowackich można znaleźć na stronie: https://www.hzs.sk na podstawie informacji o grubości pokrywy śnieżnej oraz pogody można wywnioskować kiedy pojawią się krokusy.

Gdzie na Słowacji można oglądać krokusy?

Tatry Zachodnie:

Największe skupiska krokusów w Tatrach Zachodnich znajdują się na polanach Dunajowej, Szatanowej, Czmychowskiej, Czaplówka orach Cichej.

Tatry Niskie:

W tatrach niskich krokusy znajdziemy na stokach o południowej ekspozycji. Szczytami na które warto się wybrać w celu oglądania krokusów to szczyt Smrečiny i Panská hoľa oraz Roveň.

Góry Starohorskie:

Aby zobaczyć krokusy w Górach Starohorskich najlepiej dojechać samochodem do miejscowości Donovaly, a następnie udać się w kierunku szczytu Kečka. Szczyt ten jest trawiasty, a na jego zboczach rosną krokusy.

Czym się dostać w miejsca gdzie kwitną krokusy?

Samochodem

Najbliższe naszej granicy skupiska krokusów znajdują się na polanach Dunajowa, Szatanowa, Czymchowska, Czaplówka i Cicha. Wszystkie polany znajdują się na południowej stronie drogi między miejscowościami Oravice i Vitanová.

W pozostałe miejsca również polecamy wybrać się samochodem. Na Słowacji nie ma tak wielkiego zainteresowania kwitnącymi krokusami jak u nas w kraju. Dlatego wybierając się na Słowację unikniemy korków oraz problemów z zaparkowaniem pojazdu.

Pieszo

Tatry Zachodnie:

Krokusy rosnące na Szatanowej dolinie można podziwiać również spacerując szlakiem czerwonym po uprzednim zostawieniu samochodu w Orawicach. Szlak prowadzi z Orawic do Doliny Bobrowieckiej. Czas przejścia tam i z powrotem razem z plenerem fotograficznym nie powinien zająć dłużej jak 5-6 godzin. Należy sprawdzić informacje na tablicach informacyjnych umieszczonych na szlakach. Z powodu trudnych warunków możliwość przejścia może być ograniczona czasowo.

Tatry Niskie:

Krokusy w Tatrach niskich oglądniemy udając się z miejscowości Liptovská Teplička  żółtym szlakiem w kierunku szczytu Panská hoľa przez szczyt Smrečiny. Wrócić można inna drogą przez Ždiarska dolinę. Przejście trasy oraz zrobienie zdjęć nie powinno zając więcej jak 5-6 godzin.

Góry Starohorskie:

Z miejscowości Donovaly najlepiej udać się w kierunku szczytu Kečka, a następnie trawiastym grzbietem w kierunku szczytu Kozí chrbát. Po drodze napotkamy skupiska krokusów. Czas jaki należy przeznaczyć na przejście plus plener fotograficzny to 5-6 godzin.

Rowerem

Odległość do najbliższych skupisk krokusów na Słowacji wynosi około 15-20 km  od Polskiej granicy w zależności od tego do jakiej doliny chcemy się wybrać. Więc śmiało można wybrać się na krótką wycieczkę rowerową połączoną z oglądaniem krokusów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *