Poradniki

Kiedy i gdzie można oglądać krokusy w Polsce?

Wbrew pozorom aby oglądać krokusy dziko rosnące nie musimy tłoczyć się w Tatrach. Ten artykuł przeznaczony jest dla osób lubiących przyrodę i jednocześnie nie lubiących tłoku. Największe skupiska krokusów znajdują się w Gorcach oraz Tatrach. W Beskidach występują bardzo małe i nieliczne skupiska tych kwiatów. Więcej szczegółów na temat przybliżonej daty występowania oraz miejsc w artykule poniżej.

Ogólnie aby oglądać krokusy najlepiej wybrać się na przełomie marca i kwietnia w Gorce lub początkiem kwietnia w Tatry.

Krokusy w Gorcach:

Kiedy?

Bezpiecznie można przyjąć, że wysyp krokusów nastąpi początkiem kwietnia. Pojedyncze kwitnące sztuki można oglądać już pod koniec marca. Z reguły wysyp krokusów w Gorcach następuje w podobnym terminie jak na Polanie Chochołowskiej lub tydzień wcześniej.

Wysyp krokusów który powoduje powstanie fioletowych łąk trwa około 2-3 tygodnie w zależności od pogody. Krokusy najlepiej podziwiać podczas słonecznej pogody, gdyż tylko taka pogoda gwarantuje pełne rozwinięcie kwiatów.

Gdzie?

Największe skupiska krokusów występują na polanach znajdujących się przy szczytach Turbacz oraz Kudłoń. Szczególnie dużo krokusów można zaobserwować na hali zwanej Czołem Turbacza.

W okolicy Schroniska Stare Wierchy oraz szczytów Kiczora, Obidowiec, Suchora również znajdują się polany pokryte krokusami.

Więcej informacji na temat krokusów w Gorcach znajduje się pod linkiem: https://www.turysta.org/kiedy-i-gdzie-mozna-ogladac-krokusy-w-gorcach/

Krokusy w Tatrach:

Kiedy?

Wszystko zależy od tego jak długa była zima oraz ile śniegu spadło podczas zimy. Bezpiecznie można przyjąć, że wysyp krokusów nastąpi w kwietniu. Pojedyncze kwitnące sztuki można oglądać już pod koniec marca.

Wysyp krokusów który powoduje powstanie fioletowych łąk trwa około 1-2 tygodnie.

Krokusy najlepiej podziwiać podczas słonecznej pogody, gdyż tylko taka pogoda gwarantuje pełne rozwinięcie kwiatów.  

Gdzie?

Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem występowania krokusów jest Polana Chochołowska. Krokusy występują również w innych miejscach w Tatrach takich jak: Kościelisko, Witów, Dzianisz, Polana Kopieniec, Kalatówki, Dolina Kościeliska, Droga pod Reglami.

My z miejsc mniej odwiedzanych przez turystów polecamy ścieżkę pod Reglami. 

Więcej informacji na temat krokusów w Tatrach znajduje się pod linkiem: https://www.turysta.org/kiedy-i-gdzie-mozna-ogladac-krokusy-w-tatrach/

Jeden komentarz

  • Anna

    Byłam w zeszłym roku z rodziną na kilka dni. Polany krokusów robią wrażenie! Warto wtedy przyjechać do Zakopanego na kilka dni, bo wszyscy polują na krokusy, a w samym Zakopanem jest mniej ludzi, niższe ceny i mniejsze kolejki. 🙂 Same plusy. Naszym stałym miejscem pobytu jest Willa Motylek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *