Opłaty drogowe – winiety – Mołdawia 2022 – poradnik

Aktualizacja: grudzień 2022

Przed wjazdem na teren Mołdawii należy zakupić winietę. Opłatą objęte są wszystkie drogi niezależnie od kategorii. W Mołdawii obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już naklejać winiety na szybę pojazdu, a zakupu możemy dokonać w prosty sposób przez Internet. Instrukcja zakupu opłaty drogowej przez Internet znajduje się poniżej.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z dróg w Mołdawii możemy nabyć winietę na 7 dni, 15 dni, 30 dni, 90 dni,  180 dni oraz więcej niż 180 dni. Należy pamiętać, że winieta kupowana na rok 2022 ważna jest do końca roku.

Ważność
Rodzaje pojazdów7 dni 15 dni30 dni90 dni180 dniwięcej niż 180 dni
Samochody osobowe 4 € 8 €16 €45 €85 €180 €
Pojazdy do 3,5 t5 € 20 € 40 € 100 € 400 € / rok

*samochody dostawcze i ciężarowe.

Kara za brak winiety:

Niestety nie udało nam się dotrzeć do informacji na temat wysokości kary za brak winiety.

Drogi na których obowiązuje opłata:

Opłata obowiązuje na wszystkich drogach dlatego obowiązkowo musimy zakupić winietę na granicy jeżeli nie chcemy zapłacić kary.

Sposoby zakupu:

Najwygodniej winietę zakupimy z domu przez Internet. Poniżej znajduje się krótka ilustrowana wycinkami z ekranu instrukcja zakupu winiety przez Internet. Nie należy się obawiać tej metody, gdyż jest ona sprawdzona i oficjalna.

Osoby, które nie chcą z jakichś względów kupić winiety przez Internet. Mogą je nabyć na przejściach granicznych w punktach stacjonarnych oraz samoobsługowych terminalach.

Instrukcja zakupu przez Internet:

Aby kupić winietę online, musisz podjąć następujące kroki: Wejdź na stronę internetową: https://evinieta.gov.md/ i użyj pola wyboru rodzaju winiety oraz uzupełnij wymagane dane. W tym celu wybierz typ pojazdu, datę rozpoczęcia obowiązywania winiety, kraj rejestracji pojazdu oraz podaj numer paszportu, imię i e-mail. Wybierz okres ważności: 7 dni, 15 dni, 30 dni, 90 dni, 180 dni oraz więcej niż 180 dni. Przy wybranej winiecie wyświetli się kwota, jaką musimy zapłacić za wybraną opcję, a następnie kliknij przycisk Rejestruj (Register).

Na kolejnej stronie naszemu zakupowi zostanie nadany numer ID. Dodatkowo zostaniemy poproszeni o podanie numeru paszportu. Wyświetlona zostanie też kwota w lokalnej walucie do zapłaty za winietę. Musimy kliknąć akceptację warunków i przejść dalej klawiszem potwierdź „CONFIRM”

Następnie zostanie wygenerowany numer faktury do naszego zgłoszenia. Użytkownik musi wybrać sposób, w jaki chce dokonać płatności. Sugerujemy użycie opcji karta bankowa „Bank card”.

Zostaniemy przekierowani do kolejnej strony, na której będziemy mogli wybrać bank, za pomocą którego dokonamy płatności kartą.

Po wybraniu banku zostaniemy przekierowani na stronę na której będziemy mogli podać dane karty i dokonać płatności:

Następnie otrzymasz fakturę i potwierdzenie zamówienia. W zależności od szybkości działania płatności zostanie wyświetlony klawisz do pobrania winiety. Czytajmy dokładnie wyświetlane na ekranie informacje.

Faktura i winietka zostaną wysyłane na Twój adres e-mail. Uzyskane w ten sposób dokumenty można wydrukować i przechowywać w pojeździe.

Sposób montażu po zakupie:

Winietę dostaje się w formie elektronicznej na skrzynkę e-mailową. Po otrzymaniu winiety warto ją wydrukować i włożyć do schowka na wypadek kontroli.

Kontakt

W Mołdawii za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Ministry of Economy and Infrastructure. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • +373 22 221 114 (Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 – 17:00)
  • E-mail: vinieta@asd.md

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Mołdawii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *