W ubiegły weekend odwiedziliśmy kopalnię soli w Bochni po raz pierwszy. Wstyd się przyznać, że nigdy wcześniej tu nie byliśmy… mieszkamy niecałe 50 km od tego wyjątkowego miejsca! Ze względu na atrakcyjny dla dziecka charakter trasy, wybraliśmy Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika. W ciągu jednej chwili przenieśliśmy się w czasie do roku 1248, kiedy to kopalnia soli w Bochnia rozpoczęła swoją działalność. Spotkaliśmy na trasie mnicha, górników pracujących w kopalni, króla Kazimierza Wielkiego, Włochów kupujących sól, koniki pracujące w kieracie oraz wyczekiwanego przez wszystkich Skarbnika. Wspaniała i niezapomniana przygoda, pełna niespodzianek.






Trochę informacji i historii
Bochnia to niewielkie miasteczko w województwie małopolskim, które słynie przede wszystkim z kopalni soli. Najstarszej działającej tego typu w Polsce, działającej od 1248 roku. Dziś kopalnia jest otwarta głównie ze względów turystycznych. W 2013 roku Kopalnia Soli w Bochni została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kopalnia soli w Bochni jest mniejsza od kopalni w Wieliczce ale jest zupełnie inna, nie da się porównać jednej do drugiej. Kopalnia w Bochni, jako jedyna kopalnia w kraju posiada podziemną przeprawę łodziami. Niesamowitą atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, przez którą odwiedzający poznają historię wydobycia soli, trud pracy górników, a także historię Polski. Od razu wspomnę, że nie jest to prezentacja wyświetlona na ekranie telewizora jakiej się spodziewamy, jest coś duuuużo ciekawszego!




Zjazd szybem i przejazd kolejką podziemną
Zjazd szybem dla maluchów sam w sobie jest wielką atrakcją. Sygnały dźwiękowe, hałas i prędkość robi niesamowite wrażenie. W jednym wagoniku mieści się 4-8 osób. W miejscu gdzie jest zjazd szybem jest zakaz robienia zdjęć. Przetransportowanie całej grupy około 20 osobowej trwa kilka minut, także długo nie trzeba czekać. Kolejną atrakcją, która czeka na nas na dole jest jazda kolejką podziemną. Będąc tu pierwszy raz, nie mieliśmy o niej pojęcia, ale było super!


Cofnięcie w czasie, spotkanie z różnymi postaciami
Z początku trasa wygląda normalnie, od miejsca w miejsce chodzimy z przewodnikiem. Później zaczyna się magia! Realnie wyglądające pokazy multimedialne, dźwięki, odgłosy, lejąca woda, widać było, że dzieci są zaciekawione i czekają, co będzie dalej. Jak już wspomniałam wcześniej na trasie spotkamy mnicha, górników pracujących w kopalni, króla Kazimierza Wielkiego, Włochów kupujących sól, koniki pracujące w kieracie. Jedne postacie są zabawne, inne zaś budzą strach. Więcej szczegółów nie będę zdradzać – to trzeba zobaczyć!




Spotkanie ze Skarbnikiem
Zadaniem dzieci na trasie było wypatrywanie i odszukanie Skarbnika. Nasza prawie czterolatka całą trasę wypatrywała Skarbnika, nie mogła się go już doczekać, a gdy doszło już do spotkania była trochę przestraszona i zarazem zafascynowana jego opowieściami. Postać Skarbnika robi wrażenie! Na koniec spotkania czekała na dzieci mała niespodzianka. Gdzie był dokładnie i po jakim czasie udało się go odszukać pozostanie tajemnicą 😉

Pobyt w komorze Ważyn
Pod koniec naszej trasy udaliśmy się do komory Ważyn, gdzie mieliśmy około 30 minut czasu wolnego. Komora Ważyn położona jest na głębokości 248 metrów pod ziemią, jest obecnie największa komora wydrążona w bocheńskiej kopalni.
Komora została podzielona na kilka stref:
- rekreacyjną z boiskiem, placem zabaw dla dzieci, stołem do ping-ponga,
- relaksu z leżakami (trzeba mieć skarpety na zmianę żeby skorzystać)
- odpoczynku ze stolikami i krzesłami
- restauracyjną ze sklepikiem
- sypialnianą (jest tutaj 236 łóżek), w komorze Warzyn można nocować!
- znajduje się tu także fotobudka, gdzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie w kasku górniczym.
Pobyt w komorze Ważyn ma przede wszystkim walory zdrowotne. Przebywanie w mikroklimacie kopalni soli wywiera pozytywny wpływ na dolegliwości tj. alergia, choroby układu oddechowego.






Dodatkowe atrakcje:
Kopalnia to nie wszystko! Na zewnątrz czekają na nas dodatkowe atrakcje.
- Możemy zobaczyć i wsiąść do niewielkiego wagonika górniczego, który dawniej służył do przewozu załogi. Wagonik zabezpieczał jadące w nim osoby przed obrażeniami w wyniku wykolejenia lub spadających skał.
- Możemy pooglądać i poczytać o urządzeniach wykorzystywanych w kopalni m.in: o wciągarce bębnowej, czy kole szybowym.
- Wewnątrz budynku z kasą i informacją turystyczną zobaczymy ogromny okaz bryły soli i makietę z motylami.
- Na zewnątrz, w kierunku parkingu spotkamy figury niecodziennych postaci, zobaczymy także różnego rodzaju skały (skały tatrzańskie, piaskowce, granit, dolomit i inne).








Na co warto zwrócić uwagę, będąc w kopalni z dzieckiem?
- W kopalni panuje stała temperatura, niezależnie od pory roku – około 15°C. Należy dziecko ubrać odpowiednio do temperatury. U nas sprawdziła się dodatkowa lekka kurtka oraz czapka w czasie zjazdu szybem i jazdy kolejką podziemną, wtedy mocniej wiało.
- Warto ubrać dziecku wygodne buty, gdyż do pokonania jest kilku kilometrowa trasa w szybkim tempie. Trasa poza kilkoma schodami jest płaska. Dzieci 4-letnie i starsze nie powinny mieć większych problemów.
- Do noszenie małych dzieci warto zabrać chustę lub nosidło.
- Warto mieć ze sobą wodę do picia oraz przekąski (kanapki, owoce, tubki, ciasteczka, itp.), a jeżeli ktoś zapomni to w komorze Ważyn jest restauracja.
- W toaletach są przewijaki.
- Trasa jest oświetlona, nie trzeba mieć latarek. Momentami, dla podkręcenia klimatu gaśnie światło.
- Czy warto przyjść tu z małym dzieckiem? Według mnie z 4-latkiem i starszym – oczywiście, że tak. Z mniejszym, to zależy od dziecka, czy go to interesuje i czy tyle wytrzyma. Dzieci 2-letnie i młodsze trzeba pilnować, żeby nie przeszkadzały innym zwiedzającym.
- Toalet jest sporo, nie powinno być problemu z siku ;)… Główne toalety znajdują się w komorze Ważyn, tu mieliśmy dwie przerwy na skorzystanie z toalet.
Dojazd i adres:
Bochnia zlokalizowana jest w odległości około 40 km od Krakowa i tyle samo od Tarnowa. Do kopalni dojechać można samochodem/ autokarem/ do dworca pociągiem/ busem. Dojazd na miejsce nie sprawił nam żadnego problemu. Nawigacja z mapy Google oraz tablice informacyjne na trasie idealnie doprowadziły do miejsca docelowego.
Współrzędne GPS kopalni soli w Bochni: 49°58’08.9″N 20°25’02.6″E
Adres: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Parking:
Mamy dwie opcje:
- ogromny, bezpłatny parking dla samochodów osobowych i autokarów na terenie kopalni
- lub parking wzdłuż ulicy Campi, chwilkę przed wjazdem na teren kopalni.

Cennik i bilety:
Bilety możemy kupić online lub na miejscu w kasie biletowej. Ceny zależą od terminu zwiedzania, posiadanej zniżki oraz od rodzaju wybranej trasy (każda trasa ma inną cenę). Tańsze bilety możemy nabyć w miesiącach: styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień.
Przykładowo trasa Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika:
w sezonie (kwiecień – październik, ceny na dzień: 9.09.2021r.):
- bilet normalny od 67 zł
- bilet ulgowy od 48 zł
- dzieci do 3 lat – za darmo
- bilety dla posiadaczy karty dużej rodziny są odpowiednio tańsze
Aktualne ceny najlepiej sprawdzać na stronie internetowej kopalni → https://kopalnia-bochnia.pl/ebilety/index

Godziny otwarcia:
Godziny poszczególnych tras są różne, każda ma swoją z góry ustaloną. Najwcześniejsza zaczyna się o godzinie 9:00. Aktualne godziny poszczególnych tras znajdują się na stronie internetowej kopalni → https://kopalnia-bochnia.pl/godzinyzwiedzania/index