Kiedy i gdzie można oglądać krokusy w Tatrach?


Wiele osób wyczekuje z utęsknieniem czasu kiedy w Tatrach tuż po zimie pojawiają się pierwsze krokusy, a potem cały fioletowy wysyp. Jest to niewątpliwie oznaka zbliżającego się końca zimy. Ten zjawiskowy widok z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę osób które przyjeżdżają do Zakopanego aby oglądnąć kwitnące krokusy. W niektóre weekendy notowana jest rekordowa ilość odwiedzających Tatrzański Park Narodowy. Przygotowaliśmy krótki poradnik który pozwoli na przygotowanie się do wizyty w Tatrach w czasie występowania tego niezapomnianego zjawiska.

Kiedy można oglądać krokusy?

Wszystko zależy od tego jak długa była zima oraz ile śniegu spadło podczas zimy. Bezpiecznie można przyjąć, że wysyp krokusów nastąpi w kwietniu. Pojedyncze kwitnące sztuki można oglądać już pod koniec marca.

Informację na temat sytuacji w Dolinie Chochołowskiej można znaleźć na stronie schroniska na Chochołowskiej Polanie w dziale aktualności: http://chocholowska.com.

Wysyp krokusów który powoduje powstanie fioletowych łąk trwa około 1-2 tygodnie. Dlatego ważne aby przed wyjazdem zapoznać się z aktualną sytuacja pogodową oraz z informacją zamieszczoną na stronie schroniska dotyczącą stanu rozwinięcia kwiatów.

Krokusy najlepiej podziwiać podczas słonecznej pogody, gdyż tylko taka pogoda gwarantuje pełne rozwinięcie kwiatów.  

Gdzie w Tatrach można oglądać krokusy?

Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem występowania krokusów jest Polana Chochołowska. Krokusy występują również w innych miejscach w Tatrach takich jak: Kościelisko, Witów, Dzianisz, Polana Kopieniec, Kalatówki, Dolina Kościeliska, Droga pod Reglami.

My z miejsc mniej odwiedzanych przez turystów polecamy ścieżkę pod Reglami. 

Tatrzański Park Narodowy przygotował dla turystów mapkę z zaznaczonymi miejscami występowania Krokusów:

Źródło: www.tpn.pl

Czym się dostać w miejsca gdzie kwitną krokusy?

Samochodem

Dojazd samochodem szczególnie w weekend podczas wysypu krokusów to nie jest dobry pomysł. Korkują się drogi dojazdowe a na parkingach nie ma miejsc już od rana. Najlepiej zostawić pojazd w Zakopanem i udać się do doliny komunikacją zbiorową. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych sytuacji stresujących.

Busem/Autobusem

Z Zakopanego jeździ dużo busów które odjeżdżają z okolic dworca PKP. Należy poszukać busa z oznaczeniem Dolina Chochołowska lub Czarny Dunajec.

Pieszo

Dojście do Doliny Chochołowskiej z Doliny Kościeliskiej zajmuje około 150 min. Idzie się wtedy Ścieżką pod Reglami. Istnieje także możliwość dojścia do Doliny Chochołowskiej z Kir Drogą pod Reglami – czas przejścia to około 60 min.

Rowerem

Ogólnie szlak z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej jest dostępny dla rowerzystów, ale jazda rowerem w weekendy oraz w czasie wysypu krokusów z uwagi na dużą ilość osób nie jest dobrym pomysłem. Poruszanie rowerem w okresie wzmożonego ruchu pieszych może być niebezpieczne.  

Opłaty za parking i wejście.

Parking najbliższy wejścia do Doliny Chochołowskiej kosztuje 10 PLN za 24h za samochód osobowy. Najbliższy parking znajduje się na Siwej Polanie. Wcześniej są parkingi po 7 PLN i 5 PLN za 24h. Podczas wysypu krokusów aby znaleźć miejsce na parkingach najlepiej wstać wcześnie. Dojazd na parking ok godziny 6-7 rano powinien zagwarantować miejsce na samochód.

Za wejście do doliny Chochołowskiej pobierana jest opłata analogiczna do tej jaka jest pobierana przez TPN.  W roku 2018 jednodniowy bilet normalny kosztuje 5 PLN, a ulgowy 2,5 PLN. Dodatkowo w przypadku gdybyśmy chcieli pokonać dolinę na rowerze będziemy musieli wnieść dodatkową opłatę w wysokości 5 PLN.

Jak zachować się podczas podziwiania krokusów?

Należy pamiętać aby poruszać się po wyznaczonych szlakach i nie deptać po krokusach. Nie należny również parkować pojazdów na łąkach i okolicznych polach gdyż tam też mogą znajdować się krokusy. Nie wolno również kłaść się lub siadać w krokusach pozując do zdjęć. Zabrania się również zrywania krokusów. 

Komentarze

Komentarze do wpisu

2 komentarze

  1. autor pisze… ,,Dlatego ważne aby przed wyjazdem zapoznać się z aktualną sytuacja pogodową oraz z informacją zamieszczoną na stronie schroniska dotyczącą stanu rozwinięcia kwiatów” …..
    to absurd brak aktualnej informacji ,foty i info stare z 2017 roku !!! autorowi życzę powodzenia

    1. Witam Serdecznie,

      Proszę sprawdzić ponownie informacje na stronie http://chocholowska.com. Wiadomości w artykule są jak najbardziej aktualne. Już pojawiły się pierwsze krokusy. W 2018 roku wysyp krokusów nastąpi 14-20 kwietnia o ile nie zmienią się warunki pogodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *