Wiele osób wyczekuje z utęsknieniem czasu kiedy w Tatrach tuż po zimie pojawiają się pierwsze krokusy, a potem cały fioletowy wysyp. Osobom którym nie odpowiada wszędobylski tłok podczas wysypu krokusów który panuje w tatrach polecamy odwiedzić Gorczański Park Narodowy. w tym artykule podzielimy się praktycznymi informacjami które będą przydatne podczas polowania na krokusy w Gorcach.

Kiedy można oglądać krokusy?
Wszystko zależy od tego jak długa była zima oraz ile śniegu spadło podczas zimy. Bezpiecznie można przyjąć, że wysyp krokusów nastąpi w kwietniu. Pojedyncze kwitnące sztuki można oglądać już pod koniec marca. Z reguły wysyp krokusów w Gorcach następuje ok 2 tygodnie wcześniej niż na Polanie Chochołowskiej.
Wysyp krokusów który powoduje powstanie fioletowych łąk trwa około 2-3 tygodnie w zależności od pogody. Dlatego ważne aby przed wyjazdem zapoznać się z aktualną sytuacja pogodową oraz z informacjami zamieszczanymi w social mediach przez inne osoby.
Krokusy najlepiej podziwiać podczas słonecznej pogody, gdyż tylko taka pogoda gwarantuje pełne rozwinięcie kwiatów.

Gdzie w Gorcach można oglądać krokusy?
Największe skupiska krokusów występują na polanach znajdujących się przy szczytach Turbacz oraz Kudłoń. Szczególnie dużo krokusów można zaobserwować na hali zwanej Czołem Turbacza.
W okolicy Schroniska Stare Wierchy oraz szczytów Kiczora, Obidowiec, Suchora również znajdują się polany pokryte krokusami.
Informacja na temat biletów wstępu do GPN oraz możliwości zakupienia biletu przez SMS znajduje się pod linkiem.
Jak dostać się w miejsca gdzie kwitną krokusy?
Dobrym miejscem wypadowym w Gorce jest Nowy Targ, Rabka Zdrój, Koninki. W tych miejscach najlepiej zostawić samochód. W dalszą drogę będziemy musieli udać się pieszo. Do Nowego Targu, Rabki Zdrój oraz Koninek kursują autobusy. Niezmotoryzowani turyści także bez problemów mogą wyruszyć na poszukiwania wiosny.
Najprościej w miejsca gdzie rosną krokusy wybrać się kolejką z Koninek na Tobołów. Następnie wybrać się w kierunku Obidowca. Na polanach wzdłuż szlaki powinny kwitnąc krokusy. Szczególnie dużo powinno ich być w okolicy obserwatorium Astronomicznego na Suchorze.
Bardziej wytrwali turyści mogą udać się z Obidowca w kierunku schroniska Stare Wierchy gdzie również znajdziemy sporo miejsc występowania krokusów.
Bardzo dużo krokusów występuje także na polanach w okolicy szczytów Turbacz i Kudłoń. Po drodze na te szczyty na polanach wzdłuż szlaków również znajdują się krokusy.

Jak zachować się podczas podziwiania krokusów?
Należy pamiętać aby poruszać się po wyznaczonych szlakach i nie deptać po krokusach. Nie wolno również kłaść się lub siadać w krokusach pozując do zdjęć. Zabrania się również zrywania krokusów.