W niniejszym artykule zebraliśmy podstawowe informacje przydatne podczas poruszania się samochodem i motocyklem po terenie Chorwacji. Przed planowanym wyjazdem warto zapoznać się z treścią artykułu i odpowiednio wyposażyć samochód.
Prawo jazdy
- Prawo jazdy wydane na terenie Polski jest ważne na terenie Chorwacji.
- Aby prowadzić samochód lub motocykl powyżej 125 cm3 należy mieć ukończone co najmniej 18 lat.
- Osoby poniżej 24 roku życia nie mogą przekraczać prędkości 80 km/h poza obszarem zabudowanym; 100 km/h na drogach ekspresowych oraz 120 km/h na autostradach.
Ubezpieczenie komunikacyjne
- Ubezpieczenie OC jest wymagane na Chorwacji. Warto sprawdzić jego ważność przed wyjazdem.
Dostępne paliwo
- Na terenie Chorwacji dostępne są benzyna bezołowiowa (95 i 98 oktanów), olej napędowy (dizel) i gaz LPG.
- Benzyna ołowiowa nie jest dostępna.
- Nie wolno przewozić paliwa w kanistrze.
- Karty kredytowe i debetowe są akceptowane w na większości stacji benzynowych. Przed tankowaniem warto sprawdzić czy jest możliwość płacenia kartą na danej stacji.
Ograniczenia prędkości
Poniżej zamieszczamy standardowe limity prędkości dla samochodów osobowych poruszających się bez przyczepy. Ograniczenia mogą zostać zmniejszone lub zwiększone za pomocą znaków.
- Teren zabudowany 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 90 km/h
- Drogi ekspresowe 110 km/h
- Autostrady 130 km/h (minimalna prędkość wynosi 60 km/h)
Podczas poruszania się kamperem lub samochodem osobowym z przyczepą maksymalna prędkość nie powinna przekraczać 90 km/h.
Światła mijania
Światła mijania obowiązkowe przez cały dzień w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Dodatkowo światła należy włączać w czasie ograniczonej widoczności.
Motocykle
Motocykle mają obowiązek jazdy na światłach mijania cały rok. Obowiązkowo należy ubierać kask w czasie jazdy. Pasażerowie nie mogą być pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Pasy bezpieczeństwa
Kierowca oraz pasażerowie są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa. Nakaz nie obowiązuje w przypadku gdy pojazd nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa.
Przewóz dzieci
- Dzieci poniżej dwóch lat muszą być przewożone w odpowiednim foteliku tyłem do kierunku jazdy. W przypadku przewozu na przednim siedzeniu, musimy zdezaktywować poduszkę powietrzną pasażera.
- Dzieci w wieku od 2 do 5 lat muszą być przewożone w odpowiednim foteliku na tylnej kanapie pojazdu.
- Dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą używać specjalnej podstawki pozywającej na używanie oryginalnego pasa bezpieczeństwa oraz siedzieć na tylnej kanapie.
Dopuszczalny limit alkoholu
- Dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi zero dla kierowców do 24 roku życia.
- Kierowcy powyżej 24 roku życia mogą prowadzić pojazd do 0,5 promila
- Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków również jest zabronione
- Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków są bardzo dotkliwe i obejmują czasowy zakaz prowadzenia lub konfiskatę pojazdów.
Mandaty
- Mandaty wystawione dla cudzoziemców są płatne na miejscu gotówką lub w ciągu 8 dni przelewem.
- W ekstremalnych przypadkach prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, bez okularów o ile są wymagane, w stanie skrajnego wyczerpania policja może zatrzymać prawo jazdy na 8 dni.
- Policja stosuje blokady kół w przypadku złego parkowania.
Obowiązkowe wyposażenie
- Apteczka
- Komplet żarówek w przypadku gdy są one wymienne
- Trójkąt ostrzegawczy
- Kamizelka odblaskowa zgodna z normą EN471
- Opony zimowe (od listopada do końca kwietnia; bieżnik minimum 4 mm)
- Łańcuchy śniegowe (w zimie)
- Łopata do śniegu(w zimie)
- Winieta (w przypadku poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych)
Inne zasady
- Na terenie Chorwacji nie można używać antyradarów.
- W przypadku nie przygotowania pojazdu do jazdy zimą można dostać mandat (patrz punkt obowiązkowe wyposażenie)
- Uszkodzenia pojazdu powinny zostać spisane przez pograniczników przy wjeździe na teren Chorwacji. Pismo to należy pokazać przy opuszczaniu terytorium tego kraju.
Winiety/Opłaty drogowe
Łączna długość autostrad objętych koniecznością wniesienia opłaty wynosi 1314 km. Niektóre mosty oraz tunele objęte są dodatkową opłatą. Opłata pobierana jest na bramkach. Dostępne formy płatności to gotówka, karta lub elektroniczny pobór opłat (ENC/ETC).
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową informacją na temat Chorwackich opłat drogowych pod ⇒ linkiem
Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.
„dizel”??? Rozumiem, że twórca artykułu ma problemy z poprawną pisownią, ale nie rozumiem, że nikt nie weryfikuje tekstu przed publikacją.
Witam Serdecznie,
Polecam sprawdzić jak nazywa się olej napędowy w języku chorwackim. Na następny raz proszę się zastanowić przed wyciąganiem pochopnych wniosków.
Olej napędowy, czyli popularny diesel, pochodzi od nazwiska Rudolfa Diesel, twórcy silnika o zapłonie samoczynnym. Dodatkowo jeśli uparłeś się tłumaczyć nazwy paliw na język chorwacki, to dlaczego postanowiłeś jedynie olej napędowy przetłumaczyć na chorwacki? Dlaczego zamiast benzyna, nie napisałeś benzin? Jeśli już chcesz się trzymać nazw polskich lub chorwackich, to trzymaj się ich konsekwentnie, a nie tak, że jedne paliwa przetłumaczyłeś na chorwacki, a pozostałe nie. Przez brak spójności z twojej strony, później wychodzą takie banialuki.
Marek nie masz większych problemów?