Austria,  Poradniki

Opłaty drogowe – winiety – Austria 2023 – poradnik – krok po kroku

W 2023 roku wzrosły ceny winiet za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu w Austrii. W poprzednich latach wprowadzony został szereg ułatwień dla użytkowników dróg m.in. e-winiety, oraz możliwość płatności online za przejazdy tunelami. Posiadanie winiety jest obowiązkowe podczas poruszania się Austriackimi drogami szybkiego ruchu oraz autostradami. Dostępne w tym kraju winiety mają tradycyjną formę naklejki na szybę i winiety elektronicznej – e-winiety. Użytkownik ma dowolność i może wybrać jeden lub drugi sposób zakupu opłaty drogowej.

Pamiętajmy, że informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Samochody ciężarowe objęte są systemem elektronicznej opłaty za przejazd.

Dodatkową opłatą objęte są odcinki autostrad przebiegające w tunelach oraz przez tereny o szczególnie trudnym ukształtowaniu terenu. Aktualnie jest 6 odcinków które, podlegają dodatkowej opłacie, zostały one oznaczone na mapce znajdującej w artykule kolorem zielonym.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu, przez jaki planujemy korzystać z autostrad i dróg szybkiego ruchu w Austrii, możemy nabyć winietę na: 10 dni, 2 miesiące lub rok. Należy pamiętać, że winieta kupowana na rok 2023 ważna jest od 1 grudnia 2021, a kończy ważność 31 stycznia 2023 roku. Poniżej prezentujemy tabelę z aktualnymi cenami winiet:

Kategorie pojazdów/ Okres ważności10 dni2 miesiącerok
Pojazdy do 3,5 t9,90 29 €96,40
Motocykle5,80 € 14,50 €38,20

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 120 EUR w przypadku samochodów oraz 65 EUR dla motocykli. Kontrole przeprowadzane są przy użyciu kamer, które są połączone do systemu informatycznego ASFINAG.

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 2249 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Dodatkowo autostrady przebiegające przez tunele oraz odcinki wybudowane w szczególnie nieprzychylnym ukształtowaniu terenu podlegają dodatkowej opłacie, która pobierana jest na bramkach. Odcinki te zostały zaznaczone na zielono na poniższej mapce. Od 2018 roku również przejazd tymi odcinkami można opłacić wcześniej online z domu. Pozwala to oszczędzić czas, gdyż po takim zakupie nie będziemy musieli stać na bramkach. Więcej szczegółów na stronie: https://www.asfinag.at.

Odcinki pomarańczowe objęte są winietą, po niebieskich można poruszać się bezpłatnie, a zielone wymagają dodatkowej opłaty.

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na terenie Austrii w punktach oznaczonych plakietką taką jak na zdjęciu poniżej. Lista punktów dostępna jest na stronie www.asfinag.at. Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, kioskach oraz na przejściach granicznych. Ogólnie na terenie Austrii znajduje się 6000 punktów, w których można dokonać zakupu. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych. Dodatkowo od roku 2018 istnieje możliwość zakupu winiety elektronicznej. Informację na temat e-winiet poniżej.

Źródło: http://www.asfinag.at/

Poniżej prezentujemy aktualny wzór tradycyjnej winiety naklejanej na szybę:

Sposób montażu po zakupie: (winieta tradycyjna)

Przed wjazdem na autostradę należy nakleić winietę na szybę pojazdu, a w przypadku motocykli na zbiornik paliwa lub widełki. Prawidłowy sposób montażu dla samochodów osobowych to górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem. Przez cały okres obowiązywania winiety należy zachować odcinek kontrolny, od którego odklejamy winietę podczas montażu!

Winiety elektroniczne (powiązana z numerem rejestracyjnym)

Nowością w tym roku jest możliwość zakupu elektronicznej winiety ważnej na terenie Austrii. Zakupu możemy dokonać na stronie internetowej pod linkiem: https://shop.asfinag.at  Winieta elektroniczna powiązana jest z numerem rejestracyjnym pojazdu. Winiety elektroniczne dostępne są na analogiczne okresy czasu jak winiety tradycyjne. Winiety elektronicznej charakteryzują się większą wygodą dla użytkowników. Zakupu możemy dokonać bez wychodzenia z domu. Dodatkowo po zakupie winiety elektronicznej nie musimy już nic naklejać na szybę, a wiadomo, że usuwanie z szyby nieważnych już winiet nie należy do najłatwiejszych zadań.

Aby zakupić winietę elektroniczną najlepiej się zarejestrować na stronie: https://shop.asfinag.at

Zakup jest prosty i nie odbiega od zakupów w innych sklepach internetowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zakupu winiety przez osoby prywatne obowiązuje 18-dniowy okres na zwrot winiety. Dlatego ważność winiety zakupionej przez Internet rozpoczyna się najwcześniej 18 dni po jej zakupie. W przypadku zaplanowanego wyjazdu należy dokonać odpowiednio wcześniej. Poniżej krótki opis procedury zakupu:

 1. Najpierw musimy wybrać okres czasu, przez jaki ważna ma być nasza winieta: 10 dni, 2 miesiące lub rok.
 2. Wpisać numer rejestracyjny oraz podać adres e-mail w celu przesłania potwierdzenia i rachunku.
 3. Dokonać płatności przez: PayPal, Kartą kredytową lub przelewem. Polecamy płatność PayPal lub kartą kredytową. Wybranie przelewu może powodować dodatkowe opłaty oraz problemy. 
 4. Odebrać e-mail z potwierdzeniem i cieszyć się zakupioną winietą.

Szczegółowa instrukcja zakupu winiety elektronicznej oraz rejestracji znajduje się pod linkiem

Możliwość zakupu winiet online za pośrednictwem polskiego serwisu (ominięcie 18 dniowej karencji)

Jeżeli mamy wątpliwości co do zakupu winiet bezpośrednio w systemie austriackim – na przykład ze względu na obawy związane z płatnością w Euro, kartą kredytową, nie wiemy jakie warunki przewalutowań oferuje nasz bank lub boimy się wskazywać nas jako przedsiębiorca, aby ominąć 18-dniowy okres karencji – istnieje opcja nabycia ich za pośrednictwem polskiego serwisu. Choć cena winiet jest nieco wyższa, zawiera ona już koszty przewalutowań i jest podana w polskich złotych. Można również zapłacić za pomocą popularnych w Polsce metod internetowych, takich jak Blik czy szybki przelew.

Największym i polecanym polskim serwisem jest winiety-online.pl. Można tam zamówić winiety austriackie -> Winiety do Austrii oraz opłaty drogowe obowiązujące w innych krajach.

Plusy zakupu winiety przez stronę winiety-online.pl:

 • Obsługa w języku polskim
 • Wygodne i popularne w Polsce płatności internetowe – blik / karta / szybki przelew.
 • Mniejsze ryzyko błędu podczas wprowadzania danych – informacja o najczęściej popełnianych błędach pojawiają się w danych krajach, oraz wygodny system dopasowujący rodzaj winiety do pojazdu
 • Wsparcie klienta – od 6:00 do 23:30 przez Czat oraz mailowo.
 • Szybka realizacja zamówień
 • Winieta zakupiona przez tą stronę jest z oficjalnego źródła. Po zakupie otrzymujemy oryginalne potwierdzenie wykupienia winiety.

Kontakt

W Austrii za sprzedaż winiet odpowiedzialny jest Autobahnen- und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft (ASFINAG). W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • 0800 400 12 400 (za darmo z terenu AT, DE. np. z automatu telefonicznego)
 • *200 (z Austriackich sieci komórkowych)
 • +43 1 955 1266 (z zagranicy w tym Polski)
 • Można także napisać wiadomość email na adres: info@asfinag.at

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego lub numeru identyfikacyjnego produktu, który znajduje się on na potwierdzeniu zamówienia. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Austrii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

21 komentarzy

 • Marcin

  witam
  czy ktoś wie czy jadą do Chorwacji przez Austrię oprócz winiety będę potrzebował dodatkowej opłaty która jest pobierana na bramkach nie bardzo mogę doczytać się na tej mapce

 • Michad

  Ze względu na przepisy, PRZEZ INTERNET można kupić winiety TYLKO z minimalnym 18 dniowym wyprzedzeniem. Czyli 2 lipca mogę kupić winietę ważną od 20 lipca, a jeśli chcę winietę na 1 sierpnia to kupię ją przed 18 lipca. Warto dodać, bo w artykule o tym nie wspomniano.

    • stan

     Policzyłem szacunkowo, że przez ostatnie 15lat jechałem przez Austrię około 75-80 x i nigdy nie miałem indywidualnej kontroli, kilka razy (z 4-5 najwyżej ) takie kontrole” masowe”- ale wieczorem, ze słabą latareczką policjant- bardziej chyba patrzy czy jest „jakaś” austriacka winieta, no kolor jej się zmienia- więc jakby jej wcale nie było albo w innym kolorze to by wyłapali ; ale raz miałem o 2 dni przeterminowaną ( zapomniałem- na urlopie czasem się aż tak dokładnie czasu nie liczy- haha! ) i nie zauważył !. A ja się doliczyłem dopiero tuż przed tą kontrolą bo do ostatniej chwili, to było po ciemku, myślałem , że to korek z innego powodu.

 • RA

  Witam, mam dwie zagwozdki, czy jeśli podróżuję angielskim autem czyli z kierownicą po prawej stronie, to winietę powinienem przykleić po prawej czy lewej stronie szyby? I dwa : jeśli poruszałem się po autostradzie kilka godzin bez winiety i dopiero później ją zakupiłem na stacji benzynowej, to czy skanery, kamery nie wyłapią mnie że jechałem bez winiety, czy można się spodziewać mandatu? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. RA

 • Łukasz

  Cześć,
  mam pytanie, bo zakupiłem parę dni temu winietę elektroniczną na przejazd ze Słowenii do Polski. Miała być od 13 sierpnia, jednak zmęczenie w podróży spowodowało, że nie zorientowałem się, że jest od 31 (!) sierpnia. Nie wiedziałem o konieczności zakupu winiety z 18-dniowym wyprzedzeniem i ten „czeski błąd” (13 – 31) spowodował, że w praktyce przejechałem przez całą Austrię bez winiety.

  Ktoś ma doświadczenie, co należy zrobić? Czy w obecnej sytuacji, jeżeli winieta jeszcze nie obowiązuje, przesłanie prośby o zmianę terminu na właściwy (miniony już) i anulowanie mandatu może przynieść jakiś pozytywny skutek?

 • droga przez Austrię

  Jadąc do Chorwacji przez Austrię kupuję winietę na całą Austrię (wszystkie autostrady) czy też dodatkowo na każdy tunel osobno?

  • Tomek

   Dzień Dobry,
   Winieta w Austrii obowiązuje na wszystkie autostrady. Dodatkowo płatne są tunele i odcinki w rejonach górskich zaznaczone na zielono na mapce z artykułu, czyli autostrada Brenner (A13), tunel Arlberg (S16), autostrada Tauern (A10), tunel Karawanken (A11) (kierunek południowy), tunel Gleinalm oraz Bosruck (A9).

  • Tomek

   Dzień Dobry,

   Dojazd do miejscowości Kitzbuhel od strony Monachium:
   1. Jadąc drogą 8 później 305 –> 176 –> 178 –> 161 będzie bezpłatny. Nie ma potrzeby kupowania winiety.
   2. Jadąc drogą 8 później 93 następnie A12 do zjazdu Kufstein-Süd —> 173 –> 178 –> 168 też będzie bezpłatny bo odcinek autostrady A12 (od granicy w Kufstein a węzłem Kufstein-Süd jest również bezpłatny) zgodnie z informacją na stronie: https://www.asfinag.at/en/toll/vignette/faq-vignette/ pytanie: On which Austrian roads is a vignette compulsory?
   Powyższe informację są dla samochodów osobowych i dostawczych do 3,5t.

 • Rafał

  Witam, moj kierowca jadąc wczoraj od Brennero na Niemcy przejechał przrz otwarte bramki na A13bez opłaty , i chciałbym opłacic ten przejazd przez internet zeby uniknąc kary ale nie wiem jak i gdzie to zrobic. czy ktos mogłby pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *