Odkryj Türkiye (Turcję) na rowerze!

Jesteś gotowy na wycieczkę rowerową po Türkiye (Turcji)? Od Morza Śródziemnego po Morze Egejskie, możesz podążać śladami starożytnych cywilizacji, pedałując wśród pięknych zatok, gdzie natura przeplata zieleń z błękitem i pływać, kiedy tylko zechcesz, w czystych, bezkresnych wodach. Tego lata, przemierzając wyjątkowe trasy rowerowe w Türkiye (Turcji) nie zapomnij osłodzić sobie podróży przysmakami tureckiej kuchni.

W Türkiye (Turcji) pełno jest miejsc noclegowych dla rowerzystów. Oprócz pól kempingowych i glampingowych miłośnicy dwóch kółek mogą zatrzymać się również w hotelach lub hostelach przyjaznych cyklistom, o różnych standardach, odznaczonych państwowymi i międzynarodowymi certyfikatami ekologicznymi. Sama Türkiye (Turcja) wdrożyła certyfikat dla obiektów noclegowych „Przyjaznych Rowerom” w celu promowania zrównoważonej turystyki i propagowania turystyki rowerowej. To wyróżnienie przyznawane jest hotelom spełniającym wskazane kryteria, takie jak zapewnienie bezpiecznego parkingu dla rowerów, zatrudnianie personelu posiadającego wiedzę na temat lokalnych tras rowerowych, czy posiadanie infrastruktury do czyszczenia i naprawy rowerów.

Eurovelo – połączenie historii i natury

W całej Türkiye (Turcji) jest wiele tras stworzonych specjalnie dla osób, które chcą odkrywać to miejsce z siodełka roweru. W skład tureckich szlaków wchodzą większe krajowe trasy rowerowe i mniejsze lokalne ścieżki. Ponadto przez miasta Izmir, Edirne i Kırklareli przebiega EuroVelo (Europejska Sieć Szlaków Rowerowych), która łączy cały kontynent europejski 17 długodystansowymi trasami rowerowymi. Zwiedzając cały kraj na rowerze, można odbyć niezapomnianą podróż przez historię i przyrodę, podążając szlakiem EuroVelo 13, czyli Szlakiem Żelaznej Kurtyny lub EuroVelo 8, tzw. Szlakiem Śródziemnomorskim. Pierwszy z nich rozpoczyna się w Edirne, gdzie można podziwiać wspaniałe krajobrazy wśród pól słoneczników. Natomiast biegnący przez Türkiye (Turcję) odcinek trasy EuroVelo 8 swój początek ma w porcie Dikili w Izmirze, a następnie prowadzi przez starożytne miasto Pergamon, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ptasi Raj oraz miejscowości, takie jak Karşıyaka, Alsancak, Seferihisar, Sığacık, Urla i Alaçatı. Szlak kończy się w Efezie, innym starożytnym mieście, które również znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Żyć jak mieszkaniec Turcji Egejskiej

Czas spędzony na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego, słynącym ze wspaniałych plaż, turkusowych wód i widoków rodem z pocztówek, będzie jednym z najbardziej niezwykłych doświadczeń w życiu. To w tej części Türkiye (Turcji) położone są Efez i Pergamon, starożytne miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przez które przebiega EuroVelo 8, a także miasta będące częścią sieci Cittaslow: Foça, Seferihisar i Yenipazar oraz najpiękniejsze zatoki. Ponadto Turcja Egejska to prawdziwy raj gastronomiczny z wieloma rodzajami oliwek, fig, ziół i winogron, unikalnymi tureckimi winami oraz niezwykle smaczną i zdrową kuchnią bazującą na oliwie z oliwek.

Pod słońcem Riwiery Tureckiej

Jeśli trasa wycieczki rowerowej zaprowadzi Cię na Riwierę Turecką, zobaczysz majestatyczne góry Taurus i starożytne miasta ukryte pośród przyrody na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przejażdżka wśród pozostałości po cywilizacjach, które zamieszkiwały te ziemie tysiące lat temu uprzyjemni Twój dzień. Jednym z najbardziej fascynujących miejsc jest starożytne miasto Olympos, do którego prowadzi leśna ścieżka. Podróżując na rowerze przez Riwierę Turecką czekają na Ciebie głębokie błękity nieba i morza, perłowe piaski, starożytne miasta, kaniony i skąpane w zieleni wspaniałe szlaki. A gdy tylko przyjdzie czas na odpoczynek możesz wybrać miejsce na nocleg spośród pól namiotowych, bungalowów lub wygodnych hoteli.

Wymarzona podróż: W stronę Kominów Wróżek

Przypominająca magiczną krainę z bajkowymi kominami Kapadocja to wyjątkowa trasa do zwiedzenia na rowerze. Odkrywając to unikatowe miejsce napotkasz starożytne kościoły, podziemne miasta i niespotykane formacje naturalne. Pamiętaj, żeby zatrzymać się w hotelu wykutym w skale, zwiedzić podziemne miasta położone setki metrów pod ziemią i skosztować win produkowanych w tym regionie od tysięcy lat.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *