Odrestaurowana Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej

Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej bardziej znana jest jako Bożnica, Bóżnica. Aktualnie w odrestaurowanym budynku mieści się Ośrodek Spotkania Kultur. Ten najciekawszy z zabytków znajdujących się na terenie miasta został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku według projektu Abrahama Goldsteina. W okresie wojennym Niemcy w budynku synagogi zrobili spichlerz. Po wojnie częściowo zniszczona i prowizorycznie zabezpieczona budowla niszczała aż do 2010 roku. Wtedy rozpoczęto gruntowną renowację, która została zakończona w 2012 roku. Poniżej zdjęcia z przed oraz po renowacji.

synagoga-2006
2006 rok
synagoga
2016 rok

Do zwiedzania udostępniona jest sala modłów z bogato zdobionymi ścianami. Ta główna sala synagogi może być przekształcona także w salę wykładową lub teatralną. Ekspozycja w niej prezentowana związana jest z regionem Dąbrowy Tarnowskiej oraz historią osadnictwa żydowskiego w okolicznych rejonach.  Dla zwiedzających dostępny jest także znajdujący się na pierwszym i drugim piętrze babiniec. Eksponowany jest tam niezwykły portret zbiorowy dąbrowskich kobiet z ubiegłego wieku oraz wystrój mieszczańskiego salonu. W piwnicy znajduje się ekspozycja regionalna z dawnymi urządzeniami używanymi w gospodarstwach rolnych.

sufit

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Godziny otwarcia:

poniedziałek – nieczynne
Sezon wiosenny, letni i jesienny:
wtorek – sobota 9:00-17:00
niedziela – na żądanie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Sezon zimowy (1.12-31.03):
wtorek – sobota 9:00-16:00
niedziela – na żądanie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Cennik:

10,00 zł – normalny

7,00 zł – ulgowy (dzieci i młodzież szkolna, studenci, UTW na podstawie ważnej legitymacji)

6,00 zł – grupowy (grupa minimum 20 os.)

5,00 zł – zniżkowy w ramach „Karty Dużej Rodziny”

WSTĘP WOLNY – tylko dla uczniów szkół i nauczycieli z terenu gminy Dąbrowa Tarnowska lub będących mieszkańcami tej gminy (za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej

PRZEWODNIK

(języki: polski, angielski) 

język angielski – 5,00 zł / os., jednak nie mniej niż 30,00 zł (do 10 os.), 

język polski – 30,00 zł w grupie do 10 os., 50,00 zł w grupie 11-30 os., 100,00 zł w grupie 31-50 os., grupy większe niż 50 os. będą dzielone (maksymalna ilość w grupie z przewodnikiem – 50 os.)

Parking:

Samochód możemy zostawić na parkingu przed urzędem znajdującym się na przeciwko lub przy okolicznych ulicach np.: ulicy Jana. Pamiętajmy, że na terenie miasta zlokalizowane są strefy płatnego parkowania. Sprawdźmy czy po zatrzymaniu naszego pojazdu nie powinniśmy uiścić opłaty za jego postój.

zyd

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

Sala modłów

Babiniec

Piwnica

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *