Kiedy i gdzie można oglądać krokusy w Tatrach?

Wiele osób wyczekuje z utęsknieniem czasu kiedy w Tatrach tuż po zimie pojawiają się pierwsze krokusy, a potem cały fioletowy wysyp. Jest to niewątpliwie oznaka zbliżającego się końca zimy. Ten zjawiskowy widok z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę osób które przyjeżdżają do Zakopanego aby oglądnąć kwitnące krokusy. W niektóre weekendy notowana jest rekordowa ilość odwiedzających Tatrzański Park Narodowy. Przygotowaliśmy krótki poradnik który pozwoli na przygotowanie się do wizyty w Tatrach w czasie występowania tego niezapomnianego zjawiska.

Kiedy można oglądać krokusy?

Wszystko zależy od tego jak długa była zima oraz ile śniegu spadło podczas zimy. Bezpiecznie można przyjąć, że wysyp krokusów nastąpi w kwietniu. Pojedyncze kwitnące sztuki można oglądać już pod koniec marca.

Informację na temat sytuacji w Dolinie Chochołowskiej można znaleźć na stronie schroniska na Chochołowskiej Polanie w dziale aktualności: http://chocholowska.com.

Wysyp krokusów który powoduje powstanie fioletowych łąk trwa około 1-2 tygodnie. Dlatego ważne aby przed wyjazdem zapoznać się z aktualną sytuacja pogodową oraz z informacją zamieszczoną na stronie schroniska dotyczącą stanu rozwinięcia kwiatów.

Krokusy najlepiej podziwiać podczas słonecznej pogody, gdyż tylko taka pogoda gwarantuje pełne rozwinięcie kwiatów.  

Gdzie w Tatrach można oglądać krokusy?

Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem występowania krokusów jest Polana Chochołowska. Krokusy występują również w innych miejscach w Tatrach takich jak: Kościelisko, Witów, Dzianisz, Polana Kopieniec, Kalatówki, Dolina Kościeliska, Droga pod Reglami.

My z miejsc mniej odwiedzanych przez turystów polecamy ścieżkę pod Reglami. 

Tatrzański Park Narodowy przygotował dla turystów mapkę z zaznaczonymi miejscami występowania Krokusów:

Źródło: www.tpn.pl

Czym się dostać w miejsca gdzie kwitną krokusy?

Samochodem

Dojazd samochodem szczególnie w weekend podczas wysypu krokusów to nie jest dobry pomysł. Korkują się drogi dojazdowe a na parkingach nie ma miejsc już od rana. Najlepiej zostawić pojazd w Zakopanem i udać się do doliny komunikacją zbiorową. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych sytuacji stresujących.

Busem/Autobusem

Z Zakopanego jeździ dużo busów które odjeżdżają z dworca autobusowego stanowisko nr 2. Należy poszukać busa z oznaczeniem Dolina Chochołowska lub Czarny Dunajec. Czas przejazdu busem to około 30 min.

Pieszo

Dojście do Doliny Chochołowskiej z Doliny Kościeliskiej zajmuje około 150 min. Idzie się wtedy Ścieżką pod Reglami. Istnieje także możliwość dojścia do Doliny Chochołowskiej z Kir Drogą pod Reglami – czas przejścia to około 60 min.

Rowerem

Ogólnie szlak z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej jest dostępny dla rowerzystów, ale jazda rowerem w weekendy oraz w czasie wysypu krokusów z uwagi na dużą ilość osób nie jest dobrym pomysłem. Poruszanie rowerem w okresie wzmożonego ruchu pieszych może być niebezpieczne.  

Opłaty za parking i wejście.

Parking najbliższy wejścia do Doliny Chochołowskiej kosztuje 30 PLN za 24h za samochód osobowy. Najbliższy parking znajduje się na Siwej Polanie. Wcześniej są parkingi po 15 PLN za 24h. Podczas wysypu krokusów aby znaleźć miejsce na parkingach najlepiej wstać wcześnie. Dojazd na parking ok godziny 6-7 rano powinien zagwarantować miejsce na samochód.

Za wejście do doliny Chochołowskiej pobierana jest opłata analogiczna do tej jaka jest pobierana przez TPN.  W roku 2022 jednodniowy bilet normalny kosztuje 8 PLN, a ulgowy 4,5 PLN. Dodatkowo w przypadku gdybyśmy chcieli pokonać dolinę na rowerze będziemy musieli wnieść dodatkową opłatę w wysokości 8 PLN lub 4 PLN (rower dziecięcy).

Jak zachować się podczas podziwiania krokusów?

Należy pamiętać aby poruszać się po wyznaczonych szlakach i nie deptać po krokusach. Nie należny również parkować pojazdów na łąkach i okolicznych polach gdyż tam też mogą znajdować się krokusy. Nie wolno również kłaść się lub siadać w krokusach pozując do zdjęć. Zabrania się również zrywania krokusów. 

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. autor pisze… ,,Dlatego ważne aby przed wyjazdem zapoznać się z aktualną sytuacja pogodową oraz z informacją zamieszczoną na stronie schroniska dotyczącą stanu rozwinięcia kwiatów” …..
    to absurd brak aktualnej informacji ,foty i info stare z 2017 roku !!! autorowi życzę powodzenia

    1. Witam Serdecznie,

      Proszę sprawdzić ponownie informacje na stronie http://chocholowska.com. Wiadomości w artykule są jak najbardziej aktualne. Już pojawiły się pierwsze krokusy. W 2018 roku wysyp krokusów nastąpi 14-20 kwietnia o ile nie zmienią się warunki pogodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *