Austria,  Poradniki

Zakup winiety elektronicznej Austria – krok po kroku / instrukcja

Od 2018 roku możliwy jest zakup winiety na przejazd Austriackimi autostradami przez Internet. Jest to duże ułatwienie dla cudzoziemców. Dzięki wprowadzeniu tego nowego rozwiązania możliwy jest zakup opłaty drogowej z dowolnego miejsca na świecie siedząc wygodnie przed komputerem. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest to, że winieta zaczyna obowiązywać dopiero po 18 dniach od jej zakupu. (18 dniowy okres zwłoki nie dotyczy zakupów winiet przez firmy.) Ograniczenie jest wprowadzone z powodu możliwości dokonania zwrotu w terminie do 14 dni podczas zakupu przez Internet. Również możliwy jest zakup przejazdów odcinkowych na dodatkowo płatne odcinki autostrad takich jak niektóre tunele.

Poniżej przedstawimy w prosty sposób jak dokonać zakupu e-winiety. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Osobom które szukają informacji na temat Austriackich winiet 2023 polecamy artykuł znajdujący się pod linkiem.

Poradnik zakupu e-winiety

Zakup winiet możliwy jest na stronie internetowej ASFiNAG: https://shop.asfinag.at/pl/

Założenie konta na stronie:

Aby zakup winiety przebiegł w sposób bez problemy oraz aby mieć po zakupie łatwy dostęp do zakupionej winiety najlepiej założyć konto na stronie oficjalnego sklepu z winietami. Aby to uczynić należy postępować zgodnie z poniższym opisem:
(Osoby mające już konto na stronie zapraszam do działu Zakup winiety)

1. W pierwszej kolejności należy odwiedzić stronę z powyższego linka. Strona startowa sklepu w Polskiej wersji językowej wygląda następująco:

2. Aby założyć konto należy kliknąć zaznaczony na czerwono dział moje konto. Po przejściu do zakładki naszym oczom powinno ukazać się następujące widok.

3. Następnie należy kliknąć niebieski przycisk REJESTRACJA. Naszym oczom ukaże się prosty formularz do wypełnienia. Zgodnie z rubrykami należy wpisać swoje dane. Hasło powinno składać się co najmniej 8 znaków i spełniać 2 z następujących wymagać: zawierać małe litery, wielkie litery, liczby lub znaki specjalne. 

W przypadku wpisania zbyt prostego hasła wyświetlony zostanie następujący komunikat:

4. Po poprawnym wpisaniu wszystkich danych zostanie wyświetlony następujący ekran, a na podanego podczas rejestracji e-maila zostanie wysłana wiadomość do potwierdzenia rejestracji.

5. Na mailu powinniśmy znaleźć wiadomość następującej treści. Rejestrację należy potwierdzić klikając na niebieski link. Analogiczny jak na poniższym zdjęciu.

6. Po zakończeniu całej procedury zostaniemy ponownie skierowani na stronę „Moje konto”, gdzie będziemy mogli się zalogować i przejść do kolejnego kroku jakim jest zakup e-winiety. Poprawne wykonanie wszystkich powyższych kroków zaowocuje wyświetleniem zielonego komunikatu o treści: Twój adres e-mail został potwierdzony. Możesz się zalogować. Screen z komunikatem znajduje się poniżej.

Zakup winiety:

Całą procedurę zakupu e-winiety zaczynamy od zalogowania. Po poprawnym zalogowaniu nasze imię i nazwisko powinno zostać wyświetlone podane w formularzu w miejsce czerwonego prostokąta obecnego na poniższym wycinku ekranu.

1. Następnie w celu zakupu winiety należy wejść w zakładkę produkty gdzie wybierzemy opcję winieta elektroniczna. Zostaniemy przekierowani na poniższą stronę:

2. Należy wybrać czy kupujemy winietę dla samochodu czy motocykla poprzez kliknięcie na odpowiednią ikonę oraz wybrać na jak długo chcemy kupić winietę. (Zgodnie z powyższym zdjęciem). Po kliknięciu tych dwóch opcji zostaniemy przekierowani na następną stronę:

3. W kolejnym kroku należy sprawdzić poprawność wpisanego numeru rejestracyjnego oraz typu pojazdu i kraju rejestracji. Dane te powinny się uzupełnić automatycznie z profilu który uprzednio został przez nas założony. Następnie należy wybrać datę początku ważności winiety. Po wybraniu daty początkowej zostanie wyświetlona informacja do kiedy będzie ważna e-winieta. Następnie klikamy dalej. Zostaniemy przekierowani do następującej strony:

4. Na tej zakładce możemy wybrać sposób płatności. Sugerujemy wybranie płatności PayPal lub Karta kredytowa. Na tym etapie także możemy sprawdzić poprawność adresu e-mail. W przypadku gdy chcemy otrzymać fakturę z adresem w tym miejscu należy podać również adres który zostanie umieszczony na fakturze. Następnie klikamy dalej i przechodzimy na następną stronę:

5. Kolejnym krokiem jest ostateczne sprawdzenie poprawności wybranych w procesie zakupu danych. Przed kliknięciem klawisza zamów z obowiązkiem zapłaty należy zapoznać się warunkami użytkowania oraz wyrazić zgodę na wysłanie faktury za pomocą adresu e-mail. Kolejna strona wygląda następująco:

6. Zostaliśmy przekierowani na stronę na której należy podać dane karty kredytowej lub zapłacić za pomocą PayPal w zależności od wybranej opcji. Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych klikamy klawisz ZAPŁAĆ. Proces zapłaty kartą przebiega bardzo sprawnie i już po kilku sekundach naszym oczom powinien ukazać się następujący ekran:

7. Poprawność wykonania całej operacji oznajmia zielony napis: Płatność została potwierdzona. Na wyświetlonej właśnie stronie mamy dostęp do faktury za winietę i możemy wyświetlić, zapisać oraz wydrukować potwierdzenie zakupu. Nie ma obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia ale zalecamy aby wydrukować potwierdzenie i wrzucić do schowka samochodu. Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek błędów systemowych mamy na papierze potwierdzenie zakupu winiety. Potwierdzenie oraz faktura zostaną przesłane także na nasz adres e-mail.

Poniżej prezentujemy jak wygląda potwierdzenie oraz faktura za zakup winiety:

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Austrii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

2 komentarze

  • Michal

    Zakupilem winiete i dodatkowe oplaty za przejazd tunelami… Czy przed wjazdem do tuneli sa osobne bramki dla aut ktore maja oplate zrobiona? Czy na zwyklych bramkach przedstawiamy ze mamy juz oplacone? Jak to sie odbywa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *