Poradniki,  Rumunia

Opłaty drogowe – winiety – Rumunia 2022 – poradnik

Aktualizacja: grudzień 2022

Przed wjazdem na teren Rumuni należy zakupić winietę. Opłatą objęte są wszystkie drogi niezależnie od kategorii. W Rumunii obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już naklejać winiety na szybę pojazdu, a zakupu możemy dokonać w prosty sposób przez Internet. Instrukcja zakupu opłaty drogowej przez Internet znajduje się poniżej.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z dróg w Rumunii możemy nabyć winietę na 7 dni, 30 dni, 90 dni lub rok. Należy pamiętać, że winieta kupowana na rok 2022 ważna jest od momentu zakupu przez rok.

Rodzaje pojazdów/Okres ważności 7 dniowa 30 dniowa 90 dniowa 1 rok
Samochody osobowe 14,62 RON (LEI) 3 EUR ∼ 12,78 PLN 34,12 RON (LEI) 7 EUR ∼ 29,82 PLN 63,37 RON (LEI) 13 EUR ∼ 55,37 PLN 136,48 RON (LEI) 28 EUR ∼ 119,29 PLN 
Pojazdy do 3,5t 29,25 RON (LEI) 6 EUR ∼ 25,55 PLN 77,99 RON (LEI) 16 EUR ∼ 68,16 PLN 175,48 RON (LEI) 36 EUR ∼ 153,37 PLN 467,94 RON (LEI) 96 EUR ∼ 408,98 PLN 

Uwaga: 1 RON (LEI) = 0,9177 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 10.01.2022)

Kara za brak winiety:

Kara za przejazd bez aktualnej winiety wynosi od 250 RON (LEI) do 4 500 RON (LEI) (od 223 do 4012 PLN) w zależności od typu pojazdu. Dla samochodów osobowych kara wynosi od 250 RON (LEI) do 500 RON (LEI) (od 223 do 446 PLN), a dla samochodów dostawczych do 3,5t od 750 RON (LEI) do 1250 RON (LEI) (od 669 do 1114 PLN)

Drogi na których obowiązuje opłata:

Opłata obowiązuje na wszystkich drogach dlatego obowiązkowo musimy zakupić winietę na granicy jeżeli nie chcemy zapłacić kary. Dodatkowo płatna jest także przeprawa promowa lub przejazd mostem przed Dunaj który jest naturalną granicą pomiędzy Bułgarią a Rumunią.
Mapa dróg znajduje się na zdjęciu poniżej:

Źródło: https://www.roviniete.ro/

Sposoby zakupu:

Najwygodniej winietę zakupimy z domu przez Internet. Poniżej znajduje się krótka ilustrowana wycinkami z ekranu instrukcja zakupu winiety przez Internet. Nie należy się obawiać tej metody, gdyż jest ona sprawdzona i oficjalna.

Osoby które nie chcą z jakiś względów kupić winiety przez Internet. Mogą je nabyć na przejściach granicznych, na stacjach benzynowych lub w oznaczonych punktach.

Instrukcja zakupu przez Internet:

Aby kupić winietę online, musisz podjąć następujące kroki: Wejdź na stronę internetową: https://www.roviniete.ro/en i użyj pola wyboru rodzaju winiety. W tym celu wybierz typ pojazdu i datę rozpoczęcia obowiązywania winiety, a następnie kliknij przycisk Kontynuuj (Continue).

Wybierz okres ważności: 7, 30, 90 dni lub 12 miesięcy. Przy wybranej winiecie wyświetli się kwota, jaką musimy zapłacić za wybraną opcję.

Po wybraniu okresu ważności musimy zdecydować się na jedną z następujących metod płatności: karta płatnicza lub przelew bankowy. Polecamy wybranie karty płatniczej (Online by bank card)

Następnie należy wypełnić formularz wprowadzając dane do rozliczeń takie jak (osoba fizyczna lub prawna, adres) oraz szczegóły dotyczące pojazdu (kraj i numeru rejestracji) oraz dane klienta: imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

Zaznacz pole wyboru Akceptuję warunki umowy (I accept terms and conditions) i zweryfikuj wprowadzone dane.

Po wciśnięciu klawisza Zapłać (Pay) zostaniesz przeniesiony do strony, na której będziesz mógł dokonać płatności. Płatności kartą obsługiwane są przez PayU.

Następnie otrzymasz fakturę proforma i potwierdzenie zamówienia.

  • Jeśli zdecydujesz się płacić kartą kredytową to winieta zostanie wydana i wysłana pocztą elektroniczną dopiero po potwierdzeniu uznania rachunku bankowego przez serwis płatności online.
  • Jeśli zdecydujesz się płacić przelewem, winieta zostanie wydana po potwierdzeniu przelewu na konto firmy sprzedającej winiety. Można to zrobić wysyłając kopię zlecenia płatności za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: comenzi @ roviniete. ro lub faksem pod numerem (004) 0264-593.707.

Faktura i winietka zostaną wysyłane na Twój adres e-mail. Uzyskane w ten sposób dokumenty można wydrukować i przechowywać w pojeździe.

Sposób montażu po zakupie:

Winietę dostaje się w formie elektronicznej na skrzynkę e-mailową. Po otrzymaniu winiety warto ją wydrukować i włożyć do schowka na wypadek kontroli. Obecnie nie jest wymagane posiadanie wersji wydrukowanej przy kontroli.

Kontakt

W Rumunii za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Roviniete.ro (SCALA ASSISTANCE) posiadający autoryzację National Company of Administration of Road Infrastructure (C.N.A.I.R.). W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • (004) 0732.773.773 (Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-17:00 z pominięciem świąt).

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Rumunii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *