Opłaty drogowe – winiety – Słowacja 2018 – Poradnik


W 2018 roku podobnie jak w poprzednich latach przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na terenie Słowacji wymaga wykupienia winiety. Od końca 2015 roku na Słowacji obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już naklejać winiety na szybę pojazdu, a zakupu możemy dokonać w prosty sposób przez Internet. Winieta przypisana jest do numeru rejestracyjnego pojazdu. Instrukcja zakupu opłaty drogowej przez Internet znajduje się poniżej.

AKTUALIZACJA: Informacje o słowackich winietach 2019 pod linkiem: Opłaty drogowe – winiety – Słowacja 2019 – Poradnik

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać ze Słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy kupić winietę na 10 dni, 30 dni lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Jeżeli posiadamy samochód do 3,5 tony lub zespołu pojazdów nie przekraczający masy 3,5 tony to musimy wykupić winietę wyłącznie dla samochodu (pojazdu silnikowego).  W przypadku gdy masa zespołu pojazdów przekracza 3,5 tony zobowiązani jesteśmy do wykupienia winiety dla samochodu i przyczepy.

Ważność winiety kontrolują kamery podłączone do systemu sprzedaży winiet umieszczone na bramownicach. 

Źródło: https://www.ndsas.sk

Drogi na których obowiązuje opłata:

W 2018 roku koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 648 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są obwodnice autostradowe oraz drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami m.in. miast: Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, Tornaľa. Obszary te zostały zaznaczone przerywaną linią. Kliknięcie na poniższą mapę spowoduje jej powiększenie.

Źródło: https://www.ndsas.sk

Sposoby zakupu:

Najwygodniej winietę zakupimy z domu przez Internet. Poniżej znajduje się krótka ilustrowana wycinkami z ekranu instrukcja zakupu winiety przez Internet. Nie należy się obawiać tej metody gdyż korzystając z tej strony kupujemy winietkę bezpośrednio na Słowacji od operatora autostrad i dróg szybkiego ruchu. Osoby korzystające ze smartfonów mogą zakupić winietę przy użyciu aplikacji mobilnej. Aplikacja mobilna jest do pobrania na telefony z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eznamka) oraz iOS (https://itunes.apple.com/sk/app/eznamka/id1040605704?mt=8&ign-mpt=uoD4).

Osoby które nie chcą z jakiś względów kupić winiety przez Internet. Mogą je nabyć w automatach samoobsługowych znajdujących się przy przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych oznaczonych napisem eznamka lub emyto.

Instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupienia winiety przez Internet należy wejść na stronę internetową: www.eznamka.sk. Strona internetowa dostępna jest w języku polskim. Następnie należy kliknąć opcję kup eWinietę teraz. Po wybraniu tej opcji powinien nam się wyświetlić ekran taki jak poniżej.

Kolejnym etapem jest wybranie interesującej długości trwania winiety. Po wybraniu opcji naszym oczom powinien ukazać się ekran:

Pamiętajmy o poprawnym wybraniu kraju rejestracji oraz poprawnym wpisaniu numeru rejestracyjnego. Sprawdźmy także czy wybraliśmy dobrą datę rozpoczęcia winiety.

Następnie musimy podać adres email na który przyjdzie do nas faktura oraz potwierdzenie opłacenia winiety Ważne jest także podanie numeru telefonu, gdyż także na niego zostanie wysłana informacja o posiadaniu ważnej winiety. Po przepisaniu kodu przejdźmy dalej. Naszym oczom powinno ukazać się podsumowanie na którym jeszcze raz sprawdźmy poprawność wpisanych danych.

zakupwiniety4

Powyżej widoczne są opcje płatności za eWinietę. Należy wybrać iTerminal i przejść dalej. Po przekierowaniu na stronę podmiotu odpowiedzialnego za obsługę kart należy wpisać dane karty i zatwierdzić płatność.

zakupwiniety5

Po zakończeniu płatności na adres email dostaniemy potwierdzenie wykupienia eWiniety wraz z fakturą. O następującym wyglądzie:

zakupwiniety6

Na podany podczas zakupu numer sms przyjdzie do nas również informacja o poprawnym zakupieniu eWiniety oraz data do kiedy jest ważna. Dzień przed upływającym terminem ważności zostaniemy poinformowani o konieczności zakupu nowej winiety jeżeli jeszcze potrzebujemy korzystać z płatnych dróg na Słowacji.

Kontakt

Na Słowacji za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Národná diaľničná spoločnosť, a. s. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • +421 2 32 777 777 ( Pomoc dostępna jest także w języku polskim. Infolinia czynna jest całą dobę przez 7 dni w tygodniu.)

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Słowacji takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

13 komentarzy

 1. Dzień dobry,
  Czy jeżeli wykupie winietę i okaże się że zaszła pomyłka w dacie ważności winiety to czy mogę to jakoś zmienić?

 2. Mam pytanie. Otóż wybierając się na Węgry i jadąc przez Słowację minąłem zjazd z bezpłatnej drogi i musiałem kawałek nie duży ale jednak przejechać po płatnej drodze. W związku z tym 2 godziny później wykupiłem winiete. Czy mimo to dostanę mandat? Ktoś miał podobną sytuację ?

  1. W zeszłym roku przez przypadek przejechaliśmy jeden zjazd pod Preszowem na Słowacji jechaliśmy w kierunku Koszyc. Oznaczenie autostrady płatnej jest kiepskie i przez to przejechaliśmy kawałek płatną autostradą bez winiety. Do tej pory nie dostaliśmy mandatu. Sytuacja jest trochę inna niż Pan opisuje, ale mimo wszystko podobna. Zawsze można się skontaktować z infolinią i dopytać +421 2 32 777 777 dostępna również w naszym języku.

  2. Absolutnie nie będzie żadnej kary. To jest taka sama sytuacja jak w autobusie komunikacji miejskiej tzn. jezeli wpadnie kontroler a nie masz biletu to płacisz.

    1. a co z systemem kamerowym ? to kamery na podwieszonych bramkach to rejestrują czy czasem na wjazdach czy wyjazdach słowaccy kontrolerzy (policja).

    2. Dokładnie tak, dziś miałem taki przypadek lecz w Czechach, winietę miałem lecz nie wypisaną i dostałem na szczęście najniższy mandat 😉

 3. Witam
  Przeczytałem ten poradnik, jest ciekawy prawie wyczerpujący informację ,ale jest jedno ale.Jak napisał autor nie muszę winiety kupować na granicy i przyklejać na szybę , mogę kupić ją przez internet lub aplikację na smartfonie opłacę przyjdzie faktura itd.Natomiast w jaki sposób zostanie sprawdzone posiadanie eWiniety? Skoro na bramownicach są kamery to po to by sprawdzać winietę naklejoną na szybę .Więc czegoś brakuje w artykule.Pozdrawiam i czekam na wyjasnienia.

  1. Witam, winietę elektroniczną należy kupić przed przekroczeniem granicy. Winieta elektroniczna powiązana jest z numerem rejestracyjnym pojazdu. To powinno wszystko wyjaśnić. Pozdrawiam

 4. Witam. Dwa dni temu jechałem nowym odcinkiem autostrady D3 Zwardoń-Cadca. Dopiero po powrocie do kraju przyszło mi do głowy, że ten odcinek drogi ekspresowej może być już płatny. Nie miałem żadnej kontroli, ale skoro jest zamontowany system kamer, to pewnie zostałem zarejestrowany przez nie. Po powrocie do kraju wykupiłem winietę na 10 dni. Od tego czasu gdy wyjechałem na trasę D3 minęło ponad 4 godziny. Obawiam się, że mogę otrzymać mandat. Podobno kwoty wynoszą nawet 500 €. Czy ktoś miał podobny przypadek ???

  1. I jak się skończyła Twoja sprawa? Miałem podobną sytuację. Nawigacja zmieniła mi trasę i wylądowałem na Słowacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *